ash

"The Greatest DH Bike Ever Made" cicã

Recommended Posts

Pentru amortizare dubla, fireste;))

Mai trebuia sa aiba si doua lanturi ca sa fie cea mai tare3:-O

Doi etrieri de frana pe fata; mai pui un motor si o faci motocicleta. Exemplarul din poze imi aduce aminte de Y2K

Sau aceasta bicicleta echipata cu frane Gatorbrake cu cate 4 pistoane pe etrier doua discuri fata adica 8 pistoane de franare doar pe fata :))

www.gatorbrake.com

Imagine postată

Nu sunt mare fan dar arata intr-un mare fel, as incerca asa ceva daca as avea oazia, dar echipat cu protectie ca la carte, cred ca ai parte de o doza buna de adrenalina pe bestile astea :((

Doua amortizoare? Pentru?

Pentru amortizare dubla, fireste;))

pentru ?? nu stiti ptr ce !!!

in caz ca se strica unul este si de rezerva , ca si discurile de pe fata :P

Sau aceasta bicicleta echipata cu frane Gatorbrake cu cate 4 pistoane pe etrier doua discuri fata adica 8 pistoane de franare doar pe fata :-J

De fapt fiecare etrier are 8 pistoane, ceea ce inseamna 16 in total :P

2 etriere/discuri pe fata...complet aiuria. 2 socuri...suuper aiuria. Bicicleta HEAD? WTF?!? :)

atunci cand in competitii veti vedea asa ceva (2discuri, 2amortizoare) o sa vi se para normal. pana atunci: "wtf?!?". eu cred ca tre sa fii expert sa-ti dai cu parerea la asa lucraturi... bineinteles ca asa ceva poate fii o tampenie care doar arata cool, insa nu neaparat.

atunci cand in competitii veti vedea asa ceva (2discuri, 2amortizoare) o sa vi se para normal. pana atunci: "wtf?!?". eu cred ca tre sa fii expert sa-ti dai cu parerea la asa lucraturi... bineinteles ca asa ceva poate fii o tampenie care doar arata cool, insa nu neaparat.

Probabil un disc mai mare, de greutatea celor doua mai mici e mai eficient. La fel probabil un amortizor de greutatea celor doua e mai bun.

@Vegetarianule, cand o sa vad la un concurs doua discuri de frana pe roata fata LA CINEVA CARE CHAIR MERGE TARE ... iti dau un bip (*):) Pana atunci in schimb...WTF!?!

P.S. Baietii care merg tare cu adevarat nici macar nu-si bat capul sa aiba franele cele mai puternice...de ce oareee? (*)

Nu ma pricep la disciplina asta (downhill) si ca o paranteza :nu ca m-as pricepe la XC dar mai stiu cate ceva,dar la asta mi se pare foarte mica cursa pe spate in comparatie cu fata. Din cate am vazut ,la majoritatea modelelor de downhill,este un echilibru intre cursa fata si cea spate. Nu stiu daca este corecta observatia sau daca este justificata si tehnic sau daca relatia susp fata-susp spate influenteaza comportamentul bicicletei. Poate cei care practica sportul asta extrem ar putea sa dea mai multe detalii.

Sincer, as prefera asa ceva:

asta pare mai degraba de all mountain decat de dh..

As putea sa zic ca la primul bike unghiul de la furca este extrem de stupid,ala in niciun caz nu se numeste downhill.

Daca ar fi sa comparam cu un Mondraker Summum...

Imagine postată

Cat despre cele 2 amortizoare...wtf?~X(

• Upvote 1

De fapt fiecare etrier are 8 pistoane, ceea ce inseamna 16 in total :))

Tocmai ideal "to stop a fright train" si totusi putin "overdressed and underfucked" ca multe altele din aceasta "bransa" (IMHO) :))>-

E o furca upsidedown...si sunt mai multi producatori care fac asa ceva. Cae mai noua e Manitou Dorado dar in trecut facea si Marzocchi vestitul Sheiver. Au anumite avantaje...dar in nici un caz treci nu treci peste bolovani de 15 cm fara sa simtzi nimic. Si "roata intra in cadru" identic si la furcile cu design specific de bicicleta...stai linistit %%-

Ciudat, nu ma pricep la DH...dar furca aia nu are cursa cam mica? ;) Oricum, voua nu v-ar place un asemenea "tanc" in garaj ;)?

E o furca de DH 100%. Toata bicicleta aia e overkill.

Nu te contrazic ca e furca de DH, dar nu are cursa cam mica :(...cel putin mie asa mi se pare...:)oricum :D cand o vad ...

Ochiometric are exact cat trebuie...in jur de 20 cm.