ash

"The Greatest DH Bike Ever Made" cicã

Recommended Posts

Ma Bogdanel..acuma si mie sincer-sincer nu mi se pare ca are chiar 20. As zice undeva la 19,3754 :D

DH Bikes absolut meseriase.

Cine a coborat o competitie cel putin ca Bike Attack (incepe pe undeva la 3000m, se termina pe la 500m altitudine/primii 12 km de la start sunt aproape verticali),

http://www.bike-attack.ch/index.php?option=com_content&view=article&id=206&Itemid=53

stie ce bine vor prinde duble rotoare / frane pe fatza.

Aici ceva videoclipuri- portiunile cele mai heavy nu sunt filmate, si cei care au filmat am impresia ca erau mai mult concentrati pe film decat pe pozitii bune :D

http://www.bike-attack.ch/index.php?option=com_content&view=article&id=204&Itemid=148

Ceva distractiv- pentru cei care ridiculizeaza franele duble... coborand cu masina de la snowboarding din Lenzerheide (CH), in fata mea in coloana de masini era un turist neamt (neam de campie, no offense). Respectivul mereu cu piciorul pe frana la masina, pana cand in ultimele serpentine in ac de par a luat-o cu franele fumegand drept inainte in loc sa faca o curba cum era drumul- norocul lui a fost ca niste copaci nu s-au dat la o parte si i-au oprit masina inainte de-a se prabusi :(

Nici franele hidraulice ale masinilor nu tin pe asemenea coborare indelungata, daca sunt stressate necorespunzator (fading).

Cool video @-)

Hmm...incepe la 3000 si se terminal 500? Si primii 12 km sunt aproape verticali? :( Hm...oare treci cu ceva sub nivelu marii ca apoi sa urci la 500? Altfel nu-mi explic @-)?Sper ca imi dai voie sa ridiculizez in continuare de rotoarele duble? :D

Inca ceva...comparatia bicicleta masina e total aiuria [-(

E clar pacus... Candva vei implini si tu 18 anisori si ai voie sa calatoresti, sa vezi ca lumea nu e plata ;-) (si mai e loc mult decat imprejurul Sighisoarei).

Cat despre rotoare duble, eu unul n-o sa-mi cumpar. Asa ca poti ridiculiza ce vrei- pt. mine tot arata cool :D

Despre nelamuririle tale, sunt nedumerit... cursa incepe pe Rothorn Lenzerheide. Acum m-am uitat exact (pt. tine ca despicatorul-de-fire-in-n-ca-patru-nu-ti-ajunge) si e la 2865m.

Ferienregion Lenzerheide - Rothorn

Cursa se termina undeva spre orasul Chur care e la 520-560m altitudine :( (variaza ce scrie despre asta, oras de munte).

De la Rothorn pana la Lenzerheide- portiunea f. abrupta, se urca de la 1400 la 2865 pe 10-12 km. Si stiu ca sunt abrupti kilometrii aceia pt. ca alerg maratonul alpin Graubünden Marathon in sens opus (adica de jos in sus, pt. tine) si parcursul e asemanator. De fapt, nu stiu de ce iti explic eu toate astea- sper sa intelegi intr-o buna zi.

Alpine...m-am saturat zilele astea sa tot explic tuturor ciumpalacilor care cred ca stiu cu ce se mananc bicicleta to'felu de lucruri incepand cu cicloturism si terminand cu DH.

Strecke / Höhenprofil

Cursa asta...asa cum se poate verifica in linku de mai sus incepe de la 2861 si coboara cui adevarat pana la 1500. 1381m diferenta de nivel. Si asta in 9Km. Prietene...traseu de DH din Poiana Bv coboara 700m in aprox 3 km ... si nu-ti tre' rotor dublu pe fata. Cat despre implintul varstei si calatorit...foloseste cu incredere butoanele forumului...ai sa fi surprinsa.

Nici eu nu stiu de ce-mi pierd vremea cu unu care alearga traseul asta bestial de jos in sus. E plin forumu de dinastia. Te-ai pierdut in zona gresita a forumului domnisoara.

Sa vad ca lumea nu e plata? Ai stat vreodata la mai putin de 5 metri de un bike de DH...sau le-ai vazut doar din poze. Ai idee cum e sa te dai pe vreun traseu de DH?

Imprejurimile Sighisoarei? Poate faci tu varsta necesara sa vizitezi potecile din zona Sighisoarei...poate nu o sa ai tupeu sa te dai pe ele la vale...da' nu-i problema, tu maratonista fiind poti sa le si urci cu bitza in spate.

Ai pus si tu picioru in Alpi si repede ai venit, ti-ai facut cont si te bati cu caramida in piept? Vezi ca sunt pe forum persoane care au descoprit muntii aia cand tu erai mica.

P.S. Imi cer scuze pt acest post restului forumistilor, dar de cateva zile a aparut aceasta moda. Iti faci cont pe ciclism.ro...dupa care nici una nici doua te apuci de dat lectii tuturor.

Edited by pacus
P.S.

ca sa ne lamurim bike-ul ala este o porcarie. Niste baieti saraci inventeaza tot felul de prostii doar doar musca pestele. Bike-ul asta a fost expus anul asta la euro bike in Germania si m-a amuzat teribil suportulieftin de prezentare a bicicletei un Thule Freeride din otel. Discurile nu sunt metalice ci un soi de ceramica o prostie oricum iar cine ar fi fost acolo sa vada atat bike-ul cat si standul baietilor care au echipat frana ar fi inteles penibilitatea acestei biciclete.....

Iar pentru Pacus furca aia de la MZ se numea Shiver si se facea in doua modele si ca idee intreaba baieti cu vechime si vei afla ca nu exista "avantaje" ci dimpotriva....

Pt denumire..."Shiver" googalisem, da' se pare ca nu stiu nici aia cum sa fac bine :) Nu am avut ocazia sa ma dau pe furcile alea...m-ai mirosit bine. Nu sunt vechi in disciplinele astea de mers la vale. Am vzut acu' vreo 2 ani una la UMI in Cj. Second - dar arata bine. Inspira incredere. Ce ma gandesc e ca sistemul nu are cum sa fie rau din moment ce e folosit la moto si mai nou au scos astia de la Manitou super furca aia de carbon pe care mai si cer o carca de bani. Oricum, ma bucur ca ne-am incrucisat ideile pe un ton normal [-(

Salutare

Pt denumire..."Shiver" googalisem, da' se pare ca nu stiu nici aia cum sa fac bine :) Nu am avut ocazia sa ma dau pe furcile alea...m-ai mirosit bine. Nu sunt vechi in disciplinele astea de mers la vale. Am vzut acu' vreo 2 ani una la UMI in Cj. Second - dar arata bine. Inspira incredere. Ce ma gandesc e ca sistemul nu are cum sa fie rau din moment ce e folosit la moto si mai nou au scos astia de la Manitou super furca aia de carbon pe care mai si cer o carca de bani. Oricum, ma bucur ca ne-am incrucisat ideile pe un ton normal :)

Salutare

Manitou aia cu tot carbonul de pe ea e la fel de grea ca un Fox 40. Eu din a doua tura cu foxul meu i-am lasat urme pe brate jos. Daca era upsidedown era PA din a doua tura.Upside down e mult mai expusa la lovituri, uzura accentuata in simeringuri si bucsi. Dorado e cu siguranta o furca buna si cu imagine dar cred ca e pentru cei sponsorizati.... E varful de lance al acestei companii si e chestie de imagine..... Sa nu crezi cumva ca Fox 40 e vreo mare smecherie de furca...ba dimpotriva sunt dezamagit... acum ani de zile un MZ Junior T cu baie deschisa de ulei lucra de n ori mai bine ca foxul care e facut pentru drop-ri mari si dh dus la extrem ceea ce eu nu fac si deci o furca inadecvata,,,

Cred ca stiu ce zici. Eu am in ograda doua Manitou Travis de 2008. Arc - ulei, simpliate, greutate :o ... functionare impecabila :(

Doua discuri, fata de unul, asigura un echilibru al fortei de franare intre bratele furcii, asta e bine pentru tot -furca, spite, butuc, etc. Doua discuri mici pot fi mai bune decat unul mare.

Sunt paralel cu domeniul pur DH. O opinie strict teoretica...

Lulu...asa cum poate ai mai citit undeva :P - DH-u' e F1 in sportul asta cu doua roti. Au baietii niste ingineri http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/65.gif Sunt foarte sigur ca daca 2 discuri mai mici ar fi mai bune+2 etrieri si tubulatura aferenta...am vedea treaba asta implementata la WorldCup ;)

La ce ma duce pe mine capu...pe langa greutatea a 2-a discuri+2 etriere+tubulatura, butucul automat cu 2 flanse(si el mai greu astfel) ar micsora mult distanta dintre flansele in care intre spitele. De aici o roata mai putin robusta. In plus forta de franare cu un singur disc nu are acelasi efect ca la moto unde daca e un singur disc de dimensiuni generoase la franari acesta "trage" ghidonul in directia respectiva, si asta o spun din proprie experienta ;)

salut ...multi comeneaza detalii pe care nu le cunosc , se poate face linisit dh cu acest bike ,are un unghi bun pe cadru si este ceva mai deosebit.Intradevar la dh nu este nevoie de 2 sokuri de spate si 2 frane fata ,niki macar cand dai dropuri .Totul depinde si de cine se da la dh ca degeaba esti ghips si tu faci dh.

In legatura cu bikele este facut ceva mai dosebit iar eu daca as face dh,nu m-as da pe asa ceva niciodata ,bikele este numai de imagine ,ceva mai deosebit.

Pacus tu ceva mai stii de dh ! bravo.

MAHED tata, un pic de coerenta ca am ametit pana am terminat de citit :D

Edited by vera
Pacus stie!

salut ...multi comeneaza detalii pe care nu le cunosc , se poate face linisit dh cu acest bike ,are un unghi bun pe cadru si este ceva mai deosebit.Intradevar la dh nu este nevoie de 2 sokuri de spate si 2 frane fata ,niki macar cand dai dropuri .Totul depinde si de cine se da la dh ca degeaba esti ghips si tu faci dh.

In legatura cu bikele este facut ceva mai dosebit iar eu daca as face dh,nu m-as da pe asa ceva niciodata ,bikele este numai de imagine ,ceva mai deosebit.

Pacus tu ceva mai stii de dh ! bravo.

MAEHD, citeste bine semnatura mea.

Alpine...m-am saturat zilele astea sa tot explic tuturor ciumpalacilor care cred ca stiu cu ce se mananc bicicleta to'felu de lucruri incepand cu cicloturism si terminand cu DH.

Strecke / Höhenprofil

Cursa asta...asa cum se poate verifica in linku de mai sus incepe de la 2861 si coboara cui adevarat pana la 1500. 1381m diferenta de nivel. Si asta in 9Km.

Revin cu o erata.... Paca s-a uitat la datele traseului actual, si eu nu m-am uitat ca respectivii in ultimii ani au scurtat masiv traseul!

Aici e real thing de care stiam eu... Lenzerheider Rothorn pana in Chur, cu datele scrise de mine mai sus.

Bike Attack Downhill Rennen Rothorn Lenzerheide Chur (Graubünden) Bikeattack

Statisticile:

Distanz: 30.5 km

Höhenunterschied: 2‘329 Höhenmeter bergab (downhill)

Höhenmeter wie folgt verteilt:

Start auf dem Rothorn (2'865 m.ü.M.),

1'389 Höhenmeter bis Lenzerheide (1'476 m.ü.M.),

59 Höhenmeter Gegensteigung bis Valbella,

905 Höhenmeter talwärts bis nach Chur.

Paca e baiat bun... ca si mine... da'rau de gura. ca si mine :-SS

Ma Alpine ma, cum poti sa zici ca-s de treaba...imi strici reputatia pe forum >O:-)

Atunci ce sa mai spunem de astea ...

Si astea si-au dovedit si eficacitatea!De la stanga la dreapta, doamnelor, domnisoarelor, si domnilor Campeoana UCI 2009 - Santa Cruz V10, World Cup Campeoana 2009 - Specialized Demo8, Campeoana UCI 2008 si ultima dar nu cea de pe urma World Cup & UCI Campeoana din 2007 Iron Horse Sunday.

Am facut si eu o tura cu a doua. Este un baiat in Suceava care are un cadru identic (cred eu).

Atunci ce sa mai spunem de astea ...

Si astea si-au dovedit si eficacitatea!De la stanga la dreapta, doamnelor, domnisoarelor, si domnilor Campeoana UCI 2009 - Santa Cruz V10, World Cup Campeoana 2009 - Specialized Demo8, Campeoana UCI 2008 si ultima dar nu cea de pe urma World Cup & UCI Campeoana din 2007 Iron Horse Sunday.

toate sunt rachete la dh pacus..:P eu unul am mers cu un v10 cu boxxer wc, si mi se pare ca fiind perfectiunea la dh... tare sunt curios daca se mai poate ridica stacheta mult mai sus de unde s-a ajuns acum..

Si Lucian, gandeste-te cam cum ar fi sa incaleci asa o bestie in mediul ei natural!

L.E. Rosiorule...se aude cum ca modelul de 2010 de la Santa Cruz are niste imbunatatiri in zonele esentiale :P

Imi place si mie Iron Horse.

Pai daca iti place asa mult...uite si o poza in actiune ca sa vezi ce poate jucaria asta - cu nenea ala in sa mai ales :P

... si un film