ash

"The Greatest DH Bike Ever Made" cicã

Recommended Posts

Pe mine m-a minunat cealalta denumire a Iron Horse-ului...Sunday.

Daca celelalte bikeuri de DH au in general denumiri macho gen Commencal Supreme DH VIP(very important product), Demo8(asta vrea sa demonstreze ceva) sau care suna macho - V10...la Santa Cruz, Sunday mi s-a parut cel putin o denumire banala pana am auzit urmatoarea fraza in F1RST:

"Riders have only three days to set up their bikes perfectly, master the course, and prepare themselfes mental and physical for sunday race run."

E teorie proprie...nush daca intradevar de acolo vine denumirea, dar mie mi-a facut click :P

da.arata bine Iron Horse.schema de culori a biclei ma trimite cu gandul la Kawasaki=:)8->

E o furca upsidedown...si sunt mai multi producatori care fac asa ceva. Cae mai noua e Manitou Dorado dar in trecut facea si Marzocchi vestitul Sheiver. Au anumite avantaje...dar in nici un caz treci nu treci peste bolovani de 15 cm fara sa simtzi nimic. Si "roata intra in cadru" identic si la furcile cu design specific de bicicleta...stai linistit %%-

Eu nu prea vad avantaje, centrul de greutate este invers fata de cele clasice si pozitionat mai sus, bratele care intra in furca sunt mai vulnerabile la lovituri si asta poate cauza probleme la intrarea in furca, cele clasice, cel putin majoritatea au o mica potcoava care si intareste furca, la astea nu se afla asa ceva. Slabirea garniturilor este mult mai posibila, cel putin asta cred eu, daca gresesc va rog sa ma contraziceti dar cu dovezi :).

Google it, furcile upside down sunt norma la motocicletele sport, nu stiu care sunt avantajele exacte (nu conduc asa ceva, eu am avut doar furci normale pe toate motocicletele) dar exista cu siguranta.

Imagine postată

Ce satana-i asta?

Stiti mai multe despre "furca" asta? Intitulata "Biceps"

Imagine postată

Am dat de oratanie aici.

Nu va mai agitati. Am vazut preturile...

M55 Terminus Biceps edition - from 28.888 € / 35.600 CHF / 38.500 $ (excluding VAT, including free shipping worldwide)

Acu cateva minute am vazut-o si eu pe un site. Dar m-am speriat si am dat repede pagina.

Nu am cautat info, dar cu siguranta are motor electric si baterie in cadru.

Design slab si urat, i-au mai pus si intinzator... >:P

Luciane, poate sa aiba si scaietii in plete.

Eu ma referam strict la "furca" fata denumita Biceps.

De restul nu ma pot exprima pentru ca gusturile sunt variate si pe unii ii incanta pe altii nu.

Furca e revolutionara, arata fantastic.

Dar conteaza Performanta Vs Greutate. Fara sa luam in seama pretul.

Cred ca se poate replica relativ usor la un pret de cel putin 10 ori mai mic.

Nu te impiedici, ca pedalele's la dreacu' cu craci in spate. Dar am impresia ca unii vor sa-si scoata banii dati pe CNC dintr-un singur produs :P

DH Bikes absolut meseriase.

Cine a coborat o competitie cel putin ca Bike Attack (incepe pe undeva la 3000m, se termina pe la 500m altitudine/primii 12 km de la start sunt aproape verticali),

http://www.bike-attack.ch/index.php?option=com_content&view=article&id=206&Itemid=53

stie ce bine vor prinde duble rotoare / frane pe fatza.

Aici ceva videoclipuri- portiunile cele mai heavy nu sunt filmate, si cei care au filmat am impresia ca erau mai mult concentrati pe film decat pe pozitii bune :D

http://www.bike-attack.ch/index.php?option=com_content&view=article&id=204&Itemid=148

Ceva distractiv- pentru cei care ridiculizeaza franele duble... coborand cu masina de la snowboarding din Lenzerheide (CH), in fata mea in coloana de masini era un turist neamt (neam de campie, no offense). Respectivul mereu cu piciorul pe frana la masina, pana cand in ultimele serpentine in ac de par a luat-o cu franele fumegand drept inainte in loc sa faca o curba cum era drumul- norocul lui a fost ca niste copaci nu s-au dat la o parte si i-au oprit masina inainte de-a se prabusi :(

Nici franele hidraulice ale masinilor nu tin pe asemenea coborare indelungata, daca sunt stressate necorespunzator (fading).

Cool video @-)

Noi de ce nu avem concursuri de ciclism asa misto in Romania?