Leviathan

Cum se repara o pana?

Recommended Posts

Dragilor, azi am avut prima pana pe noua bicicleta. Am mai avut pene pana acum, doar ca nu am avut niciodata curajul sa intreb: cum se repara o pana, ca la carte? eu azi m-am chinuit cred ca 1 ora si ceva sa o repar.

asta a implicat darea rotii jos, demontarea cauciucului (greu ca naiba), peticirea (asta e partea cea mai usoara), apoi montarea inapoi a cauciucului (iarasi extrem de greu) si punerea rotii pe cadru (iarasi destul de greu).

Care sunt pasii exacti, facuti cat mai simplu, pe care trebuie sa ii faca un ciclist pentru a-si repara o pana?

eu cel putin mi-am rupt unghia cand ma luptam cu anvelopa la demontarea si montarea ei la loc. cum se face de fapt?

explicati-mi va rog si ... nu radeti, va rog [-O<

1. pentru demontat cauciucul, ai nevoie de niste leviere (exemplu: Leviere BBB EasyLift-Scule , Preturi Leviere BBB EasyLift , Magazin online Scule )

2. ca sa demontezi cauciucul... pui un levier intre buza cauciucului si janta, apoi il folosesti ca o parghie, tragi afara buza cauciucului si agati levierul de o spita. apoi, putin mai in lateral, faci acelasi lucru cu al 2lea levier. daca ai un cauciuc mai naravas, vei avea nevoie si de cel de-al 3lea, cu care mai tragi afara putin din buza cauciucului cu acelasi procedeu. oricum, nu folosi surubelnite / alte dispozitive metalice care nu sunt facute cu acest scop, pentru ca risti sa ciupesti camera si sa strici janta.

3. pentru montat inapoi cauciucul, procedeul e destul de simplu. umfli putin camera, o pui in cauciuc, bagi valva la locul ei, apoi bagi cauciucul pe o parte (unul din cele doua "cercuri" paralele care se infig in janta) si in final il pui si pe cealalta parte, putin cate putin. nu e greu, doar ca trebuie sa deprinzi "miscarile" care te ajuta cel mai bine sa faci asta.

4. ca sa pui roata inapoi... daca ai ax cu quick release, n-ar trebui sa fie asa greu. daca ai ax cu piulite, atunci foloseste 2 chei de 15 si multa rabdare :) cu timpul vei deprinde si miscarea asta.

Spor la treaba!

Pentru cursiere:

Si pentru MTB:

• Upvote 3

Bah Billy, bah, esti tare!!!!

1- desumflat roata (daca nu e desumflata deja);

2- cu 3 leviere de plastic scoti o latura a anvelopei de pe janta (preferabil levierele pe care le poti agata de spite);

3- incepi sa scoti camera din parte opusa ventilului, te opresti cand ai ajuns la 15 cm de ventil din ambele sensuri, desfaci/eliberezi ventilul (daca acesta este fixat cu piulita de janta, eu prefer camerele de tipul asta), impingi ventilul/camera in interiorul cauciucului, apoi scoti camera;

4- odata scoasa camera, o umfli si cauti locul/locurile pe unde pierde aer (in chiuveta umpluta cu apa, balta de la margine drumului, sau pui urechea sau treci podul palmei de-a lungul suprafetei camerei);

5- odata gasite locurile unde a fost perforata camera, verifici anvelopa sau janta sa nu fi ramas "mizerabilul" tot in acelasi loc unde a fost perforata... daca ai snake-bite, umfli mai mult camera data viitoare; (incearca sa afli ce a cauzat pana, si daca poate fi evitata cauza in viitor)

6- desumfli din nou camera, inainte sa lipesti peticul, e bine sa dai cu un smirghel foarte fin pe aria unde va fi pus acesta, lipesti peticul si tii presat puternic cateva minute (3-5), aici cel mai bine folosesti instructiunile ce insotesc peticele.... daca sunt...

7- introduci ventilul camerei mai intai (il fixezi de janta cu piulita, daca este cazul) apoi introduci si restul camerei in anvelopa, daca ai niscaiva pudra de talc, nu strica sa dai pe camera inainte, il aranjezi in interiorul anvelopei;

8- reintroduci in janta anvelopa (mare grija sa nu ciupesti camera, poti pune o pelicula de detergent lichid de vase pe marginea anvelopei pentru a aluneca mai usor la loc);

9- umfli roata in asa fel incat sa poti inca strange si deforma cu mana anvelopa (probabil 0.5 Atm), si acum bati frumusel roata sa se aseze anvelopa in janta (tii roata cu mainile la ora 10 respectiv 14 si dai cu ea de pamant de la 10 cm, nu cu multa forta, din 10 in 10 cm pe toata circumferinta anvelopei)

10- umfli roata cat ai nevoie, daca dupa ce ai montat-o pe bicla observi ca bate, repeti pasul 9;

Cam asta e procedura mea. E foarte posibil sa poata fi imbunatatita.

Edited by Kristi
  • Upvote 3

e mai usor sa schimbi camera!

E mai usor, dar per total iti ia mai mult timp pana mergi la magazin dupa fiecare 3 pene sa cumperi cate 3 camere decat sa petecesti si sa cumperi petece odata la 10 pene.

e mai usor sa schimbi camera!

E mai usor, dar daca la aceasi tura mai faci o data pana (eu am patit-o) trebuie sa folosesti peticele. In plus nu cumperi camera la fiecare pana, sau daca ai bani prea multi...

Foarte bine explicat Kristi =D>

Dar tu te-ai referit la peticile autoadezive, pe care le aplici si gata. Pentru peticile clasice procedura e altfel.

Se curata cauciucul cu smirghel fin, daca e posibil se degreseaza si cu alcool.

Se aplica adezivul in strat subtire pe o suprafata putin mai mare decat a peticului, avand grija ca gaura sa fie in mijloc.

Daca e frig si umed afara e bine sa se incalzeasca putin peticul si camera cu o bricheta, pentru a elimina complet umiditatea. Peticul si camera prin incalzire devin mai maleabile si adera mai usor unul la celalalt.

Se aplica peticul pe camera numai dupa ce adezivul este aproape complet uscat, cam dupa 2-3 minute. Peticul se aplica pe camera dezumflata.

Se preseaza peticul cu degetul intai pe mijloc, apoi spre margini pentru a nu prinde aer dedesupt.

Se maseaza bine peticul cu degetele pentru al intinde, astfel ca dupa umflare sa nu ramana o suprafata denivelata. Eu dezlipesc celofanul de deasupra inainte de lipire pentru a putea intinde peticul mai bine.

Dupa lipire se aplica pudra de talc pe petic si zonele invecinate, chiar si pe toata camera, pentru a nu se lipi de interiorul cauciucului dupa montare.

Bineinteles pe teren e greu de urmat toate aceste indicatii, si probabil se va renunta la smirghel, alcool, bricheta, talc chiar si adeziv, caci sunt greu de carat. Cand plecati in ture lungi luati-va petice autoadezive si/sau camere de rezerva.

• Upvote 1

Rusinica mare pentru mine , eu nu am facut inca nici o pana si nici nu stiu cum.Am intotdeauna o camera de rezerva cu mine si am petice de pana acasa. Sper ca banii de taxi sa ma scoata din incurcatura daca am nevoie pana cand ajung acasa si citesc sfaturile voastre.

Sper ca banii de taxi sa ma scoata din incurcatura daca am nevoie pana cand ajung acasa si citesc sfaturile voastre.

si daca esti in padure sau pe munte, unde gasesti taxi;)?

Impartasesc sfatul cu schimbatul camerei. E cea mai rapida solutie intr-o tura, mai ales daca mai sunt si altii care asteapta dupa tine. Si cu atat mai mult cu cat nu prea iti alegi locul in care te gaseste necazul.

Camera intepata trebuie peticita cat mai curand posibil, respectiv la primul popas care dureaza mai mult de 10 minute. Astfel, vei avea in continuare o camera de rezerva buna, pe care te poti baza.

Chiar sambata am pus in aplicare sfaturile de mai sus (partea cu peticitul camerei la primul popas), si bine am facut pentru ca la un moment dat s-au facut atatea pene, incat se terminasera camerele "de acasa" si s-a trecut la cele "remaiate" pe drum si apoi la peticirea in "real time" :))

Tare , dero , creme ... pudra de talc . Trebuie sa am un rucsac dupa mine numai pentru probabilitatea unei pene . Nu a spus nimeni (ori nu am citit eu destul de atent) ca este bine sa verifici si guma inainte sa pui camera , este posibil sa ramana "obiectul" infipt in ea . Cel mai simplu de folosit sunt peticele de la ParkTools autoadezive .

• Upvote 1

5- odata gasite locurile unde a fost perforata camera, verifici anvelopa sau janta sa nu fi ramas "mizerabilul" tot in acelasi loc unde a fost perforata...

@LiveForCycling: nu ai citit tu cu atentie. Daca ai avut timp sa dai minusuri la toate posturile care nu iti plac, mai bine citeai cu atentie sfaturile, macar pe cele notate cu mai multe plusuri.

care tot pune minus la toate posturile?[-(

:D

Eee, uite de asta ador eu forumul asta!

• Upvote 1

@LiveForCycling: nu ai citit tu cu atentie. Daca ai avut timp sa dai minusuri la toate posturile care nu iti plac, mai bine citeai cu atentie sfaturile, macar pe cele notate cu mai multe plusuri.

Acuzatie grava colegu (astept dovezi) , eu nu am avut rabdare sa citesc toate posturile mai ales sa caut si butonul ala mic de - la fiecare post .

Nu stiu care este problema cu + ori - , daca primeste cineva + este mai destept ori ce ? , incep si eu sa sun prietenii sa imi voteze posturile pe forum ... si ce rezolv cu asta , nimic . Parerea mea , treaba cu voturile la fiecare post este cea mai mare porcarie , daca ai persoane care nu te simpatizeaza poti sa faci tu si cel mai bun raspuns/post ca tot - vezi .

Daca intr-adevar am gresit, imi cer scuze, fac mea culpa, imi pun cenusa in cap, ma supun oprobiului public si cer sa fiu linsat in piata publica.

Nah, am judecat si eu pripit, la fel cum pripit ai zis si tu ca nu a scris nimeni ca trebuie cautat obiectul intepator in anvelopa.

Sorry[-O<

Cel mai des schimb anvelopa spate cand ma dau pe trainer sau daca vreau sa nu tocesc alea de offroad prin oras. Se intampla sa manipulez mai brutal camera si dupa cateva schimburi sa constat ca am smuls ventilul efectiv din material - se schimba camera complet.

Dupa ultima tura in care am fost, peste noapte mi s-a desumflat roata fata. Aceeasi problema, s-a smuls ventilul. Nu am umblat la roata aia de foarte mult timp! Cum s-a putut intampla totusi?

Una peste alta cred ca de doua ori am experimentat cu lipitul peticelor si nu am reusit :-SS in rest a facut altcineva pentru mine (la tura, chiar si 3 petice pe aceeasi camera) sau am cumparat camera noua.

Am postat eu o rezolvare , si de atunci nu mai am probleme cu smulgerea ventilului : La presiuni mai mari 9 - 10 atm trebuie sa verificati banda care acopera gaurile de la niplurile spitelor (imi scapa termenul tehnic) ... este posibil sa cedeze (pentru siguranta puneti vreo 3 - 4 straturi de inzoler banda peste ea) . Tot pentru siguranta la presiune mai mare folositi un dublaj la ventilul camerei (unde se uneste ventilul cu camera ) , un petic gaurit in mijloc si pus acolo va scuteste de problema .

Iti recomand peticele de la ParkTool (autoadezive) , cam asa arata , in Cta am dat 6,5lei (6bucati) . Sunt foarte usor de folosit .

Am postat eu o rezolvare , si de atunci nu mai am probleme cu smulgerea ventilului : La presiuni mai mari 9 - 10 atm trebuie sa verificati banda care acopera gaurile de la niplurile spitelor (imi scapa termenul tehnic) ... este posibil sa cedeze (pentru siguranta puneti vreo 3 - 4 straturi de inzoler banda peste ea) . Tot pentru siguranta la presiune mai mare folositi un dublaj la ventilul camerei (unde se uneste ventilul cu camera ) , un petic gaurit in mijloc si pus acolo va scuteste de problema .

Iti recomand peticele de la ParkTool (autoadezive) , cam asa arata , in Cta am dat 6,5lei (6bucati) . Sunt foarte usor de folosit .

Tot de astea folosesc si eu, sunt grozave, am unul pe o camera de vreo 3500 de km si tine perfect, pe traseu am golit o cutie pe la prieteni, in 5 minute ai rezolvat pana si ai plecat mai departe.

O mică observaţie: camera se poate petici şi fără să dai jos roata de pe bicicletă. Eu aşa procedez. Am bicicletă de oraş cu lanţul închis complet şi cu vitezele în butuc (Shimano Nexus 7). Mi-e groază să dau jos roata din spate.

Guest davay

nu am auzit de solutia asta.Cum se repara o pana fara sa dai roata jos de pe bicicleta?