Leviathan

Cum se repara o pana?

Recommended Posts

nu am auzit de solutia asta.Cum se repara o pana fara sa dai roata jos de pe bicicleta?

Ia folosește-ti puțin imaginația înainte de a pune întrebări puerile.

nu am auzit de solutia asta.Cum se repara o pana fara sa dai roata jos de pe bicicleta?

Like so:

Nu ştiu dacă e „the Dutch way”, cum au zis cei care au pus clipul pe YouTube. 8-X

Dacă ai quick-release, probabil e mai simplu să o dai cu totul jos. Dar în cazul bicicletei mele mi se pare mai simplu şi mai rapid aşa.

Nu ştiu dacă e „the Dutch way”

Chiar dacă nu e, noi tot aşa o respectăm. Tribute to the Dutch Way !

O viaţă, nu mi-ar fi dat prin cap.

Se poate pune bicla culcată. E un pic mai nasol dacă nu poţi identifica gaura fără apă, dar şi un lighean se poate aduce lângă bicicletă.

Olandezii ăştia sunt daţi dracului de deştepţi.

Mi-amintesc când am văzut pe un site de-al lor ”scula oalndeză de dishing” - roata pusă pe 3 pahare, înalte cât să lase loc sub ax până la masă. Între ax şi masă, e pus un fişic de monede. Întorci roata şi dacă mai trebuie monede, te costă un reglaj de dishing.

M-am confruntat si eu cu prima pana. Drept pt. care am dat fuga la Decathlon si mi-am luat leviere si petice. Am desfacut roata, camera, am scos sarmulita din cauciuc, am gasit gaurica facuta de aceasta, am folosit smirghelul, am aplicat adezivul din tubulet si am desfacut foita de aluminiu de pe petic, ulterior aplicand peticul pe camera.

Ceea ce nu am reusit a fost indepartarea foliei de plastic de pe petic dupa ce am lasat peticul vreo cateva minute presat pe camera. Era musai sa-l desfac si pe acesta dupa lipire? Incercand sa-l desfac acesta avea tendinta de a se desface cu tot cu petic drept pt care l-am lasat asa. e bine?

Offtopic:

Eu nu înțeleg de ce lumea folosește petice. O cameră e 15 lei! Peticele sunt bune să le ai la tine când ești pe traseu, că poate camera de rezervă nu e de ajuns, dar o văd ca soluție de backup. Totdeauna aș schimba camera când ajung acasă. Nu înțeleg cum se poate zgîrci cineva pentru 15 lei.

• Upvote 1

Recordul meu este de 8 petice pe o camera de 20". Si camera aia costa 5 lei. Daca un lucru se poate repara, eu il repar!

Cand ai un venit de 100 euro lunar, aia 15 lei inseamna foarte mult.

• Upvote 1

4ad eu am un petic pus "la rece" de mai bine de un an si nu, nu m-am zgarcit la cei 25 lei cat costa o camera. La urmatoarea pana, daca se poate, o sa folosesc tot petic. Prefer sa tin camera noua in rucsac si sa o schimb doar cand asta peticita n-o mai merge.

Offtopic:

Eu nu înțeleg de ce lumea folosește petice. O cameră e 15 lei! Peticele sunt bune să le ai la tine când ești pe traseu, că poate camera de rezervă nu e de ajuns, dar o văd ca soluție de backup. Totdeauna aș schimba camera când ajung acasă. Nu înțeleg cum se poate zgîrci cineva pentru 15 lei.

Cand faci o pana pe saptamana sau mai des merita sa pui petice, daca faci o pana intr-un an mai cumperi o camera noua :)

Nu înțeleg cum se poate zgîrci cineva pentru 15 lei.

Eu nu inteleg cum poate lumea sa arunce aiurea 15 lei cand ai o camera ce poate fi reparata.

E o diferenta de optica. Tu gandesti ca greierele, eu ca furnica. Daca aduni cate 15 lei de suficiente ori descoperi ca ai fost larg la punga de zeci sau sute de mii de lei de-a lungul vietii.

• Upvote 2

M-ați înțeles greșit. Și eu repar tot ce pot repara, chiar dacă produsul nou e ieftin. Remarca mea se baza pe presupunearea (poate greșită) că o cameră petecită e mai puțin sigură decăt o cameră nouă. Problema se pune așadar de 15 lei versus o camera care poate ceda în orice moment și care-ți poate produce injurii fizice în cel mai rău caz.

Sau mă înșel eu și o cameră petecită este la fel de bună ca una nouă?

Sau mă înșel eu și o cameră petecită este la fel de bună ca una nouă?

Atata timp cat petecul e bine pus diferenta e minora. Iar riscul de explozie la camerele de bicicleta e destul de mic, asa ca nu se pune problema unei pene catastrofice.

@ 4ad. eu sunt de parere ca o camera peticita bine e aceeasi chestie cu o camera noua. la vechea bicicleta(DHS) am avut vreo 3 pene,toate pe roata spate. doar la una mi s-a taiat si cauciul pentru ca era ros de tot. am mai mers cu camera aia peticita inca vreo 800km si inca e buna. nici nu a pierdut presiune peste iarna desi am tinut-o in balcon(am inteles ca de regula se intampla treaba asta). la bicicleta noua am cumparat rotile SH cu tot cu caucicuri si camere. ambele sunt peticite in 2 locuri. de cand mi-am facut bicicleta am mers un pic peste 300km si nu am probleme deloc. asa ca sustin peticirea decat cumpararea unei camere la fiecare pana.

@rick_bucuresti. niciodata nu am dezlipit folia aia de pe petec pentru ca nu am reusit. daca nu am unghii mari nu merge. asa ca le-am lasat asa. dupa cum am spus mai sus nu am avut probleme. la mine folia e dintr-un fel de hartie plastifiata dar foarte foarte subtire. crapa daca torsionez peticul. nu cred ca o sa ai probleme din cauza aia. totusi e ciudat ca atunci cand ai tras de ea tindea sa se dezlipeasca peticul. asta nu mi se pare foarte bine.

N-are nimica, lasa plasticu' acolo, mai toate peticele fac asa.

Cat despre "zgarcenie", cu ce te incurca sa mergi doi ani cu o camera cu trei petice ?

Eu refuz pungile date la magazin pentru orice rahat mic pentru ca sa nu le arunc aiurea, nu ca stau in 0,25 lei.

Ia aduna cate-o camera pe cap de biciclist si gandeste-te la maldarul care s-ar forma, cum iti place ideea ? :)

eu am o camera cu 5 petice pe ea .. nu sunt zragcit dar ce rost are sa iau o camera noua daca am 1nul sau 2 petice pe ea ,,, ce este cel mai important este modul in care le lipesti .. ca o pana o poti face si in 10 metri de mers pe bicla ;))

Dom'ne dar greu gasesti un set de petice d-astea prin sectorul 6...

De vulcanizat costa o hotie cit o camera noua...asa ca ori iau un set de petice daca gasesc ori o camera noua de 10 lei...

Mergeti cu incredere la Seby ( freeride, Dr Sarii ) caci am gasit marfa de calitate la el.

Felicitari pentru micutul lui caci a facut ieri botez...sa-i traiasca si sa fie sanatos.

Si eu am fost asta vara la Seby ( freeride, Dr Sarii ) si confirm, este deosebit de atent si lucreaza ca un adevarat profesionist.

am mai pus si eu petice fara sa dau roata jos.dar daca e mtb sau cursiera,nu merita chinuiala.e extraordinar si ma omoara pur si simplu,ca aproape ca nu este zi lasata de Dumnezeu ca fiu meu sa nu faca pana la bicicleta.nu pot sa-mi imginez de unde aduna atatea sarmulite,cuiute,spini,sau...nimic!!!!nu mai zic,imi vine:tata,iar am pana!roata jos,repede,pac,umfl-o,bag-o in galeata cu apa,nimic,nu iasa pe nicaieri.o pun sus,o umflu,totul ok.a doua zi,desumflata.mor de nervi.eu merg de obicei prin padure si pe dealuri.pe la noi prin zona sunt foarte multi salcami.nu cred ca merg vreodata fara sa fac pana!!!asta in cel mai fericit caz!am schimbat in vara,la o tura de vreo 60 km,2 camere,apoi am pus 2 petice,am ajuns acasa pe o ploaie torentiala.arunc bicicleta in curte,a doua zi dimineata pana la ambele roti!!in fiecare cate 1 spin!cum de nu mi s-a desumflat nici o roata pana acasa,ca ultimii 15 km am venit pe sosea?!?!

o alta intrebare vine de la mine,ce facem daca se rupe un pic ventilul,si nu avem camera de rezerva?eu am patito si am cam mers pe jos pana acasa cam 12 km

Intr-o vreme umblam preventiv cu o felie dintr-o camera veche, ce avea si ventil. Ca n-aveam camera de schimb si mi-era lene sa ma duc pan' la magazin pentru atata lucru :P

Am mai citit relatari de la oameni ce au indesat in anvelopa chestii cum ar fi iarba sau zdrente de pe marginea drumului, cu succes.

O treaba de genul asta te-ar fi scutit de a merge pe jos cei 12km, mai ales daca n-ar fi vorba despre 12km de offroad greu :)

Imagine postată

acum cateva zile am dat o tura de noapte prin padure pe la Baneasa. Prietena mea a facut pana (eu inca am Joe's no flat in camere). I-am schimbat camera, am scos tepul din cauciuc si am mers mai departe.

Ajuns acasa am peticit camera intepata, am verificat-o, totul e perfect.

Acum am o dilema: sa las camera fara petice in roata si sa o tin pe cea peticita de rezerva, sau sa o pun pe cea peticita in roata si sa o pastrez pe cea fara petic pentru rezerva?

Acum am o dilema: sa las camera fara petice in roata si sa o tin pe cea peticita de rezerva, sau sa o pun pe cea peticita in roata si sa o pastrez pe cea fara petic pentru rezerva?

DA

DA
Sau nu

Neaparat !

Acum, folosind putina logica, totusi e mai putina oboseala daca n-o schimbi :P