Leviathan

Cum se repara o pana?

Recommended Posts

M-ați înțeles greșit. Și eu repar tot ce pot repara, chiar dacă produsul nou e ieftin. Remarca mea se baza pe presupunearea (poate greșită) că o cameră petecită e mai puțin sigură decăt o cameră nouă. Problema se pune așadar de 15 lei versus o camera care poate ceda în orice moment și care-ți poate produce injurii fizice în cel mai rău caz.

Sau mă înșel eu și o cameră petecită este la fel de bună ca una nouă?

Ce inseamna injurii?

Cred ca si acuma am una din camere peticita pe bicicleta si nu am mai scos camera din anvelopa de jumate de an. Chestia e ca de ce sa dai 15 lei pe o camera noua cand o poti repara pe cea actuala si nu cred ca daca iti intra un spin in anvelopa inseamna ca iti pusca roata unde ai pus peticul. Daca se intampla aia nu e pus bine.

Ce inseamna injurii?

"(Rar) Acțiune cu efect vătămător. – Din lat. injuria. Cf. fr. injure." http://dexonline.ro/definitie/injurie

ne cam indepartam de la subiectul topicului Imagine postată "CUM se repara o pana" (nu de ce sau altceva), dar subiectul cred ca a fost complet acoperit inca de la primele cateva posturi :)

asta cu injuriile, e o preluare nefericita din engleza cred, de la injuries... numa` ca la noi nu prea se foloseste. Inca...

Legat de problema mea, cu camera peticita si cea "curata", o sa fac exact cum mi-ati zis voi.

O zi o las pe-aia peticita, o zi o pun pe cea curata.

Problema nu e de efort depus, ca imi place sa mesteresc. Mai ales ca e bicla prietenei, nu poate sa mai comenteze ca pierd timpu` cu biclele prin balcon :D

daca vrei sa cauti nod in papura, poti sa il cauti pana maine. Nu ma refeream la originea cuvantului. Ma refeream doar la corespondentul englezesc al cuvantului rana/rani (injuries). Asa cum am imprumutat multe alte cuvinte si le folosim in mod curent (si imi permit sa iti dau exemple precum: job, kit) asa poate cel care a folosit cuvantul s-a inspirat de la fratii nostri engleJi. got it now?

O camera peticita bine, e la fel de buna ca una noua. Poate chiar mai buna, ca in locul peticit e mai greu sa faci pana.

În cazul ăsta, ce e mai bine să cumperi - o protecție împotriva penelor, sau direct o cameră făcută din petice? :D

am nevoie de un sfat: schimb cauciucurile si vreau sa folosec la umflare spray auto antipana (cu latex). Dupa doua saptamani vreau sa revin la slickurile cu care e echipata bicicleta, intrebarea e daca mai pot scoate camera intreaga

Acea solutie se baga in camera nu ? Deci nu are nici o legatura cu cauciucul acea solutie , asa ca odata ce schimbi camera , pui ce cauciucuri vrei . Bine ar fi sa folosesti spray anti-pana de BICLA nu auto , pentru ca este posibil sa bagi degeaba pe cel auto in camera de bicla , cea auto functionand imediat ( ca sunt tubeless ) si posibil ca cel de bicla sa aiba actiune indelungata si sa nu se usuce repede . Altfel cantitatea care o bagi ... este greutate in plus si daca nu o pui corect vei avea o mica descentrare la roti .

De la slick-uri la MTB banuiesc ca vei schimba si camera ... pentru latimea respectiva .

o intrebare (poate cam prosteasca): daca ai manete ergopower/sti cum procedezi daca faci pana la cursiera si vrei sa scoti roata, o intorci cu rotile in sus? nu strici/zgarii manetele?

desfaci quickrelease-urile si o lasi pe furca . Eu asa fac , desi am MTB , ca nu vreau sa zgarii saua si nici sa-mi zapacesc franele care sunt hidraulice . Eu nu am vazut NICI o bicicleta intoarsa pe nici un tutorial pe net , nici in service-uri , nici la vre-un concurs sau inainte de vre-un concurs . Eram sa o patesc la un service sa mi-o intoarca si cand i-am spus isi facea cruce ... iar urmatorului dupa mine i-a intors-o si i-am aratat ca i-a murdarit si zgariat saua , soneria si gripurile si dupa faza asta incepuse si clientul sa comenteze :)) .

Pe spate e bine sa ai o "capra" ca la service , dar pe fata nu are nimic daca o lasi incet pe furca .

OK, problema mai mare e daca faci pana pe spate. Mai ales daca te afli pe coclauri. Ce faci, umbli cu suportul dupa tine? :)

sau nu mergi niciodata singur si pui colegul sa iti tina bicicleta.

o lasi pe o parte pana desfaci roata si apoi o lasi incet pe iarba . Oricum singur este destul de greu sa scoti roata de acolo , adica sa tii si bicla , sa desfaci si quickrelease-ul , sa dai si lantul si schibmatorul intr-o parte , sa ai grija si la etrier si disc si apoi sa o scoti incet .

Eu cunosc persoane care nici nu scot roata pentru a pune un petec :D , asa ca totul depinde de cunostinte .

desfaci quickrelease-urile si o lasi pe furca . Eu asa fac , desi am MTB , ca nu vreau sa zgarii saua si nici sa-mi zapacesc franele care sunt hidraulice .

Eu am frine hidraulice si o sea nu neaparat ieftina si totusi intorc bicicleta "cu caroseria in sus" cind trebuie sa repar o pana de cauciuc:

- pentru a proteja seaua de piele trag o husa de ploaie care o am tot timpul la mine peste ea (de multe ori se primesc gratis la diversi dealeri)

Imagine postată

- la ghidon am "minicoarne" peste care trag manusile de ciclism

Imagine postată

- scot farul montat pe ghidon si rotesc suportul (fara scule) cca. 35°

Simplu, rapid, eficient, ieftin, ...

• Upvote 3

sincer , mie nu mi se pare deloc " simplu , rapid , eficient , ieftin" . Rapid ... pierzi cateva minute pana le pui pe toate si apoi pana la desfaci ca sa urci pe bicla dupa ce termini treaba . Eficient sa spunem ca este , dar in cazul meu , la franele mele hidraulice chiar am probleme daca o intorc , iar ieftin ... husa de ploaie nu am si nici nu am vazut pe undeva la magazin , eu folosesc o punga pentru depozitare , manusile in nici un caz nu le murdaresc , pentru ca apoi ma fac de comanda si pe maini si pe gripuri .

Pentru tine este o solutie , pentru mine , personal , nu este si poate ca fiecare se gandeste la cazul lui .

sincer , mie nu mi se pare deloc " simplu , rapid , eficient , ieftin" .

Bine mai Marius, ai ghicit foarte corect ca pierd “citeva minute”. Sint in situatia fericita de a dispune de “citeva minute” indiferent ca sint in drum spre locul de munca sau fac o tura de 2 saptamini; nici prima situatie si nici a doua n-o consider maraton sau evadare.

Care sint problemele la frinele tale hidraulice cind intorci bicicleta? Stiu ca nu se recomanda sa tii o bicicleta cu frine hidraulice timp indelungat intoarsa fiindca poate patrunde aer in sistem. Eu am transportat o bicicleta cu frine hidraulice din München pina la Porec intoarsa si n-a avut nici pe dracu; la fel am procedat si la intoarcere. Cit timp iti ia tie reparatul unei pene de cauciuc?

Punga pentru depozitare este o solutie foarte inteligenta fiindca probabilitatea sa fie furata tinde spre zero (stiu despre ce vorbesc ;) )

Murdaria de pe manusi si miini se spala, ceea ce nu e cazul la zgirieturi pe ghidon sau coarne (la mine cel putin ;) ).

Nu am de gind sa te contrazic sau sa te conving, am vrut doar sa arat ce e posibil sa repari o pana de cauciuc intorcind bicicleta fara sa te pasca toate belelele de care ai pomenit.

• Upvote 2

Mai parca unii dintre voi aveti bibelouri ori dupa ce trageti o tura prin padure sa nu-mi spuneti ca veniti acasa curati ca lacrima.

Eu cand fac pana ori daca trebuie sa scot una dintre roti o intorc invers. N-am sa din piele insa e rezistenta la zgarieturi si murdaria aluneca jos. Cat priveste partea de pe fata,am coarne care oricum sunt zgariate. Ptr mine e mai usor sa scot asa roata de spate si sa o aliniez cum trebuie, decat sa fac pe cocosatul de la Notre-Dame si sa stau cu capul in jos ca sa-mi vina tot sangele in creier si sa ma trezesc cu ameteli mai ales daca este si o zi de vara infernala.

• Upvote 1

Până acum am avut norocul de a nu face nici o pană la vreun concurs, ci un singur snakebite de la o bordură. Da' în aceeași măsură am avut norocul să tot fac penele altora aproape la fiecare ieșeală mai lungă :D Și le rezolv în regim fast forward: bicla cu roțile-n sus în iarbă, roata jos, sculele afară, dat jos cauciucul și camera bulită, verificat de spini, băgat camera nouă, umflat, pus totul la loc, dă-i pedală. N-ai ce moși la asta mai mult de 10 minute, decât poate dacă ai o pompă anemică sau nu știi ce să faci, sau e stratul de noroi mai gros decât îți permite religia. Iar cu frâne pe disc e cu atât mai ușor!

E fix același lucru și la schimbat cauciucul. Se tem unii de chestia asta de parcă-i operație pe creier. Pune mâna și fă-l, să vezi ce ușor te poți pregăti de drum!

• Upvote 1

noroc cu aptitudinile mele de Jedi. Tin bicicleta in levitatie pe parcursul reparatiilor. Problema e cu aptitudinile tehnice, ca nu reusesc sa repar repede roata. Forta sa fie cu voi!

• Upvote 5

@Frank: multumesc pt sugestii.

Pt cursieristi, cum protejati manetele ergo/sti? sau nu intoarceti bicicleta (mai degraba o aplecati pe partea stanga)?

Eu nu am vazut NICI o bicicleta intoarsa pe nici un tutorial pe net , nici in service-uri , nici la vre-un concurs sau inainte de vre-un concurs .

Nu stiu la ce concursuri mergi tu, ca eu mai mereu vad biciclete cu rotile in sus :D

Ce se strica la franele hidraulice daca ti bicicleta pentru 5-10 min cu rotile in sus? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/huh.gif

Iti intra bule de aer pe traseu, daca nu le-ai mai aerisit de multa vreme. Respectiv cateva minute dupa-aia tre' sa apesi mai mult maneta :)