Leviathan

Cum se repara o pana?

Recommended Posts

Eu oricat fac aerisire tot am ceva aer si sunt de ajuns si cateva minute sa ajunga bulele din pahar in etrier , care sunt cateva , ca nu prea poti sa inchizi ermetic ( adica fara aer in interior ) capacelul .

ieri am facut prima pana din viata mea... am ales varianta cu petice auto adezive care m-au costat 10 ron.. Am mai cheltuit 7 ron pe 3 leviere de plastic si 40 ron pe o pompa merida cu manometru. Toata operatia nu a durat mai mult de 25 de minute, in timp cred ca mai mult de 10 minute nu imi va lua plus ca e si o varianta economica, banii investiti mi-i voi scoate dupa 4-5 pene..

ieri am facut prima pana din viata mea...

Idem.

Ca observatie dupa experienta de ieri, pot spune ca iti dai seama ca nu e tocmai ziua ta cea buna si ca n-ar fi trebuit sa te dai jos din pat daca, plecand cu bicicleta spre serviciu dimineata, in intarziere, faci o pana la 200 de metri de casa.

In alta ordine de idei, poate cineva sa imi spuna de ce imi explodeaza camerele uneori dupa ce schimb anvelopa? Din cate imi dau seama, se prinde un pic de material intre anvelopa si janta si nu iese de acolo chiar daca umfli roata "beton". Apoi, cand te urci si lasi greutatea pe roata respectiva, la un moment dat se taie anvelopa si face bum. Cum pot evita situatia asta? Deocamdata am inceput sa umflu un pic cate un pic si sa "masez" anvelopa pe toata lungimea, sperand sa se aseze camera inauntru. Sa fie o problema de la dimensiunea camerei? (i.e. camera pentru anvelopa de 2.35 bagata in anvelopa de 1.9, prea mult material, incearca sa evadeze?)

EDIT: referitor la discutia de mai sus, atest ca este mult, mult mai usor sa schimbi camera cu bicicleta intoarsa cu rotile in sus.

Ungeti bine camera cu pudra de talc, la fel si cauciucul pe interior si pe margini. Astfel vor aluneca mai usor si se vor aseza mai bine.

• Upvote 1

Intrebare: Cum se procedeaza cu cauciucurile tubless? Eu am un MTB cu asemenea cauciucuri si, din fericire, pana acum n-am avut "bucuria" de a face pana, insa stiti cum e cu norocul..........Asadar, cei care aveti cauciucuri tubless cum procedati?

Pai lichid antipana sau petice speciale pt cauciuc si intotdeuna o camera de rezerva, nu strica niciodata, prietenii stiu de ce

Nu uita că și janta trebuie pregătită pentru sistem tubeless, în cazul în care ai cumpărat doar cauciucurile tubeless și vrei să le montezi așa...

Am o dilema, care-i solutia mai buna de a "depozita" uneltele pentru reparat o pana la o bicicleta de strada(road bike). Ai pompa, levier/e, 2-4 tuburi.

Am vazut ca se poate intr-un borcan intr-una din spatiile rezervate pentru bidonul de apa -> incap acolo astea?

Mai este gentuta aia care sta prinsa in spatele scaunului -> la fel, incap?

Inca o solutie ar fi rucsacul.

Voi pe care o folositi si de ce?

La cursiera am gentuta aia sub șasi pompa in suport langa bidon.(camera,petice ,leviere ,bani de taxi).LA mtb camera pe butucul din fata ,levierele pe eleronul deflector(aparatoare) sau sub șa,si in buzunar trusa de supravietuire: bani de taxi,petice,ureche schimbator ,placute de frana,trusa imbus cu presa de lanț.Pompa si ulei pe cadru.

Maus, nu se ingreuneaza suplimentar roata din fata cu camera legata acolo?

La mine in borseta de sub sa intra camera, multitoolul, o pelerina de plastic si levierele. un eori renunt la 1 (din 3) leviere si bag si telefonul fortat acolo :D . Pompa la bidon, in suportul ei.

Într-un borcan din Decathlon Încap așa: o cameră Continental 26x2,25 (Într-o punguță de plastic ca să alunece ușor Înăuntru), un set de 3 leviere din plastic, o ureche de deraior, un multitool, un briceguț cu lamă și forfecuță, și un mănunchi de bride de plastic asortate. Ar mai fi loc și de petice și șmirghel fără probleme, probabil și de tubul de lipici, dar prefer să schimb camera decât să stau la peticit. Și oricum toate cauciucurile mi-s cu protecții, În ultimii doi ani am avut o singură pană când eram cu slick-urile Rubena prin pădure :D, În rest tot penele altora le-am reparat. Toate astea Încăpeau și Într-o gentuță din Decathlon ce stătea atârnată sub șa.

Pompa stă În suportul de lângă bidon sau prinsă altundeva pe cadru; În oraș, o țin În buzunarul jerseului ca să completez aer În claxon cât stau la semafoare :D

Maus, nu se ingreuneaza suplimentar roata din fata cu camera legata acolo?

e o idee buna cu camera infasurata pe butuucul din fata daca nu vrei sa te complici cu borsete, gentute etc. Roata se ingreuneaza cu ~100g, dar nu in partea esentiala unde trebuie sa fie usoara, adica spre exteriorul rotii, ci la centru unde e mai putin important. Singurul neajuns pe care il vad eu la solutia asta ar fi in cazul in care traseul e foarte noroios si faci pana.

daca e traseul noroios si faci pana, problema nu va fi sa scoti camera de pe butuc, ca nu intra mult noroi. Problema va fi sa scoti camera de sub cauciuc fara sa bagi prea mult noroi pe-acolo :)

eu am luat un kit ambalat intr-o cutie mica. Problema e ca nu am pompa pt. drum :) Cea veche s-a stricat si suta de km de anu' trecut i-am facut asa. Sa ma consider norocos? Care ar fii incidenta penelor intr-o tura? :)

Kit-urile cu aer comprimat sunt bune de ceva? :)

ok...si unde/cum se reumplu? a folosit/foloseste cineva? Cam cate "roti" pot umfla (de sosea) ?

Speram sa se subinteleaga nevoia mea de detalii ;;)

ok...si unde/cum se reumplu? a folosit/foloseste cineva? Cam cate "roti" pot umfla (de sosea) ?

te duci inapoi de unde ai cumparat si ceri una noua, zici ca ti-au dat-o defecta. au specificat pe ele cam cat baga!

Mutlumesc pt. lamuriri.

Credeam ca se reincarca; parea mai firesc.

La cursiera se pot pune petice in caz de pana ? sau se "simte" apoi in roata peticul?

poti pune linistit si fara probleme.

singura chestie e ca ar cam trebui schimbata camera cand ajungi acasa, peticele alea nu rezista prea bine la presiuni mari (cel putin di ce am probat eu pana acum) >8atm.

Eu din paranoia imi luam si un pneu folding cu mine.. Nu am avut niciodata nevoie de el :/ Vi s-a intamplat sa vi se taie cauciucul sau sa nu mai fie utilizabil ? Cred ca ar trebui sa renunt la acest obicei.

eu zic ca da, daca nu faci un circuit de X zile prin locuri unde nu gasesti sa cumperi, eu zic ca nu are niciun rost. mai important e sa te simti psihic bine.

eu cand ies cu cursiera iau intotdeauna 2 camere de schimb dupa mine, nu am avut nevoie niciodata de nici macar una, dar pt confortul personal si pt linistea psihica sunt dementiale. Singura data cand am avut doar o camera de schimb la mine, am facut 4 pene in 10 km, dar eram in oras, m-am oprit la primul magazin si am schimbat camerele.

[...]Vi s-a intamplat sa vi se taie cauciucul sau sa nu mai fie utilizabil ? Cred ca ar trebui sa renunt la acest obicei.

Mie da... De fapt nu mie ci unui amic. Ne aflam intr-o incursiune la sud de Dunare, am scurtat drumul luand-o peste un ogor. Din cauza unui fier de plug sau ceva asemanator un tovaras s-a ales cu o crestatura de toata frumusetea (~3-4cm) in flancul cauciugului inclusiv in camera. Am schimbat camera si am bandajat cauciugul cu tot ce am avut... umflat la o presiune mai mica a tinut pana acasa.

Uite aici povestea intamplarii: http://amintiridinmunti.blogspot.com/2010/11/cu-bicla-la-basarbovo-preview.html

Cred totusi ca depinde de traseul ales, de starea cauciugurilor... Totusi la un numar mai mare de participanti un cauciug de rezerva ar fi recomandabil.