Leviathan

Cum se repara o pana?

Recommended Posts

eu zic ca da, daca nu faci un circuit de X zile prin locuri unde nu gasesti sa cumperi, eu zic ca nu are niciun rost. mai important e sa te simti psihic bine.

eu cand ies cu cursiera iau intotdeauna 2 camere de schimb dupa mine, nu am avut nevoie niciodata de nici macar una, dar pt confortul personal si pt linistea psihica sunt dementiale. Singura data cand am avut doar o camera de schimb la mine, am facut 4 pene in 10 km, dar eram in oras, m-am oprit la primul magazin si am schimbat camerele.

Eu cred ca faci foarte bine, am intalnit odata la o tura un baiat care era pe cursiera si avea 2 camere cu el si tot nu au fost destule. Sunase un prieten sa vina sa il ia cu masina...nu stiu detalii ce si cum s-a intamplat, m-a rugat pe mine sa il iau dar din pacate nu mai aveam loc pentru bicicleta lui, deoarece noi eram 4 persoane cu 4 suporturi de biciclete.

Am iesit prima oara fara un cauciuc de rezerva la mine si tot pentru prima oara mi-am facut praf cauciucul de pe spate :/ Nu stiu ce am calcat dar a taiat tot pana la camera. S-a facut o mare umflatura in locul respectiv (fiind taiata tesatura aia textila ce pastreaza integritatea camerei). Am mers asa vreo 2 kilometri si s-a ros si camera. Ce chestie e statistica asta......

De acum incolo, intotdeauna o sa am un cauciuc de rezerva la mine.

LA mtb camera pe butucul din fata

Unde??? Trebuie neaparat sa ne arati o poza cu asta! :D

Corect. Poti avea cat de multe petice pe camera, insa daca sunt aplicate bine, e cam acelasi lucru ca atunci cand ai avea o camera noua. Eu am 2 camera noi de rezerva, insa daca nu este nevoie urgenta de ele, folosesc petice. Am vreo 3-4 petice pe fiecare camera si daca las bicla in pace 1-2 saptamani nici nu da semne ca ar incepe sa piarda presiune camerele.

Unde??? Trebuie neaparat sa ne arati o poza cu asta! :D

Daca Maus nu ne-arata, va arat eu.

Imagine postată

eu fiind fooooarte lenes, ca sa repar o pana, folosesc metoda aceasta: intorc bicla cu rotile in sus, dau jos anvelopa direct, fara sa dau roata jos, invart de camera si de cauciuc pana gasesc pana,(asta daca nu se vedea direct) pun peticul, indes totul la loc, unflu roata, intorc bicicleta si gata. repar pana fara o cheie fara nimic...doar leviere, (dar in lipsa lor am facut treaba cu 2 surubelnite si cu multa grija.

Adevarul e ca cea mai grea si de durata operatiune la o pana este demontarea si montarea unei roti dotata cu quick release.

nu am asa ceva :( hai ca la roata fata nu ar fi mare lucru sa o dai jos, dar la cea spate...la cadru vechi, trebuia sa reglez mereu si franele dupa asa ceva...de asta am recurs la metoda cea mai simpla mie.

Wow ma ingrozesc la ce aud aici.Daca as face eu o pana (mai ales la roata spate) as fi mort deoarece n-am nici QR iar daca as reusi sa scot roata,dupaia n-as mai avea frane deoarece hexagonul de la saboti s-a rotunjit (frane chinezesti...am strans de doua ori mai tare si s-a rotunjit-nu stiu cum sa explic si acum nu mai pot nici sa-l strang nici sa-l desfac).

Stie careva cum se schimba un cauciuc spate cu schimbator pe butuc? Si-a luat un amic o astfel de bicicleta, si am constatat cu stupoare ca pe partea dreapta (cea cu lantul) nu are un surub "obisnuit", ci doar mecanismul de la schimbator si un surub mai ciudatel pe care nu stiu cum sa-l scot. Sigur trebuie sa fie un topic si pt asa ceva, dar momentan nu am timp sa caut.

Ma gandeam ca poate trebuie desfacut doar surubul de pe stanga, dar nu sunt sigur ca ar fi asa.

Am luat si eu o bicicleta de curand si pentru ca ventilul de la camera era pozitionat stramb, am dat o parte a cauciucului jos pentru a pozitiona corect ventilul. Din interior a cazut o gramada de granule din cauciuc care initial nu stiam de unde sunt, dar dupa ce am scos de tot camera am vazut ca erau bucatele mici desprinse dupa suprafata ei. Era ca si cum camera interioara s-a frecat de cauciuc. Posibil din cauza faptului ca nu a avut presiunea optima? Sa mai am incredere in acea camera? 

Cred ca ai mers cu ea aproape pe janta,de aia s-a pozitionat si valva oblic.verific-o daca nu e roasa prea tare si mai merge.pe vremuri se dadea cu pudra de talc pe camera sa nu se lipeasca de anvelopa.

Eu am luat bicicleta de o luna si acum eram la capitolul " desfaci toate suruburile si surubelele" . Nu am mers deloc cu ea . Am sa-i fac presiunea si o las o zi doua si apoi o iau la circulat ( daca se indreapta vremea!). Voi lua si o camera noua dar va fi o problema pentru dimensiunea mea 27 1 1/4 - 622 32

pe vremuri se dadea cu pudra de talc pe camera sa nu se lipeasca de anvelopa.

Pe vremuri ? Eu folosesc si acuma talc. Se pozitioneaza mai bine.

• Upvote 1

Este ok. Am pus si talc am umflat-o la 4 atm si a rezistat cateva zile. O sa vad cum rezista si la mers.

Mergi cu ea fara frica,doar pe la sinele de tramvai sau pe la denivelari s-o lasi mai incet si sa te ridici un pic din sa sa o"ajuti"un pic.Succes si multi km!

Stie careva cum se schimba un cauciuc spate cu schimbator pe butuc? Si-a luat un amic o astfel de bicicleta, si am constatat cu stupoare ca pe partea dreapta (cea cu lantul) nu are un surub "obisnuit", ci doar mecanismul de la schimbator si un surub mai ciudatel pe care nu stiu cum sa-l scot. Sigur trebuie sa fie un topic si pt asa ceva, dar momentan nu am timp sa caut.

Ma gandeam ca poate trebuie desfacut doar surubul de pe stanga, dar nu sunt sigur ca ar fi asa.

Cred ca e vorba de un butuc Sachs/Sram 7, ce are schimbatorul pe exteriorul axului.

Nu cred ca sunt pe forum informatii detaliate, dar sunt clipuri pe YouTube.

Și Nexus 3 e pe același sistem, se desface la fel.

Ca sa nu mai deschid un topic nou, cateva intrebari:

- am un cauciuc foldabil de rezerva in casa. E vreo problema daca il tin "foldat" cum l-am cumparat? Am auzit de curand pe cineva de baieuri, ca nu se tin mult timp "infasurate", probabil trebuiesc desfacute si reinfasurate cu buclelele in alte pozitii. Si ma gandeam ca daca e bine sa desfaci baieul, o fi bine si cauciucul.

- e posibil ca peticele dintr-o camera sa genereze galme in cauciuc? Am observat ca in locul peticului, camera nu se mai umfla ca in rest, sta putin mai inauntru. In timp, adica in vreo 4 ani, am avut trei cauciucuri pe care a trebuit sa le schimb pe motiv de galme. Doua au fost pe sarma si e drept ca erau ceva merse. La ultimul (michelin pro 3 race), am mers cu el putin asta toamna, iarna l-am schimbat cu altul (si l-am pastrat foldat), l-am pus din nou in primavara si la scurt timp a facut galma, nu brusc, vreo doua ture parca mi s-a parut ceva dar n-am dat atentie ca stiam ca am cauciucuri destul de noi, apoi la o tura m-am oprit sa verific si bine am facut. L-am dat jos cu atentie sa vad daca locul galmei corespunde cu un petic dar nu a fost asa. Poate a corespuns alta data cu alta camera peticita si a cedat mai tarziu. Sau ca a stat foldat cateva luni? Insa si la magazin tot asa stau. Am pompa cu manometru si niciodata nu le umflu chiar la maxim, cam o atmosfera mai putin, deci exclud galmele din suprapresiune. Cam care or fi motivele de galme?

Si un sfat pentru cei cu valve presta, o chestie pe care am descoperit-o singur intamplator. Avand probleme cu scapari pe la o valva la o camera fara nici un petic, si putin inciudat, am incercat sa rasucesc cu patentul surubelul de la valva in ideea ca poate se aseaza mai bine supapa pe scaun. Asa am constatat ca de fapt valva se poate desuruba. Am desurubat-o si am schimbat-o cu una de la o camera scoasa din uz. Intre cele scoase din uz am una si alt model, nu se poate desuruba, La modelul ala, daca rasufla supapa, aleluia. Poate e bine de stiut, pentru cine inca nu stia. Si de atunci, cand cumpar camere, ma uit si daca se poate schimba valva.

Galmele nu sunt de la tinut cauciucul impaturit ci de la vechime. Cauciucul e organic, are o durata optima de viata de 2-3 ani. Daca il cumperi cand a stat deja 2 ani pe raft si mergi un sezon prin soare normal ca va fi uzat. Daca imbatraneste se rupe foarte usor armatura de panza. 

Am observat ca in locul peticului, camera nu se mai umfla ca in rest, sta putin mai inauntru.

Da, asta cand umfli camera la liber fara sa fie in cauciuc. Cand e in cauciuc intinderea se face destul de uniform fara sa ramana spatiu intre cauciuc si camera mai ales in cazul cursierelor unde volumul este unul destul de mic. Pentru cauciucuri mai late au aparut chiar camere "intrerupte" cum ar fi camerele Gaadi de la Rubena (am gasit un review aici).

Eu unul nu vad o legatura intre galme si petice. Galmele le asociez mai degraba cu socurile mecanice provocate la  lovirea pietrelor, diverselor denivelari sau marginilor unor gropi/canale pe fondul unei slabiciuni in structura cauciucului sau a sarcinii mari.