Leviathan

Tour de France 2010

Recommended Posts

Evans merge in Giro pentru ca nu e sigura invitatia celor de la BMC in TdF, parerea mea. De asemenea, cred ca Evans ar trebui sa mearga in Vuelta la anul si ar putea s-o castige usor, avand in vedere ca majoritatea merg in TdF, concurenta fiind astfel foarte slaba. N-ar fi primul om care nu castiga altceva decat Vuelta, aici intrand Vinokourov si Valverde. Macar atat daca nu poate castiga altceva.

Uite care-i problema: Contador e cel mai bun pe munte si cel mai bun la contratimp. Sunt de parere ca o va juca la fel ca in Dauphine Libere anul asta, unde n-a avut echipa sa traga pentru el: a stat la cutie, cand ataca Evans, hop si el dupa roata lui. Fata de TdF 2008 unde Evans a jucat la fel si nu i-a prea iesit, sunt de parere ca e capabil Contador sa faca asta, chiar si fara o echipa foarte buna alaturi. Oricine va ataca, el va raspunde atacurilor si asa se va rezolva toata treaba. Ipoteza ca Leipheimer sau Kloden sa fie astfel in tricoul galben e astfel anihilata.

Basso nu va mai fi niciodata la fel de bun ca in Giro 2006, motivele fiind evidente. Cred ca un top 5 poate face, la fel ca in Giro si Vuelta anul asta, dar mai mult de atat nu. Cam singurul lui om de nadejde e Szmyd, din cate am inteles eu Pellizotti merge iar pentru tricoul cu buline, iar Nibali si Kreuziger sunt liberi sa faca ce vor. Dupa parerea mea, Nibali e peste Basso in acest moment, desi tot nu cred ca ar face mai mult decat un top 5. Atat sper, sa-si nimereasca si Kreuziger forma si vor fi chiar fenomenali Liquigas.

Mai spuneai ca daca se ajuta reciproc fratii Schleck, poate iese ceva. Uite, au facut-o in etapa a 17-a din TdF 2009, cand l-a scuturat Contador involuntar pe Kloden. Tine minte, s-au ajutat reciproc DOAR SA SE TINA de Contador, nu sa-l scuture. Ca sa nu mai zic ca pe Mont Ventoux, Frank Schleck deja nu mai putea pe la mijlocul catararii.

Evans merge in Giro pentru ca nu e sigura invitatia celor de la BMC in TdF, parerea mea. De asemenea, cred ca Evans ar trebui sa mearga in Vuelta la anul si ar putea s-o castige usor, avand in vedere ca majoritatea merg in TdF, concurenta fiind astfel foarte slaba. N-ar fi primul om care nu castiga altceva decat Vuelta, aici intrand Vinokourov si Valverde. Macar atat daca nu poate castiga altceva.

Uite care-i problema: Contador e cel mai bun pe munte si cel mai bun la contratimp. Sunt de parere ca o va juca la fel ca in Dauphine Libere anul asta, unde n-a avut echipa sa traga pentru el: a stat la cutie, cand ataca Evans, hop si el dupa roata lui. Fata de TdF 2008 unde Evans a jucat la fel si nu i-a prea iesit, sunt de parere ca e capabil Contador sa faca asta, chiar si fara o echipa foarte buna alaturi. Oricine va ataca, el va raspunde atacurilor si asa se va rezolva toata treaba. Ipoteza ca Leipheimer sau Kloden sa fie astfel in tricoul galben e astfel anihilata.

Basso nu va mai fi niciodata la fel de bun ca in Giro 2006, motivele fiind evidente. Cred ca un top 5 poate face, la fel ca in Giro si Vuelta anul asta, dar mai mult de atat nu. Cam singurul lui om de nadejde e Szmyd, din cate am inteles eu Pellizotti merge iar pentru tricoul cu buline, iar Nibali si Kreuziger sunt liberi sa faca ce vor. Dupa parerea mea, Nibali e peste Basso in acest moment, desi tot nu cred ca ar face mai mult decat un top 5. Atat sper, sa-si nimereasca si Kreuziger forma si vor fi chiar fenomenali Liquigas.

Mai spuneai ca daca se ajuta reciproc fratii Schleck, poate iese ceva. Uite, au facut-o in etapa a 17-a din TdF 2009, cand l-a scuturat Contador involuntar pe Kloden. Tine minte, s-au ajutat reciproc DOAR SA SE TINA de Contador, nu sa-l scuture. Ca sa nu mai zic ca pe Mont Ventoux, Frank Schleck deja nu mai putea pe la mijlocul catararii.

Intradevar opinia ta e cam cea mai buna dupa forum,dar eu am o mare dilema.Contador daca ataca el primul clar castiga dar se poate intampla ca de exemplu sa plece Lance,Levi si Kloden deodata sau daca nu ei fratii Schleck si asta sa nu se intample cu 5 km inainte de final sa fie undeva la 10 km inainte de finish si Alberto sa nu fie pregatit.Atunci Contador va avea mari probleme.Si mai este inca o problema,cea pe care a avut-o si Cadel turul asta,problema fiind presiunea pusa pe el de ex. la Evans multa lume se astepta ca dupa 2 locuri 2 sa castige TdF dar acesta a clacat inexplicabil.Si asta e o ipoteza care s-ar putea sa-l afecteze pe Alberto deoarece el nu e Lance care stie sa scape de presiune dand interviuri in care spune ca el e batran si in le tour echipa isi va alege liderul dintre Levi si Andreas.Contador nu e genul asta de om si asta s-ar putea sa-l afecteze.

Si la faza cu Kreuziger iti dau perfecta dreptate dar sa-ti spun ceva Roman este peste Nibali la TT si pe munte sunt aproape egali cu un mic avantaj pt Nibali.Eu zic ca daca ar fi sa se aleaga un lider dintre cei 2 eu l-as alege pe Kreuziger deoarece este mai bun la contratimp decat Vincenzo si pe munte sunt aproape egali.La Liquigas daca s-ar alege un lider si toata echipa ar trage pt el ar fi perfect.Oricum mi-e greu sa cred ca vor participa toti 5(Basso,Nibali,Kreuziger,Szymd,Pellizotti)in TdF.O alta enigma a mea este cum se va prezenta Katusha cu J.Rodriguez,Kirchen,Botcharov,Ignatiev in le tour.E o echipa destul de buna.Despre Columbia si Cavendish nici nu are rost sa vorbim deoarce britanicul sigur va lua iarasi vreo 6 etape.

Gesink il poate ajuta pe Menchov sa fie acolo sus la Rabobank.

Cobo,Soler,L.L.Sanchez il vor pune intr-o situatie favorabila pe Valverde,cel putin teoretic.Sunt foarte curios insa sa vad pe ce Tour se vor axa pana la urma Cadel Evans si Sastre.Australianul se contrazice mereu cel putin pana acum deoarece la putin timp dupa ce a venit la BMC a spus ca vrea sa castige Turul Frantei ca mai apoi sa spuna ca vrea Giro si in final contrazicandu-se iar spunand ca Giro este pt el doar pregatirea pt Marea Bucla.

La Sastre nu stiu pe ce tour se va axa deoarece omu asta are rezultate in toate cele mari tururi.Cred insa ca se va axa pe Vuelta deoarece este un tur pt el.Acele catarari infernale fiind perfecte pt oameni gen Sastre si Contador.

O alta problema e cum se va comporta la TT Andy Schleck care a progresat de la an la an.Daca imi spunea cineva inainte de Annecy ca Andy va pierde doar 15 sec fata de Lance nici nu-l bagam in seama.

Eu as vrea sa-l vad si pe Tony Martin acolo in top 15-20 chiar imi place omul asta mai ales la TT eu zic ca e urmasul lui Cancellara.

Apropo de Cancellara daca iarasi va fi batut de Contador la TT atunci eu voi fi sigur ca Alberto e dopat.N-ai cum sa-l bati pe Cancellara doi ani la rand cand tu muncesti din greu pe munte deoarece munca va fi dubla fata de anul asta pt Alberto deoarece n-are pe nimeni care sa-l catare.

Arthon iti zic eu ca organizatorii le vor face loc celor de la BMC.N-ai cum sa nu inviti o echipa ce are in componenta ultimii doi campioni mondiali plus un om cu 2 locuri 2 in TdF.

Si aia cu concurenta slaba in Vuelta nu-mi prea place fiindca daca ne gandim ce oamenii sunt si la echipele alea continentale un exemplu este Mosquera care e super baiat pe munte,sau acum mai nou Moncutie la Cofidis,Ricco la Ceramica,Rassmusen la CDC.

dani lance a avut un calendar mai incarcat si pentru ca a lipsit 3 ani de zile din curse...trebuia sa se reobisnuiasca

@arthon...nu stiu daca se compara scenariul din dauphine libere cu un tur lung de 3 saptamani unde echipa e si mai importanta

si sa nu neglijam pavajele unde se pot intampla multe...si fara echipa esti mancat

dani lance a avut un calendar mai incarcat si pentru ca a lipsit 3 ani de zile din curse...trebuia sa se reobisnuiasca

@arthon...nu stiu daca se compara scenariul din dauphine libere cu un tur lung de 3 saptamani unde echipa e si mai importanta

si sa nu neglijam pavajele unde se pot intampla multe...si fara echipa esti mancat

Poi daca intradevar vroia sa se obisnuiasca se ducea in Paris-Nice,Dauphine Libere,Turul Elvetiei.Singurul merit il are ca a fost in Giro.Astea sunt cursele in care te reacomodezi cu adevarat.

Si iti spun eu Contador la anul va sigur in top 5 fara nici un pic de ajutor de la echipa.Daca il ajuta putin Vino si Pereiro va fi sigur in top 3.

Si iti spun eu Contador la anul va sigur in top 5 fara nici un pic de ajutor de la echipa.Daca il ajuta putin Vino si Pereiro va fi sigur in top 3.

Cu echipa sau fara, Contador va castiga. Si nu uita ca nu se bazeaza el doar pe Vinokourov si Pereiro, mai are oameni in echipa.

Poi daca intradevar vroia sa se obisnuiasca se ducea in Paris-Nice,Dauphine Libere,Turul Elvetiei.Singurul merit il are ca a fost in Giro.Astea sunt cursele in care te reacomodezi cu adevarat.

vinokurov ar fi un ajutor bun dar iti dai seama ca nu are nicio sansa sa fie primit in turul frantei...

iar legat de curse...nu prea ai dreptate...nu puteai sa faci calendarul la fel cu cel din 2004-2005...acum venea dupa 3 ani de pauza.

calendarul de anul asta se pare ca e mai asemanator cu cel din anii trecuti :)

si daca tot a venit vorba de paris nice ... mai tii minte ce a patit contador fara echipa?

PS:@arthon si eu cred ca totusi contador va avea echipa buna...altfel nu ar fi ramas la astana

aia "cu sau fara" e discutabila :)

Eu cel putin tin minte ca pe Montagne de Lure a castiga un minut fata de locul doi. Si sa nu comparam un tur de o saptamana cu 2-3 munti importanti cu un tur de 3 saptamani cu 15 munti in care iti dozezi si ultima picatura de energie. Nu sunt eu fan Contador dar este cel mai tare in momentul de fata. Si totusi echipa lui nu este rea.

LE: adevar graiesti xqtr , "cu sau fara"e foarte discutabil . Totusi este un sport de echipa.

asa e octav asta am scris si eu vreo 2 posturi mai sus ca nu se poate compara o cursa de cateva etapa cu un tur de 3 saptamani, insa acolo a avut o echipa mult prea slaba, si a pierdut mult timp din cauza asta. Si daca va avea o echipa la fel de slaba si in tur, nu-l vad prea bine dupa etapele cu pavaje.

insa raman la parerea ca e deja un campion si nu trebuie sa-i purtam de grija. daca nu avea asigurari ca echipa va fi pe masura nu cred ca ramanea la astana. Mai ales ca a avut atatea oferte.

PS: si tot in favoarea ideii ca echipa este foarte importanta mai poate fi mentionat si episodul din turul frantei, cand echipa inca nu stia exact pentru cine trage, si contador a pierdut 40 de secunde intr-o etapa fara dificultati prea mari...cum vor fi zonele pavate.

Bine v-am regasit. :-?

Sa incep prin a-i raspunde lui Revolverz,care a revenit la subiectul Contador-Lance. Sigur ca nu vrea sa demonstreze nimic,doar anunta ca vrea sa castige TDF si ia cei mai buni oameni de la Astana.

Asta cu prime vs prime...nu stiu de unde ai tras tu concluzia ca LA>AC,pentru ca in primul rand compari un Armstrong cu o cariera intreaga in spate cu un Contador aflat abia pe la jumatatea drumului,si in al doilea rand,Alberto inca nu si-a atins potentialul maxim. Cand s-o retrage Contador,atunci discutam de prime. Deocamdata,vrei sa comparam rezultatele de la 27 de ani? I don't think so,mai ales ca in acea perioada a fost un moment de pauza pentru LA pe care sigur o sa-l invoci.

A,daca turul va fi sufocat de Contador nu se va mai uita lumea pe viitor,dar cand era LA tartorul s-a uitat 7 ani la rand,si cu Ullrich si fara,nu? =)) Cata obiectivitate.

Are echipa bunicica Astana,nu e chiar sa te lase cu ochii in soare.

In dreptul lui Vino e un semn de intrebare daca participa,dar Contador are oamenii lui de incredere care nu-s chiar praf pe munte,plus un Tiralongo,un Pereiro,un De La Fuente.

Poate il baga si pe Gasparotto in echipa pentru etapa cu Arenberg.

Si acolo,sa fim intelesi,pericolul mare pentru clasamentul general vine de la Saxo Bank,Cervelo sau eventual BMC,care au cativa oameni facuti pentru curse gen Ronde si Roubaix si pot sa-si ajute liderii,nicidecum de la RadioShack. Cred ca Leipheimer sau Kloden n-au participat in viata lor la clasicele alea,de Zubeldia nu mai zic. Si ca tot a venit vorba de ei,nu exista scenarii,Lance va fi liderul indiscutabil la el in echipa. Singurul lider.

Pe Levi il trimite sa-si faca de cap in Vuelta,poate castiga in sfarsit ceva.

Ivan Basso nu cred ca sta in drum de Nibali si Kreuziger,sincer. O sa fie la un nivel mai ridicat decat anul asta,in care era nerabdator sa revina si a participat la curse inca din ianuarie,plus ca in Giro a avut niste atacuri planificate aiurea,devreme,a obosit degeaba in unele etape.

Ii bate putin pe astia doi in etapa de la Avoriaz si se termina comentariile cu cine e mai puternic. Oricum intre ei se stiu care cum sta,dar e mai greu sa recunoasca din prima.

De castigat nu va castiga TDF,poate Giro,dar in primii 5 are sanse sa fie.

vad ca au inceput discutiile pe tema tdf......hm......da......pai eu va intreb "cine sa-l bata pe Contador?", sincer.

ati vazut profilul tdf 2010? nu sunt fan contador sau lance sau cine stiu eu, ma uit ca-mi place, dar sincer si cu ardei in fund si nu prea vad cine sa mearga dupa contador.

pai , in 2008 stiti de ce nu a castigat contador? ...... da , ca nu a fost, in rest si atunci , in 2008, a batut si vuelta si giro................si sincer sa il surprinzi pe contador pe catarare.......doar de nu mai are apa, cum a patit, iar omul patit invata, deci asta cade.......sau sa faca pana si sa nu fie aproape cu roata de rezerva.......sau sa se inbolnaveasca.......altfel.......hai sa spunem altfel cine sa-l fi batut pe lance in 2002, sau in 2003 -si atunci erau aceleasi discutii dar cu alte nume, si pana la urma tot n rezultat era, pe care toti il cunosteau , dar ce sa faci , speri.....etc, e cam aceasi situatie si acum

si da desi asta va omora lupta pentru locul unu, trebe sa recunoastem ca e momentul lui contador.

Bine ai revenit laurentiu, chiar ma intrebam pe unde te-ai pierdut de nu mai postezi pe aici. :)

Chiar sper sa ai dreptate despre Basso, imi place mult de tot, insa inca nu sunt sigur daca e cel mai bun din echipa sau nu.

Referitor la etapa cu pavaje, cica Steegmans va fi baza in acea etapa, desi nu-mi amintesc sa fi avut Steegmans prea mari performante in vreo clasica.

Bine ai revenit laurentiu, chiar ma intrebam pe unde te-ai pierdut de nu mai postezi pe aici. ;))

Chiar sper sa ai dreptate despre Basso, imi place mult de tot, insa inca nu sunt sigur daca e cel mai bun din echipa sau nu.

Referitor la etapa cu pavaje, cica Steegmans va fi baza in acea etapa, desi nu-mi amintesc sa fi avut Steegmans prea mari performante in vreo clasica.

Cei mai favorizati in etapa cu pavaje:A.Schleck si Franck Schelck.In caz ca va participa BMC atunci Cadel ar trebui sa castige ceva timp acolo deoarece Kroon,Ballan,Burghardt si Hincapie sunt oameni buni in clasice.Acolo eu zic ca cei 3(A.Schleck,F.Schleck si Cadel pot castiga 45 de sec in fata unor echipe gen Liquigas,Astana si GCE).Este o simpla parere personala.

Mda,acum nici nu stiu daca Steegmans va fi in echipa pentru Tour.

Daca LA isi va lua tot ce are mai bun,ar trebui sa fie cu Leipheimer,Kloden,Horner,Zubeldia,Popovych,Brajkovic si Paulinho. Mai ramane un bilet,pentru care si Gregory Rast are sanse bune,nu merge rau elvetianul pe pavate,plus ca e un tip masiv.

Asa uite si alte exemple pentru clasice:

Cervelo: Sastre-Hushovd-Haussler-Klier-Hammond

Sky: Wiggins-Lovkvist-Flecha-Boasson Hagen-Arvesen

Depinde de fiecare echipa cum isi face strategia,daca se merita sa bagi un om doar pentru o etapa. La urma urmei,si noi s-ar putea sa dam o importanta mai mare decat trebuie acestei etape,si liderii sa se neutralizeze cum au mai facut in multe alte randuri,spunand ca n-au vrut sa riste. Cand ai final pe Tourmalet in ultima saptamana,niste eventuale 45 de secunde castigate in primele zile sunt nimic. Asta daca mai ajungi cu ele in Pirinei.

Si in Giro va fi o etapa care are pe final multi km cu portiuni din alea de ''sterrato",folosite in Monte Paschi Eroica, si care s-ar putea dovedi mult mai spectaculoasa decat cea din Tour.

in primul rand va salut pt ca nu am mai postat de mult chiar dak am urmarit forumul.Eu nu cred ca se vor face mari miscari in etapa cu pavaje(si anul asta vuelta in etapa de la liege se asteptau multe lucruri,dar ele nu au venit) din cate stiu etapa nu are mai multe sectoare de pavaje si are portiuni mari.Cred ca era mai greu pentru spanioli dak cursa ar fi fost pentru ei ca picatura chinezeasca,adik portiuni mici si dese.Cu siguranta Saxo bank va fi favorita sa obtina timp cu toate ca e destul de greu.Probabil ca se va alege o tactica in care cancellara si breschel cel mai probabil,sa duca o trena puternica si sa se faca un fel de borduri.Ramane de vazut.... Oricum in caz ca nu mai postez va urez sarbatori fericite si un an nou fericit <:-P

in primul rand va salut pt ca nu am mai postat de mult chiar dak am urmarit forumul.Eu nu cred ca se vor face mari miscari in etapa cu pavaje(si anul asta vuelta in etapa de la liege se asteptau multe lucruri,dar ele nu au venit) din cate stiu etapa nu are mai multe sectoare de pavaje si are portiuni mari.Cred ca era mai greu pentru spanioli dak cursa ar fi fost pentru ei ca picatura chinezeasca,adik portiuni mici si dese.Cu siguranta Saxo bank va fi favorita sa obtina timp cu toate ca e destul de greu.Probabil ca se va alege o tactica in care cancellara si breschel cel mai probabil,sa duca o trena puternica si sa se faca un fel de borduri.Ramane de vazut.... Oricum in caz ca nu mai postez va urez sarbatori fericite si un an nou fericit <:-P

Si tie la fel si tuturor celor de pe forum:D/:D/:(/.Un an nou fericit si sa aveti parte numai de succese.

Mda,acum nici nu stiu daca Steegmans va fi in echipa pentru Tour.

Daca LA isi va lua tot ce are mai bun,ar trebui sa fie cu Leipheimer,Kloden,Horner,Zubeldia,Popovych,Brajkovic si Paulinho. Mai ramane un bilet,pentru care si Gregory Rast are sanse bune,nu merge rau elvetianul pe pavate,plus ca e un tip masiv.

Daca imi aduc eu bine aminte chiar Lance a zis despre Rast intr-un interviu ca e un om foarte important si duce foarte bine trena pe portiunile plate.

Pro Tour:

Team Milram

Quick Step

Omega Pharma-Lotto

Team Saxo Bank

Caisse d'Epargne

Euskaltel-Euskadi

Footon-Servetto

HTC-Columbia

AG2R La Mondiale

Francaise des Jeux

Lampre-Farnese

Liquigas-Doimo

Astana

Rabobank

Garmin-Transitions

Team RadioShack

Team Sky

Katusha

Professional Continental Teams:

BMC Racing Team

Cervelo TestTeam

Bbox Bouygues Telecom

Cofidis

Era de asteptat ca acestea sa fie invitate anul acesta. Marele semn de intrebare va fi BMC fiindca Cadel a zis ca vrea Giro. Vom vedea.

Oare de ce ii invita pe Footon in TdF deoarece vor fi o echipa de umplutura.Oricum BMC era sigur ca va fi invitata fiindca nu ai cum sa faci un TdF fara oameni importanti gen Cadel,Hincapie,Ballan,Burghardt si Kroon.Chiar daca sunt oameni mai mult de clasice(ex.Cadel)sunt oameni importani in pluton.

Oare de ce ii invita pe Footon in TdF deoarece vor fi o echipa de umplutura.Oricum BMC era sigur ca va fi invitata fiindca nu ai cum sa faci un TdF fara oameni importanti gen Cadel,Hincapie,Ballan,Burghardt si Kroon.Chiar daca sunt oameni mai mult de clasice(ex.Cadel)sunt oameni importani in pluton.

Footon este invitata deoarece in 2008 UCI a semnat un acord cu 16 echipe prin care acestea sunt invitate anual in Le Tour pana in 2010.

"The 16 teams hereunder have been selected in compliance with the agreement passed with the International Cycling Union (UCI) in September 2008:

Team Milram

Quick Step

Omega Pharma – Lotto

Team Saxo Bank

Caisse d’Epargne

Euskaltel – Euskadi

Footon – Servetto

Team HTC-Columbia

AG2R La Mondiale

BBox Bouygues Telecom

Cofidis, le Crédit en ligne

Française des Jeux

Lampre – Farnese

Liquigas - Doimo

Astana

Rabobank"

Salutare!

Am de gand ca in acest sa particip si eu la turul Frantei in calitate de spectator- mai exact la etapele din 11 si 13 iulie cu sosiri in localitatile Morzine-Avoriaz respectiv Saint-Jean-De-Maurienne.

As vrea sa stiu daca mai sunt persoane care au fost sa vizioneze etape din TDF si cam la ce anume trebuie sa fiu atent: adica daca a fost prea aglomerat?, cazare daca au gasit la preturi rezonabile?, ... cu alte cuvine impresiile lor din acest voiaj, atat pozitive cat si negative.

Multumesc

nu am vazut niciodata o etapa,dar stiu sigur ca in etapele cu final in catarare,drumul se inchide de dimineata si nu poti sa ajungi decat pe jos,iar de parcat parchezi la kilometrii buni.Daca iti permiti poti sa apelezi chiar la specilisti Cycling holidays for everyone in 2010 - Sports Tours Cycling Graham Baxter - Formally Graham Baxter Sporting Tours - The Tour de France, Etape du Tour, Spring Classics and more.

Iti urez o experienta placuta si poate ne aduci si noua niste poze si experiente

eu merg 100% in etapele de munte, daca as gasi pe cineva de pe forum care e dispus sa mearga impreuna cu mine , ar fi si mai ok!!!

Eu voi locui sa zicem undeva aproape de ambele etape aprox. 150-200Km intr-un orasel din Italia Aosta. Ideea mea era sa plec de dimineatza catre sosiri si sa ii astept pe baieti acolo. Ma gandesc ca nu s-or inchide drumurile asa chiar cu noaptea in cap. Altfel tre sa ma cazez pe acolo si cred ca o sa fie cam scumpicel din cauza turului.

@Rahiohead - tu cum te-ai gandit sa ajungi: masina, avion, bicicleta ?