Leviathan

Tour de France 2010

Recommended Posts

10 etape cu final pentru sprinteri: 2, 3, 5, 6, 7, 12, 14, 17, 19 si 21

5 etape cu final in catarare: 8, 9, 13, 15 si 18 (pe Tourmalet)

3 etape cu final in coborare: 10, 11 si 16

2 etape ITT: 1 (9km) si 20 (52km)

1 etapa pavate: 4 ... aici favoritii gen Contador, Basso, Evans, Sastre, Armstrong ... etc ... vor pierde ceva timp in comparatie cu Cancellara, Boonen sau Devolder

parerea mea este ca TdF2010 se va decide in etapa 18 cu final pe Tourmalet (HC - categorie speciala) si etapa 20 ITT de 52km

Sunt curios ce se va intampla in etapa cu pavate.Ultima portiune e cu 10 km inainte de final.La prima vedere Contador,Basso,Sastre par cei mai neajutorati in aceea etapa.Ramane de vazut daca Cancellara va avea cum sa ii ajute pe Schleckii si olandezii de la Rabobank pe Menchov.Boonen pare favorit in conditile astea,nu are pentru cine sa traga etc.

mi se par exagerat de multe etape pt sprinteri, giro a venit cu 4 tt anu' asta, vuelta va avea 3, in loc sa mai puna un tt ceva ni-l baga pe gat pe cavendish, care va fi in forma si va impusca minim 6 etape.

tot degeaba, asta nu va avea efecte asupra clasamentulu general....tot pe catarari si TT se va va decide castigatorul.....

TdF are din nou un traseu mai slab decat Giro si Vuelta.Cum sa pui 10 etape de sprint masiv?Cavendish o sa fie in forma maxima in TdF si s-ar putea sa ia mai multe etape ca anul trecut.

Se pare ca din pacate,in tur se vor da iar bonificatii.Nu sunt sigur de aceasta stire,daca stiti mai multe spuneti-mi si mie..

Eu deocamdata n-am auzit de nimic.Sper sa nu se intample asa ceva deoarece daca vor fi bonificatii Contador are deja turul castigat fara sa se forteze ca anul trecut pe Verbier.

Sal!

A mai fost cineva sa vizioneze turul ca spectator? Ma intereseaza cum este in apropiere de sosiri, trebuie sa te duci de dimneatza ca sa prinzi loc? se inchid toate strazile de dimneazta? aspecte de genul asta

Multumesc,

Eu zic sa nu ii mai plangeti atat de mila lui Contador ca nu o sa faca fata pe pavate.Si se stie ca Armstrong va lua si anul acesta tdf8->

Pai atunci sa fie Frank Schleck :).Totusi incepe turul in 2 sapt si considerati favoriti sunt doar A.Schleck,Contador si Lance(care e considerat doar datorita palmaresului).La cine va mai ganditi?(totusi fara Cadel)

Eu ma gandesc la Wiggins, poate face si anul asta o surpriza si castiga TdF, el e al doilea favorit al meu pentru castigarea turului.

va fi mai greu pentru contador decat anul trecut.basso ii va face fata in munti si menchov il va bate la contratimp.cat oi fi avand cota la pariuri pe asta?

ar fi ok si daca castiga contador doar sa fie spectacol si cat de cat thriller.banuiesc ca mai rau decat in 2008 n-are cum sa fie.

Coppi nu mai suntem in vremuri in care dupa ce castigi Giro,castigi si TDF,cat despre Menchov s-ar putea sa aibe situatia lui Sastre din Giro.As merge si pe Levi sau pe Kloden,in caz ca Lance pierde minute bune in primele etape montane.

Pai atunci sa fie Frank Schleck :).Totusi incepe turul in 2 sapt si considerati favoriti sunt doar A.Schleck,Contador si Lance(care e considerat doar datorita palmaresului).La cine va mai ganditi?(totusi fara Cadel)

Te gandeai la mine cand ai spus de Cadel.:D.Revenind la tur eu unul sunt de parere ca Basso si Evans mai mult de top 10 n-au cum sa faca.Sunt totusi si ei oameni.Nu cred ca dupa catarari gen Zoncolan,Plan de Corones sau Mortirolo poti sa vii in TdF si sa sper la o clasare in top 3.Sastre cred ca va fi mai bun ca ei deoarece in Giro nu a facut nimic si a mai adunat si curse in picioare el avand inainte de Giro decat vreo 8-9 zile de cursa.Eu pt victoria finala ma gandesc la Contador deoarece va fi in forma maxima.

Eu tin cu Contador,dar din cate am vazut in Dauphine Libere nu a putut sa se desprinda pe Alpe D'Huez de Braijcovici,si sa fim seriosi Braijcovici nu se compara cu un Lance sau Shlek!O sa avem un TdF extraordinar.In legatura cu sprinturile,da sunt prea multe.Pe mine nu ma intereseaza sprinturile,mai bine mai bagau un ITT sau catarare.