Leviathan

Tour de France 2010

Recommended Posts

probabil ca zubeldia era in planul initial.oricum mare echipa are lance in le tour,cu siguranta cea mai puternica.si saxo bank e betonata,pregatita bine de tot pentru etapa care se

termina la arenberg,2 castigatori de paris-roubaix plus breschel.mai ramane sa se tina schleckii de ei.

mai e de vazut echipa astanei.sa vedem daca intra si pereiro sio,probabil ca da.

pai la astana cred ca va fi Contador, Paolo Tiralongo, Dani Navarro, David de la Fuente, Jesus HernАndez, Benjamin Noval, Oscar Pereiro, Sandu si inca un cazac: Fofonov sau Maxim Iglinski.

aia e echipa doar pentru munte,alberto are nevoie si de buni rouleuri pentru plat,unde chiar e vulnerabil.

eu as merge pe acest 4-3-2:))):

Alberto Contador

Alexander Vinokourov

Dmitry Fofonov

Maxim Iglinskiy

Allan Davis

Paolo Tiralongo

Daniel Navarro

Benjamin Noval

David De La Fuente

Alberto Contador

Alexander Vinokourov

Maxim Iglinskiy

Allan Davis

Paolo Tiralongo

Daniel Navarro

Benjamin Noval

David De la Fuente

Oscar Pereiro Sio

Asta ar trebui sa fie echipa Astanei.

Eu unul sunt nerabdator sa vad echipa celor de la Liquigas.

Kreuziger

Basso

Szmyd

Bennati

Quinziato

Astia sunt 5 oameni care vor fi 100% in echipa.

echipa de la liquigas nu va fi cea visata de ei la inceputul anului ... nibali si pellizotti sunt out.

echipa de la liquigas nu va fi cea visata de ei la inceputul anului ... nibali si pellizotti sunt out.

Clar nu va fi cea visata de ei la inceputul anului dar si asa e o echipa buna.Iar daca Nibali si Pellizotti sunt deja out ma gandesc ca Sagan ar putea avea si el un loc in echipa.

Szmyd in Tur?!Doamne, tipul asta e un adevarat caraus, Giro-Dauphine-TdF...oricum m-as mira sa fie prezent, dar orice se poate intampla..

katusha si-a anuntat lotul pt turul frantei si putem spune ca avem un reprezentant oarecum in tur, e vorba de Alexandr Pliuschin din rep. moldova

nu e prima data cand Alexandr participa in TdF :blink: a participat si pentru AG2R ani la rand!

Echipa Astana pt TdF:

- Alberto Contador (SPA)

- Alexandre Vinokourov (KAZ)

- David De la Fuente (SPA)

- Andriy Grivko (UKR)

- Jesus Hernandez (SPA)

- Maxim Iglinskiy (KAZ)

- Daniel Navarro (SPA)

- Benjamin Noval (SPA)

- Paolo Tiranlongo (ITA)

Este exact cum am prevazut, numai ca l-a luat pe Grivko in locul lui Pereiro. AC si-a luat echipa de munte cu el.

Cred ca toata baza lui AC sta in Vino,Tiralongo si in Maxim Iglinsky care sunt cam cei mai buni din echipa aia pe munte.Ar mai fi Navarro dar nu cred ca acesta poate tine o trena mai puternica pe munte decat Horner de exemplu.Iglinsky din cate stiu eu este si un om bunicel pe pavate.Parca a si castigat o clasica din asta de nivel secund.

Da, nu prea are Contador rutieri de plat, poate Grivko si Iglinsky, care a castigat anul acesta Montepaschi. Pereiro mai bine se retragea anul trecut, asa nu mai arata nimic. Probabil o sa il trimita in Vuelta si gata. De aia a tot testat reactiile adversarilor pe munte Contador in Dauphine, pentru ca stie ca nu are echipa foarte buna. El poate sa ramana singur cu 5 km inainte de un final in catarare.

Caisse d'Epargne si-a anuntat echipa pentru Turul Frantei, cu Luis Leon Sanchez, Ivan Guttierez si Christophe Moreau, dar fara Juan Mauricio Soler care este in continuare accidentat.

Sunt foarte curios cine se va mai bate pt tricoul de cel mai bun catarator daca Soler si Pellizotti sunt deja out.Ma gandesc ca in contextul actual un om gen Egoi Martinez sau David de la Fuente se vor bate pt tricoul alb cu buline rosii.Nici Moncutie nu trebuie subestimat.

Sunt foarte curios cine se va mai bate pt tricoul de cel mai bun catarator daca Soler si Pellizotti sunt deja out.Ma gandesc ca in contextul actual un om gen Egoi Martinez sau David de la Fuente se vor bate pt tricoul alb cu buline rosii.Nici Moncutie nu trebuie subestimat.

Egoi Martinez a incercat si anul trecut insa cred ca se va gasi cineva care sa fie mai bun decat el pe marile catarari si sa il bata, exact cum a facut Pzllizotti anul trecut. De La Fuente nu va putea face ce vrea el cum a zis si Junior, iar Moncoutie nu cred ca va participa in Tur anul asta.

Interesant de vazut cineva lua tricoul cu buline intradevar. Poate unul din favoriti care o sa aiba ghinion in prima saptamana si o sa piarda timp si orice sansa pentru tricoul galben si s-ar reorienta desi nu prea vad asta intamplandu-se...

Egoi Martinez a incercat si anul trecut insa cred ca se va gasi cineva care sa fie mai bun decat el pe marile catarari si sa il bata, exact cum a facut Pzllizotti anul trecut. De La Fuente nu va putea face ce vrea el cum a zis si Junior, iar Moncoutie nu cred ca va participa in Tur anul asta.

Interesant de vazut cineva lua tricoul cu buline intradevar. Poate unul din favoriti care o sa aiba ghinion in prima saptamana si o sa piarda timp si orice sansa pentru tricoul galben si s-ar reorienta desi nu prea vad asta intamplandu-se...

Poi niciun favorit nu are cum sa iasa din carti in prima saptamana deoarece nu avem etape montane doar primul TT.

Previziunile mele:

Galben=>Contador(no comment)

Verde=>Cavendish(cu toate ca nu prea pare in forma, iar Hushovd abea a castigat titlul de campion national merg pe britanic)

Polka-Dot=>Samuel Sanchez(aici e doar de noroc...anul trecut am avut sa vedem anul asta)

Alb=>A.Schleck(no comment si aici,Gesink cred ca va fi locotenentul lui Menchov)

Nu cred ca Gesink va fi locotenentul lui Menchov, deoarece sponsorii echipei doresc ca, Gesink sa fie co-leader cu Menchov pentru TdF, oricum olandezul e mai in forma.