Vlad Soare

Ce fel de schimbătoare preferaţi?

Ce schimbătoare preferaţi?  

9 members have voted

1. 1. Ce schimbătoare preferaţi?

• Rotative (á la GripShift)
    • Butoane separate pentru "în sus" şi "în jos"
    • Integrate cu frîna (Ergopower)
    • Leviere pe cadru

Recommended Posts

Din ciclul "ce probleme filozofice îşi pune omul cînd n-are de lucru"... :D

Sînt curios ce fel de schimbătoare preferaţi şi de ce. Nu mă refer la deraior, ci la comanda de pe ghidon.

Eu am din cele rotative, cu un butoiaş care se învîrte în jurul ghidonului. Pentru mersul prin oraş mi se par excelente, extrem de uşor de folosit, extrem de rapide. Dacă sînt pe pinionul 7, de exemplu, văd că se apropie semaforul şi ştiu că voi pleca de pe loc cu pinionul 4, pot să schimb trei pinioane dintr-un foc, fără nici un stres. Pur şi simplu rotesc "butoiaşul" pînă cînd aud trei clicuri. În timpul mersului nu trebuie să fac nici o mişcare suplimentară, pentru că mîna se află deja în locul potrivit; doar o rotesc în sus sau în jos. Nu-i nevoie să ridic vreun deget şi să caut vreun buton, pentru că tot ce-mi trebuie se află deja în mîna mea.

Sînt însă foarte curios. N-am încercat personal alte stiluri de schimbătoare (decît pe FB-ul surorii mele, dar ăla nu se pune :)), deci e posibil ca mie să-mi placă astea atît de mult pentru simplul motiv că doar pe ele le-am încercat şi că m-am obişnuit cu ele. Din moment ce există şi alte stiluri, îmi închipui că trebuie să aibă şi dezavantaje, sau invers, că celelalte trebuie să aibă ceva avantaje.

Aş vrea să ştiu din punctul vostru de vedere, al celor cu mai multă experienţă ca mine, ce dezavantaje le găsiţi schimbătoarelor ăstora, precum şi ce avantaje, respectiv dezavantaje, le găsiţi celorlalte. Sau, altfel spus, dacă aţi putea alege orice stil fără să fiţi constrînşi de ceva anume (evident că nu poţi pune GripShift pe un ghidon de cursieră de exemplu, dar să presupunem doar de dragul teoriei că n-am avea astfel de constrîngeri), pe care l-aţi alege şi de ce? Doar aşa, de curiozitate. :)

Mulţumesc.

Am avut schimbatoare revoshift pe bicicleta veche, nici sa nu mai aud de ele, complet inutile daca esti iintr-un concurs sau maraton, pur si simplu nu sunt destul de rapide si sunt o tehnologie depasita, dupa ce am trecut la niste schimbatoare rapide Shimano a fost pur si simplu un vis, acum am pus niste Deore care sunt si mai rapide si fac o cursa mult mai mica pentru a schimba vitezele, poti strange bine de ghidon la urcare si sa schimbi vitezele simultan fara sa te incurci in rasuciri imprecise.

Momentan folosesc shiftere normale Deore, dar vreau sa trec pe grip-uri de la Sram (x9 sau x0). Votul meu se duce la gripuri. :D

Virusul, probabil ai mers cu niste mizerii din alea care sunt pe FB si DHS. Incearca ceva calumea de la Sram..

Din contra, eu zic ca te ajuta mai mult la concursuri gripurile.

Ehe ... ai deschis un subiect asemanator dilemei Shimano-SRAM :D

Cred ca tine mai mult de obisnuinta. Si eu am avut acum vreo 15 ani niste schimbatoare Shimano Revoshift (nu mai stiu daca tot asa le zicea ,dar erau la fel) si mi-au cam mancat zilele. Desi e vorba de o diferenta mare de tehnologie de atunci pana acum imi amintesc problemele pe care le aveam cu ele si care nu cred ca tin de tehnologie ci de conceptul in sine : pe de o parte nu puteam sa tin ca lumea de ghidon fara ca la un damb sau denivelare mai accentuata sa nu schimb accidental viteza si pe de alta parte erau,erau momente cand ,desi prin constructie poti sa schimbi cate viteze vrei in orice sens,imi dadeam incheietura peste cap sau trebuia sa misc mana ,apucand de doua ori de "butoias" ca sa ajung la pinionul dorit. Eu am ramas cu un gust amar dupa folosirea lor si acum folosesc niste combo Acera ,cu care ma inteleg foarte bine,urmand sa le schimb cu XT ,cu care sper sa ma inteleg si mai bine :)

Cei care folosesc sistemul rotativ SRAM (asa-zisul gripshift) sustin insa ca este extraordinar. Dar nu as da banii pe ele fara sa le incerc inainte si chiar sunt curios ce au adus atat de diferit fata de "butoiasele" mele Shimano de acum 15 ani.

Deore, Acera si X-4 rapid fire pentru mine momentan. De ergopowere nu-mi pun problema, pentru ca nu am cursiera (inca!), si revoshift-urile nu-mi priesc pentru ca am mana mica si trebuie sa o misc pe ghidon ca sa schimb viteza. Asta nu-mi place.

Revoshifturile de calitate sunt super rapide şi uşoare. Mulţi ciclişti pro le preferă exact pentru că poţi schimba mai multe dintr-un foc. X0 de la SRAM sunt superbe, de exemplu.

Secvenţialele cu manetuţe (cele clasice sus-jos) sunt alegerea mea actuală pentru MTB şi dacă sunt bune şi reglate calumea, te descurci excelent cu ele.

Mai sunt şi dual controllerele de la Shimano pentru MTB, frână plus schimbătoare integrate, preferate de unii din cauza greutăţii. Ideea e interesantă şi seamănă cu ergopowerele de cursieră.

Ergopowerele la cursieră nu mai zic, bijuterii de-a dreptul.

În ultima vreme am folosit ghidon de contratimp cu schimbătoare secvenţiale pe capetele ghidonului - destul de ok, foarte uşoare, dar nu grozav de practice. Merg OK când schimbi rar, cum e la contratimp.

Cam astea-s tipurile ce le-am folosit eu până acuma. Votul meu a mers la ergopowere pentru că mi se par geniale şi am făcut muuulţi km cu ele.

dupa ce am folosit mai multe tipuri dintre care cele mai multe revoShtifturi pot sa spun cu mana pa ghidon ca le prefer pe alea de functioneaza

am avut revoshift dar nu-mi mai trebuie. acum am xt-uri cu "manete sus-jos". dar cand trec pe teren denivelat am senzatia ca-mi aluneca mana de pe frana si shifter :). asta si putina curiozitate m-au determinat ca la anu' sa trec pe gripshift x.0. in ciuda faptului ca nu sunt fan sram.

categoric votul meu nu merge la ceva ce am/avut: sunt multumit, dar nu impresionat. raman pe tusa pana la anu' :).

Constat cu surprindere că sînt deja patru voturi pentru levierele de pe cadru. Drept să spun, am pus opţiunea aia mai mult în glumă, pentru că nu mă aşteptam să-i placă cuiva de ele. :">

M-ar interesa părerea celor care au votat pentru ele. Ce avantaje au? Ce vă place la ele? Nu fac mişto, chiar sînt curios.

Leviere pe cadru super aiurea mi se pare si concept vechi, cred ca cei care au votat pentru ele nu au preferinte la schimbatoare si au votat in gluma.

eu sunt pentru revo !

am shimano revoshift pe altrix si alivio pe trek. am mers zilele trecute pe altrix si mi s-a parut mai usor de schimbat, le am din 2007, le-am folosit destul de mult si nu au dat rateuri, plus ca se regleaza mai usor. totusi, la alivio schimbi 3 pinioane odata la o singura apasare am impresia. pana la urma pretul spune totul, nu m-as baza pe revoshift longrun.

numai bine.

O să sune ciudat dar mi-ar place sa am schimbătoarele pe cadru ca la cursiere. (pe MTB)

Cumva trebuie sa fac sa pun levierul de pe ghidon pe cadru, măcar pentru deraiorul din față... și asta pe partea dreaptă :)

Pe ghidon mă încurcă cablurile. Și arată ca nevoia buchetul ala de cămăși care zdrăngăne de cadru și intre ele chiar daca le-am legat zdravăn cu panduilți de nylon.

Prefer manete/leviere. le acționez cu podul palmei, cu toata mana sau doar cu un deget, în funcție de nivelul de stres. Imi plac acele schimbătoare gen Rapid-Fire dar pe alea nu pot pune talpa de la bocanc să schimb. :)

Și nu suport indexarea. Face gălăgie si e imprecisa. Prefer schimbătorul liber fără indexare. E mult mai rapid și precis.

@yo6ial

Pune mana pe niste rapidfire xtr ca poate te sucesti :)