Drysna

Aparatori ploaie

Recommended Posts

Pentru o furca din asta ce aparatori recomandati:

Imagine postată

dar pt cadrul acesta?

exclus cele care se prind de tija de sa ca nu-mi plac.

Si eu am un set BBB luat de la bikexcs .. sunt foarte multumit.

Atentie la o treaba totusi, vedeti ca aparatorile sunt pentru 2 dimensiuni de roti in general. Daca vreti sa va luati ceva care sa se potriveasca perfect, luati-le astfel incat dimensiunea MARE suportatata sa coincida cu rotile pe care le aveti.

EX: pentru roti de 26" cel mai bine se potrivesc aripi 24-26".

Daca luati pentru roti de 26 aparatori 26-28 s-ar putea sa aveti surpriza ca acele aparatori sa "fluture" un pic pe langa cauciucuri.

Si eu am un set BBB luat de la bikexcs .. sunt foarte multumit.

Atentie la o treaba totusi, vedeti ca aparatorile sunt pentru 2 dimensiuni de roti in general. Daca vreti sa va luati ceva care sa se potriveasca perfect, luati-le astfel incat dimensiunea MARE suportatata sa coincida cu rotile pe care le aveti.

EX: pentru roti de 26" cel mai bine se potrivesc aripi 24-26".

Daca luati pentru roti de 26 aparatori 26-28 s-ar putea sa aveti surpriza ca acele aparatori sa "fluture" un pic pe langa cauciucuri.

io am de 26-28 pe roti de 26 si singura problema e la frana spate(vbrake) nu mai revine dupa ce franez. as putea sa reglez suportu aparatorii,sa-l las mai jos, dar cum le folosesc 1,2 ori pe luna nu ma garbesc :D

exclus cele care se prind de tija de sa ca nu-mi plac.

Imagine postată

Chiar nu ma poate ajuta nimeni cu un sfat? :)

Pt portbagaj sunt cele din parti, surubul care vine inspre roata e pt aripa.

Pana la urma am fost la Surmont si am luat cu 39ron un set asa:

http://www.bontrager.com/model/06253

Cea de pe fata nu se potriveste. Este pt furci cu gaura in mijlocul "potcoavei", sau cum se cheama zona de deasupra rotii.

Cea de pe spate sta foarte bine si nu stropeste deloc.

Si eu am luat ceva simple la 19 lei ambele, tin bine, pe spate daca merg foarte tare ma mai stropesc pe rucsac dar măcar nu sunt un in fund si nu am noroi in fata.

Imagine postată

Imagine postată

Am gasit ceva aproape identic cu astea din plastic la Hervis mai demult, le-am maritat ca nu incapeau anvelope dintzoase cu balon maricel (2.35).

Ieftinele, nu mai tin minte exact cat. Le-a luat Vera, poate iti spune cum i-au placut sau nu :D

Aveau "lipsa" doar prinderea de tija de sa. Vezi si prin Decathlon.

Aparatorile de ploaie sunt umbrelele, aici vad ca vorbiti de cele de noroi ! http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/cool.gif

E1, mi-am pus o aripa pe fata de moare lumea ca sa nu ma mai fac ca indienii, data trecuta am plans la tura aia dar acum abia te astept la o noua provocare pe noroi ! :D

Gasesti in Suceava, negre si la o treime din pretul ala.

Mai exact unde anume in Suceava? :)

Nu mai bine iti faci tu o firma si (ne) vinzi cu un adaos decent ce cumperi de prin zona ta?

Serios! Te tot aud cum ce ieftin ai gasit la tine in zona cutare sau cutare produs.

Vrem si noi! :)

Pot sa vand si fara sa am firma, cum am facut si pana acum. Nici aia de la care cumpar nu au firma, de asta e asa de ieftin. ;)

Aripi din astea am gasit recent, m-am rugat de anul trecut de toti comerciantii sa aduca ceva mai bun.

Io am luat niste aripi , am dat vreo 40 lei pe amandoua . De cand le-am luat am impresia ca ma murdaresc mai rau pe spate , in schimb aripa fata face fata cu brio in orice situatie .

Exista vreo aripa spate care sa te protejeze 100% , sa ajungi la destinatie fara strop de apa pe spate(bineinteles mergand prin oras cu o viteza de maxim 15-20 km/h) ?

Orice aripa spate "full-length" (adica un arc de cerc de circa 180 grade), suficient de lata pentru anvelopa respectiva si montata corect, la mica distanta de anvelopa.

• Upvote 1

Roata din fata e pacatoasa. Daca nu ai pelungirea aia pana aproape de sol, te stropeste pe picioare si pe angrenaj...

solutie simpla, "detasabila", pentru spate: o bucata de material de fas prinsa cu "arici" de rucsac (creatie: someone else):

Imagine postată

E buna cat de cat pentru ciclist. Insa pentru bicicleta? Se aduna zapada la schimbatorul de foi si daca mai si ingheata cum am patit eu la Babele e misto de tot. Trebuie sa spargi gheata si sa ai grija sa nu faci la fel cu plasticul de pe schimbator...

Aparatoarea fata din imaginea pusa de mongoose e mai mult decor decit aparatoare.

Modelele care se monteaza mai aproape de cauciuc dar cu un singur punct de fixare pot deveni foarte periculoase (blocarea rotii).

Aparatoarea fata din imaginea pusa de mongoose e mai mult decor decit aparatoare.

... dar suficienta ca la o coborare pe o suprafata uda/cu noroi sa nu-ti arunce apa/noroiul in gura si ochelari.