MaC®

Scaun pentru copii

Recommended Posts

Mi se pare mult mai sigur sa il ai in fata ta dar depinde si cat e de mare copilul. Al meu, la 3 ani nu prea incape in fata asa ca am luat scaun pentru portbagaj....

Şi eu o vreme l-am purtat în faţă, dar deja nu mai încape, şi l-am mutat pe un scaun mai mare în spate.

Stie cineva marci bune de scaune pt copii pt bicicleta? Ceea ce am gasit "acasa" e plastic ieftin chinezesc...

Eu am cumparat din Decathlon un scaun Hamax cu prindere pe cadru, pe bara din prelungirea tijei de sa. Sta suspendat in 2 bare de otel deasupra rotii din spate. (Nu am portbagaj)

De curand am luat si eu scaun pentru ala mic si am ales varianta care se aseaza pe portbagaj. Mi se pare mai solida si mai putin stresanta pentru cadru bicicletei...

Mie-mi pare mult mai protejat copilul daca-l pui in spate, "pe portbagaj" utilizand un scaun special, clar.

In primul rand cred ca-i ferit de praf si vant iar tu poti sa manevrezi mult mai usor bicicleta. Scaunul care-l am eu are sistem de prindere chiar si pentru picioare, pentru cei mai naravas :).

Ca si dezavantaj as mentiona dezechilibrul ce apare la bicicleta atunci cand copilul sta in scaunul lui si tu mergi pe langa bicicleta incercand sa urci o bordura, de examplu. La o bicicleta gen mtb, daca nu esti atent, sau daca nu ti foarte ferm ghidonul in mana ai toate sansele sa basculezi bicicleta. Acest lucru nu are aceasi amploare daca utilizez scaunul la o bicicleta tip trekking.

• Upvote 1

@pustiu - să vezi dezechilibru când începe să-ţi danseze-n scaun :) chiar şi cu picioarele prinse... sau când ţine neapărat să vadă pe lângă tine şi se apleacă în vreuna din părţi.

Dar oricum, după ce le-am testat, am rămas la cel aşezat în spate. Aşa am apucat 1 an de mers la grădiniţă (unde-am aflat că din cauză că-mi aduc eu copilul pe bicicletă-s toţi mucoşi în clasă :) ) aşa am scos-o la plimbare-n parc şi asta de vreo 3 ani şi jumătate. Acuma, la drumuri mai lungi o pun în remorcă, care mi se pare mult mai comodă (dar care are de asemenea minusurile ei). Urmează să văd cum fac cu cea de-a doua fată.... cred că cea mică va sta acuma în portbagaj şi cea mare în remorcă.

Mai fa una si o pui pe un scaun in fata. Ai formatie completa :P

Cat despre gradinita, stai linistit. Toti se plang de toate prostiile (ca copii primesc prea multa ciocolata de ex la gradinita unde il duc eu pe al meu) dar cand ii vezi venind cu copii in masina, nici unul nu are scaun de copil iar aia mici zburda prin masina, fara centuri.

La subiect: De 2 zile il duc si eu pe ala mic pe scaunul pe care l-am luat, pe portbagaj. Singura problema pana acum e ca din cauza ca plecam dimineata si pentru ca vremea e cam ploioasa si friguroasa, ii ingheata mainile. O sa ii dau niste manusi mai subtiri si ar trebui sa fie totul ok. Am si noroc ca de la mine pana la gradi cam 80% din drum e cu banda de bicicleta.

@hhhrobi - Ha!... nu ştiu dacă rezist la o a treia :D

Pentru dimineţile mai răcoroase de primăvară/toamnă am folosit o pătură fleece, treceam două colţuri prin găurile care ar trebui să-i fie mânere. Aşa corpul îi era cât de cât protejat şi nu mi s-a plâns de frig. Ce n-am rezolvat încă - zona feţei. îi lăcrimează uneori ochii foarte tare şi (mai ales în dimineţile mai reci) mi s-a plâns de dureri de cap. Am tot studiat posibilitatea de a prinde un parbriz de scuter de tija de la şa... dar n-am găsit încă o soluţie decentă.

Eu ii pun gluga de la hanorac sau geaca in cap si pun casca peste. Fiind in spatele meu nu prea il bate vantul direct in fata....

Salut tuturor

Daca se poate sa ma ajutati cu un sfat din experienta voastra va rog. Am un baietel de 1 an si 1 luna si vreau sa-l pun pe bicicleta. M-am interesat de scaune pt. bebe si cel cu pozitionare in fata pare sa fie solutia perfecta pt. mine: pot vorbi cu el, pot vedea ce face, ii pot sprijini daca adoarme, adica l-as simti in siguranta in bratele mele. Credeti ca e prea micut pentru asa ceva? M-ar interesa parerea cuiva care si-a pus copilasul de la varsta asta frageda pe bicicleta si daca a fost OK. Baietelul meu are ~9.2 Kg, abia a inceput sa mearga ma intreb daca vribatiile nu produc probleme; ma gandesc la musculatura gatului si la coloana, daca nu pot fi afectate. Cum internetul e si prieten si dusman am gasit cateva articole in care se precizeaza niste riscuri (leziuni la coloana vertebrala, leziune pe creier). As aprecia mult niste sfaturi la obiect, din experienta.

Multumesc

Am pus ochii pe un scaun Belleli B-One pentru a ma plimba cu piticul. Inteleg inconvenientele plasarii scaunului in fata insa nu as putea sa ma urc pe bicicleta daca e pus pe portbagaj.

Si se aplica aceleasi reguli ca si la condus masina, cand e "my precious" la bord: calm, incet, fara frane bruste ...:)

am avut eu dintr-asta, nu vad niciun inconvenient ca-l ai in fata, ba chiar vad unele bonusuri. il ai tot timpul in ochi, esti linistit ca vezi ce face, bagat mainile pe unde trebuie (spite, frane, etc.) il vezi si cand adoarme si-i cade capul intr-o parte si-l mai tii cu mana, etc.

eu, per total, am fost foarte multumit de el, mai ales ca am dat juma din banii aia pe el.

Haha.

Inițiatoru' topicului a avut unul d-ăsta. Cu 10 lei din Kaufland.

I-au sărit toți în cap atunci ;)) că-i chinezărie, că nu se poa', că...

A fost folosit 2 ani și apoi donat unui amic (care lucrează în domeniu ;) ) și care încă îl folosește.

Nu-mi dau seama însă cum îl poți prinde în față (al meu avea prindere standard)

Şi eu am scaun în faţă, tocmai mă gândesc să-l montez din nou să-l pot pune şi pe ăla micu pe biclă. Ăla mare s-a mutat în spate din motive de gabarit.

Singuru inconvenient la mine a fost că, după ce a mai crescut puradelu, dădeam cu bărbia în casca lui.

Inițiatoru' topicului a avut unul d-ăsta. Cu 10 lei din Kaufland.

I-au sărit toți în cap atunci ;)) că-i chinezărie, că nu se poa', că...

Probabil si eu am fost unul dintre ei, la 10 lei si suruburile de prindere costa mai mult de atat. Acu ca te-am vazut si te-am cunoscut personal, parca te-as crede, desi parca ziceai ca era 20 de lei, dar ma rog, erau si niste beri implicate, deci ...

Nu-mi dau seama însă cum îl poți prinde în față 

Se prinde direct de cadru, de headtube, cine ar loc, daca nu se pun mai multe distantiere sub pipa, cine are loc, si se prinde de acolo.

Nu am poze in detaliu de cum prinsesem scaunul, dar a stat foarte bine acolo, deci solutii sunt destule, rabdare si o cutie de bere si se rezolva.

Am fost azi pe la MarosBike sa vad B-One-ul live si am dat de un nene care avea un singur raspuns la orice intrebare: aduceti bicicleta si vedem X_X
Si oricum, binoclandu-ma din nou la model vad ca e pt. porkbagaj. Cele pt. fata sunt pana la 15 kg - ce ma fac daca piticul atinge greutatea asta dar inca nu-si poate pedala trotineta?

Cele pt. fata sunt pana la 15 kg - ce ma fac daca piticul atinge greutatea asta dar inca nu-si poate pedala trotineta?

Ii cumperi bicicleta fara pedale. Serios, ai mei sunt super incantati de bicicleta aia si asa invata sa isi tina echilibru inainte sa trebuiasca sa impinga la pedale. Fiul meu cel mare a folosit o bicicleta din asta fara pedale de la 2,5 ani pana la aproape 4, si la 4 ani i-am luat bicic cu pedale. In 10 minute mergea singur pe ea, fara roti ajutatoare.

Un link cu o bici din asta ca sa iti dai seama de ce vorbesc: http://www.decathlon.ro/products-pictures/250/gd-asset_40206601.jpg

524827_113414732191640_2097138930_n.jpg

Cu Belleli B-One transport eu fata. Avantajul la sistemul de prindere pe cadru (fara portbagaj) este ca nu se simt denivelarile - tijele care intra in suport sunt din otel si se comporta ca o suspensie. Mi se pare solid. Atentie cand prindeti sistemul pe cadru sa-i puneti un manson de cauciuc ca altfel "musca" din vopsea.

Şi eu am pentru feciorul ăl mare ceva Bellelli vechi, luat la mâna a doua, cu care-l duc aproape zilnic la grădi. E un scaun trainic - de comod nu mă pot pronunţa că nu-mi încape curul în el.

Photo0079%255B1%255D.jpg

• Upvote 1

Noh, am bifat si scaunul pt. pitic.

38415_hpljbpw0u.jpg

38415_jkkji3ljt.jpg

Cert e ca nu ma asteptam sa ramana asa putin spatiu intre scaun si sa (recunosc, sapt. asta nu prea mi-a functionat cum trebuie procesorul). Desi am inlocuit frana fata cu un V-Brake, totusi virajele sunt limitate puternic de prinderea scaunului - azi prin piata am rotit bicicleta ca si masina, din 3 miscari :))  Mai trebuie sa studiez problema urcarii si coborarii de pe bicicleta, inainte sa ies la pedalat cu "copilotul".

... totusi virajele sunt limitate puternic de prinderea scaunului - azi prin piata am rotit bicicleta ca si masina, ... 

Pentru siguranta ta si a copilului cred ca ar fi bine sa gasesti o solutie de a monta scaunul pe spate. 

E prea mic pentru stat in spate. Oricum, cand pedalez cu el imi planific riguros traseul sa evit drumurile aglomerate sau sa le tranversez pe langa "calutz".

• Upvote 1

noi cu o gramada se fitze, dar la oamenii cu scaun la cap s-a inventa ceva ce se foloseste foarte intens in mediul rural

Imag028.jpg

• Upvote 1

exista acum la oferte scaune pt bicicleta pt montat pe spate, pana la 22 kg sarcina, cu 70 lei