MaC®

Scaun pentru copii

Recommended Posts

Salutare.

Care ai avut scaun fata - spate ... vreau si eu o parere de la cineva care a avut albele modele...care-i diferenta de echilibru.

Eu am o fetita de 2.10 ani si nu cred ca are mai mult de 12-13 kg.

Parerile mele:

In fata

pro

- esti cu ochii pe el/ea tot timpul

- are si el/ea vizibilitate maxima

contra

- ia tot curentul in fata / gat-daca e f vorbaret.

- se poate sa fie nitel mai incomod la pedalat sa trebuiasca sa stai nitel mai cracanat

- daca te opresti in ceva o sa vi gramada peste el

In spate - se inverseaza pro-ul cu contra din cele enumarate mai sus :D si dispare treaba cu pedalatul mai cracanat

Voi cei care aveti ce recomandati.

Si pe unde se mai gasesc acuma scaunele mai ieftine.

Multumesc,

Mihai

PS: Ne vedem maine la aviatorilor pe la 14

În faţă e nasol cu un copil mai mare că nu mai vezi tu drumul. La doi ani eu zic că e prea mare de pus în faţă. Ai mei merg fie în spate fie în remorcă, scaunul din faţă nu-l mai folosim deloc.

Al meu sta in spate ca un belfer. Doar priveste si rade la trecatori. Este si foarte protejat de curentul de aer. Mai si adoarme acolo. Inca nu a implinit 2 ani.

@@mihye  @@Mihai_2b3  

Scaunul a fost cumparat din Kaufland.

Si eu mi-am luat recent scaun pentru copil (1 an si 4 luni).

E modelul Hamax Smile, de la Decathlon.

Prindere pe cadru, nu am portbagaj pe bicicleta.

Montajul se face usor si imi place ca se monteaza/demonteaza in 3 secunde, pe cadru ramanand doar suportul, pe care nu-l dau jos.

1240144_721031301256439_203596893_n_zpsb

hamaxsmileygrey_zps8d29f09d.jpg

Sunt multimit de alegere, am probat mai multe scaune din magazin pana l-am ales pe acesta.

Anul ăsta vreau să-mi iau și eu un scaun pt portbagaj.

Trebuie să mă apuc de cautat iarăși. Acum am și bicla potrivită

Salutare, e vreo solutie/recomandare pt scaun bebe montaj fata sau spate mtb cadru carbon?

Si varsta ar fi o problema, acum are un an, deci cum o sa iesim de prin aprilie cam un an si patru luni.

Varsta n-ar fi o problema. De pe la aceeasi varsta l-am scos si pe juniorul meu la plimbari. Problema ar fi cadrul bicicletei tale, pentru ca ar merge un singur tip de scaun, adica cel cu prindere pe portbagaj, tip care nu prea e confortabil pentru bebe daca asfaltul nu e impecabil. Tot in scaun pentru portbagaj l-am plimbat si eu, dar acum nu as mai cumpara decat unul cu suspensie  care este destul de greu sau foarte greu (si scump) si din cauza asta limitezi greutatea pana la care va ajunge bebele sa mearga in el sau unul cu prindere de cadru (nerecomandat pentru cadrele de carbon).

Pana la urma si in cel fara suspensie am facut niste ture frumoase cu piciul meu, dar cele care ar fi putut fi cele mai frumoase (cele prin padure) le-am intrerupt destul de repede dupa "start".

La bicicleta ta cred ca poti pune in siguranta cu solutii adaptoare (asta + ceva de genul asta) un portbagaj pe spate. 

Multumesc pt. sfaturi.

Parca as merge pe varianta cu suspensii pt a aborda trasee ușoare de offroad dar greutatea suportului plus cea a copilului ar putea afecta echilibrul..nu stiu ce sa zic.

Te obisnuiesti cu greutatea in spate :) Eu am mers prin padurile de pe langa casa si cu anvelope de sosea/trecking cu el pe cand avea 17-18kg si n-am avut probleme.

Multumesc pt. sfaturi.

Parca as merge pe varianta cu suspensii pt a aborda trasee ușoare de offroad dar greutatea suportului plus cea a copilului ar putea afecta echilibrul..nu stiu ce sa zic.

Dacă ieşi de pe şosea, eu îţi recomand o remorcă. Pe şosea în România clar nu, dar pe drumuri de pământ merge. Şi găseşti şi cu suspensie.

Am nevoie de ajutorul celor cu prunci acasa.

Se da o bicicleta ca cea din poza de mai jos (99% ca a mea, doar ca a mea nu e niciodata asa curata - 1% :) ).

Intrebarea este: se poate monta un scaun de copil care sa vina in fata? Unde se prinde?

Bebelul are ~6.5 luni, ~8.5kg si as iesi cu el (poate nu acu, dar intr-o luna da).

3wHmhxf.jpg

hamaxsmileygrey_zps8d29f09d.jpg

@@Catalin_ În principiu, da. "Priza" de prindere va trebui să fie pe seat-tube cât mai aproape (fără a ștrangula cablurile) de intersecția cu top-tube. Îți recomand să probezi înainte de a cumpăra scaunul pentru a fi sigur... și de asemenea ar prinde bine o apărătoare peste roata spate.

Hai c-am incurcat borcanele si am pus o poza cu un scaun spate in loc de un scaun ce se monteaza in fata - scuzati.

Joi merg sa vad 2 scaune si trebuie sa aleg unul. Stiu ca:

- unul e pt. montat in spate (nimic special);

- celalalt e de montat in fata (are inclusiv protectie pt. vant / gâze). Din discutiile avute cu posesorul scaunelor, zicea ceva de teava de sub pipa (poza mai jos - asa ceva am inteles ca ar fi). Dar cum eu am MTB, nu stiu cum l-as putea prinde.

kettler-bingo-front-child-seat-mounted-f

@@Catalin_ Daca citesti threadul de la inceput, e destul de clar verdictul ca un scaun cu montaj in fata devine destul de repede depasit si tot ajungi sa pui copilul in spate. Si eu m-am tot vaitat cum sa fac, pana la urma cand m-am dus la magazin si era musai sa iau ceva, din ratiuni de fixare pe cadru intra in discutie doar cel pentru spate. Copilul avea atunci aproape 2 ani si in scurt timp ar fi ajuns sa stea acolo oricum, deci nu-mi parea rau. Este un scaun Belleli nu mai stiu ce model, 200 lei de nou la Maros Bike (dintre cele mai ieftine). Il folosesc nu foarte intens de 2 ani cu bune si rele, dupa cum urmeaza:

- initial scaunul avea prindere sub tija de sa si statea in consola, se legana numai bine sa adoarma copilul; gabaritul ei cca 15 kg

- am vandut bita aia si pe cea noua a fost o chinuiala sa fixez prinderea pe teava, ca apoi sa descopar ca dadeam cu calcaiul in suportul de picior!!! 

- asa am ajuns sa pun si portbagaj si o mica improvizatie la fixarea scaunului, dar de atunci e o solutie bombproof; gabarit copil acum cca 18 kg dar scaunul nu se mai misca niciun mm

- ulterior s-a rupt o 'tavita' care tine piciorul copilului, lipit cu poxipol nu tinea deloc, a trebuit masacrat cu suruburi si piulite

- s-a rupt cureaua ce vine peste piciorul copilului in ambele parti, alte masacrari cu surub si piulita; deci incepe sa arate a Frankenstein dar devine din ce in ce mai bombproof si scaunul in sine, nu doar fixarea pe portbagaj :)

- sambata asta am facut o tura zdravana de MTB cu copilul dupa mine si nu am avut probleme, ea nu s-a plans ca-i incomod

- cred ca e un avantaj faptul ca blochezi vantul sa-i sufle in fata direct, asa poti merge mai lejer pe coborari sau cand e mai racoare. 

gabarit copil acum cca 18 kg dar scaunul nu se mai misca niciun mm

Faptul ca nu se mai misca de loc nu e un lucru nedorit?. Ma gandesc ca oscilatiile acelea pe verticala mai preiau din soc - asa tot socul ajunge la copil si nu cred ca e bine.

Daca asimilam cu statica din constructii, depinde de bratul fortei / incarcarea pe consola / amplitudinea deplasarii (pe verticala) si poate si alti factori. Adica nu e ca la o sa cu arcuri unde arcul iti limiteaza tocmai deplasarea pe verticala si apoi isi revine mai controlat. Eu unul prefer sa franez inainte de gropi dar sa stiu ca 20-22 kg (are si scaunul vreo 2-3 kg) nu flutura in spatele meu pe niste tije totusi nu foarte solide (vezi si pataniile de la partea de plastic). 

Buna. Am un cube sl attention 27.5, cadru de 14' si nu gasesc scaun pentru copil din cauza ca e cadrul mic.pe teren accidentat ar atinge scaunul roata. Nu vreau scaun pentru montat in fata. Cei de la magazin au făcut probe cu ce aveau pe stoc (destul de multe modele de la polisport si bellelli) au oferit ca si solutie montarea unui portbagaj. Oare chiar nu as gasi solutie fara portbagaj? La ce anume sa ma uit cand caut scaunul? A mai intalnit cineva situatia? Multumesc.

Buna. Am un cube sl attention 27.5, cadru de 14' si nu gasesc scaun pentru copil din cauza ca e cadrul mic.pe teren accidentat ar atinge scaunul roata. Nu vreau scaun pentru montat in fata. Cei de la magazin au făcut probe cu ce aveau pe stoc (destul de multe modele de la polisport si bellelli) au oferit ca si solutie montarea unui portbagaj. Oare chiar nu as gasi solutie fara portbagaj? La ce anume sa ma uit cand caut scaunul? A mai intalnit cineva situatia? Multumesc.

Ce anume nu se potrivește când încearcă să monteze scaunul? Faptul că e cadrul mic nu ar trebui să fie un motiv...

Ba cam da. 
dacă e cadru de 16 sau mai mic, seat tube-ul e scurt.
Nu poți prinde un scaun ca cel de la #63 pentru că n-ai loc destul sub colierul de șa. Ghidajul cablului e de obicei la câțiva cm sub colier și de la el pâna la deraior e foarte puțin spațiu. În plus vii peste cablul deraiorului.
Văzut asta pe un Devron Riddle H1.6 cu cadru de 16. O mămică venise să cumpere scăunel și nu s-a putut monta respectivul model.

vii peste cablul deraiorului.

Văzut asta pe un Devron Riddle

La fel si al meu :) Am confectionat eu una dintre prinderi, facuta ceva mai subtire sa nu deranjeze ghidajul.

Ce anume nu se potrivește când încearcă să monteze scaunul? Faptul că e cadrul mic nu ar trebui să fie un motiv...

De montat au reusit sa il monteze la magazinul de unde vroiam sa il cumpar. Pe poteci cu denivelari scaunul atinge roata. Am mai cautat pe net si am gasit asta: http://www.tredz.co.uk/.Hamax-Extra-Bar-For-Small-Frame_53272.htm. Ar fi de ajutor? desigur cu un scaun hamax.

@@Catalin_ 

- asa am ajuns sa pun si portbagaj si o mica improvizatie la fixarea scaunului, dar de atunci e o solutie bombproof; gabarit copil acum cca 18 kg dar scaunul nu se mai misca niciun mm

- ulterior s-a rupt o 'tavita' care tine piciorul copilului, lipit cu poxipol nu tinea deloc, a trebuit masacrat cu suruburi si piulite

- s-a rupt cureaua ce vine peste piciorul copilului in ambele parti, alte masacrari cu surub si piulita; deci incepe sa arate a Frankenstein dar devine din ce in ce mai bombproof si scaunul in sine, nu doar fixarea pe portbagaj :)

@@Catalin_ Cam asa arata "masacrarile" de care ziceam mai sus.

fY3jUPm.jpg

4JdpbCj.jpg

8dBUJL9.jpg

2A8dpoY.jpg

MP2YSl7.jpg

OXmPhr5.jpg

Portbagajul e Pletscher cumparat cu noroc la un service dupa ceva insistente, si are placa aceea care a trebuit insurubat pe fundul scaunului si care intra pe portbagaj cu 3 'cuie'.