MaC®

Scaun pentru copii

Recommended Posts

Eu am pastrat si bicicleta de aluminiu (29er) si am cumparat weeride, cel cu prindere in fata. Pt. carbon nu am gasit variante adecvate.

Cred ca alegerea cu pozitia scaunului o faci si dupa "firea" copilului.

Avantaje weeride:

- e mult mai distractiv pt. copil in fata, vede tot nu doar lateral si spatele meu,

- vezi cand adoarme, are si suport pt. pus capul daca adoarme

- socurile sunt absorbite binisor de furca fata daca iesi pe offroad

- e mai protejat copilul in caz de pericol, efect de "rolling cage" intre bratele tale

Dezavantaje:

- trebuie sa mergi mai cracanat, dar cu ea fac plimbare nu antrenament sau ture

- doar pana in 4 ani sau 15 kg

Salutare!

Cam asa ceva arata noul accesoriu pentru bicicleta mea pentru plimbarile de duminica in familie.

http://www.weeride.ro/product/Scaun_de_bicicleta_Deluxe_si_Casca_protectie_Flames_Roz_WeeRide_WR03R_B3301875_prod_MTg3NQ%3D%3D/

Pitica ce va sta in acest scaunel arata cam asa

13575594_292934317762803_909478319_o.jpg

Face 6 luni abia saptamana viitoare, dar e destul de maricica, e la fel de inalta ca fetita unor aminci care are 1 an si 6 luni. De incaput incape pe cursiera, si nici nu ma incomodeaza la pedalat, cursiera fiind marimea XL. Singura mea nedumerire este rigiditatea cursierei, si desi scaunelul are salteluta si e facut dintr-un plastic de calitate, ma gandesc sa nu o afecteze in vreun fel vibratiile la rulare. Am sa mai micșorez presiunea in anvelope, dar nu pot prea mult de teama sa nu fac pana, ma gandeam ca sub 7 atmosfere sa nu cobor. Am sa incerc sa merg cu maxim 20 de km/h si doar pe drumuri bune. Ce parere aveti, e riscant in vreeun fel pentru santatea micutei?

Va multumesc!

IMG_20160705_204138.jpg

IMG_20160705_204145.jpg

Salut,

Eu am un prunc de 8 luni (si, la fel, maricel). Am scaun de bicicleta in genul celui de la postul #75 (pus pe portbagajul din spate) si dupa ce am mai vorbit cu colegi de la lucru, am decis sa mai aman prima iesire, pt. ca:

- cel mai important (pt. mine), baietelul inca nu sta cum trebuie in fund. Sta, dar nu perfect (se clatina, pierde pozitia) si nu se ridica singur in fund;

- ceilalti colegi de-ai mei au inceput dupa 1 an / 1.5 ani (informatie folosita de mine doar sa ma calmez, ca nu l-am scos inca pe bicicleta :) - benchmark)

Singurul si cel mai mare risc (pe care il vad eu) vine de la socurile care merg in coloana lor "cruda". Asa ca am decis sa ma bucur singur de bicicleala vara asta si vedem sezonul urmator.

Da, dar tu probabil nu auzi din partea soției: ”iar pleci cu prietenii tăi să te plimbi și pe mine mă lași să stau acasă cu copilul? Vreau și eu să ma plimb cu bicicleta!”

Așa scăunelul ăsta ne aducea liniște și pace în familie și ne putem bucura toți de biciclit.

Hoho, sa fim noi sanatosi, ca de auzit, si eu aud si inca destul. Si cred ca toti care avem sotii / prietene cu bicicleta in dotare auzim asta. Si e de bine, inseamna ca totul e ok cu mamica. Doar ca asta nu-i motiv de grabit lucrurile.

Dar tu stii mai bine cum sta fetita ta in fund, cum se simte in scaun si daca e pregatita (moral, dar mai ales fizic - coloana). Fa alegerile doar pe considerentele astea, nu pe cicaleala :)

Acu, eu nu zic ca nu o sa ies in weekend la un 500 metri pe soseaua din fata casei socrilor (sat, drum secundar, deci fara trafic, asfalt coala de hartie), doar sa vad cum reactioneaza piticul. Dar iesirile lungi, hopuri / denivelari - vor ramane pt. celalalt an (pt. noi).

Nu știm nici noi ce sa facem. Moral e mai pregătită ca noi, are energie cât pentru 7 copii, abia o mai putem tine în brate, râde și chiuie cât e ziua de lungă. La mare s-a comportat excelent, pe munte încântare maximă, ii fugea ochișorii și căpuțul titirez ca să cuprindă cât mai multe cu privirea, să vadă ea tot ce mișcă și să râdă de orice găsea ea că e de râs. Am pus-o puțin în scăunel și am plimbat-o câțiva metri prin curte, eu pe lângă bicicleta, și bătea deja cu mânuțele în suportul din față de încântare. Însă cu partea fizică e problema, că la 6 luni clar încă nu se ridică singură, de stat stă singură în funduleț, dar până când îi atrage ceva atenția și întoarce capul și se răstoarnă. Dacă nu o distrage nimic și e atentă la stat în funduleț, stă mult și bine. 

Ma gândeam să facem duminică o ieșire pe asfalt foarte bun, cu o viteza de maxim 15 km/h pe o distanta de aproximativ  20 de km sa vedem cum se comporta. In funcție de asta mai plecam sau așteptam și noi pana la anul. 

Daca pot sa it sugerez ceva: incearca o iesire mai scurta zilele astea (2-3 km), care sa te ajute sa iti faci o idee daca planul tau de Duminica e realist sau nu.

Cauta tot asa, un drum linistit dar cu asfalt bun - si dupa 10 minute vei sti mai multe si probabil vei fi mai sigur pe decizia ta cu planul de Duminica.

Sper ca totul a mearga bine si sa fie distractie si pentru pedalator, dar si pt. pasager.

Da, probabil ca datorita faptului ca sunt obișnuit cu ture de peste 150 de km pe zi, unele chiar spre 300, 20 de km mi se par o nimic toata, însă posibil sa fie prea mult pentru cea mica. Nu am timp pana duminica sa ies, asa ca rămâne pe duminica, dar am sa urmăresc în primii 1-2 km cu atenție cum reacționează, și dacă nu e ok, ne întoarcem. 

Am reusit sa inauguram scaunul / biciclete, tot :)

Dupa multe weekenduri cu ploaie (welcome to UK), am reusit asa:

- o tura de 5 km sapt. trecuta dupa o zi de lucru;

- o tura de 10 km in weekend;

Impresii:

- am iesit cu WeeRide, dar merge doar pe bicicleta mea (sotia are cadrul bicicletei de 16", nu incape scaunul pe TT cum trebuie, furca loveste in suportii de picioare la rotire, ramane o cursa de ~15°);

- la mine, desi TT-ul e mai lung, tot nu e perfect. Trebuie sa pedalezi mai cracanat si e posibil sa dai cu genunchii in manutele copilului, daca nu le tine sus pe suport (si cand adoarme, sigur nu le tine unde vreau eu :) );

- prima tura de 5 km a fost de test, rapid, fara o destinatie in minte - si a fost de succes;

- a doua (10 km) a fost cu destinatie, cu planuit drumul (evitat sosele aglomerate) si a fost 90% succes (am ajuns intr-un parc unde ne-am intins prea mult, pe drum spre casa s-a lasat cu somn + pana la mine, dat jos, impins bicicleta, plans, etc.);

- daca copilul adoarme, pot pedala fara probleme cu o mana, iar cealalta sa o folosesc ca suport pentru cap. Totusi, solutia asta nu e ideala pentru distante mari / trafic (deci limitari la durata calatoriei);

- per total a fost ok, vom mai iesi, dar doar pe distante limitate. Copilul a fost incantat 80% din timp (10% a dormit, 10% era ofticat ca nu mai poate dormi, pe motiv de pana, impins, etc);

- dupa experiente de mai sus, am exclus calatorii de 1 zi (deocamdata);

Mai tarziu vom trecem la varianta propusa de @tsisak, cu scaun in spate (scaunul exista deja, dar profitam de asta din fata, mai vreo 2 kile - pana iese copilul din limita producatorului).

enWUKYp.jpg

• Upvote 1