majikstone

Fotografii proprii pe teme diverse

Recommended Posts

NOTA ADMIN CREIZI

Asa cum am promis, un topic pentru noi, fotografii amatori. Comentariile la poze sunt acceptate. Totodata, se poate discuta despre noutati in domeniu, aparate, obiective etc.

facuta de mine azi:
Imagine postată
  • Upvote 2

:-J aproape offtopic:

Foloseste un trepied si pune un timp de expunere mai mare. Eventual HDR.

Nu prea o sa-i mearga. NV7-le astea, de la samsung, au diafragma intre 2.8 si 3.7 ...

Daca pune pe manual un timp mai mare o sa-i supraexpuna.

HDR? Hai mai, omule... Nici macar impresia de apa nu ar mai exista. Ar deveni o revarsare de fum, din cele 2-3 cadre suprapuse, apoi cascada asta nu cere o dinamica asa mare sa faci un hdr.

Oricum, la 1/19s a iesit foarte bine! Mie nu-mi ies, din mana, cadre asa clare, la timpi asa lungi (varsta :-SS )

Edited by yo6ial
aproape offtopic :P

da, cu timp de expunere mai mare ar cam fi iesit supraexpusa... trepied n-aveam, eram intr-o tura cu bicicleta si a fost cam "on the run" poza. cat despre claritate... traiasca stabilizatorul optic :|

da, cu timp de expunere mai mare ar cam fi iesit supraexpusa...

Doar daca nu inchideai diafragma :|

Poate. Are setari manuale pentru timp de expunere (1/1500 - 15 secunde) si pentru deschiderea diafragmei (F2.8 - F7.3). Poza a fost facuta pe un mod aproximativ auto, cu ISO 100 si F3.1. Daca o inchideam la maxim (7.3) probabil ca scoteam un timp de expunere mai mare (like 1/6). Oricum, mai am multe de invatat :)

Ceea ce aparatul acela nu putea face..

E bine sa stii ce se poate face si ce nu inainte sa dai niscai verdicte :)

Nu e chiar asa de rocket science sa-ti cunosti aparatul foto.

daca vreti sa mai vedeti alte poze facute de mine (camera am luat-o cu 150 E la oferta :>) intrati aici: Picasa Web Albums - roboticscience - Art

@Magnumutz: asta imi aminteste de campania celor de la Kiss FM care ofereau o vacanta in Pula (quote: oras mai frumos ca Pula nu exista)

E bine sa stii ce se poate face si ce nu inainte sa dai niscai verdicte :)

Nu e chiar asa de rocket science sa-ti cunosti aparatul foto.

My bad. Am uitat ca si compactele au setari manuale.

o poza facuta de un amic al meu, mai multe puteti vedea si comenta pe blogul lui. sper sa va placa, sunt facute 100% de el, de la pozat pana la prelucrat .... :)) photography

Imagine postată

file:///C:/DOCUME%7E1/toto/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot.pngfile:///C:/DOCUME%7E1/toto/LOCALS%7E1/Temp/moz-screenshot-1.png

• Upvote 1

Dragut, dar de ce ai vrut sa postezi o poza aflata pe HDD-ul tau?

:- am dat-o jos de pe blogul lui, am suit-o pe tinypic.com ..... (imi place acel site pt ca iti da adresa cu acces direct pt forumuri, ... pui linku si se vede direct poza, fara ca cel care se uita sa fie nevoit sa dea clic pe link-ul respectiv) de aceea apare locatia de la mine de pe hdd...... ;)

Mie nu-mi iese.. :)

Imagine postată

Acum .... nici mie, oi fi facut io cva :):)

Hai sa va arate tata creizi niste poze mumoase facute cu Pentacs

PENTAX Photo Gallery

O parte din ele is facute cu obiectivele de kitt 18-55/50-200 (Dap, asta am zis si eu, "fir-ar").

Erm, enjoy :-?.

ftpaddict, luv it.

[ATTACH]10313[/ATTACH] [ATTACH]10314[/ATTACH] [ATTACH]10315[/ATTACH]

© Joni Niemelä

Astea toate sunt poze reale si nu sunt "imbogatite" pe calculator ?? Daca sunt,este extraordinar atat aparatul cat si fotograful.

Tata Frank >:D<.

raducanmihai, sunt si retusate pe computer sau HDR-uite, dar multe fascineaza prin subiect (sunt cat se poate de reale). Oricum, daca fotografia nu e reusita, degeaba o prelucrezi ca mare branza nu prea iti iese de multe ori.

Hai sa va arate tata creizi niste poze mumoase facute cu Pentacs

Veri veri nais si multumiri. :D

PENTAX Photo Gallery

Baga un ochi aici. Mult mult mai modest si cu totul alt stil, dar eu nu fac asta decat de un an.

Veri veri nais si multumiri. B-(

PENTAX Photo Gallery

Baga un ochi aici. Mult mult mai modest si cu totul alt stil, dar eu nu fac asta decat de un an.

Foarte frumoase pozele! Imi place f mult " The traveller" :)