majikstone

Fotografii proprii pe teme diverse

Recommended Posts

Mulţumesc, până acu sunt 2 "voturi" pentru a 3-a poză :)

O să mai întreb şi pe fostu prof de desen :D

imagini de-ale mele nu am cum sa pun, ptr. ca nu ma lamureste nimeni.

Bah tati ti-am spus frumos: Incarca poza pe www.tinypic.com !!! Accesezi site-ul.

Dai pe BROWSE

Alegi poza din calculatorul tau dupa care dai UPLOAD NOW ....astepti sa incarce poza dupa care siteul iti v-a genera 4 adrese.

O alegi pe ''IMG Code for Forums & Message Boards'' .....

Dai un COPY la adresa dupa care dai PASTE in casuta de QUICK REPLAY de pe forum.

Ce-i asa de greu? :-?

Si inca ceva. Cand faci chestia asta NU ai nici o treaba cu apasatul vre-unui buton de inserare a imaginii .... (insereaza imagine)

Pai le are deja incarcate pe picasa.

Deci: Aia nu e poza lui. (:|

Edited by Mr Pit

Pai le are deja incarcate pe picasa. "Copy link location" pe poza aleasa si deschisa (nu pe thumbnails - cele mici), apoi paste aici in forum.

Eu asa am facut cu toate pozele. Asta sarind peste faptul ca acum, in varianta noua de forum, poti sa uploadezi poza direct de pe pc cand apesi pe inserare imagine.

La pozele de pe picasaweb trebuie să dai click dreapta pe poză şi să dai Copy Image/Link Location. Dacă pui adresa din bara de adrese, nu o să meargă, că nu e .JPG sau alte extensii. :))

@ftpaddict: cum rezolvi problemele de aberatie de sfericitate care apar in cazul unei camere foto nu tocmai pro? Tot incerc sa fac niste panorame si indiferent cum iau si asez (sau cum aseaza automat Photoshopu) pozele pe care le iau, in zonele de suprapunere apar diferente din cauza aberatiilor de sfericitate ale obiectivului de la camera. E vreun software tool pentru asa ceva?

era normal sa fie asa insa, mie nu-mi apare acel "from computer". tocmai vroiam sa fac un print screen, sa va arat... ce imi apare mie insa, n-am cum sa va arat nici asta. imi apare doar o fereastra care imi cere url-ul imaginii, fara nici o optiune.

asa patesc si eu ;)

@ftpaddict: cum rezolvi problemele de aberatie de sfericitate care apar in cazul unei camere foto nu tocmai pro? Tot incerc sa fac niste panorame si indiferent cum iau si asez (sau cum aseaza automat Photoshopu) pozele pe care le iau, in zonele de suprapunere apar diferente din cauza aberatiilor de sfericitate ale obiectivului de la camera. E vreun software tool pentru asa ceva?

Eu folosesc hugin, care poate corecta partial distorsiunile.

nu vă bazaţi aşa mult pe soft, pentru a elimina aberaţia de sfericitate; în general, se poate evita prin atenţie deosebită încă de la fotografiere dacă, se caută şi doreşte acest rezultat.

iată cîteva rezolvări :

1. nu exagera cu cadrele.

2. alege aparatul şi obiectivul adecvat, pentru subiectul tău.

3. cauta şi gaseşte punctul de staţie corect, al aparatului, faţă de subiect.

4. alege poziţia corectă a obiectivului, faţă de axul trepiedului.

5. foloseşte un trepied cît mai solid.

6. foloseşte un cap de trepied care să-ţi permită, atît o mişcare fluidă cît şi o fixare foarte bună.

7. pe soft, bazează-te doar pentru mici corecturi; te poate ajuta însă, de la un anumit nivel, este zero.

----------------------------------------

în altă ordine de idei, individul care m-a luat cu "BA TATI" îl rog să se abţină, de la asemenea manifestari. acest forum are cea mai complicată, încărcare de imagini pe care eu, am vazut-o pina acum.

Edited by lupino

@lupino: camera mea e un Samsung NV-7, deci nu e DSLR, deci nem obiective la alegere. E o compacta un pic mai potenta decat media. Panorame (incerc sa) fac la chestii gen peisaje (cum a postat mai devreme ftpaddict), trepiedul e tot ceva entry-level. Deci din punct de vedere tehnic sunt cam praf. Intrebarea era daca nu pot corecta lipsa hardware-ului potrivit cu un software. Problema mea e ca ma cam mananca cu fotografiile, doar ca n-am bani de echipament ca lumea si nici nu cred ca s-ar justifica momentan... Totusi, voi fi mai atent la tehnica de fotografiere.

lupino: camera mea e un Samsung NV-7, deci nu e DSLR, deci nem obiective la alegere. E o compacta un pic mai potenta decat media. Panorame (incerc sa) fac la chestii gen peisaje (cum a postat mai devreme ftpaddict), trepiedul e tot ceva entry-level. Deci din punct de vedere tehnic sunt cam praf. Intrebarea era daca nu pot corecta lipsa hardware-ului potrivit cu un software. Problema mea e ca ma cam mananca cu fotografiile, doar ca n-am bani de echipament ca lumea si nici nu cred ca s-ar justifica momentan... Totusi, voi fi mai atent la tehnica de fotografiere.

-------------

înţeleg.

totuşi ai putea respecta punctele 1,3,5,6,7 din mesajul meu. la aparatul tău merge şi un trepied mai micuţ deoarece, camera nu o să-i dea bătaie de cap, cu greutatea.

imaginea de mai sus, nu respectă p1, intră în altă categorie şi se vizualizează DOAR..., cu alt soft, deasemenea e foarte obositor pentru ochi, nu e ceva atragator pentru un unghi normal. testul unei fotografii, chiar şi a unei fotografii panoramice însă, nu ca în exemplul dat de tine, este tiparul pe hîrtie.

Edited by lupino

Da, pai o sa imi bat capul mai tare cu detalii care tin de "manopera". O sa incerc totusi si Hugin (de care a spus ftpaddict), poate ma ajuta cu ceva.

Mai era si DxO Optics Pro care stia sa corecteze automat in functie de obiectivul folosit (ar trebui sa aiba in baza de date si compacte).

Mai demult aveam un obiectiv care bomba nitel pozele si le corectam cu dxo.

Ieri la pranz, pe ninsoare sub un cer plumburiu, pe la Elefterie (nu trageti in incepator :| ) :

Imagine postată

Imagine postată

Imagine postată

LE :

Si astazi pe seara, in fosta Piata a Teatrului :

Imagine postată

Edited by Traveller
am mai pozat pe seara...

Dor ? Nostalgie ? Pofta de verde ? Ei, as... Ma chinuie reuma.

[ATTACH=CONFIG]15361[/ATTACH]

Creaţia pentru Valentine's Day

Imagine postată

Păcat că a ieşit pixelată. Trebuia un timp de expunere puţin mai mare, dar nu am apucat să fac prea multe că a ars foarte repede lumânarea :|

Creaţia pentru Valentine's Day

frumos. ce face omul din dragoste :|