majikstone

Fotografii proprii pe teme diverse

Recommended Posts

Nu observasem PS-ul, scuze.

Obiectivul e un clasic. ;)

Asta mi-a iesit mie cu 50mm f/1.7. Wide-open.

Imagine postată

Pfuu ce aparatura serioasa aveti voi ;) m-am jucat si eu o data cu un Canon EOS 40 D (are un coleg).

Creizi, super pozele. Si super initiativa cu topicul, ca sunt multi fotografi (amatori sau profesionisti) pe-aici.

Intrebare: cam cate poze ar trebui facute si intre ce limite de luminozitate pentru un HDR care sa iasa cum trebuie? M-am jucat putin cu Samsungul meu si cu functia de Merge to HDR din Photoshop CS2, dar n-a iesit prea mare branza...

Ce are creizi si ce am eu e cam nimic fata de alte nave spatiale pe care le au unii.

Eu fac HDR-urile asa: -2 - 0 - 2 EV si le combin in Photomatix. Grija mare cu asa mare plaja de detaliu; rezultatele pot parea foarte ireale.

Pun o selectie cu pozele preferate din calatoria noastra recenta in Nepal.

1. Pisicute dormind in gradina unei patiserii.

2. Ploaie pe iarba.

3. Poteca in Himalaya.

4-5. Lacul Gosainkunda (4380 m).

6. Varful Langtang Lirung (7227 m).

7. Terase de orez langa Pokhara (poza e facuta din parapanta).

8. Detaliu de intrados de pe acoperisul templului Nyatapola, Bhaktapur (cel mai inalt din Nepal).

Ce are creizi si ce am eu e cam nimic fata de alte nave spatiale pe care le au unii.

Eu fac HDR-urile asa: -2 - 0 - 2 EV si le combin in Photomatix. Grija mare cu asa mare plaja de detaliu; rezultatele pot parea foarte ireale.

Decat sa faci bracket pe diafragma, incearca sa faci pe timpul de expunere.

Te scapa de DOF-urile diferite care apar la diafragme diferite ;)

Acolo ne-am petrecut luna de miere :) La vreo doua luni dupa nunta ;) Nu am luat biclele cu noi si nu ne-am dat deloc pe nici un fel de bicle, desi initial am fi vrut, dar traficul ne-a descurajat si oricum pana la urma nu ne-a incaput in cele trei saptamani. De asta nici nu am pus poze sau povesti pe forum, dar am aici: Picasa Web Albums - tsisak12

Nepal e un loc fascinant, aveti unele date sub poze. Vrem sa mai mergem, printre altele sa ne dam cu bita pe offroad.

Decat sa faci bracket pe diafragma, incearca sa faci pe timpul de expunere.

Te scapa de DOF-urile diferite care apar la diafragme diferite ;)

eu asa am facut, am pus pe manual si am variat timpul de expunere. acuma' astept sa vina seara sa ma mai joc putin cu HDR-ul asta...

eu asa am facut, am pus pe manual si am variat timpul de expunere. acuma' astept sa vina seara sa ma mai joc putin cu HDR-ul asta...

Daca ai Photoshop, iti face el toata treaba, trebuie doar sa-i incarci pozele ;)

Nu observasem PS-ul, scuze.

Obiectivul e un clasic. :)

Asta mi-a iesit mie cu 50mm f/1.7. Wide-open.

Hei, o ştiu pe fata din fotografie :)

E Adriana din Mangalia, nu?

Tu vorbesti doar ca sa te auzi vorbind?

Are vreo legatura ce intrebi tu cu subiectul HDR ce se discuta?

Sau doar vrei sa arati ca stii si tu termeni fotografici?

Asta cu stiinta s-a vazut cand ai mai comentat aiurea despre posibilitatile unei camere foto (parca cea a lui majikstone) pe care oricum n-o cunosteai.

Sincer nu vad ce sens are postul tau. Daca vrei sa iei in considerare faptul ca pt un HDR reusit bracketingul se face pe timp de expunere si nu pe diafragma, bine, daca nu ... iarasi bine :)

Unde am mentionat eu ceva de diafragma? Daca te conversai cu altcineva, puteai sa citezi din ce-a spus altcineva.

Hei, o ştiu pe fata din fotografie :)

E Adriana din Mangalia, nu?

Ea e. :) Nu am vazut-o decat o data in viata mea.

Pun si eu 2 poze din Alpi din vara asta:

1 Matterhornul vazut de pe Montblanc

2 Urcare catre Montblanc

Si eu sunt pasionat de fotografie, dar momentan ma folosesc doar de un Sony Ericsson K800.

This is blasphemy! This in madness! va striga Creizi, dar eu cred ca mai mult conteaza fotograful decat aparatul.

Iata o fotografie facuta unui tren ce avea peste 100km/h. Camera 3,2 mega pixeli, focus infinit. Ce ziceti, ma primiti in club?

Imagine postată

Off Topic - Tamas, felicitari pentru nunta si luna de miere. Sa va iubiti si sa fiti fericiti pana la adanci batraneti.

Şi mie îmi place fotografia, dar am o "cameră foto" de tot râsul http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/smile.gif Hp Photosmart r707. În plus, nu prea le am cu setările şi cu datele tehnice, totuşi ...

Imagine postată

Pedalatul şi fotografia merg foarte bine împreună!

This is blasphemy! This in madness! va striga Creizi, dar eu cred ca mai mult conteaza fotograful decat aparatul.

Lucian, stai linistit, glumeam! (Nici eu nu am citit tot manualul de la Pentax *ist, apropo :D)

In al doilea rand nu vreau sa va aud ca aveti camere najpa, distruse si alte alea. Fotografii frumoase se pot face si cu Canon A100, de exemplu. Daca discutam la nivel profesional, da, acolo conteaza, dar aici chiar nu are sens.

Cat despre HDR:

High-dynamic-range photographs are generally achieved by capturing multiple standard photographs, often using exposure bracketing, and then merging them into an HDR image. Digital photographs are often saved in a camera's raw image format, as 8 bit JPEG output clips the dynamic range.

Any camera that allows manual over- or under-exposure of a photo can be used to create HDR images.

High dynamic range imaging - Wikipedia, the free encyclopedia

si

[ame=http://en.wikipedia.org/wiki/Bracketing]Bracketing - Wikipedia, the free encyclopedia[/ame]

Asta ca sa nu va mai certati intre voi http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/tongue.gif.

ftpaddict, obiectivul folosit de tine are rezultate excelente de la f/2 in sus. Aceeasi recomandare si pentru f/1.4!

In plus, iata doua link-uri de la mine:

1. Documentaţie şi tehnici foto - Foto Forum

2. Classroom - MorgueFile (cursul lui Jodie Coston)

3. HDR Tutorial

Vorba unui prieten, Lumina blanda sa aveti!

Pun si eu 2 poze din Alpi din vara asta:

A doua poza e profi, dar prima e cea care m-a dat pe spate.... ce minunatie! Si felicitari pentru urcat pe MB!

@Lucian: Mersi de urari, incercam in fiecare zi sa ne tinem de asta si poate incet-incet ajungem si la adanci batraneti http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/smile.gif

@animaloo: Ai fost iarna in Suedia?

@thor66six: Si tu ai DSLR? Imaginile tale, pe langa ca sunt frumoase, sunt f-f-f clare si detaliate.

ftpaddict, obiectivul folosit de tine are rezultate excelente de la f/2 in sus. Aceeasi recomandare si pentru f/1.4!

I kno my wenses vewy vewy weww. :P

Poza cu domnisoara a fost facuta la f/1.7, la fel ca asta:

Imagine postată

si asta:

Imagine postată

@animaloo: Ai fost iarna in Suedia?

martie-iunie. sau ceva de genu asta.

prins si vara si iarna da.

tanti aia mere asa relaxata, desi afara era un viscol din ala cum trebuie :P

Hai sa pun si eu ceva :(

Excelenta poza.Foarte frumos ai captat ramificatiile aripilor.:))

foarte interesant acest topic.;)