majikstone

Fotografii proprii pe teme diverse

Recommended Posts

Bonn, pistă de biciclete cu contor. La ora 11.27 dimineața, trecuseră deja pe acolo 1852 biciclete 😮 

N8Tl0Wg.jpg

• Upvote 3

Pistă de biciclete cu contor... sună ca un star trek pentru meleagurile noastre...

Si am inteles ieri/alataieri (de pe fb) ca au fost vreo 16000 de treceri. In prima faza lumea s-a bucurat excesiv,  crezand ca e vorba de 16000/zi, dar mai apoi s-a aflat ca cifra a fost pt 5 zile. Deci cam 3000/zi. Ceea ce nu e chiar rau. 

Tot in ideea Star Trek, indicator de curba si oglinda pe o pista de biciclete langa Nurnberg.

p0WceTi-05DL-hu0NwGeLosCX02gnRoypTNTyK6I0AC46CzcHmImMxs7XaqA94emkwiwQtYhzDo7T4is4Uv2bXWh02jpY5nfUWBtJ02DG296xzQdlLJJKmtZBYp9BLKrN_ev5QpEJMnhk8wwybrVHf0X-oTIp8Olw92NyBcQ8VytR_8x1h9XZrLJSguzhOFu44TupGrEioSwXOz97UVJysVyCKUCs4nfCDrZn1RuIxF7ZHr2f9lHb0fJ7BJQnzBOp7f0E1fAiGnyBdUgu735iA1KxCYhlHfGqd-iItc3kOPQ_PfUdcUgtReK125GG1Z8glLyaKhF9wNFzVwfl92KVZsTgYYXBaRdzW-t4M9AHbR5ZdtOUaA7PcqyCRtOe99ZSJZPa_GZw3a1ZzHL3S2eJ0WNEXGAaEWjsRUCaixQNghZujhXmQ1zrHPQ-diQkm5H1C_81DBdFVfFRcgZ5tYyd2KFW86JRS3Adj2jBvrqXA28JrpBQ5frX1ZDw8IdeUbafEGdFjpUkIjQt4i3Zqmpn7uZdkjdEVQcqCvuvx3VMh1f4xCmbDEt_8bja6ZKvUpzOfNiausbHEEKDsyh1igFYtJRQWZEPvQFSmEELes=w497-h662-no

• Upvote 1

Bine ca au avut banda adeziva si nu au  ramas cablurile in bataia vantului...

Dimineața pe E60, între Criț și Saschiz...

y4mkBOe6z98C9r5iC8f8Pz3N2EitZKLm5a0w3xCE

...și seara după ploaie.

y4mcoIJN1ZLVmGDf5devY1DebPn3yBJotCVCn2ll

Mușchiul de pe rădăcinile gorunului de 900 de ani de la Mercheașa.

y4mEKKQKC8FBzjS1yY4d2NTfu5f_hMc1vgl-rzU-

y4mMClywe9S72aZCr0hYhw21phO-Cp3PPHyrho6Y

Homorodul văzut din turnul mare al bisericii fortificate evanghelice.

y4mDITLANuQvdeN0vrvh3E3UG6JyHqMh3d5u9tsZ

• Upvote 4
  • Like 3

În timp ce grădinăream, am întâlnit ceea ce presupun a fi o mamă cu pui. :)

43702099495_b8165e7d9b_c.jpg

• Upvote 5
  • Like 3

Stiu ca cele galbene sunt mai mici si par necoapte dar sunt specii diferite.  :) Partea buna e ca te scapa la fel de eficient de afide.

• Thanks 1

Ieri deși a fost vremea bună de pedalat, am lăsat acasă bicicletele și am luat la pas Masivul Gutâi: Vf 3 Apostoli (1395m), Vf Gutâiul Mare (1443m) și Creasta Cocoșului (1428m). 16km în total.

zrr9MIqn-AtVwiz3RrMa0pX3fT-zt3CQHOmY0WJx

• Upvote 2
  • Like 4

Ar trebui sa ii trimiti drei Firea pozele astea. Ar salva Bucureștiul și ar deveni o (h)eroina! Un fel de Firea d’Arc! Un “ ce faci, boss” al mafiei capital(i)ei. 

Nu glumesc, ar fi realizare importantă, mai ales cu eliberarea unei benzi pentru bus, taxi (maybe) și bineînțeles, bicicliști. 

20 hours ago, fizikant said:

Parcări pentru biciclete în Olanda

8Tp1j5C.jpg

8aSv7RH.jpg

tIYNGHY.jpg

Meanwhile in mall-urile din Romania: 500 locuri parcare masini, 7-8 stalpi pentru legat biciclete. Extrapoland cam asta e nivelul la infrastructura si servicii intre noi si altii care nu au ca scop munca cat mai putina si imbogatirea rapida.

Nu-i neapărat ca doar asta. Mulți dintre noi nici nu ar merge cu bicla ca na transpiram și alte chestii idioate. Noi suntem extrem de comozi, poate ca dacă s-ar face infrastructura ar apărea și alții care ar merge cu bicicleta, dar nu prea mulți.

• Upvote 1

Aici e vorba și de un mod diferit de a privi bicicleta.

În Olanda, bicicleta e un vehicul cu care te deplasezi din A în B, pe o infrastructură excelentă și respectat de ceilalți participanți la trafic. Bicicletele sunt strict utilitare, fără fițe, "olandeze" de douăj de kile single speed sau cu câteva viteze în butuc, cu ghidon foarte înalt. Bărbații călăresc cu toții astfel de biciclete, considerate la noi a fi "de damă" și pe care le găsești la prețuri de 80-120 de euro. În câte zile am stat acolo, am văzut în trafic o singură cursieră, 3 MTB și câteva electrice. Sunt convins că au și biciclete de jdemii de euro, dar nu le folosesc în oraș.

La noi, în schimb, bicicleta e un semn al statutului social, ca și beemveul (SH) sau tricoul dă firmă (la fel de SH sau clonă chinezească). Chiar dacă mergem la Mega-ul din colțu' uliței, tre' să avem o carboană ultimul răcnet, că altfel râde dă noi mâncătorii dă semințe dîn fața blocului. Chiar dacă avem pânză dă păianjen la cur dă foame, tre' să ne loăm un cadru dă titan, că altfel nu putem ajunge la jobu' de la multinațională (adică descărcător de marfă la Auchan sau îngrijitor la Metro). Nu contează că bicicleta aia se face praf în câteva luni de la hârtoape, nu contează că n-a fost făcută pentru genul ăsta de utilizare, tre' doar să fie de firmă și cât mai scumpă ca să moară dujmanii miei. E același mod păgubos de gândire care ne face să construim o mega-catedrală în loc de un spital, o bibliotecă sau un centru comunitar.

Revenind la ciclismul urban în Olanda, câteva observații: se circulă tare, n-ai ce căuta ca pieton pe-o bandă de biciclete că te ia haita pe sus fără menajamente. Nu contează temperatura sau condițiile meteo, oamenii biciclesc fără jenă. Surprinzător, nimeni nu poartă cască, am văzut doar la un brotac de vreo trei ani pe care-l căra mumă-sa. 

• Upvote 1
  • Thanks 1
  • Haha 1

Un grup frumos și bine organizat surprins în zona Mirăslău în drum spre Alba Iulia! =D>^:)^

vXqdxvV.jpg

ccwQRYs.jpg

5pmfTLY.jpg

X59I5UL.jpg

Poate ne spune cineva traseul...

Când Secret Santa știe că le ai cu bicicleala, dar o dă în bară cu alegerea. 🤨

PSX_20181210_100401.jpg

• Haha 1

Daca era in engleza, te scapam eu de ea in schimbul unei donatii modice :)) 

• Haha 2

O dădeam și fără donația modică, poate la un schimb, da nu-i bai, poate îmi iau inima-n dinți și o citesc.

Cine știe, o fi un acces de sinceritate la mijloc (deși psihopații inteligenți nu prea au de-astea), și mă dumiresc de resorturile interne care l-au îmboldit să-și facă un grup infracțional organizat.

@Traveller

Citeste-o. Acum sigur este o lectura interesanta.

Cat despre "grup infracțional organizat" cam asta a fost (cu mici exceptii) plutonul din perioada respectiva. Insa asta este alta discutie.

• Upvote 2