Sign in to follow this  
Jim

film despre Marco Pantani pe Rai Uno

Recommended Posts

Marco Pantani-un tip prea temperamental, ca majoritatea italienilor.

Filmul a fost o drama ,tratand mai mult viata privata a piratului care , dupa parerea mea, a zdruncinat putin soclul pe care statea Marco.

Fiind o fire sensibila e posibil sa fi fost si o victima a prejudecatilor. Interesant e faptul ca In 2000 cand a castigat pe Mont Ventoux In fata lui Lance era deja consumator de cocaina.

Filmul nu a fost o drama...filmul a fost un cacat!

Dupa 3 minute vorbeau deja de doping iar actorii nici macar nu stiau sa pedaleze.

Partea pozitiva a fost ca , desi am rezistat doar 20 de minute la film, am vizionat aseara inca odata documentarul Sfide.

Marco a fost un ciclist extraordinar.

Si pe care va aud ca incepeti iar cu dopajul si cu alte porcarii va anunt de pe acum ca sunteti niste idioti si ca nu o sa intelegeti niciodata cata bucurie a adus omul ala in sufletele a milioane de oameni.

A...si poate va si dau ban o saptamana http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/biggrin.gif (asta e doar o gluma)

filmul a fost fictiune amestecata cu fapte reale. nu stiu daca e adevarat ca in 2000 consuma deja cocaina, dar in general mi se pare ca regizorul a scos de la naftalina tot arsenalul de clisee, gen plimbarea romantica pe plaja cu fata de care era indragostit sau momentul cand e deprimat si se hotaraste sa incerce cocaina, fara sa ne ofere o viziune cat de cat revelatorie . a acoperit mai mult sau mai putin evenimentele importante din viata lui, le-a dramatizat ca "pentru ecran" si atat. iar prezentele coechipierilor lui pantani, care in turul italiei din '94 ar fi avut cu totii sub 25 de ani si totusi aratau ca niste veterani iesiti la o "tura" de duminica nu mi s-a parut ca adauga realism.

ca idee, viata lui pantani in calitate de "campion uman, cazut prada propriilor defecte" capata contur si semnificatie doar in contextul curselor pe care le-a castigat si pierdut, si felului in care a "alergat". fara partea sportiva, pantani ramane doar un om ca multi altii, care s-a apucat de droguri si a murit din cauza asta. nu stiu cat de greu ar fi fost sa se puna mai mult accent pe partea sportiva, de cursa, dar eu am simtit ca a fost prea putin. pe mine personal nu ma interesa cum si-a cucerit el prietena pentru ca scena respectiva nu imi spunea nimic despre el, era doar o scena-tip care se putea petrece in o mie de alte filme.

in fine, as mai avea cateva observatii, dar ca idee filmul mi s-a parut slab. nu stiu in ce masura se putea face unul mai bun, dar deocamdata mult mai impresionant si relevant pentru mine e un documentar gen "Sfide - La ultima fuga di Marco Pantani" decat asa ceva

Nu am vazut filmul,dar am urmarit cariera ciclista a lui Marco.Seamana cu a "americanului",ca scenariu.Dupa cumplitul accident,a renascut si a castigat,pe langa inimile a milioane de oameni si o pagina importanta in istoria ciclismului.Daca parerile sunt impartite,este normal...dar,macar sa nu vorbim de rau pe cei ce nu mai sunt...

Sa nu fiu inteles gresit :filmul este slab .

Am fost si raman fan Pantani.Cred ca este greu sa prinzi in film lupta interioara ,dar cred ca pe subiectul acesta se putea face ceva mult mai bun.

Bigmig..,daca consideri ca ce am scris este un atac la postul tau te inseli.

Este optiunea oricaruia dintre voi sa nu mai intre pe pagina asta si respect optiunea fiecaruia.

La fel trebuie sa respecti si tu parerea mea. Si conform acestei pareri am hoatarat ca nu ma intereseaza posturile unor neaveniti care fac 5 km pe an pe bicicleta si care se baga in seama doar cand e vorba de dopaj, pentru a spune ca niste sportivi sunt de cct (nu mentionez pe nimeni dar in trecut au existat cativa soricei cu fite care isi dadeau cu parerea dar nu stiau diferenta intre epo si powerbar).

Nu am avut intentia sa te ofensez si postul tau mi se pare destul de pertinent si la obiect.

In primul rand nu ai vorbit de dopaj, cocaina nefiind un produs dopant. Cred ca dupa ce iei ceva praf de ala pe nas mergi cu bicicleta din bordura in bordura...asa cu zambetul pe buze.

The end http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

DE CURAND AM REVAZUT SFIDE si sunt in asentimentul lui Ovidiu

Marco a fost un ciclist extraordinar, cu calitati native, care prin antrenament si daruire l-au ajutat sa faca ce a facut,

dupa mine o sa mai treaca mult, mult timp sa mai apara un Pantani printre rutieri

vorba cuiva de aici, au trecut deja trei ani, D-zeu sa-l odihneasca in pace