ciomby

Cum sa-i convingem si pe cei din jurul nostru sa utilizeze bicicleta ?

Recommended Posts

Mai pe scurt cam ce metode de convingere sau strategii ar trebui aplicate.

Nu cred ca e nevoie de nici o "metoda de convingere" sau "stategie". Faci in continuare ce faceai de obicei, dand astfel un exemplu.

Imprumuta-i o bicicleta de la un prieten si scoate-l la o tura mai pitoreasca in afara orasului.

Referitor la mersul la munca: miscare in fiecare zi fara sa pierzi timp ducandu-te la sala, cost mai mic. Traficul nu e atat de urat pe cat zic unii. Eu nu am avut nici cel mai mic incident pana acum.

Hehe,e un subiect delicat,nu poti convinge un ciung {mintal ?}sa merga cu bicla,daca acel ceva nu vine din strafundurile tale,degeaba

de-a lungul timpului probabil am urcat 15 flacai pe bicla,o parte din ei chiar au participat la ture cicloturistice,astazi doar unul mai are bicla,si o foloseste ocazional,cand ninge cu soare.

@otsdr zice bine.

Am un nepot (14 ani) care m-a insotit la intalnirea ciclism.ro 2009 (nu avea bicicleta). A fost impresionat de adunatura de ciclisti si biciclete.

Cand a ajuns acasa, s-a "angajat" la bunicasu', cu scopul de a castiga bani pentru o bicicleta ca a mea (neaparat cu frane pe disc :-S). In 5 saptamani a castigat vreo 200 lei. Au mai pus toti din jur pana la 1700 :D si a luat o bicicleta. De atunci, abia asteapta intalnirea ciclism.ro 2010 ca sa atace si el Transfagarasanul. ;)

In rest... n-am mai convins pe nimeni.

Bună ideea topicului.

Nu cred că trebuie aplicată vreo strategie sau ceva de genul.

Inviţi la o tură, refuză ... Mai inviţi! Dacă îţi baţi gura de 9 ori degeaba, iar la a 10-a invitaţie, acceptă, atunci ai câştigat :-S

Ideea e că dacă vine cu tine, să te duci în ritmul lui (asta nu înseamnă oprire din 100 în 100 de metrii :)Stabileşti nişte "ţeluri" pe care le poate atinge şi el, iar dacă vrea să oprească mai devreme, îl încurajezi puţin să continue), să nu-l oboseşti, căci o să zică că e greu şi nu o să mai vină altă dată!

Bravo pustiului :-S

baga aci o poza sa stim pe cine salutam anul ce vine la marea Intalnire :D

Mai, eu am combinat un amic sa isi cumpere bicicleta

Drept e ca are background de om care merge la munte cu placere, a avut si motocicleta in tinerete ...

In ultimul timp era doar cu masina, si cand mi-am luat bicicleta mi-a spus ca taman eu lipseam, ca sa incurc traficul in Timisoara :-S

Dupa cateva ture, tot aratandu-i poze si povestindu-i ce fain a fost, si-a luat bicicleta - i-am gasit pe site una buna, SH, ieftina si de nadejde

Pasul doi, i-a luat si fica-si bicicleta

Iar pasul trei, de ziua neveste-si, ne-am strans toti amicii si am pus bani pt inca o bicicleta, ca sa aiba toti :D

Urmatoarea zi am iesit cu totii la o tura prin padure, asa ca de incepatori, dar au fost toti extrem de incantati de ce a iesit ;)

E greau sa convingi pe cineva sa aleaga bicicleta ,din mai multe motive cum ar fi:

-riscul de a merge prin trafic (nu toti si-l asuma )

-jegul de pe sosele+udatul acestora

-efortul pe care trebuie sa il depui ca sa te deplasezi(pentru unii e greu)

-stapanirea de sine pe care nu toata lumea o are in momentul in care trece un TIR sau o masina ,razant pe langa tine

Poate in niste zeci de ani se vor schimba lucrurile.

Eu dupa fiecare excursie cu bicla am adus pozele la serviciu si de atunci cinci colegi si-au cumparat bicle si le-au folosit aproape zilnic, sa ajunga cu ele la munca. Unul chiar a venit intr-o tura in afara orasului (Sulina-Sf Gheorghe).

Amuzant e ca eu n-am venit decat o data cu bicla la serviciu, nu ma omor dupa mersul prin oras. :-S

1. prin exemplul personal. (asta depinde de noi)

2. se pot convinge si singuri in cautarea unei alternative la modul de viata birou, masina, mall, televizor. Dar pentru asta le trebuie un "soc", un medic sa-i sperie. (asta depinde de ei)

3. daca ar exista conditii mai bune create in infrastructura. (asta depinde de administratie)

Personal consider ca s-a banalizat propaganda asta pro-bicicleta. Articole, emisiuni la tv, au fost cu duiumul, cmr/ziua bicicletei are ani de zile si mai multe forme, ciclopromenade, bikewalk, inchirieri gratis de biciclete si alte actiuni mai mult de "social media" decat de ciclism ... toate au devenit ceva obisnuit, cunoscut publicului, unele ating deja forme ridicole (plimbari noaptea, de ex). Cine era de convins a cam fost convins. Lumea a mai iesit si pe afara, a vazut biciclisti acolo, sunt destui biciclisti si in trafic la noi, deci ideea asta cu folosirea bicicletei nu mai e o bomba, o reinventare a focului.

Obisnuiti-va cu ideea ca multi romani sunt handicapati din punctul asta de vedere. Prostimea e prostime si de aceea e prostime, ca sa fie condusa si manipulata, daca nu ar exista prostime, lumea nu ar putea functiona, intotdeauna a existat si va continua sa existe. Nu va erijati in salvatorii unora care nu sunt interesati sa primeasca sfaturi, nu credeti in vreo revolutie. In lumea de azi este nevoie de un consumator cu IQ modest atita cat sa-l duca mintea sa semneze un contract de credit. Masina e un business care da de mancare la multi, chiar si la arabi ca sa stea cuminte, ca tot se inmultesc, daca nu si-ar vinde petrolul acum dupa ce s-au invatat la lux mare (cel putin cativa) ... ce ar face oare??

Ar fi o idee sa incetam cu negativismul asta legat de trafic.

ar fi o idee buna sa nu ne mai credem intr-o lume utopica unde utilizarea bicicletei nu implica niciun risc:-J

Trevisez,excelent post.

Piata bicicletelor este facuta pentru sport la noi. Foarte putine biciclete din magazine sunt utilizabile in oras si toate magazinele au in banner pe net unu' care sare cu bicicleta. Normal, este mai interesant decat sa depasesti cateva sute de masini in fiecare zi.

Singura solutie pe care multi soferi sunt dispusi sa o adopte pentru a preveni disperarea din blocajele de trafic este un abonament cu mai multe minute.

Eu de la inceputul lui august am bicicleta. Am iesit in ture, am facut poze, am povestit experientele (cu bune si rele).

Si-a luat un prieten bicicleta sa vina cu noi. Si-a mai luat un cuplu biciclete SH sa vada daca le place. Le place, deci la primavara o sa-si ia ceva ca lumea. Si-a luat socrul meu (care are in jur de 50 de ani), cand i-am adus aminte de tinerete.

E foarte importanta puterea exemplului, din cate am observat.

Nu vrea mă nene lumea, nici dacă îi baţi.

Şi daca îşi iau, o folosesc in parc 20 de minute, după care o urcă pe maşină şi se întorc acasă.

Într-adevar, mulţi ar vrea dar le e greu sa strânga bani să-şi ia o bicicletă, dar majoritatea consideră că ar trebui să îţi fie ruşine sa mergi pe bicicletă, ca mijloc de transport...

Parcă i-a fătat mă-sa-n maşină.

Clar, puterea exemplului. Si eu asa am [re]inceput in primavara, printr-un prieten implicat intr-ale ciclismului - prima data imprumut de la el o bicicleta de curier, dupa aia un MTB, dupa aia cumparat si eu si sotia cate-un trekking.

Apoi am aratat pe la lucru poze din ture, si am tot chemat prieteni - care la randul lor si-au inchiriat, dupa care si-au cumparat MTB-uri. Ultima influenta de genul asta a fost maica-mea, care la 70 de ani ai ei m-a rugat sa readuc la viata Pegas-ul Comoda (a vazut ca pe mine in cateva luni de circulat prin TM nu m-a lovit nici o masina, deci nu-i asa groasa treaba cu traficul precum striga unii). Acum cu Pegasul circula prin Arad - mult mai rapid si placut decat autobuzul-inlocuitor-de-tramvai.

....majoritatea consideră că ar trebui să îţi fie ruşine sa mergi pe bicicletă, ca mijloc de transport...

Parcă i-a fătat mă-sa-n maşină.

exact reactia maicamii cand mi-am luat din nou bicla : "ditai omu pe bicicleta, mai esti tu de bicicleta?"

in schimb in grupul de prieteni am reusit sa le starnesc interesul, chiar am invatat 2 tovarasi sa mearga pe bicicleta (la 22 de ani) , acum cauta sa stranga bani, in primavara sa reuseasca sa-si cumpere bicle.

bre io lu consuarta din dotare i-am luat cadou o bicla.

daca stateam cu puterea exemplului cu aia ramaneam

O fosta colega de servici s-a gandit sa-si ia bicla (cu prieten cu tot) si sa vina la Prima Evadare, pentru ca ma vedea zilnic ca viu cu bicla la servici. Acu nu stiu daca i-a tinut. Trebuie sa-ti placa, sa fie o parte din viata cotidiana.

Bicicletele au devenit mult mai prezente si pe strada si in media de vreo 2 ani incoace. Magazinele s-au inmultit.

Dar trebuie sa vrei sa renunti la excesul de confort cu care societatea te "momeste".

In afara de mersul la servici, mai incerc sa fac "reclama" biclei aici :

Razvan - Blog de Bucurestean

bre io lu consuarta din dotare i-am luat [...] o bicla.

Cie uom rau! In loc sa-i oferi o bicicleta, tu i-o iei!?! :(

cum sa-i convingem pe oameni sa isi ia bicicleta? nu merge. vor lua singuri fara nici o munca de covingere.prevad in anul care vine o dublare a numarului biciclistilor in romania.mai ales in orasele aglomerate.m/ :o3

[...] prevad in anul care vine o dublare a numarului biciclistilor in romania. [...]

Daca se indreapta vremea si nu o sa ninga prea curand io cred ca si mai devreme... Se pare ca si cei de la Metrorex vor sa sutina miscarea asta...

Dandu-le un exemplu.................nu trebuie sa tragi de ei. La primavara cativa colegi de ai mei(vazandu-ma pe mn ca folosesc bicicleta ca mijloc de transport) vor sa faca si ei acelasi lucru