ciomby

Cum sa-i convingem si pe cei din jurul nostru sa utilizeze bicicleta ?

Recommended Posts

de fapt, pe langa ca in pitesti catararile sunt mai comune, drumurile mai inguste si soferii mai imbecili, ai dreptate

In Cluj Napoca pot spune ca incepe sa se circule cu bicicleta din ce in ce mai mult si mai bine . Comparativ, fata de anul trecut, fara sa fac un studiu , am obesrvat din ce in ce mai multi biciclisti. Din acest an au inceput sa apara si mai multe piste speciale pentru biciclete, mai mult sau mai putin blocate de masini parcate , unele pe sosea , altlele pe trotuare. Sunt de acord cu amandoua, pentru ca sunt biciclisti de toate felurile si varstele, astfel ca unii poate ca nu vor sa mearga de strada.

Tot fata de anul trecut , am obervat o mai mare atentie a unor conducatori auto la vederea biciclistilor , in sensul ca iti acorda prioritate in trafic, dupa ce trec de tine iti lasa loc sa treci de ei in cazul in care se opresc in coloana, claxoane aproape deloc.

In primul rand conducatorul auto trebuie sa constientieze ca sunt si alti participanti in trafic , in afara de masini, pentru a fi mai atent si vigilent. Daca tot vede astfel de exemplare incepe sa se obisnuiasca.

De cateva zile am surprins un taximetrist, in mod placut, care facand o cursa de vreo 5 km ,ce implica traversarea unei parti din oras am ajuns de o data cu el in locul unde avea de lasat clinetul; a crezut ca nu se poate asa ceva. Mergand constant dar mai incet am reusit. Multa lume crede ca mersul pe bicicleta este incet si greu. Poate ca ar trebui facute statistici , in fiecare oras cu travesatul lui pe mai multe directii, cu timpi de mers cu masina, bicicleta, transport in comun. Astfel se poate vedea cel mai bine ce ce te deplasezi mai repede. O astfel de campanie cred ca ar avea un impact mult mai mare fata de o campanie care-ti spune ca bicicleta e "eco" sau/si "cool"... trebuie spusa si partea de eficienta, in interiorul unui oras.

eu zic ca mersul cu bicla te poate scapa de multe ambuteiaje,cel putin la mine e cazul asta,si de fiecare data cand "prind" un ambuteiaj ma bucur ca sunt pe bilca.plus ca e sanatos

Salutare! eu am reusit sa`l fac pe tatal meu sa utilizeze bicicleta ca mijloc de transport cel mai des, am inceput asta acuma 2 ani si ceva, luandu`l cu mine intr`o excursie cu bicicleta( 40 km cam asa) , aman2 ne`am relaxat foarte tare si a fost foarte frumos. El avand varsta de 61 ani in prezent adica 59 cand am facut excursia a obosit un pic mai tare si ma asteptam ca atunci cand ajungem acasa sa mi spuna ca nu mai vine niciodata cu mine dar a fost total diferit:P cand am ajuns acasa nu a durat 30 min si mi`a spus ca in urmatoare zi pe care o are libera facem alta excursie de 80 km..bucuria mea:X si de atunci tata ma intrecut pe mine...cum prinde o zi libera si putin mai calduroasa a plecat cu bicicleta:P si toutusi are 61 de ani:P ...Eu unu il felicit pentru asta! Si ma simt si eu mandru ca am reusit sa l conving pe tata sa faca sport ;)) si este unu` din cele mai placute sporturi:X

BAFTA! Cezar

Salut Cezar, felicitari pentru aceasta realizare, e destul de greu sa convingi pe cineva cu o varsta inaintata sa faca miscare/sport, sa nu mai zic de ciclism, unde sunt anumite pericole.

Cred ca daca toata lumea ar putea sa convinga cate o persoana apropiata, ruda, prieten, coleg, indiferent de varsta, s-ar putea ajunge la un trafic mult mai aerisit si un aer mai putin poluat.

Inca o data, felicitari!

Tata are serviciul in baneasa si face 2-3 ore pana acolo zi de zi , i-am propus scuter , bicicleta , motocicleta , atv orice pt a ajunge mai rpd la serviciu , dar cine sa obisnuit cu confortul si siguranta unei masini e aproape imposibil de convins sa mearga pe bicicleta , sau pe orice alt mijloc de transport care ofera mai putin confort.

E mai greu cu pedalele de la bicicletă decât cu alea de la maşină, deşii îs numai 2 :)

Tata are serviciul in baneasa si face 2-3 ore pana acolo zi de zi , i-am propus scuter , bicicleta , motocicleta , atv orice pt a ajunge mai rpd la serviciu , dar cine sa obisnuit cu confortul si siguranta unei masini e aproape imposibil de convins sa mearga pe bicicleta , sau pe orice alt mijloc de transport care ofera mai putin confort.

Da, din păcate... c

Chiar duminică, am auzit la radio, un nenea care zicea că: "Cine stă în Drumul Taberei și merge cu orice altceva în afară de mașină, e de-adreptul masochist. Nu pot înțelege cum să nu stau confortabil în mașină, la căldurică cu muzica preferată...." n-are rost să pun tot comentariul. Am stat și eu 30 de ani aproape în Drumul Taberei și nu m-am simțit chiar așa masochist:) Acuma, lăsând gluma la o parte... mentalitatea e cel mai greu de schimbat. Poți să convingi oamenii să facă o grămadă de lucruri, dar când îi pui să schimbe ceva la ei.... trebuie să fii foarte perseverent. Și repet, nu există metodă de convingere mai bună decât propriul exemplu.

am făcut propagandă bicicletei ori de câta ori am avut ocazia. dându-mă exemplu, de cum ajung din dr. taberei în romană în 15 min., cu mult înainte ca autobuzul în care merge amicul meu să oprească la capăt de linie. până la urmă şi-a luat un dahon pliant. dar după ce l-a descentrat într-o groapă capcană cu apă, a renunţat şi a reluat mersul zilnic cu maşina. altul se minuna cum mă aventurez în traficul nebun...chiar era 90% convins să-şi ia o biclă. dar...din floreasca până în centru...ce s-ar face el dacă îl apucă ploaia? mai ales că i-am arătat şi un filmuleţ din mers. s-a punctat bine în topic: depinde de conştiinţa şi voinţa fiecăruia dacă vrea să-şi schimbe ritmul , fie şi temporar.

Da, din păcate... c

Chiar duminică, am auzit la radio, un nenea care zicea că: "Cine stă în Drumul Taberei și merge cu orice altceva în afară de mașină, e de-adreptul masochist. Nu pot înțelege cum să nu stau confortabil în mașină, la căldurică cu muzica preferată...." n-are rost să pun tot comentariul. Am stat și eu 30 de ani aproape în Drumul Taberei și nu m-am simțit chiar așa masochist:) Acuma, lăsând gluma la o parte... mentalitatea e cel mai greu de schimbat. Poți să convingi oamenii să facă o grămadă de lucruri, dar când îi pui să schimbe ceva la ei.... trebuie să fii foarte perseverent. Și repet, nu există metodă de convingere mai bună decât propriul exemplu.

Eu m-am apucat de mers pe bicicleta fix pentru ca stateam in Dr. Taberei si nu mai suportam troleu' 69 :)

... nu mai suportam troleu' 69 :)

Da domne !

Iar eu autobuzu' 104, in care po' sa-ti scrii memoriile intre P-ta Natiunile Unite si magazinu Unirea :) !

E buna asta cu memoriile, partea naspa este ca daca-ti petreci viata in autobuzu' ### nu prea ai ce povesti! :)

Puterea exemplului? Credeti ca ala care merge cu bicicleta in orice conditii (ploaie, ninsoare, zapada, frig) are vreo sansa sa convinga? Gresit! I se va zice mai mult ca sigur "Bai, tu esti nebun!" (cu toate ca nu e nebun deloc dar asa zice lumea) si nimeni nu il va urma. Ba, indraznesc sa cred, dimpotriva.

Prietene Popescu, astea pe care le-ai mentionat tu sunt conditii extreme, dar puterea exemplului a avut un oarecare efect in Bucuresti pe vreme buna, vara. A crescut nr. de biciclisti urbani in ultimii 2 ani si, consecutiv, nr. de magazine specializate.

Trebuie tinut cont ca sunt oameni care s-ar urca pe 2 roti, dar le este teama de trafic, iar piste eficiente aflate "la adapost" nu prea sunt. Asa ca... sunt buni si astia pe care i-am castigat pana acu.

Un CMR relaxat la care sa ne reunim cu totii, cat si mai multe actiuni organizate de genul

http://picasaweb.google.com/razvandansilion/TuraDeToamna17102009#

o sa mai creasca nr de biciclisti.

Peste noapte nu ai cum sa vezi strazile pline de pedalatori :P

Dimpotriva, colegii mei se mira cum de nu racesc niciodata si ma invidiaza pentru ca ei racesc la o gura de aer rece cateodata.

@Traveller

Nu zic ca nu exista puterea exemplului. Dar daca vrei sa dai exemplu, trebuie sa ramai in categoria celor carora le dai exemplu, comportamentul tau trebuie sa ramana in zona accesibila lor. In general schimbarile radicale sunt evitate.

Acum, daca esti din categoria "merg cu bicicleta in orice conditii", nu zic ca e rau dar nu vei putea da exemplu.

Eu zic mai intai oamenii trebuie convinsi sa iasa in parcuri, sau prin locuri de recreere cu biciclete. Pentru ca daca pui pe unu sa mearga pe sosea si saracu nu stie sa mearga nici pe jos, ala e deja condamnat. Nu suntem inca civilizati sa mergem cu masina pe sosea, care ofera o oarecare siguranta. Nu sunt genul care sa respecte legile, nici cu masina si nici cu bicicleta, dar merg pe principiul ca trebuie sa ma feresc si sa nu deranjez pe nimeni, pentru ca nu stiu peste care idiot dau care sa se sperie si sa se urce pe mine.

Trebuie educat poporu' (adica sa citeasca legislatia). Daca cineva merge fara sa-si cunoasca drepturile, "la mica intelegere", va merge pe trotuar pana la primul accident cu o masina care intra pe o strada laterala, in nici un caz va renunta la masina. Nu este o critica personala, dar atat timp cat cineva nu repecta legislatia deranjeaza si fara sa vrea pentru ca se comporta altfel decat se asteapta ceilalti.

Poate ar trebui facute si cursuri pentru partea de tehnica a mersului pe bicicleta, intr-adevar nu-i o idee grozava sa inveti sa-ti tii echilibrul pe o sosea.

"Eu zic mai intai oamenii trebuie convinsi sa iasa in parcuri, sau prin locuri de recreere cu biciclete."

Care ar fi acele locuri de recreere in Bucuresti?

Si cum ar putea sa ajunga lumea in parc cu bicicleta fara sa foloseasca soseaua?

Şi ce să facă lumea în parc cu bicicleta când e accesu interzis?

Şi ce să facă lumea în parc cu bicicleta când e accesu interzis?

Asta e cel mai misto la noi : nu poti avea simultan si o lege de bun-simt si cadrul de aplicare si infrastructura necesara :(.

Una sau doua din astea se fac, macar de ochii UE, dar toate trei ... ntz.

Asa ca tot pe sosea ajungem, daca vrem sa mergem constant si cu o viteza ok.

"Eu zic mai intai oamenii trebuie convinsi sa iasa in parcuri, sau prin locuri de recreere cu biciclete."

Care ar fi acele locuri de recreere in Bucuresti?

Si cum ar putea sa ajunga lumea in parc cu bicicleta fara sa foloseasca soseaua?

In sau pe masini. Nu e greu. Sau pe trotuar, ca daca te duci sa te plimbi, repet sa te plimbi nu sa iesi la tura si sa bagi 50-100km . Fiecare in functie de zona. Trebuie doar sa vrei si sa nu fii roman si sa te opui oricarei idei, sau sa te iei dupa unu si altu, care nu e in stare nici sa mearga pana la masina pe jos, aka porcii si scroafele.

Mie mi se pare o solutie foarte ineficienta si sunt multe motive prin care pot sa te contrazic.

E usor sa condamni oamenii ca daca nu vor sa foloseasca bicicleta in oras sunt niste romani dar mai intai gandeste-te daca acestia au conditii.

Parerea mea e ca statul trebuie sa ne creeze conditii bune pentru a folosi bicicleta pentru ca lumea sa se poata deplasa confortabil si in siguranta. Pana atunci noi vom propune 1000 de solutii insa fara sa se realizeze ceva.

Pana nu se va schimba ceva in infrastructura orasului biciclitul in Bucuresti va ramane un sport extrem.

Edited by rocky_marian