ovidiu

Last climb on Transfagarasan - 2009 & 2010 & 2011,12,13,14...

Recommended Posts

si cu toate astea, in conditiile in care turismul romanesc e promovat cu udrea in ii si alte imbecilitati, baietii de la TG au gacut cea mai buna reclama Romaniei.

Nu Hagi. Nu traditii.

si cu toate astea, in conditiile in care turismul romanesc e promovat cu udrea in ii si alte imbecilitati, baietii de la TG au gacut cea mai buna reclama Romaniei.

Nu Hagi. Nu traditii.

Poate a sponsorizat Udrea emisiunea :)

inainte sa va entuziasmati la tanti udrea. Ea fiind ministra turismului normal ca EA trebuia sa discute cu ei.

oricum, am citit atunci pareri contra ca au blocat niste ore transu. am ras :)

oricum, am citit atunci pareri contra ca au blocat niste ore transu. am ras :D

Pai si nu e normal? Multi (in special cei din zona rurala) habar n-aveau "cine e aia da la Top Ghiar". Si nici nu stiau ce impact pozitiv pentru Romania ar putea avea difuzarea emisiunii filmate pe Transfagarasan. Asa ca e de inteles ca au existat si pareri contra. Oricum, ai dreptate... f amuzanti acei Gica-contra. Mama lor de englezi! Vin ei sa le strice lor ziua de mici si bere la plastic sus la altitudine ;)

abia astept sa vad toata emisiunea. am inteles ca e mega distractiva.

au intrat in Ro asteptandu-se sa ii dea pe toti pe spate cu masinile lor. Au ajuns in Mamaia ;)

Deci reclama cum ne-au făcut cei de la TG nu o sa mai vedem noi repede e emisiune văzuta de milioane de oameni, ne-au lăudat si țara si Dacia Sandero, si au arătat si amărâta de parcare de la Rex, sunt mai mult ca sigur ca o sa crească numărul turiștilor în viitor din cauza lor si vânzările la Sandero, chiar aseară am văzut emisiunea in HD, culmea si nevasta-mea a stat și s-a uitat la tot episodul , lucrează in turism și a fost super incantata ;)

Deci reclama cum ne-au făcut cei de la TG nu o sa mai vedem noi repede e emisiune văzuta de milioane de oameni, ne-au lăudat si țara si Dacia Sandero, si au arătat si amărâta de parcare de la Rex, sunt mai mult ca sigur ca o sa crească numărul turiștilor în viitor din cauza lor si vânzările la Sandero, chiar aseară am văzut emisiunea in HD, culmea si nevasta-mea a stat și s-a uitat la tot episodul , lucrează in turism și a fost super incantata ;)

Halal reclama...singurii romani care apar in film sunt niste tigani.

Nu e vorba de patriotism,de dragul patriotismului,daca la asta te referi.

E vorba ca eu nu ma simt reprezentat de un tuciuriu dintre aia care au invadat Europa sub numele de rromani,intru talharirea ei.

zi-mi daca nu e Romania tara acesto contraste. De la lamborghini la caruta cu coviltir.

Pana si transu este un contrast. Sudica e bombardata. Nordica e misto.

Peisajele minunate sunt estompate de imaginea unor concetatenii de-ai nostrii, albi, care se inghesuie la un gratar, rup flori, etc....

vrei sa continuam? vrei sa discutam despre romanii neaosi, albi si cu pedigri, care se duc la furat in lume?

dar nu. Dam vina pe tigani. ei sunt de vina, mama lor.

si aici ar fi frumos offtopicurile ramanem la Last climb on Transfagarasan. OK?

Imi permit doar un singur offtopic si dupa aia nu mai pomenesc de asa ceva:Contextul era cel de reclama.Mi-am exprimat idoiala ca imaginile alea cu tiganii reprezinta o reclama buna tarii asteia.Atat.

Vorbim pe Trans la o palinca restul. ;)

ce frumos!!! sa vi in TRANSILVANIA pe TRANSFAGARASAN....

nu va mai dau nici o palinca .. ca voi va scoateti ochiii de pe acum. si apoi ma faceti autorul moral al posibilelor incidente.

Va recomand consumul de palinca cu RESPONSABILITATE

Edited by iouman1

Top Gear este emisiunea cu cel mai mare buget din istoria BBC-ului. De aici rezulta multe. Deci daca te-a pomenit Clarkson & compania, poate sa zica si cel mai mare rahat despre tine, ca tot reclama se numeste. Iar treaba cu Sandero e clar platita de Renault (sau de cine o fi), pentru ca in tot sezonul trecut aminteau de masina, chiar daca o luau la bascalie.

eu as pune taxa de acces pt masini. in felul acesta poate avem noroc sa mai scada numarul de masini pe trans si evident ar rezista mai bine drumul si s-ar putea reinvestii acolo in drum poduri tuneluri. si as interzie cu desavarsire prajelile si parlelile traditionale unor nomanzi.

da buna idee cu taxa

banii sa se foloseasca pentru constructia drumului, cosuri de gunoi, puncte de informare etc ...

dar in romania se stie cine administreaza banii mai si fura deci cam greu

Sa ne aducem aminte de efectul taxei "MAZARE", de la intrarea in Mamaia.

O sa incepem sa platim taxe la intrarea in fiecare localitate... ;)

Sau "taxa de ecologizare" de la Giurgiu. Dupa ani buni, lumea se intreba unde sunt banii si de ce platesc.

Curios este faptul ca suntem tara cu cele mai multe taxe, dar inca "mai vrem". Nu o taxa rezolva problema.

Te contrazic. O taxa rezolva problema.

In vara aceasta am urcat din nou pe Timmelsjoch

Timmelsjoch - Wikipedia, the free encyclopedia

Prietena mea a venit cu masina, sa faca poze. 15 euro a sa ajunga pe varf cu masina, cu bicicleta a fost gratis.

Cum arata? De vis. Sosea ca in palma, peisaj fantastic. Treceau pe acolo doar cei care calatoreau de placere (ceilalti puteau intra din Italia in Austria pe autostrad, prin Innsbruck).

Transfagarasanul este la fel. Ideal ar fi sa se puna taxa dupa Balea Cascada si pe partea cealalta la cabana Capra. In acest fel se elimina o parte din cocalarii care au cucerit deja Transfagarasanul si se aduna bani pentru intretinerea zonei.

;) Si eu te contrazic... Nu trebuie sa schimbam mentalitati DOAR pe Transfagarasan. Problema e mai profunda.

De exempu... Cand ai fost pe Timmelsjoch, intrai in alta lume ? Sau si pana acolo totul arata de vis ?

Repet, avem cele mai multe taxe... Hai sa desfiintam TOATE taxele si urcam TVA la 25%. Apoi ne concentram unde "dispar" banii. Pana n-o sa existe responsabilitate in cheltuirea banului public, degeaba inventam taxe.

Eu cred ca se pot face multe cu taxele si impozitele actuale. Nu numai pe Transfagarasan, dar si pe o raza de 2000 km in jur. :)

da asta era si ideea mea cand am spus ca ar fi buna o taxa

dar in romania banii se fura nu se folosesc in scopurile pentru care au fost adunati

Pai tu de fapt vrei sa spui ca nu esti de acord cu introducerea unei taxe de pe urma careia nu beneficiaza nimeni. Aici iti dau dreptate.

Lucrurile se rezolva usor daca exista interes. Concesionarea zonei, taxa, verificarea concesionarului care se obliga prin contract sa mentina zona la un anumit standard, asa este peste tot in lume. Din pacate la noi statul vrea sa detina totul, ca sa se fure la nesfarsit.

Gatacu offtopicul. Analizam problema in 5 Decembrie:)

din ce am inteles este ca zona ar fi rezervatie naturala deci taxa se poate pune. utilitatea este nediscutabila . discutabil este intradevar cine va administra aceste sume. si eu m-am gandit la fel ca si Ovidiu sa fie pusa de la Cascada Balea pe partea nordica si de la cabana Capra. si apoi m-am gandit ca trebuie amenajata o parcare mare la cele doua puncte terminus. eu cred ca s-ar face o selectie buna in ceea ce priveste cocalarii si oamenii de doi bani. dar s-ar putea intretine si o echipa de RANGERI asa cum sunt in retezat care sa observe si sa amendeze toti nesimtiti care distrug si profaneaza natura si monumentele. si eu pe bicicleta fiind as fi de acord sa platesc un ceva modic dar sa se faca ceva acololo pana mai avem ce sa protejam.

subiect foarte bun de dezbatut la intalnire acest lucru.