spooky51

Giurgiu anyone?

Recommended Posts

Exista vreun giurgiuvean care activeaza pe acest forum? Sint cateva locuri in imprejurimi care pot fi vizitate.

Mai erau bulgarii pe cursiere care cautau grup de prin Giurgiu.

Neeee... balgarii sint rutieristi seriosi, in timp ce eu urasc mersul pe sosea si mereu caut drumuri cat mai putin populate.

Neeee... balgarii sint rutieristi seriosi, in timp ce eu urasc mersul pe sosea si mereu caut drumuri cat mai putin populate.

Spooky, eu sunt tot din Giurgiu. Ce-i drept, bikla o tin cu mine in Buc..insa pentru o tura de weekend o mai aduc si la Giurgiu.

In week end ma gandesc la o tura pana la Tutrakan cu prietena, mers, vazut orasul, faleza, baut o Zagorka si intors acasa.

Daca esti amator, lasa un mesaj.

In week end ma gandesc la o tura pana la Tutrakan cu prietena, mers, vazut orasul, faleza, baut o Zagorka si intors acasa.

Daca esti amator, lasa un mesaj.

Pe bikla din Giurgiu pana acolo si inapoi?

Da, drumul este destul de bun, trafic redus, in general terenul este plat, fara dealuri.

Da, drumul este destul de bun, trafic redus, in general terenul este plat, fara dealuri.

Cati kiolmetri sunt dus - intors? O sa mai inteb doi amici de-ai mei daca vor si ei sa mearga si te anunt maine seara daca mergem si noi. Mersi!

Nu-i mult pana acolo, vreo 45 km cred, probabil ca daca plecarea e la ora 9, pe la 12 am fi acolo pedaland moderat, am pierde vremea 2-3 ore cumva pana trece caldura de foc, apoi ne-am intoarce. Nu prea pedalam tare, bicicletele noastre sint destul de slabute, model Neuzer Nelson, niste simple MTB-uri recreational, nu au cine stie ce performante.

Aiurea este ca prognoza vremii pentru week end s-a schimbat, acum anunta conditii de ploaie. Nu-mi place sa merg pe ploaie cu bicicleta, insa tinand cont ca e vara nici n-o sa ma omoare, vara ploile sint scurte, iar daca vremea chiar pare aiurea nu ma deranjeaza deloc sa raman in Ruse la o bere sau sa fac o tura mai scurta pe la Nikolovo sau Ivanovo.

@ spooky51 : salut ! daca vreau sa viu sa ma bucur nitel de plaja pe malu Dunarii la Gostinu, e atmosfera civilizata pe acolo ? si inca o intrebare : cum e drumul de la oinacu pana la gostinu?

Este rezonabil in zona aia. Plaje sunt destule intre Branistea si Gostinul, dar unele sunt ocupate de pescari. Sunt si cateva zone mai salbatice.

La Bibita, unde tir-urile fac stanga faci si tu. Este prima intersectie dupa sensul giratoriu de la iesirea din Daia dupe ce treci de Lukoil.

Unde drumul cu prioritate din Oinacu face dreapta spre vama, tu faci stanga spre Braniste, Gostinu. Mergi pana iesi din Braniste si continui spre Gostinu. Incep sa fie niste rute pe drum de tara spre Dunare, dar nu mai stiu exact pe unde sa iti zic. Oricare din ele te vor duce la dig. Urci digul si apoi vezi unde gasesti loc bun dupa padure, dincolo de fasie.

Drumul pana acolo este bun, asfaltat bine. Dupa satul Daia faci stanga la indicatorul care iti arata Oinacu, apoi in Oinacu faci stanga spre Branistea si Gostinu (in dreapta drumul continua pana in vama).

Dupa ce iesi din Branistea mergi pana la un moment dat in care drumul face un unghi de 90 de grade la stanga. Asta se intampla inainte de Gostinu, nu ajungi in sat. La 90 de grade spre dreapta se face un alt drum de tara, spre dig. Acolo sint si niste silozuri constructie noua si o macara. Cand urci pe dig privelistea e nasoala, padurea care era acolo a disparut, probabil s-a transformat in mobilier de birou. Totusi, Dunarea e mare, si mergand pe dig la stanga poti ajunge la un loc frumos, impadurit, nepopulat.

Momentan nimeni nu se poate bucura de plajele de la Gostinu, apa este pana la dig crescuta. In ultimii 2-3 ani nu prea am mai vazut nivelul apei asa scazut incat sa ai plaja de nisip, iar acum, acolo sint doar iarba, noroi, tantari, si copaci care ies din apa.

Cand Dunarea are un debit normal, este foarte frumos acolo, ideal ar fi cu bicicleta in masina, pentru ca bicla poate ajunge in locurile in care masina nu poate, in locuri cocalarononaccesibile. Se poate lasa masina undeva la drumul d etara, inainte de urcarea pe dig si continua cu bicicleta drumul, pentru ca ai libertate de deplasare mult mai mare cu ea, in locuri inaccesibile cu auto.

Din pacate deocamdata apa e crescuta, eu am fost in iunie la inceput si padurea era inundata. In locurile accesibile erau cativa manelari care se invarteau in jurul gratarului si cativa pescari.

Plaja de la gostinu "a aparut" si este OK, dar incearca se eviti week, daca nu iti place aglomeratia. Vineri am facut eu o tura pana acolo, dar am inteles de la localnicii intalniti, ca la sfarsit de saptamana este aglomeratie mare. Oricum daca iti place cu bicla prin paduri, o sa gasesti nenumarate alte plaje superbe, atat mai jos cat si mai sus de Giurgiu.

PS Drumul de la Oinacu la Gostinu este ... mai bun decat pana la Oinacu;)

salutare

sunt din Giurgiu, sunt MTB-ist, si sunt amator de drumetii in special prin padurile din imprejurimile orasului (nu mai departe de Comana) si orice locatie in natura, cu cat mai putina sosea asfaltata cu atat mai bine.

daca este cineva amator sa iesim impreuna astept un semnal

spor la pedalat

salutare

sunt din Giurgiu, sunt MTB-ist, si sunt amator de drumetii in special prin padurile din imprejurimile orasului (nu mai departe de Comana) si orice locatie in natura, cu cat mai putina sosea asfaltata cu atat mai bine.

daca este cineva amator sa iesim impreuna astept un semnal

spor la pedalat

Si eu tot din Giurgiu sunt! Poate ne vedem la pedale :)

Si eu tot din Giurgiu sunt! Poate ne vedem la pedale :)

salut, iesi pe undeva weekend-ul asta?

Pe unde pedalati fratilor?! In afara de Sopinel, cu care am facut cateva ture, nu am vazut pe nimeni anul acesta!!!?

Salutare! Acum am vazut postul.. Hai pe mess - fashy_boogie. Anul asta nu am iesit decat de 2 ori in Gr cu bikla. We trecut am vazut o gasca de 5-6 biciclisti pe la petromul din oras.

Salutare! Acum am vazut postul.. Hai pe mess - fashy_boogie. Anul asta nu am iesit decat de 2 ori in Gr cu bikla. We trecut am vazut o gasca de 5-6 biciclisti pe la petromul din oras.

duminica cred ca o sa iesim la o tura prin Bulgaria, o sa fim vreo 4, daca esti amator te tin la curent

Da, te rog! Mersi

salut, maine 7-730 Bulgaria, Cerveno, daca nu ploua, ce zici?

daca vrea cineva sa faca o tura in Bulgaria la Cernev, maine 7-730 sa vina la petrom-ul din vama.