spooky51

Giurgiu anyone?

Recommended Posts

nu-l tentati cu deastea ca va tai anvelopele, cand va intalnesc. asta este slab de refuz :)

daca se apuca iarasi de citit mult, nu-l mai vad pe podium :D

nu-l tentati cu deastea ca va tai anvelopele, cand va intalnesc. asta este slab de refuz :)

daca se apuca iarasi de citit mult, nu-l mai vad pe podium :D

Pai tocmai... d aia dau sfoara ptr o tura de o zi (ptr taica) si doua (ptr mine/bucuresteni). Eventual intoarcere de forta din Daia spre Frumusani si apoi Buc.

azi am bagat o scurta de 104km 3 zagorka si doua sprituri. e bine asa otto?poze pe facebook si picasa

azi am bagat o scurta de 104km 3 zagorka si doua sprituri. e bine asa otto?poze pe facebook si picasa

Nea Cezare, daca nu ai alaturi si vreo doi-trei baieti bazati pe citit, care au umplut bibliotecile din frageda copilarie, nu are nici un farmec tura de 103 km, iar Zagorka nu intra suficient de bine. :-bd

parca mai bine ar fi fost cu Trei sprinturi si doua beri, dar merge si asa.... :)

Hey anyone over there for a tour in Bg? Da... deci, una persoana eu, dornic de o tura de o zi (desigur vreun 150 asa) cu sau fara masina cuiva, in Bulgaria, pe urmele "moshului", ar fi de facut ceva in apropiere de Ruse, Nicolovo/Codrul Lipnik etc, in lipsa de companioni (care se ingramadesc la Cartisoara these days) o sa bag cel putin o tura de sud, o Comana ceva... Cine se arunca?

salutare! mai oameni buni,sunteti in vacanta! pai ne-am dat,noi giurgiuvenii,prin mai multe locuri,va e lene sa scrieti si sa puneti poze ca sa vada si alti giurgiuveni? eu nu am timp ca...sanchi,ma pregatesc de concursuri,ultimul la garina unde am luat ...mijlocul lui cinci,nevasta-mea a zis(n-o mai i-au cu mine...)dar vine babadag-ul unde am sperante(daca sper...ma ta,e o vorba),p-orma geiger unde...iar mijlocul lui cinci ca n-am categorie,,,hai ca va astept cu impresii/ otto,spooky,sopinel,unde sunteti mai fratilor?

pe miercuri sau joi Rock mi-a promis o tura prin BG, sper sa mai pot veni si cu altii din Bucuresti. Anyone wishing to come?

Va speriati de canicula??? Curand o sa va speriati ploi si tot asa... pana o sa ninga

Intrucat din buc n-am gasit (inca) doritori pentru o tura la Nisovo in timpul saptamanii, doar pentru sambata cand se anunta din nou cam cald, apelez la localnicii giurgiuveni pentru gasi un insotitor de la giurgiu la nisovo si retur, joi sau vineri, cum se poate. Ideea e ca n-as vrea sa fiu singur pe la bulgari si niciunde altundeva, eventualele probleme se amplifica exponential singur pe teritoriu strain.

Deci tura e dus-intors in aceeasi zi. La Giurgiu estimez sa ajung pana in ora 10. Dau o bere.

De ce Nisovo? Este un traseu care nu are nimic, ceva gen Buc-Gr. De la Nisovo incepe traseul frumos(am presupus ca pe cursiera). Daca vii pe bicicleta din Buc si nu ai timp de un 100 km prin Bulgaria, baga un Pirgovo. Ai cateva catarari de zici ca esti la munte si sunt 35 km din Gr, putin mai mult decat la Nisovo. Sau faci un circuit prin Nicolovo-Chervena Voda si sunt in jur de 50km, tot asa cu catarari si paduri, nu platul ala plictisitor.

Imi pare rau ca nu voi fi in Gr nici joi, nici vineri, dar tataie sigur o sa te insoteasca.

De ce Nisovo? Este un traseu care nu are nimic, ceva gen Buc-Gr. De la Nisovo incepe traseul frumos(am presupus ca pe cursiera). Daca vii pe bicicleta din Buc si nu ai timp de un 100 km prin Bulgaria, baga un Pirgovo. Ai cateva catarari de zici ca esti la munte si sunt 35 km din Gr, putin mai mult decat la Nisovo. Sau faci un circuit prin Nicolovo-Chervena Voda si sunt in jur de 50km, tot asa cu catarari si paduri, nu platul ala plictisitor.

Imi pare rau ca nu voi fi in Gr nici joi, nici vineri, dar tataie sigur o sa te insoteasca.

Ai in parte dreptate, insa pana la Nisovo trece prin Cerven si poate vizita cetatea pt cativa leva, apoi drumul are destule catarari, poate ceva mai putine ca spre Pirgovo (unde am fost) insa e multa natura peste tot asta e imp. Plus de asta,poate merge spre Dve Mogili la pestera Orlova Chuka apoi back to Cerven si Nisovo. Asta a fost traseul meu, plus krasen - basarabovo off road, cu totul, o tura de n-o uiti!

Turnule,ai ratat tura de ieri 1 sept.prin boscheti...vezi pozele de pe picasa sau facebook.@totis. ieri cind urcam podul,cineva dintr-o masina cu nr de russe ne-a salutat,tu erai?

@viorel capruciu. eu sunt in vacanta pe viata(pensionar)pot iesi in timpul saptamanii,ba chiar o fac! 0727743471 si zici cind vrei si pe ce vrei,cursiera sau mtb.

Turnule,ai ratat tura de ieri 1 sept.prin boscheti...vezi pozele de pe picasa sau facebook.@totis. ieri cind urcam podul,cineva dintr-o masina cu nr de russe ne-a salutat,tu erai?

Glumesti.... As pleca de zeci de ori pe an peste Dunare, insa trebuie sa mai cresc si alti cilcishti, in numar de trei, deocamdata, drept care, timpul e limitat....

de pe pe FB m-am sters iar pt picassa da-mi adresa

asta e albumu meu

https://plus.google....248635442823153

L-am vazut si pe Rock ...insa pe albumul de 1 sept, Anul asta nu m-a putut insoti, astepta sa se insoteasca cu poshtasul si sa-i treaca febra in vremea cu pricina

Sambata se baga cineva la actiunea Kamenitza? Vrem sa facem o tura in Bulgaria si compania voastra ar fi benefica. Placuta si necesara. :cheers:

O sa il sune Mihai pe totis sa puna amandoi tara la cale.

sambata intentionez un traseu frumos dar cam lung, bine-nteles ca voi citi si carti in kirilica.

traseul propus este pe eurovelo: giurgiu-russe-pirgovo pe asfalt, pirgovo-mechika pe ofroad pe deasupra dealurilor, privire splendida asupra dunarii, coborit la stalpishte pe malul dunarii.

continuarea pina la batin este un drum ingust betonat, apoi prin padure pe drum de caruta. din batin se urca pe drum ingust dar betonat pe deal cu priveliste extra asupra dunarii, se coboara dealul si pe un drum ingust betonat se continua pina la krivina. acolo,pe un drum tot betonat cca 3km ajungem la malul dunarii unde yantra se varsa in dunare.

ne intoarcem in krivina dupa care pe asfalt se merge la belyanovo, beltsov si tsenovo urmind sos de deasupra falezei sub care se afla riul yantra. continuare spre obretenik cu iesire in magistrala russe-veliko tarnovo sau pe secundara, de preferat prin dve moghili si apoi ivanovo-basarbovo-russe-gr.

e o tura de anduranta de cca 165-170 km,facuta anul trecut in sept. de mine si sopinel. o tura grea dar care merita daca te numesti biciclar. anul trecut am plecat cu sopinel pe la 7 dim si ne-am intors pe la 21,am citit si destule carti asezonate cu palacinki (placinte) e o tura pe care o fac odata pe an. bine...ne putem intoarce pe traseul pe care am venit si tura se scurteaza mult. uitati-va pe o harta a bg ca sa va faceti o idee. traseu cu dif mare de urcat-coborit dar merita!

Edited by Traveller

ba mos senil, nu vezi ca discutia incepe cu: "Sambata se baga cineva la actiunea Kamenitza?"

tu de ce drak le descrii o etapa din TdF?!

din pacate eu am programat o partida de pescuit, incepand de vineri dupaamiaza, asa ca o sa lipsesc.

Banuiesc ca asa va adresati intre voi, in mod colocvial :P. Adica sper.

Cu stilul dl. Jipa m-am obijnuit, scrie la fel de repede precum merge pe bicicleta.

Mersi frumos de informatii.

Mosule, ce ar fi sa faci saptamana viitoare TdF si acum sa mergi cu noi la ceva culturalizare cu Kamenitza. Si asa avem nevoie de un ghid, Iar Academia Culturala Citirea ii premiaza pe colaboratorii dedicati. :anotherbeer:

Saptamina aviatoare nu se stie daca ne mai intilnim cu asa vreme. Vasile,un giurgiuvean si-a luat inima-n dinti si a zis ca merge cu mine. Otto se duce la pescuit,deci va absenta motivat.

Nene Cezar, vad ca nu vrei sa ajuti niste aspiranti la trasee offroad prin Bulgaria. Eu as zice sa te mai gandesti si sa nu fii asa hain ca ti se usuca gatul si pe asta nu poti sa il uzi decat cu noi. Asteptam un raspuns rapid si pozitiv. :-bd

la 7 dim plecam spre traseul descris mai sus,eu si vasile. daca nu merge conform planului,dar nu vad de ce nu ar merge,cartile le vom citi prin bibliotecile satesti intilnite in cale.