polist4ever lance

Cycling News

Recommended Posts

Am cautat peste tot dar nu am gasit nici un topic cu numele acesta unde sa postam orice stire apare despre ciclismul mondial. Rog un moderator sa il faca sticky 8-X

Incep eu cu o stire care cred k ne bucura intrun fel ... Clasament UCI Europe Tour | Cyclingnews.com

1 Agritubel (France) 2088 pct

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

77. Tusnad Cycling Team (Romania) 117 pct

- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - -

125 Savings & Loans Cycling Team (Australia) 5 pct

Spun eu ca e un rezultat remarcabil in cursele din Europa pentru ciclismul romanesc. Sper ca la anul sa fie si mai sus:-bd

Edited by polist4ever lance

Castigatorul TdF 2009, spaniolul Alberto Contador Velasco (Astana) a terminat sezonul pe locul 1 in clasamentul UCI !!! Acesta ia devansat pe compatriotii sai Alejandro Valverde Belmonte (Caisse d'Epargne) si Samuel Sanchez Gonzalez (Euskaltel - Euskadi).

Cu toate ca virgula Team Columbia - HTC a avut cele mai multe victorii in acest sezon, prima la echipe a termina Astana !!! Pe locurile urmatoare au venit Caisse d'Epargne si Team Columbia - HTC.

Spania a terminat prima in clasamentul pe natiuni. Aceasta a fost urmata de Italia si Australia.

Contador Ends Season As World Number One | Cyclingnews.com

buna idee acest thread.Sunt multe curse foarte interesant care nu necesita un thread nou dar care merita vorbite. Am observat ca nu am vorbit deloc de prima victorie a lui gilbert intr-o clasica importanta:

1 Philippe GILBERT BEL SIL 27 5:43:46

2 Samuel SANCHEZ ESP EUS 31 +0

3 Alexandr KOLOBNEV RUS SAX 28 +4

4 Luca PAOLINI ITA ASA 32 +4

5 Johnny HOOGERLAND NED VAC 26 +4

6 Robert GESINK NED RAB 23 +4

7 Alexandre VINOKOUROV KAZ AST 36 +4

8 Daniel MARTIN IRL GRM 23 +4

9 Juan Jose COBO ACEBO ESP FUJ 28 +4

10 Cadel EVANS AUS SIL 32 +4

Si nu uitati ca nu suntem pe Yahoo Messenger si trebuie sa tastam fiecare litera dintr-un cuvant :)

Clasamentele alea nu reprezinta nici o surpriza,de aceea nu inteleg asa de multele semne ale mirarii.:)

Contador a castigat TDF,cursa la care se dau cele mai multe puncte,plus Pais Vasco si clasari pe 3 si 4 in Dauphine si Paris-Nice.

Iar la echipe punctele se dau in functie de clasamentele generale pe echipe din fiecare cursa,ori Columbia nu prea se omoara dupa asa ceva.

Si chiar daca au ei 84 de victorii,sa nu uitam ca buna parte din ele au fost obtinute in UCI Europe Tour sau chiar si in America Tour,lucru care nu conteaza pentru clasamentul mondial.

Azi aflam daca Astana va ramane echipa de PT sau nu.

Pana una-alta, Astana a facut primul transfer, Paolo Tiralongo, de la Lampre, cel care a incheiat pe locul opt la editia din acest an a Turului Spaniei. Un pic cam batran, desi mai tanar decat oamenii lui Lance :) Sunt curios ce transferuri vor mai face. Eu zic ca vor primi licenta, iar Contador va ramane acolo si pentru 2010. Iar Columbia a ajuns la 86 de victorii, ceva incredibil, chiar daca unele au fost obtinute in curse de duzina.

Vacansoleil si-a anuntat lotul pentru 2010!!!

Borut Bozic (Slovenia), Sergey Lagutin (Uzbekistan), Gorik Gardeyn, Björn Leukemans, Frederik Veuchelen (Belgium), Alberto Ongarato, Matteo Carrara, Marco Marcato (Italy), Martin Mortensen (Denmark), Brice Feillu, Romain Feillu, Stephané Rossetto (France), Michal Golas (Poland), Rob Ruijgh, Joost van Leijen, Wouter Mol, Arnoud van Groen, Bobbie Traksel, Johnny Hoogerland, Lieuwe Westra, Jens Mouris, Matthé Pronk and Wout Poels (The Netherlands)

Vacansoleil Finalizes 2010 Squad | Cyclingnews.com

Hmmm David de la Fuente chiar daca a fost acolo pentru tricou de cel mai bun catarator in La Vuelta eu nu-l vad nush ce sincer e un transfer slabut,mai bine nush luam ceva cu adevarat bun fiindca Horner e clar peste De La Fuente.El e dasta care gen Egoi Martinez in Le Tour pleca in 1 milion de evadari isi iau ceva puncte si gata.

Hmmm David de la Fuente chiar daca a fost acolo pentru tricou de cel mai bun catarator in La Vuelta eu nu-l vad nush ce sincer e un transfer slabut,mai bine nush luam ceva cu adevarat bun fiindca Horner e clar peste De La Fuente.El e dasta care gen Egoi Martinez in Le Tour pleca in 1 milion de evadari isi iau ceva puncte si gata.

Cum se numeste echipa cu care a semnat Hincapie?

Nu mai este nevoie am gasit.BMC Racing Club.

Caisse d'Epargne isi face echipa nu gluma, au semnat cu Juan José Cobo plus ceilalti confirmati deja Marzio Bruseghin, Christophe Moreau si Mauricio Soler. Se pare ca il asteapta pe Contador.

Ceramica Flaminia incearca sa isi construiasca o echipa puternica pentru 2010 mai ales k Ricardo Ricco a semnat cu ei deci are nevoie de oameni care sa traga pentru el.

2010 riders (deocamdata): Alessandro Maserati, Andrea Noè, Cristiano Fumagalli, Daniele Colli, Donato Cannone, Edoardo Girardi, Enrico Rossi, Fabrizio Lucciola, Filippo Baggio, Giampaolo Caruso, Leonardo Giordani, Luca Celli, Massimiliano Gentili, Paolo Bailetti, Raivis Belohvosciks, Riccardo Riccò and Santo Anzà.

Flaminia Adds Climbing Strength For 2010 | Cyclingnews.com

Astana, Caisse d'Epargne, Saxo Bank, Team Sky and Eusktaltel-Euskadi nu au primit licenta de ProTour deocamdata !!! Pana pe 20 noiembrie toate 5 trebuie sa faca dovada bugetului, contractelor de sponsorizare si garantia in banca a salariilor a cel putin 12 ciclisti !!!

Deci Contador deocamdata e in stand-by, nu stie daca sa plece sau nu. :))

AG2R La Mondiale, Française des Jeux, Footon-Servetto, Garmin-Slipstream, Lampre Farnese Vini, Liquigas-Dommo, Quick-Step Cycling Team, Rabobank Cycling Team, **==RadioShack**== , Omega Pharma-Lotto, Team Columbia-HTC, Team Katusha and Team Milram au primit deja Licenta de ProTour :)

Astana's ProTour Application Still Not In Order, Contador Free To Go? | Cyclingnews.com

saxo bank,caisse d"eparnge si sky vor primi mai mult ca sigur licenta.Aceasta OMEGA e viitoarea silence?

La anul vuelta o sa aiba parte de inca un final spectaculos.Catararea se numeste Bola del Mundo(2265 m) si are o panta medie de 12 % si maxima de 23 %

Vinokurov a castigat a doua lui cursa de la revenire tot de TT Chrono des Nations

1 Alexandre Vinokourov (Kaz) Astana 1:00:09

2 Jean-Christophe Peraud (Fra) French National Team 0:01:07

3 Yuriy Krivtsov (Ukr) AG2R La Mondiale 0:01:12

4 Maxime Monfort (Bel) Team Columbia - High Road 0:01:42

5 Florian Morizot (Fra) Besson Chaussures - Sojasun 0:02:13

UCI a zis ca poate sa plece Contador de la Astana. Detalii aici.

Omega Pharma a fost cea care a sponsorizat echipa Lotto din 2005, insa faptul ca s-a numit Davitamon, Silence si acum Omega Pharma-Lotto e doar o chestie de nume.

Bun deci dupa parerea mea oamneii care ar trebuie sa plece de la echipele lor ca sa castige Le Tour sunt Cadel Evans si Alberto Contador(care sigur va pleca).Pentru Alberto o echipa buna ar fi Garmin dar depinde,iar Cadel clar nare ce face la Omega,unde chiar daca nu mai este TTT,pe munte daca nai un om care sa te ajute esti mancat,Van den Broeck fiind singuru.

Auziti am si eu o intrebare.Rasmussen chiar nu si-a putut gasi o alta echipa decat Guadalajara?Adik chiar putea sa se duce si el macar la o echipa mai serioasa,poi asa ce mare lucru vrea sa faca.

a fost anuntat traseul turului italiei din 2010...vom avea un finish pe monte zoncolan in etapa a 15-a din nou un contratimp pe plan de corones, iar mortirolo va fi strabatut cu 30 km inainte de finalul etapei a 19-a...contratimpul final nu va fi plat ,ci va avea vreo 5km de catarare(asemanator prologului turului Tdf de anul acesta)...premiera consta intr-un contratimp pe echipe mult mai lung decat in anii trecuti(32,5 km in etapa a 4-a)...profilele etapelor: Giro d'Italia 2010 - Le tappe - La Gazzetta dello Sport

asteptam un giro nebun cu o ultima saptamana nebuna...

Da, arata foarte bine, mai ales etapele de munte care vor fi superbe. Pacat ca e asa de scurt contratimpul pe echipe, daca avea macar 50 de km, era mai frumos.