polist4ever lance

Cycling News

Recommended Posts

800 lei amendă de căciulă (cască), dacă erau la noi. Fericire la buget.

Rissveds had been riding on SCOTT bikes since she started mountain biking and has been a member of the team since 2014. She has had plenty of success throughout the years, including her Olympic win, the U23 World Championships in 2016, and the U23 World Cup in 2015

http://reviews.mtbr.com/jenny-rissveds-and-scott-sram-part-ways

Am totusi o curiozitate: Froome chiar are astm sau nu? Pentru ca e evident ca unii iau salbutamol doar pentru ca e acceptat in anumite cantitati.  

3 minutes ago, Trevizes said:

Am totusi o curiozitate: Froome chiar are astm sau nu?

El zice ca sufera de astm din copilarie (iar Salbutamolul ala cu siguranta il ia cu prescriptie). In schimb nu-i exclus, neoficial, ca astmul pe care il are el sa fie un astm indus de efortul extrem, iar asta da nastere la niste discutii cu privire la cat de etic e sa ia un medicament pentru o afectiune de care sufera doar din cauza ca practica ciclismul la nivelul ala.

• Upvote 1

Eu cred că în goana anti-doping există și greșeli.

Sunt substanțe al căror rol de a îmbunătăți performanțele este discutabil (și aș include aici și agenții inhalatori antiastmatici).

Țineți minte cum i-a fost luată medalia aia Andreei Răducan pentru că luase Nurofen care conținea pseudoefedrină?

Aia era inclusă de CIO pe lista lor, dar nu era pe lista FIG. Și în nici un caz nu era (este) o substanță care să ajute (nu are decît efectul de a îl lăsa pe sportiv să respire normal pe nas, prin decongestionarea mucoasei nazale).

Părerea mea e că toți cei testați pozitiv pentru salbutamol ar fi trebuit lăsați în pace, mai ales dacă aveau un diagnostic de astm deja documentat.

Nu cu salbutamol sprintezi pe cățărări.

46 minutes ago, Traveller said:

Părerea mea e că toți cei testați pozitiv pentru salbutamol ar fi trebuit lăsați în pace, mai ales dacă aveau un diagnostic de astm deja documentat.

Cred ca aici ar trebui trasa linie, dar foarte riguros. 

Un ciclist care avea astm de dinainte sa se apuce de ciclism (profesionist) zic si eu ca ar putea fi lasat in pace. In sensul in care chiar daca nu avea nevoie de medicatie inainte, faptul ca a fost diagnosticat cu astm de la o varsta frageda inseamna ca respectiva afectiune nu are nici o legatura cu practica sportiva, ci cu alti factori. In schimb daca exista un dubiu (sau chiar certitudinea) ca astmul ala a fost dobandit dupa momentul in care s-a apucat de ciclism profesionist, atunci apar semne mari de intrebare. Pentru ca daca astmul respectiv, dobandit, este reactia organismului la un efort exagerat, la supraantrenare sau simplul fapt ca plamanii nu mai fac fata cerintelor, iar respectivul medicament impinge limitele respective mai sus, asta e trisat. Si dincolo de faptul ca se triseaza, problema e ca astfel se "pune pe mut" un semnal de alarma al organismului ca efortul facut depaseste anumite limite si ca, posibil, este distructiv pentru macar unul dintre sistemele implicate (in cazul asta, sistemul respirator si posibil si circulator). 

• Upvote 1

Partea "amuzanta" este ca vom vedea iarasi zburand pungi cu pipi. N-au cum sa-i ierte "francejii" pe "engleji".

5 hours ago, Traveller said:

Te rog sa citesti pozitia WADA fata de salbutamol.

http://www.cyclist.co.uk/news/4053/salbutamol-can-be-performance-enhancing-says-wada

si alte lecturi... https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10912897

Am citit, nu-s profan in domeniu.

"However the actual upper limit is based on clinical guidelines from manufacturers, not specific anti-doping research. There is also no testing that shows inhaled salbutamol to show benefits for athletes. How exactly exceeding this limit of salbutamol could indicate unfair performance gains is, therefore, not as obvious as it might seem."

JDM te crede. 
.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

pro-fan. 
Fan salbutamol. 

• Upvote 1
  • Haha 1

FRC a dat comunicat de presa "...Cu toate acestea, ultimii doi sportivi, Grosu și Țvetcov, nu au figurat pe lista de înscriere fără a exista o explicație anume din partea Uniunii Cicliste Internaționale, deși au fost înscriși respectându-se procedura în cauză...."