polist4ever lance

Cycling News

Recommended Posts

exista un precedent,un jucator de tenis de masa tot prins cu clenbuterol,s-a scos tot cu carne contaminata si a fost achitat.

precedent este, dar se poate sa nu fie un precedent legal. cazul respectiv a avut loc in Asia unde carnea contaminata este mult mai intalnita. in UE crenbuterolul a fost interzis pentru vite, iar statisticile spun ca se respecta legea. un avocat bun l-ar putea infunda pe puscas...

precedent este, dar se poate sa nu fie un precedent legal. cazul respectiv a avut loc in Asia unde carnea contaminata este mult mai intalnita. in UE crenbuterolul a fost interzis pentru vite, iar statisticile spun ca se respecta legea. un avocat bun l-ar putea infunda pe puscas...

plus ca pe un spaniol(cred ca era profesor univ la coimbra) l-a mancat undeva sa spuna ca in controalele din ultimii 2 ani din spania,nu s-a gasit clenbuterol in carne.ori contador spune ca era carne din spania.probabil va veni cineva sa-mi spuna ca tipul care a spus asta e invidios pe performantele lui contador...

parerea mea e ca daca AC era sigur ca e curat,nu zicea niciodata ca se va retrage din ciclism.el crede ca pune presiune,dar nici cei de la UCI nu-s fraieri.bine,ce spun sau ce cred cei de la UCI sunt lucruri neimportante,mie cel putin imi e clar ca WADA vrea sa il suspende(asa reiese din declaratiile lor.si WADA are un cuvant mai greu de spus.

echipa schleckilor n-are inca un nume,dar ciclistii se cunosc in proportie de 90%:

daniele benatti,fabian cancellara,brice feillu,jakob fuglsang,linus gerdemann,dominik klemme,anders lund,maxime monfort,giacomo nizzolo,stuart o'grady,manuel pires,joost posthuma,tom stamsnijder,jens voigt,davide vigano,robert wagner,fabian wegmann,wouter weylandt si martin mortensen(ultimul nu e sigur).andy e favorit la castigarea TdF,nu numai datorita traseului,dar are si o super echipa.la fel cancellara pentru clasice,desi de acum nu-l va mai avea pe breschel.

Poi echipa pt TdF ar trebui sa fie in mod normal asta:Andy,Frank,Cancellara,Fuglsang,Gerdemann,Voigt,Monfort,Feillu si unul din Bennati,O'Grady,Posthuma sau Wegmann.Cred ca cel mai potrivit ar fi O'Grady deoarece va fi si TTT si el e bun in astfel de etape.

Ma oftic ca nu l-au luat pe C.A.Sorensen de la Saxo.El era perfect pt ei in TdF deoarece e foarte bun pe munte.Si Contador va avea echipa pe munte la anul cu C.A.Sorensen,Porte si Navarro.

Poi echipa pt TdF ar trebui sa fie in mod normal asta:Andy,Frank,Cancellara,Fuglsang,Gerdemann,Voigt,Monfort,Feillu si unul din Bennati,O'Grady,Posthuma sau Wegmann.Cred ca cel mai potrivit ar fi O'Grady deoarece va fi si TTT si el e bun in astfel de etape.

Ma oftic ca nu l-au luat pe C.A.Sorensen de la Saxo.El era perfect pt ei in TdF deoarece e foarte bun pe munte.Si Contador va avea echipa pe munte la anul cu C.A.Sorensen,Porte si Navarro.

nu cred ca voigt va fi in echipa pentru TdF,are 40 de ani si nici pe munte nu mai e ce a fost.cred ca il vor lua pe posthuma pentru TTT,sau pe benatti,sau pe klemme.klemme ii poate ajuta mai mult decat gerdemann pe munte.

intr-un interviu pentru cyclingfan,tony martin si-a anuntat obiectivele pentru 2011:victoria in TT-ul din TdF(sanse mari,se anunta principal favorit) si clasarea in top 10 in GC.ultima parte e mai greu de indeplinit,desi e clar ca daca nu va trebui sa-l ajute pe Cav sa treaca toate catararile,ar avea sanse macar la primii 15,pentru ca nu merge rau pe munte(locul 12 la verbier in 2009 si locul 2 pe mont ventoux).

observ ca nimeni nu spune nimic de trecerea lui Rogers la Sky ...

http://www.cyclingnews.com/news/rogers-signs-two-year-deal-with-sky

Nibali le cere celor de la UCI sa se grabeasca sa anunte un verdict in privinta lui Alberto Contador ...

http://www.cyclingnews.com/news/nibali-calls-for-swift-contador-verdict

Cunego se va axa pe clasice in 2011 ...

http://www.cyclingnews.com/news/cunego-to-focus-on-the-classics-in-2011

Löfkvist spera sa fie liderul celor de la Sky in Giro 2011 (dar dupa venirea lui Rogers nu stiu ce sanse va avea) ...

http://www.cyclingnews.com/news/lofkvist-hopes-to-target-the-giro-in-2011

Löfkvist spera sa fie liderul celor de la Sky in Giro 2011 (dar dupa venirea lui Rogers nu stiu ce sanse va avea) ...

http://www.cyclingne...he-giro-in-2011

pe munte sunt cam la acelasi nivel,la TT Löfkvist e mai bun.cred ca suedezul ar trebui trimis in giro si rogers in TdF.si sa nu imi spuneti ca il vor trimite pe wiggins in TdF,pentru ca nici cei de la Sky nu sunt fraieri...

Jaime Lissavetzky a spus ca la AC nu este vorba despre un caz de dopaj,ci o ''investigatie siintifica''.cum ziceau comentatorii de la eurosport,acest vajnic luptator impotriva dopajului ajuta spania sa rezolve si acest caz,in favoarea ei,bineinteles.

roman kreuziger a spus ca obiectivul sau este podiumul in giro,unde el,nibali,scarponi si evans(daca participa) se anunta mari favoriti de pe acum,ei fiind numele mari care vor merge acolo.imi pare rau pentru el ca merge acolo,in TdF era sigur in top 5.asa,probabil ca nici nu va mai termina TdF,sau daca il va termina nu va conta in GC

kreuziger top5 in le tour?esti cam generos azi.de-abia astept sa-l vad cum devine din lider,locotenentul lui tiralongo in giro.in tdf va trage pentru vino cat va putea.

cancellara nu va alerga turul flandrei si nici paris-roubaix la anu.dracu chiar are de gand sa castige LBL si giro di lombardia.deci sa ne pregatim sa-l vedem pe fabian zburand pe cote de la redoute dupa ce a atacat cu 80 km inainte de final.nebunie o sa fie la anu.

dupa sella,inca un nume mare va intra garantat in giro,rujano...a semnat cu androni.s-a intors la savio cu care a facut acel giro magnific in 2005.daca-l aduce la forma aia,cam e favoritul nr. 1 la giro.

s-au anuntat si primele echipe PRO pentru la anul:

Omega Pharma-Lotto,

Garmin-Cervélo

Rabobank

Sky

kreuziger top5 in le tour?esti cam generos azi.de-abia astept sa-l vad cum devine din lider,locotenentul lui tiralongo in giro.in tdf va trage pentru vino cat va putea.

cancellara nu va alerga turul flandrei si nici paris-roubaix la anu.dracu chiar are de gand sa castige LBL si giro di lombardia.deci sa ne pregatim sa-l vedem pe fabian zburand pe cote de la redoute dupa ce a atacat cu 80 km inainte de final.nebunie o sa fie la anu.

dupa sella,inca un nume mare va intra garantat in giro,rujano...a semnat cu androni.s-a intors la savio cu care a facut acel giro magnific in 2005.daca-l aduce la forma aia,cam e favoritul nr. 1 la giro.

s-au anuntat si primele echipe PRO pentru la anul:

Omega Pharma-Lotto,

Garmin-Cervélo

Rabobank

Sky

pai anul asta a fost pe 9.faptul ca tie iti place vinokurov,te duce la un subiectivism extrem,cehul NU va trage pentru vino in TdF niciodata,cum nici anul asta nu a tras deloc pentru basso,desi el era liderul pe hartie al echipei.ca sa nu vorbesc ca tiralongo va avea un singur lucru de facut in giro anul viitor:ce-a facut si anul asta pe madelaine in TdF,sa stea langa cadel cand australianul nu mai poate.lipsa de fair-play a celor de la astana il va obliga sa faca asta.

iar rujano mai are de tras ca sa ajunga la forma din 2005,anul asta a castigat 2 curse pe etape la care probabil au participat doar no-name-uri.ii va fi greu sa-i bata pe nibali,scarponi si kreuziger,mai ales ca n-a mai fost de ceva timp in giro.

liquigas a avut oficial anuntat inainte de le tour,doi lideri in echipa.de aceea nu a tras deloc kreuziger pentru basso si nici nu avea de ce pentru ca basso n-a avut sanse.daca avea sanse isi rupea fundul pentru el stai linistit,de altfel s-a si adeverit in vuelta.nici macar nu era vorba de subiectivism,si vino si kreuziger au confirmat planul.ATATA TIMP cat vino va fi in carti,kreuziger va trage pentru el.faza cu tiralongo ti-au bagat-o in cap comentatorii,n-a fost nicio lipsa de fair-play,a ramas in urma si a stat in roata lui.dupa s-au adunat si altii.ce vroiai sa-l care tiralongo in spate pe cadel?

cu rujano iti dau dreptate.e posibil sa nu mai fie niciodata in forma aia...speranta moare ultima oricum.

mi-a placut declaratia data ieri de andy schleck pentru marca,in legatura cu incidentul de pe port de bales:

"I've forgiven Alberto for what happened," Andy told MARCA, "but I haven't forgotten it, either."

de fapt,a vrut sa zica ca daca va AC va fi descalificat si el va castiga TdF,il va ierta pe contador.am citit undeva o gluma care raspundea la intrebarea ''de ce s-ar fi dopat AC".raspunsul era:

''deoarece AS nu s-a uitat la fimuletul cu scuzele''.

tot schleck a spus ca echipa va avea 2 lideri in TdF:el si frank,si ca niciunul nu va merge in giro.

http://www.cyclingne...-france-in-2011 ......ce ziceti despre ceea ce face Cadel?

era normal,el nu e facut pentru giro,sunt prea multe finaluri in catarare.insa in TdF,se va bate cu basso,frank schleck si gesink pt locul 3,sau chiar 2(daca nu participa contador)

si apropo de contador,s-a deschis oficial ancheta in cazul sau de catre federatia spaniola de ciclism,si va dura 2-3 luni.daca era la italieni sau francezi mai era o sansa sa fie suspendat,asa spaniolii vor avea un singur verdict posibil:ACHITAT.

era normal,el nu e facut pentru giro,sunt prea multe finaluri in catarare.insa in TdF,se va bate cu basso,frank schleck si gesink pt locul 3,sau chiar 2(daca nu participa contador)

si apropo de contador,s-a deschis oficial ancheta in cazul sau de catre federatia spaniola de ciclism,si va dura 2-3 luni.daca era la italieni sau francezi mai era o sansa sa fie suspendat,asa spaniolii vor avea un singur verdict posibil:ACHITAT.

:)).Iti mai dau 5 nume care se vor putea bate pt locurile 2 si 3 daca Contador va fi dopat:Menchov,Samuel Sanchez,Joaquim Rodriguez,Van den Broeck si Peter Velits daca va avea forma din Vuelta de anu asta.TdF de anu viitor fara Contador va fi ceva in genu.

1.Andy Schleck

2.Basso,Menchov

3.Evans,S.Sanchez,Purito,Van den Broeck,F.Schleck,Gesink,Velits.

Eu nu i-as scoate insa din calcul nici pe rasuflatii Leipheimer sau Kloden sau pe Brajkovic.Cred ca unul din ei poate scoate un top 5 daca e intr-o forma de zile mari.