polist4ever lance

Cycling News

Recommended Posts

sunt sigur ca vuelta va avea si la anul un super traseu,e bine totusi sa fie si niste nume importante.eu zic ca daca nu face podium in TdF,gesink vine sigur.va fi si frank schleck,daca nu merge in giro.

Gesink oricum va face Vuelta indiferent de rezultatul din TdF.Cei de la Rabobank au zis ca Gesink ii va lua locul lui Menchov la anul si va fi nevoit sa faca 2 mari tururi respectiv TdF si Vuelta.Si Luis Leon s-ar putea sa faca TdF si Vuelta pt Rabobank.Sunt insa tare curios daca il vor arunca intr-unul din marile tururi pe Michael Matthews.

organizatorii vueltei s-au gandit ca trebuie o catarare noua pentru la anul,si au ochit destul de bine:Imagine postată

La Farrapona are 18.7 km cu 5.8% panta medie,dar ultimii 6 km au peste 8%.un alt amanunt interesant este ca aceasta catarare este aflata in regiunea asturia,ca si angliru,deci in mod normal,cele 2 catarari vor fi finaluri de etapa in 2 zile consecutive!

*ultimii 6.7 km au 8.56% din calculele mele.vuelta va fi un spectacol total!

m-am uitat pe loturile echipelor importante pentru 2011.cateva concluzii:

1)la anul,cadel trebuie sa faca podium in TdF.scuza echipei slabe nu mai exista.cu tschopp,santaromita si morabito pe munte si bookwalter+hincapie la TTT,cadel are una din cele mai bune echipe.

2)de departe,luxemburghezii sunt cei mai buni.

3)daca merge si cunego sa il ajute,scarponi are o echipa foarte buna pentru giro.

4)cea mai buna echipa de clasice pare a fi garmin-cervelo

5)chiar si dupa ce a pierdut ciclisti importanti,liquigas pare a arata foarte bine inca

6)gesink are o echipa buna,macar pentru TT,pe munte are doar vreo 2 oameni

7)brajkovic are sanse la podium in TdF,radioshack rupe tot la contratimp

m-am uitat pe loturile echipelor importante pentru 2011.cateva concluzii:

1)la anul,cadel trebuie sa faca podium in TdF.scuza echipei slabe nu mai exista.cu tschopp,santaromita si morabito pe munte si bookwalter+hincapie la TTT,cadel are una din cele mai bune echipe.

2)de departe,luxemburghezii sunt cei mai buni.

3)daca merge si cunego sa il ajute,scarponi are o echipa foarte buna pentru giro.

4)cea mai buna echipa de clasice pare a fi garmin-cervelo

5)chiar si dupa ce a pierdut ciclisti importanti,liquigas pare a arata foarte bine inca

6)gesink are o echipa buna,macar pentru TT,pe munte are doar vreo 2 oameni

7)brajkovic are sanse la podium in TdF,radioshack rupe tot la contratimp

Podium la anul pt Cadel?Pare a fi accesibil.Adica in mod normal doar Schleck si Basso sunt mai buni ca el desi pe Basso in forma maxima il curata la TT.Ii da 2 minute lejer.Daca nu va fi Contador eu zic ca Evans poate lua locul 2.A scapat de cateva nume foarte grele:Menchov,Anton,Nibali,Ricco,Kreuziger care vor face Giro.

Dupaia lupta sa pt locul 2 va fi dura:Basso,Gesink,Purito,Vino,Van den Broeck par foarte puternici.Plus ca din spate vine puternic Brajkovic.

Luxemburghezii intr-adevar sunt cei mai buni

Din cate stiu eu Scarponi nu se va baza pe Cunego in Giro deoarece el are ca obiectiv principal clasicele din Ardeni

Garmin-Cervelo e cea mai buna echipa doar in clasicele pe Pavate deoarece in clasicele din Ardeni tot Luxemburghezii sunt cei mai buni(Schleck's.Cancellara,Voigt,Gerdemann,Monfort.Wegmann,Fuglsang sunt foarte buni)

Liquigas nu e mai e echipa buna.Au mai ramas doar Nibali si Basso si au plecat Krezuiger,Kiserlovski si Quinziato.Plus ca nu au facut deloc transferuri importante.

Rabobank are oameni ca L.L.Sanchez,Mollema,Kruijswijk,Garate,Ten Dam si Barredo care sunt buni pe munte.La TT ii are pe doar pe L.L.Sanchez,Boom,Tjallingii si Clement.Primi 3 sunt bunui intr-adevar.Eu as zice ca echipa din TdF a lui Rabobank va fi aceasta:Gesink,L.L.Sanchez,Mollema,Garate.Boom,Tjallingii,Breschel,Barredo,Ten Dam.

Radio-Shack rupe tot la TT?Poi in TT-ul pe echipe Columbia vor fi siguri peste ei si zic ca si luxemburghezi,Garmin si sper BMC vor fi peste ei.

Podium la anul pt Cadel?Pare a fi accesibil.Adica in mod normal doar Schleck si Basso sunt mai buni ca el desi pe Basso in forma maxima il curata la TT.Ii da 2 minute lejer.Daca nu va fi Contador eu zic ca Evans poate lua locul 2.A scapat de cateva nume foarte grele:Menchov,Anton,Nibali,Ricco,Kreuziger care vor face Giro.

Dupaia lupta sa pt locul 2 va fi dura:Basso,Gesink,Purito,Vino,Van den Broeck par foarte puternici.Plus ca din spate vine puternic Brajkovic.

Luxemburghezii intr-adevar sunt cei mai buni

Din cate stiu eu Scarponi nu se va baza pe Cunego in Giro deoarece el are ca obiectiv principal clasicele din Ardeni

Garmin-Cervelo e cea mai buna echipa doar in clasicele pe Pavate deoarece in clasicele din Ardeni tot Luxemburghezii sunt cei mai buni(Schleck's.Cancellara,Voigt,Gerdemann,Monfort.Wegmann,Fuglsang sunt foarte buni)

Liquigas nu e mai e echipa buna.Au mai ramas doar Nibali si Basso si au plecat Krezuiger,Kiserlovski si Quinziato.Plus ca nu au facut deloc transferuri importante.

Rabobank are oameni ca L.L.Sanchez,Mollema,Kruijswijk,Garate,Ten Dam si Barredo care sunt buni pe munte.La TT ii are pe doar pe L.L.Sanchez,Boom,Tjallingii si Clement.Primi 3 sunt bunui intr-adevar.Eu as zice ca echipa din TdF a lui Rabobank va fi aceasta:Gesink,L.L.Sanchez,Mollema,Garate.Boom,Tjallingii,Breschel,Barredo,Ten Dam.

Radio-Shack rupe tot la TT?Poi in TT-ul pe echipe Columbia vor fi siguri peste ei si zic ca si luxemburghezi,Garmin si sper BMC vor fi peste ei.

in primul rand Craciun fericit si un An Nou plin de bucurii si impliniri tuturor.

dani,in primul rand,daca-mi spui ca basso nu ia locul 2 deja nu mai are rost sa citesc mesajul ;).cadel nu-l poate bate!ii va lua maxim 1 minut la TT,chiar si in forma maxima.trebuie sa-ti reamintesc ca e un TT valonat?iar pe munte,indiscutabil cadel pierde mult.

in al doilea rand,vino si purito n-au treaba cu lupta pentru podium.purito stim de ce,iar vino n-are echipa,cei 2 cu K merg in giro,si vor veni terminati.kreuziger sa zica mersi daca termina TdF,dupa traseul imposibil care-l asteapta in giro.

in al treilea rand,rectific,greseala mea,gesink va avea 3 oameni pe munte.pe LL in uitasem :)(barredo e om de clasice).dar ceilalti 2(cel cu un nume imposibil si mollema) cred ca vor face giro,deci vin cam terminati si ei.iar cu primii 3 pe care i-ai pus tu la TT,n-are rost sa mai vorbim,sunt printre favoriti.

tu ai vazut echipa celor de la liquigas?ii au pe dall'antonia,szmyd,agnoli.plus cei 2 oameni foarte buni de clasament general.si pe bodnar la TT.n-au facut transferuri cu nume,dar sunt foarte buni cei pe care i-au luat.capecchi o sa-i ajute pe munte,e un mare talent.si caruso e bun,in tour l'avenir 2008 a terminat la doar 47'' de tejay va garderen,cel atat de laudat de tine.

iar de echipa de TT a lui radio nu mai vorbesc,scriu doar niste nume:levi,kloden,machado,jani brajkovic,popovich,horner si zubeldia.

te intrebai tu cu cine vrea bruyneel sa intre in top 10:jani,kloden si machado.sau cine stie,poate horner?;)apropo,klodi nu e terminat,sa stii ;)

craciun fericit la toata lumea!

iar de echipa de TT a lui radio nu mai vorbesc,scriu doar niste nume:levi,kloden,machado,jani brajkovic,popovich,horner si zubeldia.

te intrebai tu cu cine vrea bruyneel sa intre in top 10:jani,kloden si machado.sau cine stie,poate horner?;)apropo,klodi nu e terminat,sa stii ;)

mda asta am sustinut si eu tot timpul anul asta pana la inceputul turului frantei.ma asteptam sa rupa norii radioshacku,armstrong pe podium,inca 3 oameni in primii 10 si tot asa.si cand colo a fost cea mai slaba echipa asociata cu numele lui bruyneel.dezastru peste dezastru.

in 2011 s-ar putea schimba situatia.ori klodi sa-si revina ori sa-l scoata din joben pe brajkovic.machado va merge in giro.

in alte stiri,pellizotti va semna cel mai probabil cu movistar(se asteapta ok-ul de la porcii de la uci).la liquigas nu mai e loc.si geox ar putea avea soarta pegasus.ramane de vazut.circula zvonuri ca menchov va merge la radioshack in caz ca se retrage sponsorul.

n-ati zis nimic de noile echipamente.

movistar a dat lovitura:

Imagine postată

in primul rand Craciun fericit si un An Nou plin de bucurii si impliniri tuturor.

dani,in primul rand,daca-mi spui ca basso nu ia locul 2 deja nu mai are rost sa citesc mesajul ;).cadel nu-l poate bate!ii va lua maxim 1 minut la TT,chiar si in forma maxima.trebuie sa-ti reamintesc ca e un TT valonat?iar pe munte,indiscutabil cadel pierde mult.

in al doilea rand,vino si purito n-au treaba cu lupta pentru podium.purito stim de ce,iar vino n-are echipa,cei 2 cu K merg in giro,si vor veni terminati.kreuziger sa zica mersi daca termina TdF,dupa traseul imposibil care-l asteapta in giro.

in al treilea rand,rectific,greseala mea,gesink va avea 3 oameni pe munte.pe LL in uitasem :)(barredo e om de clasice).dar ceilalti 2(cel cu un nume imposibil si mollema) cred ca vor face giro,deci vin cam terminati si ei.iar cu primii 3 pe care i-ai pus tu la TT,n-are rost sa mai vorbim,sunt printre favoriti.

tu ai vazut echipa celor de la liquigas?ii au pe dall'antonia,szmyd,agnoli.plus cei 2 oameni foarte buni de clasament general.si pe bodnar la TT.n-au facut transferuri cu nume,dar sunt foarte buni cei pe care i-au luat.capecchi o sa-i ajute pe munte,e un mare talent.si caruso e bun,in tour l'avenir 2008 a terminat la doar 47'' de tejay va garderen,cel atat de laudat de tine.

Un anu nou fericit la toata lumea!

Razvan Cadel in Giro daca nu avea problemele medicale in ultima saptamana avea sanse mari.Plus ca Evans a pierdut peste 2 min fata de Basso inca din prima sapt la TTT si in a doua etapa din Olanda.Daca nu avea febra aia mare eu zic ca Evans venea la maxim 1 minut de Basso.El in toate etapele montane fusese cel mai bun dupa Basso,iar pe Mortirolo a fost cel mai varza in facuse toata lumea tocmai din cauza acestor probleme.Eu zic ca Evans daca are un tur fara probleme poate prinde cu putin noroc locul 2.

TT-ul lui RSH.Kloden,Leipheimer,Horner,Zubeldia si Popovich nu mai sunt ce au fost odata.Jani intr-adevar e super bun.RSH insa daca pleca Menchov are sanse mari de tot sa dea castigatorul TdF deoarece daca vine la americani nu va mai face si Giro.

Dani, avand TTT in Le Tour 2011, fi tu sigur ca Bruynell o sa ii rupa pe toti cu antrenamentele de TT ca sa fie cei mai buni. Eu unul sper sa fie invitata RSH in toate cele 3 GT. De ce? Pai e ultimul lor an in ciclism deci vor sa demonstreze ceva, asa i-am putea vedea pe Brajkovic si Machado in Giro, Menchov (daca pleaca de la Geox) si lotul american in TdF si lotul american + Brajkovic in Vuelta.

Tejay trece peste Giro si tinteste victoria in Turul Californiei! http://www.cyclingnews.com/news/van-garderen-targeting-california-success

Scarponi trece peste clasicele din Ardeni si se concentreaza pe Giro! http://www.cyclingnews.com/news/scarponi-to-skip-ardennes-and-focus-on-giro-ditalia

Dani, avand TTT in Le Tour 2011, fi tu sigur ca Bruynell o sa ii rupa pe toti cu antrenamentele de TT ca sa fie cei mai buni. Eu unul sper sa fie invitata RSH in toate cele 3 GT. De ce? Pai e ultimul lor an in ciclism deci vor sa demonstreze ceva, asa i-am putea vedea pe Brajkovic si Machado in Giro, Menchov (daca pleaca de la Geox) si lotul american in TdF si lotul american + Brajkovic in Vuelta.

Tejay trece peste Giro si tinteste victoria in Turul Californiei! http://www.cyclingne...ifornia-success

Scarponi trece peste clasicele din Ardeni si se concentreaza pe Giro! http://www.cyclingne...on-giro-ditalia

sincer,eu nu mi-as dori sa vina menchov la ei.vreau sa-l vad pe machado lider in giro,pe jani in TdF si pe kloden in vuelta(daca sunt invitati).

sincer,eu nu mi-as dori sa vina menchov la ei.vreau sa-l vad pe machado lider in giro,pe jani in TdF si pe kloden in vuelta(daca sunt invitati).

Omule ai gandit putin cand ai scris postu asta?Machado nu are nicio sansa sa intre la anul in top 10 in Giro.Dupaia pe Kloden in Vuelta nu-l vad bine deloc.El a participat o singura data in Vuelta si a venit undeva in jurul locului 20 nu mai stiu exact.Sunt prea dure pantele alea pt el.Nici pe Jani nu-l vad bine anu viitor in TdF.Doar 41 de km de TT individual sunt prea putini pt el.Daca erau peste 60 de km de ITT intr-adevar avea sanse la top 5 sa zic dar asa s-ar putea nici in top 10 sa fie.Pe Luz Ardiden si Plateau be Beille nu-l vad bine.Mai ales pe Luz Ardiden unde pana acolo sunt catarari destul de grele.

Omule ai gandit putin cand ai scris postu asta?Machado nu are nicio sansa sa intre la anul in top 10 in Giro.Dupaia pe Kloden in Vuelta nu-l vad bine deloc.El a participat o singura data in Vuelta si a venit undeva in jurul locului 20 nu mai stiu exact.Sunt prea dure pantele alea pt el.Nici pe Jani nu-l vad bine anu viitor in TdF.Doar 41 de km de TT individual sunt prea putini pt el.Daca erau peste 50-60 de km de ITT intr-adevar avea sanse la top 5 sa zic dar asa s-ar putea nici in top 10 sa fie.Pe Luz Ardiden si Plateau be Beille nu-l vad bine.Mai ales pe Luz Ardiden unde pana acolo sunt catarari destul de grele.

tu ai citit postu meu?am spus ca vreau sa-i vad pe cei 3 lideri intr-un mare tur.eu n-am vorbit de pozitiile pe care vor termina si alte prostii pe care le-ai inteles tu.

iar partea cu machado...stiu ca n-are cum sa termine in top 10.pai participa nume mari nu?di luca,anton,sella,sastre,pelizzotti,arroyo si alti mari campioni necunoscuti,nu e pentru machado :P.

tu ai citit postu meu?am spus ca vreau sa-i vad pe cei 3 lideri intr-un mare tur.eu n-am vorbit de pozitiile pe care vor termina si alte prostii pe care le-ai inteles tu.

iar partea cu machado...stiu ca n-are cum sa termine in top 10.pai participa nume mari nu?di luca,anton,sella,sastre,pelizzotti,arroyo si alti mari campioni necunoscuti,nu e pentru machado :P.

Poi o echipa cand isi pune un lider ii fixeaza si un obiectiv.Iar JB nu cred ca ii spune lu Machado ca obiectivu e locu 100.Oricum daca va veni Menchov Machado probabil va fi trimis in Giro sa-i tina trena unuia dintre Brajkovic si Leipheimer.Daca vine Menchov si RSH vor fi invitati in toate cele 3 mari tururi cred ca vor face echipa astfel:

Giro:Machado,Brajkovic

TdF:Menchov,Levi,Kloden,Zubeldia,Popovich,Horner,Brajkovic.

Vuelta:Levi,Machado,Menchov,Kloden,Zubeldia,Popovich,Rovny(nu stiu daca stiti dar este un pusti de mare perspectiva)

De faptu cu numele mari nu zic nimic.Di Luca di cate stiu a castigat Giro 2007 si a castigat vreo 4 etape atunci.Sastre a laut TdF,Pellizotti are loc 3 in Giro si tricoul alb cu buline rosii in TdF,Sella pana la suspendare era printre cei mai buni oameni pe munte,iar de Anton nu zic nimic deoarece daca imi permit sa zic asta o sa-mi sari in cap si o sa zici ca el castiga pe munte numai la diferenta de 15 secunde.

daca vor fi invitati in Giro, RadioShack va duce acolo doar ciclisti europeni! Americanii vor merge in Turul Californiei! Va fi interesant de vazut Turul Californiei 2011 deoarece pentru prima data in cei 5 ani de cand exista va exista un final in catatare + va fi un prolog si un ITT de 30km la Solvang!!!

daca vor fi invitati in Giro, RadioShack va duce acolo doar ciclisti europeni! Americanii vor merge in Turul Californiei! Va fi interesant de vazut Turul Californiei 2011 deoarece pentru prima data in cei 5 ani de cand exista va exista un final in catatare + va fi un prolog si un ITT de 30km la Solvang!!!

Stii si detalii despre catararea care va fi?

sa fim seriosi :) da,california e splendida,o data in viata tot trebuie sa merg in vacanta acolo.dar turul californiei n-are nicio treaba.au avut si anul asta big bear lake si nu s-a intamplat nimic.toti merg acolo in vacanta si sa-si ia cecul.turul californiei e foarte probabil sa dispara dupa retragerea lui armstrong si levi.n-as vrea sa se intample totusi.

singura imagine care mi-a ramas din turul californiei 2010:

Imagine postată

sa fim seriosi :) da,california e splendida,o data in viata tot trebuie sa merg in vacanta acolo.dar turul californiei n-are nicio treaba.au avut si anul asta big bear lake si nu s-a intamplat nimic.toti merg acolo in vacanta si sa-si ia cecul.turul californiei e foarte probabil sa dispara dupa retragerea lui armstrong si levi.n-as vrea sa se intample totusi.

singura imagine care mi-a ramas din turul californiei 2010:

Imagine postată

Cu cat placere se uitau Schleck si Fuglsang.Daca nu trebuiau sa plece probabil ar mai fi stat:))

au avut si anul asta big bear lake si nu s-a intamplat nimic.

big bear lake nu a fost final de etapa, din varf mai erau 20km pana la final ... nu avea rost sa atace nimeni! Anul asta Mount Baldy este final de etapa, 20km din care ultimii 5 infernali. Diferenta se va face in etapa 6 in acel ITT de 30km si in etapa 7 pe Mount Baldy!

Daniele Bennati va participa in toate cele 3 mari tururi anul viitor si din spusele sale vrea sa aiba un Giro cu 3 victorii de etapa si clasamentul pe puncte,dupa in le tour victorie la Paris,iar Vuelta spera sa o termine.

O alta stire importanta este ca Vuelta va incepe in localitatea Benidrom cu un TTT.

florenta vrea sa gazduiasca startul leTour in 2014,pentru a-l omagia pe gino bartali.

acuma n-am inteles un lucru:daca tot sunt atat de mandri cu il giro,de ce nu vor sa gazduiasca startul competitiei italiene?mi se pare cam stupid,atata timp cand ai un mare tur in tara ta,tu sa vrei sa iti omagiezi un sportiv(un mare campion de altfel,sunt convins ca nu trebuie sa-i amintesc performantele) in alta tara.