polist4ever lance

Cycling News

Recommended Posts

Van den Broeck cred ca se va duce in Franta.Anton la anul sper sa incerce ceva pentru clasamentul general in Giro.Nu doar in Vuelta.Impreuna cu Nieve poate face lucruri bune.Purito si-a irosit sansa de a castiga un mare tur.A avut anul asta in Vuelta ocazia.In Giro pe Stelvio cred ca o sa piarda timp.Cel putin asa ar fi logic daca ne luam dupa aptitudinele sale.Basso parca vad ca o sa faca un Giro mare la anul.Mereu a mers mai bine in Italia decat in Franta.Scarponi nu m-a convins ca poate sa castige un mare tur.

Purito indiferent daca castiga vreun mare tur sau nu,ramane unul dintre favoritii mei..omul e one man show : are explozie,e catarator, nu se da batut niciodata si te face sa privesti altfel o etapa de munte.Scarponi e alt baiat care il vezi atacand in etapele montane,nu sta in roata celorlalti rutieri asteptand contra timpul din ultima saptamana fara sa atace deloc sau sa incerce ceva.Basso daca se duce in Giro castiga fara probleme,asta daca nu participa vreun Contador din nou :)).

Si pentru mine Purito e unul din favoritii mei dar nu prea-l mai vad sa castige vreun mare tur.Il vad acolo in top 5 prin Giro si Vuelta sau cu putin noroc chiar si un loc pe podium dar mai mult de atat e greu pentru el.Deabia astept Giro de anul viitor cu Henao si Duarte lideri pentru SKY si Geox.Henao clar e favorit la tricoul alb,iar Duarte poate sa scoata lejer un loc in primii 10.Poate si mai bine.

2012 Giro d'Italia, May 5-May 27

May 5, stage 1: Herning - Herning ITT, 8.7 km

May 6, stage 2: Herning - Herning, 206 km

May 7, stage 3: Horsens - Horsens, 190 km

May 8: Rest day

May 9, stage 4: Verona - Verona TTT, 32.2 km

May 10, stage 5: Modena - Fano, 199 km

May 11, stage 6: Urbino - Porto Sant'Elpidio, 207 km

May 12, stage 7: Recanati - Rocca di Cambio, 202 km

May 13, stage 8: Sulmona - Lago Laceno, 229 km

May 14, stage 9: San Giorgio nel Sannio - Frosinone, 171 km

May 15, stage 10: Civitavecchia - Assisi, 187 km

May 16, stage 11: Assisi - Montecatini Terme, 243 km

May 17, stage 12: Seravezza - Sestri Levante, 157 km

May 18, stage 13: Savona - Cervere, 121 km

May 19, stage 14: Cherasco - Cervinia, 205 km

May 20, stage 15: Busto Arsizio - Lecco/Pian dei Resinelli, 172 km

May 21: rest day

May 22, stage 16: Limone sul Garda - Falzes/Pfalzen, 174 km

May 23, stage 17: Falzes/Pfalzen - Cortina d'Ampezzo, 187 km

May 24, stage 18: San Vito di Cadore - Vedelago, 139 km

May 25, stage 19: Treviso - Alpe di Pampeago, 197km

May 26, stage 20: Caldes/Val di Sole - Passo dello Stelvio, 218 km

May 27, stage 21: Milan - Milan ITT, 31.5 km

Speram totusi ca traseul scapat de ASO pe site sa fie un fake. Din pacate nu a fost asa ... TdF 2012 va fi cel mai plictisitor GT din istoria ciclismului. Bruynell daca e baiat destept ii va duce pe frati in Giro si Vuelta deoarece in TdF nu au sanse nici macar la Top5. Astept verdictul TAS de peste 1 luna, iar daca AC nu va fi suspendat imi pun toti banii pe el pentru TdF 12.

sincer,m-am ferit sa o spun pana acum,dar ca fan al lui andy schleck si mai ales al spectacolului,ma declar super multumit de traseul pus de organizatori este cel mai bun de dupa 2007,si unul din cele mai echilibrate trasee de mult timp incoace.nu stiu de ce toti il plang pe andy,ca si cum traseul din TDF ar trebui facut pentru el si in functie de calitatile sale se face traseul.nu,nu e deloc asa,asta e un traseu pentru toti,iar acei multi km de ITT(capitol la care prudhomme a mai dat o palma celor din Giro) pur si simplu te invita sa ataci pe munte.

Imagine postatăImagine postatăImagine postatăImagine postată

Imagine postatăImagine postată

Imagine postată

daca nici etapele astea(ma rog,in unele cazuri am pus doar catararea principala a etapei) nu sunt de ajuns pentru andy,nu stiu ce traseu i-ar trebui pentru a castiga.eu sunt sigur 100% ca il vom vedea atacand si pe grand colombiere,si pe bales,si in fiecare etapa montana,in afara de cea de la foix(care oricum trebuia pusa,sa aiba si evadarea o etapa linistita).

Inca o etapa cu final in catarare de categorie speciala nu strica si alt lucru care nu-mi place este faptul ca sunt prea multe etape de sprint, in rest e ok.

Inca o etapa cu final in catarare de categorie speciala nu strica si alt lucru care nu-mi place este faptul ca sunt prea multe etape de sprint, in rest e ok.

da,asta e problema,nu avem nu MTF de categorie speciala,lucru care nu s-a mai intamplat de mult timp.si pirineii sunt slabi,dar asta e,ciclistii trebuie sa se descurce cu materialul clientului http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif.cu sprinturile nu stiu ce sa zic,ar fi 8 etape,dar cred ca macar una din ele va fi luata de o evadare.deci raman 7,cu unul mai mult ca in giro.deci e ok,in comparatie ci giro,dar prea mult in comparatie cu ce ar trebui sa fie.

Dupa HTC Columbia si GEOX se desfiinteaza !!!!!

http://tv.eurosport.ro/cycling/storynews_sto2997525.shtml

http://www.cyclingnews.com/news/geox-pulls-sponsorship-from-cycling

Ciclismul este mai sarac cu 4 echipe dupa ce 4 echipe s-au unit 2 cate 2 si inca 2 s-au desfiintat ... Sunt curios care vor fi cele 18 echipe de World Tour in 2012

Ce aiurea ca dupa 15 min dispare optiunea de edit ...

Sunt curios care vor fi cele 18 echipe de World Tour in 2012 ... asadar sa completam locurile libere ramase

1. OMEGA PHARMA QUICKSTEP CYCLING TEAM

2. SKY PROCYCLING

3. TEAM RADIOSHACK TREK

4. BMC RACING TEAM

5. TEAM GARMIN-CERVELO

6. LAMPRE - ISD

7. LIQUIGAS-CANNONDALE

8. SAXO BANK SUNGARD

9. RABOBANK CYCLING TEAM

10. KATUSHA TEAM

11. MOVISTAR TEAM

12. EUSKALTEL-EUSKADI (morcovii sunt cu semnul intrebarii)

13. PRO TEAM ASTANA (fara Vinokourov nu primesc licenta)

14. AG2R LA MONDIALE (au retrogradat dar cred ca vor fi pastrati in WT)

15. VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (au retrogradat dar cred ca vor fi pastrati in WT)

16. ?? GREENEDGE

17. ?? SKIL - SHIMANO

18. ?? FDJ / COFIDIS / TEAM EUROPCAR / ANDRONI GIOCATTOLI

Fabio Duarte la BMC ar fi cel mai tare transfer pentru mine din acest an dupa cel al lui Gilbert tot la echipa americana.Nici cu Cobo sau Menchov nu ma supar dar ei deja sunt prea batrani si au deja un GT castigat asa ca sigur nu-l vor ajuta pe munte pe Cadel.

Hmmm... ar fi interesant sa-i vedem pe Menchov si pe Cobo la Saxo Bank...

Ce aiurea ca dupa 15 min dispare optiunea de edit ...

Sunt curios care vor fi cele 18 echipe de World Tour in 2012 ... asadar sa completam locurile libere ramase

1. OMEGA PHARMA QUICKSTEP CYCLING TEAM

2. SKY PROCYCLING

3. TEAM RADIOSHACK TREK

4. BMC RACING TEAM

5. TEAM GARMIN-CERVELO

6. LAMPRE - ISD

7. LIQUIGAS-CANNONDALE

8. SAXO BANK SUNGARD

9. RABOBANK CYCLING TEAM

10. KATUSHA TEAM

11. MOVISTAR TEAM

12. EUSKALTEL-EUSKADI (morcovii sunt cu semnul intrebarii)

13. PRO TEAM ASTANA (fara Vinokourov nu primesc licenta)

14. AG2R LA MONDIALE (au retrogradat dar cred ca vor fi pastrati in WT)

15. VACANSOLEIL-DCM PRO CYCLING TEAM (au retrogradat dar cred ca vor fi pastrati in WT)

16. ?? GREENEDGE

17. ?? SKIL - SHIMANO

18. ?? FDJ / COFIDIS / TEAM EUROPCAR / ANDRONI GIOCATTOLI

Asta e clasamentul pentru anul viitor cu transferurile facute pana ieri (20 octombrie)

1 RadioShack-Nissan-Trek 1580

2 BMC 1463

3 Sky 1213

5 Garmin 1010

4 Rabobank 951

6 Liquigas 910

7 Lampre 822

10 Quickstep 779

9 Movistar 778

8 Vacansoleil 775

11 Saxo Bank 705

12 Katusha 684

13 Astana 675

14 Green Edge 667

15 Lotto 599

16 Ag2r 594

17 Geox – TMC 590

18 FDJ 530

19 Euskaltel 457

20 Europcar 349

21 Cofidis 336

22 Colnago - CSF 307

23 Skil 293

24 Androni 218

25 Saur – Sojasun 215

Sper ca Euskaltel sa ramana echipa de WT.In caz contrar mi-as dori ca Anton si Nieve sa-si ia talpasita si sa plece de la ei.Vacansoleil au adus pe cineva cu multe puncte?Mi se pare ca au cam multe.Nu inteleg cum au mai multe puncte decat Kathusa.

Menchov este foarte aproape de Vacansoleil.Daca se va duce acolo ii va lua dupa el si pe Ardilla Cano si Kozontchuk.

Fabio Duarte a spus ca are oferte de la 4 echipa.Se aude ca 3 dintre ele ar fi Kathusa,BMC si SKY.

Mark Cavendish va fi tata.Poate asa ii va veni mintea la cap.

In Vuelta 2013 s-ar putea sa fie catarari precum Teide si Pico de los Nieves.

Fabio Duarte a semnat cu noua echipa a lui Claudio Corti.Coldeportes se numeste si se pare ca are ambitii mari.Conform spuselor lui Corti aceasta echipa vrea sa participe in Giro si in Vuelta.Si castigatorul din Tour de l'Avenir Esteban Chavez va rula pentru aceasta echipa.Darwin Atapuma,Victor Hugo Pena,Robinson Chalapaud si Jarlinson Pantano sunt alti rutieri care vor rula pentru aceasta echipa.

http://tv.eurosport.ro/cycling/storynews_sto3018336.shtml .Anton,Nieve si Samy parca nu merita asta.Oricum sunt sigur ca isi vor gasi echipe puternice.Intr-un interviu dat de Sean Yates(directorul de Sky)acesta a spus ca Sergio Henao este o investitie pe termen lung si daca va fi trimis intr-un mare tur acela va fi Vuelta pentru a se integra in pluton.Pacat ca nu-l vor trimite in Giro.Macar Uran sa se duca.Froome si Wiggo pt TdF,iar pentru Vuelta Henao.Geniala echipa au cei de la SKY.Plus ca mai sunt si Lofvkist sau Rogers.

A vazut cineva cum vor arata cursele de ITT si RR la campionatele mondiale din 2014 din Spania?Imi pare forte rau ca Evans va fi foarte batran atunci deoarece la ITT cred ca putea sa castige.AC cred ca poate sa castige ambele curse.E clar favoritul principal inca de pe acum in ambele.Nu vad cine sa-i faca fata.Numai unul gen Purito dar va fi si el batran si sigur va trage pt AC.Sper ca Andy sa fie mai bun si sa castige el.Oricum mi se pare o prostie sa pui un asa traseu pentru o cursa clasica.

S-a finalizat lista celor 18 echipe de World Tour in 2012

UCI WorldTour Teams for 2012

AG2R La Mondiale

Astana Pro Team

BMC Racing Team

Euskaltel-Euskadi

FDJ

Garmin-Cervélo

GreenEdge

Katusha Team

Lampre - ISD

Liquigas - Cannondale