MALAGA SY

Ciclocomputer special pentru Trainer.

Recommended Posts

Siti cumva daca exista un model special de ciclocomputer care sa fie folosit in combinatie cu trainer-ul. Vorbesc de un model care sa poata fii montat pe ghidon si sa-i ajunga firul pana la roata de spate unde sa poata fii montat senzorul.

Sau un wireless cu bataie foarte mare

edge 705 are senzorul chiar la roata din spate.

este suficient (cred) sa-i prelungesti firul cu un altul mai lung si asa poti folosi orice tip de ciclocomputer

Dupa o cautare mai atenta pe internet am gasit si Cateye Strada Cadence si mai vechiul Cateye Astrale 8. Ambele au senzorii montati pe roata spate. Multumesc pt raspunsuri.

Am eu pe bicicleta cateye strada cadence ... merge super OK si da, senzorul de viteza/distanta se monteaza pe roata spate, iar senzorul de cadenta se prinde pe furca spate, un dreptul unde ajunge pedala (pe bratul pedalei se printe un magnet micut).

De asemenea poti folosi ORICE ciclocomputer doresti, cu conditia sa ii pui senzorul la roata spate. Unele modele vor necesita preungirea firului de la senzor (lucru care se face FOARTE USOR).

Unele modele vor necesita preungirea firului de la senzor (lucru care se face FOARTE USOR).

Eu am un computer cu fir scurt care vreau sa-l folosesc doar pt trainer si ca sa nu-mi incarc ghidonul cu 2 computere m-am gandit sa folosesc o parte de cablu mai scurt cu senzorul si o mufa RCA-mama care sa fie in permanenta pe cadru iar partea cealalta de cablu cu computerul la un capat si mufa RCA-tata sa o conectez cand o folosesc doar in casa pe trainer.

A mai incercat cineva varinata asta, stiti daca merge?... Teoretic ar trebui :))

Eu am un computer cu fir scurt care vreau sa-l folosesc doar pt trainer si ca sa nu-mi incarc ghidonul cu 2 computere m-am gandit sa folosesc o parte de cablu mai scurt cu senzorul si o mufa RCA-mama care sa fie in permanenta pe cadru iar partea cealalta de cablu cu computerul la un capat si mufa RCA-tata sa o conectez cand o folosesc doar in casa pe trainer.

A mai incercat cineva varinata asta, stiti daca merge?... Teoretic ar trebui :))

Merge ;)

Imagine postată

A trecut ceva timp de cand m-am gandit la varianta asta si pana sa o fac din cauza ca n-am mai folosit trainerul din primavara.

Şi eu am prelungit firul la fostul meu ciclocomputer şi a mers perfect. Acuma am un VDO Z3 wireless şi merge perfect pe roata spate.

• Upvote 1

Si eu am o problema. Am cumparat un Sigma Rox 6.0 wireless ... Daca vreau sa pun senzorul de viteza pe roata spate, nu ajunge semnalul. In caretea tehnica scrie ca bate pana la 90cm. Eu am cam 80cm si nu functioneaza. Are cineva idee, daca exista vreau suport de ghidon pt Sigma Rox 6.0 cu fir? Am tot cautat online, dar nu gasesc specificatie pt asa ceva.

Vreau sa pun senzorul pe roata spate, doarece folosesc bicicleta si pe home trainer.

Multumesc.