Sign in to follow this  
solomongaby

Turul Muntiilor Carpati pe bicicleta

Recommended Posts

Salutare,

anul viitor in vara as vrea sa fac cu un amic turul carpatiilor pe bicicleta.

Vom pleca din Borsa si vom termina in Cluj. Acum am inceput sa ne uitam dupa trasee si am facut un plan in mare:

Ziua 1: Borsa - Vatra Dornei

Ziua 2: Vatra Dornei - Gheorghieni + trenul pana in Brasov

Ziua 3: Brasov - Lacul Vidraru

Ziua 4: lacul Vidraru - lacul Vidra

Ziua 5: Lacul Vidra - aproape de Sebes

Ziua 6: Sebes - Albac

Ziua 7: Albac - Cluj

Puteti sa vedeti traseul mai detaliat aici:

solomongaby's Route Collection | Bikemap.net

Intrebarea mea fiind daca poate cineva sa ne ajute cu recomandarii si sugestii pentru a realiza acest traseu. Poate sugestii de rute alternative, opinii despre traseu.

Mii de multumiri.

Ziua 3: Brasov - Lacul Vidraru

Asta vreti sa faceti intr-o singura zi?

Am facut si eu odata intr-o singura zi Vama Cucului-Plaiul Foii. Sunt 100 km si am mers toata ziua, am ajuns pe la 12 noaptea la Plaiul Foii.

Eu zic ca este cam mult de mers, dar voi stiti mai bine.

Banuesc ca pe Transfagarasan o sa mergeti, asadar eu zic ca e mai frumos sa mergeti Brasov - Zarnesti-Poiana Marului-Sinca-Recea-Lisa-Victoria-Cartisoara decat pe soseaua nationala Brasov-Fagaras.

Bafta

Si eu voi face turul tarii la anul din nou la vara si voi pedala si pe acest traseu. Poate ne sincronizam sa pedalam impreuna. Ar fi frumos.

Claudiu MOGA

Iacata-ma si pe mine... studiem, eu cu Gabi Solomon, pe unde s-o luam. Claudiu, cu tine am fi trei!

Vad din pozele tale ca tu faci mult touring bike, deci mai mult pe asfalt+drumuri. Eu unul imi doresc rute hardcore offroad, fara sau cu minimum de asfalt. Ce zici, te-ar interesa asa o ruta de asemenea?

Sigur ca ma intereseaza ca m-am saturat de asfalt, am mers mult si pe drumuri forestiere si uneori chiar pe poteci de munte sau la vale panta de 50% cu bicicleta in spate. Mai bine ma simt pe offroad decat pe sosea.

ma bag si eu la tura voastra.

Traseul ales de voi imi convine mult. Doar ca n-asi vrea sa iau trenul si asi vrea sa fie tura mai lunga.

Ne auzim!

Claudiu MOGA

Deci aveti MTB-uri, sa inteleg?

M-as alatura si eu turei, macar din Brasov pana la Cluj, pt ca, fiind din Bucuresti si neavand f mult timp, nu mai vreau sa pierd si 3 zile pe tren.

Dar e cam devreme sa promit ceva, habar n-am ce probleme o sa mai am la vara, in afara de serviciu si altele.

Ideea cu trenul e doar o... idee. Ideea in spatele ideii :D este sa evitam portiunile flat neinteresante pt. MTB, si mai ales portiunile asfaltate si pline de 'trogloditus automobilisticus carpatiensis'...

Portiunea de strabatut cu trenul in 'cotitura' Carpatilor este de 100km in linie aeriana, intre Gheorghieni si Brasov. Daca sunt rute frumoase offroad acolo, why not!

Si eu ma gandesc la un tur dintr-asta, dar am alt traseu in cap, in principiu vreau sa parcurg cateva din cele mai frumoase drumuri din tara: defileul Dunarii apoi valea Cernei si pasul Jiu-Cerna, Transalpina si Pasul Curmatura Oltetului, Transu' , niste chei din Piatra Craiului si vreo 2, 3 zile prin muntii Apuseni.

Traseul l-am desenat pe harta, l-am studiat pe google earth, are vreo 1400 de km impartiti in 14 etape. Tot ce mai trebuie e timp liber, bani si o pereche de coburi :D

01-Orsova to Oravita 156 km

02 - Oravita to Statiunea Baile Herculane 115 km

03 - Statiunea Baile Herculane to Cheile Butii 98.1 km

04 - Cheile Butii to Hunedoara 95.8 km

05 - Hunedoara to Dealu Crisului 96.3 km

06 - Dealu Crisului to Canton Glavoi 89.2 km

07 - Canton Glavoi to Pestera Scarisoara 87.9 km

08 - Pestera Scarisoara to Alba Iulia 125 km

09 - Alba Iulia to Cabana Obarsia Lotrului 97.8 km

10 - Cabana Obarsia Lotrului to Pasul Curmatura Oltetului

10' - Pasul Curmatura Oltetului to Cabana1 7.0 km

11 - Cabana1 to Curtea de Arges 112 km

12 - Curtea de Arges to Cartisoara 114 km

13 - Cartisoara to Poiana Marului 88.3 km

14 - Poiana Marului to Campulung 71.8 km

Catalinm, cred ca trebuie sa strecori in program MINIM 1 zi de refacere. :D

Sunt trasee de munte si mi-e greu sa cred ca o sa mergeti ca masinile, fara odihna.

Catalinm, cred ca trebuie sa strecori in program MINIM 1 zi de refacere. ;)

Sunt trasee de munte si mi-e greu sa cred ca o sa mergeti ca masinile, fara odihna.

Da, bine zis.

Am mers asta vara 6 zile incontinuu, si in ultima zi imi venea sa sun un prieten sa vina sa ma ia cu masina. Macar o zi pe saptamana trebuie pauza.

Si nu e timp pierdut. Mai reglezi bicicleta, speli haine, intretii echipamentul...

Pai am zis ca are 14 etape, dar nu ca il fac in 14 zile, or sa fie probabil vreo 2 zile pauza, una prin Apuseni si una pe la Obarsia Lotrului, asa cred ca ar fi bine impartite.

Si eu ma gandesc la un tur dintr-asta, dar am alt traseu in cap,

Cataline ma intereseaza si pe mine m/ Etapa a-12-a (curtea de arges-cartisoara) este criminala fiind a -12-a zi de tur.

Nu e musai sa fie facuta dintr-o bucata.

Stiu foarte bine cat de criminala e de asta vara, si atunci eram odihnit si cu bagaj mic ;)

Mai trebuie studiat traseul, dar in mare cam asta as vrea sa fie.

De mentionat e faptul ca l-am facut in asa fel incat sa evite in mare parte drumurile aglomerate, pe unele portiuni nici nu se poate numi drum (pasul Jiu-Cerna e dificil, la fel si Transalpina daca nu termina asfaltarea omuletii pana in vara)