Claudiu Moga

Tur prin Romania - 2010

Recommended Posts

Salut prieteni,

Desi poate ca e cam devreme, ma gandesc deja la urmatorul tur al Romaniei care va fi in vara urmatoare. Inca nu m-am gandit la traseu si nici la data, va fi in functie dorintele si cerintele membrilor echipei ce o vom forma.

De data asta sunt sigur ca vor dori mai multi sa participe la acest tur, macar pe anumite portiuni ale traseului.

Rugamintea mea este sa-mi spuna fiecare care este interesat de acest tur, cand este disponibil si cat ar dori sa pedaleze cu noi.

Fiind expert in cicloturism mioritic, traseul va include desigur cele mai frumoase si pitoresti itinerarii posibile, dar accept cu placere si sugestii si sfaturi si chiar sunt flexibil sa schimbam traseul in functie de preferintele voastre.

Astept feedback-ul vostru si pe cei interesati sa participe!

cu prietenie,

Claudiu MOGA

• Upvote 1

Mai sa fie, nimeni nu e interesat de turul Romaniei, iar ajung sa merg singur,

Haideti romani, nimic nu se compara cu turul tarii pe 2 roti.

Indrazniti si veti cunoaste fericirea!

Claudiu MOGA

• Upvote 1

Pentru mine, este important traseul. Daca e posibil sa se excluda soselele, sau macar drumurile nationale, as fi interesat.

Nu promit, dar daca programul mi se pare interesant, voi face tot posibilul sa vin.

• Upvote 1

Indrazniti si veti cunoaste fericirea!

Indrazniti la ce?! Maestre, daca te-ai plictisit asa rau ia-ti o bicicleta de camera. Eu asa am facut de vreo cateva zile incoace. Sa stii ca ajuta, te mentine "fresh" nu numai la trup cat si la minte. :|

Si anul trecut s-a discutat si s-au facut planuri pentru turul Romaniei, al Carpatilor si altele asemenea.

Concluziile se cunosc...

Eu nu-mi mai fac nici un plan. Am bicicleta si echipamentul pregatit, cand o fi sa plec sunt gata.

• Upvote 1

Si anul trecut s-a discutat si s-au facut planuri pentru turul Romaniei, al Carpatilor si altele asemenea.

Concluziile se cunosc...

Eu nu-mi mai fac nici un plan. Am bicicleta si echipamentul pregatit, cand o fi sa plec sunt gata.

atat ! :|

• Upvote 1

Pt Ombun: excludem cu suguranta drumurile nationale si unde se poate excludem si soselele, se va merge in general pe drumuri secundare si chiar tertiare cat mai pitoresti si cu un trafic cat mai redus.

Plecarea va fi din Ineu, se va traversa Muntii Apuseni spre Cluj, apoi se va merge spre Maramures(cu vizitare principalele biserici de lemn), Bucovina( cu vizitare principalele manastiri), Valea Bistritei, Cheile Bicazului, Tinutul Secuiesc, apoi spre Brasov, urmeaza drumul spre Delta (mergem la Sulina si bagam si un traseu cu bicicleta pana la Letea), luam statiunile la rand pana la Vama Veche si mai departe litoralul bulgaresc pana la Albena sau Golden Sands , trecand prin Kaliacra, apoi traseu la alegere.

Am deja niste prieteni care vor sa vina pe ruta Sighetul Marmatiei - Vama Veche si un prieten care va veni tot turul cu mine.

Pt Dany86 , eu inca pedalez pe afara, iarna imi place la nebunie sa pedalez

Pt Lucian De data asta se face turul ca nu mai am nici o intalnire internationalaimportanta, defapt ar fi dar sunt prea departe si n-am finantele necesare sa ajung. Va asteptam sa pedalam cat doriti cand ajungem in zona.

Sincer eu nu pun nici o conditie, doar sa-ti doresti acest lucru, sa fi putin antrenat, pt 80-100km pe zi depinde, de cat va dori sa pedaleze gasca ce se va forma.

Eu sunt foarte flexibil la toate nevoile si cerintele membrilor echipei.

Poti sa vi oricat doresti cu noi!

Fiecare poate pedala cu noi de la 1h pana la 30-40 zile cat probabil va dura tura.

Important e sa aveti echipamnetul necesar unei astfel de ture, ceva bani si ambitia sa cunoasteti minunata noastra tara pe 2 roti.

Va spun sincer, ca cine face un tur al tarii cu bicicleta, devine dependent de cicloturism.

Sunteti bineveniti prieteni!

Claudiu MOGA

Majoritatea vor avea MTB, se poate veni si cu trekking sau chiar cu semicursiera daca aveti portbagaj la ea. Primele 2 variante sunt de preferat.

Personal am facut anii trecuti si tur de 3000km cu cursiera cu roti de 23 si cu rucsac de 12kg in spate. E varianta nesanatoasa si hardcore, pe care nu v-o recomand, dar se poate chiar si asa.

Fi bine venit Radiohead!

Floryne - nu-ti trebuie cine stie ce echipament profesionist, caci mergem vara si va ploua putin. Strictul necesar: cort 1/2 persoane(poate fi si ieftin), sac de dormit, izopren, scule, haine etc.

Fi binevenit si tu!

Ca buget pt cei ce vor sa manance bine si sa doarma la cort fara plata (sunt expert in wildcamping, mai ales in Romania) recomand un buget de 10 euro zi. Pt cei ce vor sa doarma la pensiune (recomand un buget de 40 euro zi)

Claudiu MOGA

Vreti sa ma primiti si pe mine sau doar cei peste 18 ani?Pana acum nu am reusit sa fac ture de cateva zile deoarece nu am avut cu cine sa merg,dar acum ca am ocazia sa merg in Turul Romaniei 2010 cu cineva experimentat nu am sa ratez ocazia,bineinteles daca primiti si un pusti.

Minunat Booster, ma bucur ca deja faci cicloturism.

Sigur ca te primim cu drag, singura conditie e sa poti pedala norma zilnica si sa ai cele necesare.

Nu vom merge tare, media va fi de 18-20km/h, ca sa poata toti sa tina ritmul.

Vrei sa vi tot turul?

Claudiu MOGA

Pot sa fac 100Km sau chiar mai mult pe zi si viteza medie este minunata.Eu vreau sa vin tot turul.Cam care ar fi traseul?Eu cum fac?Vin cu masina pana in ineu si plecam de acolo sau faci astfel traseul ca sa treci prin piatra.Pana la anu sper sa fac rost de cele necesare:potbagaj,geanta pentru portbagaj,cort,sac de dormit,izopren si scule.Eu am un echipament de ciclism si cred ca imi mai iau unu si in rest haine obisnuite.Am vazut ca traseul e si prin Bulgaria si din cate stiu fara parinti nu am voie.Schimbati traseul din cauza mea?

Te felicit pt entuziasmul si performantele tale la aceasta varsta frageda.

Sper ca ai acordul parintilor sa vi in asa tur.

Sincer nu asi vrea sa raspund de eventualele probleme care s-ar putea ivi participantilor la tura.

Poti sa vi si tot turul: in cazul asta ori vi cu masina ori cu trenul la mine.

Daca nu, sunt dispus sa fac traseul in asa fel sa trecem prin Piatra Neamt si sa vi de acolo cu noi.

Cum vrei tu.

Eu asi merge macar 1-2 zile si pe litoralul bulgaresc. Sa vedem cum facem, poate schimbam traseul sau te las cu niste prieteni la Vama Veche la recuperare 1-2 zile pana ne intoarcem cei ce vor sa pedaleze si pe litoralul bulgaresc. Sau poate renuntam la scurta tura din Bulgaria.

Vedem ce va decide gasca.

Traseul inca nu-i batut in cuie, dar vom pedala prin Apuseni, Podisul Transilvaniei, Maramures, Bucovina, Carpatii Orientali si Meridionali, Delta Dunarii, Litoralul romanesc, Valea Dunarii, Defileul Dunarii, Muntii Banatului etc. Deci prin cele mai interesante zone si vom alege drumuri secundare si tertiare de un mare potential turistic.

Fi binevenit Booster!

Claudiu MOGA

Salut prieteni,

Desi poate ca e cam devreme, ma gandesc deja la urmatorul tur al Romaniei care va fi in vara urmatoare. Inca nu m-am gandit la traseu si nici la data, va fi in functie dorintele si cerintele membrilor echipei ce o vom forma.

cu prietenie,

Claudiu MOGA

salut! ma bucur sa te aud cu o noua propunere de tur. cand vei ajunge la bucuresti ai unde sa dormi si sa mananci o ciorba calda.

dar spune-mi te rog...cu tura in portugalia cum faci? ai timp sa faci mii de km

pana in 2010?

Sincer eu nu pun nici o conditie, doar sa-ti doresti acest lucru, sa fi putin antrenat, pt 80-100km pe zi depinde, de cat va dori sa pedaleze gasca ce se va forma.

Eu sunt foarte flexibil la toate nevoile si cerintele membrilor echipei.

Poti sa vi oricat doresti cu noi!

Fiecare poate pedala cu noi de la 1h pana la 30-40 zile cat probabil va dura tura.

Important e sa aveti echipamnetul necesar unei astfel de ture, ceva bani si ambitia sa cunoasteti minunata noastra tara pe 2 roti.

Va spun sincer, ca cine face un tur al tarii cu bicicleta, devine dependent de cicloturism.

Sunteti bineveniti prieteni!

Claudiu MOGA

No, am mai de toate, mai puţin 40 de zile de CO... :((:((:)

Oricum, bănui că nu e nimeni atât de supermen să bicicliteze continuu câte 100 de km pe zi timp de 40 de zile?! Sau oţi fi vreunul?! :))

Io una după 80 de km prin vânt puternic, peste 35 de grade la umbră, pe un E60 fără copaci, mai că mi-a venit să arunc biţa şi să mă jelesc !!

Pot sa fac 100Km sau chiar mai mult pe zi si viteza medie este minunata.Eu vreau sa vin tot turul.Cam care ar fi traseul?Eu cum fac?Vin cu masina pana in ineu si plecam de acolo sau faci astfel traseul ca sa treci prin piatra.Pana la anu sper sa fac rost de cele necesare:potbagaj,geanta pentru portbagaj,cort,sac de dormit,izopren si scule.Eu am un echipament de ciclism si cred ca imi mai iau unu si in rest haine obisnuite.Am vazut ca traseul e si prin Bulgaria si din cate stiu fara parinti nu am voie.Schimbati traseul din cauza mea?

bun banc!

:((=)):)=)):))=)):(

Claudiu, sper sa te gandesti si la noi astia cu serviciu. Nu vreau sa aleg portiuni din traseu. Crezi ca s-ar putea comprima turul in maxim 3 saptamani ?

bun banc!

:((=)):)=)):))=)):(

Acuma depinde si de conditii. Ca la vale si cu vant din spate...

Planurile astea cu 100 pe zi arata bine pe hartie, ca pe teren va fi departe de asta.

Sa va povestesc cum am facut 5 ore de la Pojorâta pana pe varful Rarău? Si sunt doar 17km.

Luciane, io una m-am uitat în primul rând la vârsta "tipului", după care am râs 5 minute. :))

:) Varsta nu e o problema. O problema ar fi daca l-ar lasa parintii ! :)