Claudiu Moga

Tur prin Romania - 2010

Recommended Posts

Felicitari pt film si tura! Sper sa faceti ture cat mai multe de acest fel pe viitor. Sper sa am si eu parte sa va insotesc la un tur.

Ar fi bine inca din aceasta iarna sa faceti planul pt turul urmator, sa deschideti un topic despre acest tur.

Ma bucur ca in sfarsit cicloturismul romanesc incepe sa se mai infiripe.

Aveti un rol foarte important in acest sens.

Doamne ajuta!

• Upvote 2

Inca din Tur spunea Marian ca vrea sa faca ceva frumos si se pare ca ii iese de minune. Felicitari si astept si eu cu nerabdare continuarile. "Albinuta"

Inca din Tur spunea Marian ca vrea sa faca ceva frumos si se pare ca ii iese de minune. Felicitari si astept si eu cu nerabdare continuarile. "Albinuta"

Salut A. !

Nu vreti sa ne serviti si voi o povestire ? De exemplu ziua in care am facut doua tabere ? :))

Haideti, ca vrem sa fie cat mai colorate povestile. Si sunt sigur ca mai colorate decat "albinuta"... nu se poate. Sa afle lumea de ce esti "albinuta".

Va rog ! Iar daca vreti, puteti scrie despre doua zile (doi oameni diferiti). Uauuu, ce m-as bucura ! Astept vesti de la voi !

Ombun, eu nu prea am darul povestirii, insa am sa vorbesc cu baietii si sigur o sa contribuiasca unul dintre noi cu un mic rezumat.

Ombun, eu nu prea am darul povestirii, insa am sa vorbesc cu baietii si sigur o sa contribuiasca unul dintre noi cu un mic rezumat.

Salut,

asa cum "spuneam", din ianuarie 2011 o sa incepem sa bagam cate o povestire pentru fiecare zi din Tur. Fiecare povestire o sa fie scrisa de cate un participant (cu exceptia zilelor cand nu au fost prea multi oameni).

Daca acceptati sa scrieti, avem nevoie de o poveste cu ceva mai multe detalii, nu doar o descriere a traseului. Regula ar fi aceeasi: un om povesteste o zi (binenteles, din traseul comun). Daca sunteti de acord, spuneti-mi ce zi (zile) alegeti si cine le scrie.

Dar pana atunci, inainte de a aparea povestile, vrem sa facem un colaj cu gandurile tuturor participantilor la Tur. Deci astept sa imi trimiteti (fiecare) 5-7 randuri cu o idee despre tur.

Multumesc

Asa de rau ma "inerveaza" promourile astea facute numa asa sa-ti starneasca interesul! :P

La cererea lui Xemax... Primul episod din Tur prin Romania - 2010.

Prima zi...

Mai raman 16 zile. :P

• Upvote 3

Cand am cantarit-o, bicicleta mea avea in jur de 43 de kg. Marturisesc totusi ca intradevar... nu mi-a lipsit nimic.

Gata, esti de-al meu. Daca cumva vrei sa parasesti grupul "Spite Colorate", te invit sa te alaturi grupului meu "Roti Ingreunate"

Sper sa continui si cu celelalte zile.

Si poate o poza cu tine, poate te recunosc? Ca doar m-am intalnit cu gasca la Cartisoara.

• Upvote 1

Am ras si plans si eu nervos cand am citit. Felicitari Claudiu, chiar ai mare talent de scriitor. La primele tale randuri m-am emotionat, m-am bucurat iar apoi cand ai zis motivul pt care nu ne-am intalnit, mi s-a pus un nod in gat si era sa sparg monitorul.

Din pacate pt mine, trebuie sa recunosc, o mare parte din culpa ca nu ne-am intalnit a fost si din cauza fostului meu viciu. M-a pus "Ucida-l Crucea" sa beau, sa consum mai mult si in mai multe locatii ale perditiei in acea tura.

Insa desigur sunt si alte motive care m-au impediecat sa ma intalnesc cu voi. Le voi enumera si voi explica situatia:

1)primul motiv a fost bugetul redus doar 160ron

2) faptul ca m-am inhaitat cu un prieten deosebit, boem si chefliu ca mine, care nu dorea sub nici o forma sa pedalam pe drumul european si cu care am ocolit enorm prin Apuseni + o catarare spre Sacaramb ce nu era in drumul nostru. Aici e o adevarata poveste, o tura inedita pe care inca n-am postat-o caci am ciuda si mahnirea ca nu am ajuns la intalnire. O sa fac un topic despre tura mea care a fost de peste 600km dar cu rateu mare caci nu ne-am intalnit.

3) e adevarat consumul meu cam exagerat in aceata tura de bere, m-am impotmolit in Alba Iulia la o terasa in aer liber, langa cetatea in stilul Vauban, unde muzica era excelenta si berea pe placul meu si am stat pana dimineata la petrecut, iar spre dimineata vrajeam o gagica superba dar mare consumatoare. Apoi am realizat caci nu-mi mai ajunge bugetul. Aveam bani sa ajung la intalnirea ciclism.ro, dar nu mai aveam bani de intoarcere si m-as fi facut de ras probabil in aceasta situatie. Multe am patit, pe ultimii 120km n-am avut nici un leu.

4) nu mai eram asa motivat de intalnire caci nu mi s-a acceptat traseul propus de mine, iar traseul vostru il facusem de mai multe ori. In plus deja avusesem bucuria sa ma intalnesc cu titratii cicloturisti: Stefan Hodi si Anton Duma.

Dar vazand descrierea ta incep sa regret tot mai mult ca nu mi-am dramuit resursele in asa fel incat sa vin la intalnire. Regret ca-n aceasta primavara si vara mai facusem niste ture in care mi-am stricat banii. Pur si simplu nu am fost chibzuit.

Dar acum sunt mai motivat sa ne intalnim pe viitor la urmatoarele intalniri, m-ati convins chiar vreau o tura cu voi, ca vad ca sunteti adevarati si plini de talente si buna dispozitie.

Ne intalnim sper la anul!

Abia astept urmatoarele povesti din tura voastra!

Cel mai important lucru e ca ati prins drag de cicloturism si ca sper ca veti face ture toata viata.

Si am uitat sa adaug, ce face Florin Leonte este diferit de cicloturism. Tot respectul pe cele 10X270km consecutiv, dar acest lucru se cheama ciclism de performanta nu cicloturism, el este foarte disciplinat fata de mine care eram un personaj boem, necopt la minte si goliardic. Din pacate sau din fericire am inceput si eu sa-mi pierd din nebunatica-mi inocenta. Am inceput sa ma maturizez.

• Upvote 3

Luciane, din ce am îneţeles eu, povestitorul (nu ombun) nu e membru spiţe colorate http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/unsure.gif

Nici eu nu mai sunt membru spite colorate. Am primit oferte de la warpsoft si de la geiger... si inca nu m-am hotarat. :P

Este posibil sa ma apuc si de "spinning", ca cica sunt tot felul de profesori. Unul l-am filmat in tur...

In paralel cu filmuletele pe zile, voi prezenta si cate un moment numit "faza zilei". Pentru ca mi-a placut foarte mult "faza" din ziua 13, vi-l prezint pe profesorul nostru de "spinning". :P

• Upvote 2

Am ras si plans si eu nervos cand am citit. Felicitari Claudiu, chiar ai mare talent de scriitor. La primele tale randuri m-am emotionat, m-am bucurat iar apoi cand ai zis motivul pt care nu ne-am intalnit, mi s-a pus un nod in gat si era sa sparg monitorul.

Decat sa spargi monitorul, mai bine, din ceea ce povestesc baietii inveti cate ceva.

De exemplu, cam cum se face o descriere de tura.

Fara pasuri BIG, fara "scumpa noastra glie stramosesca", fara acumulare de km si fara mii de metri diferenta de nivel.

In felul asta poate si descrierile tale vor fi apreciate si nu va mai fi nevoi sa te lupti cu dusmanii imaginari.

Un inceput timid de schimbare exista, doar de tine depinde sa nu ramana in stadiul asta.

Bafta si sa auzim de bine.

P.S.

Mare nenorocit "Ucida-l Crucea".

Daca-l prind, ii rup capul.

Imi si inchipui cum iti turna alcool pe gat impotriva vointei tale.

@ Claudiu

M-a pus "Ucida-l Crucea" sa beau, sa consum mai mult si in mai multe locatii ale perditiei in acea tura.

Mai bine zis ti-ai baut si bruma de bani care o mai aveai, sau spus intr-un mod boem, te-a luat valu, da nu-i nimic, se mai intampla.
  • Upvote 1

Povestirea lui Claudiu C. este un exemplu cum NU trebuie sa povesteasca un cicloturist. Este o fila de jurnal, de blog.

Ca un cititor de povestiri cicloturistice sunt putin interesat de amanunte despre CV-ul, trecutul, frustrarile, parerile, activitatile zilnice, pasiunile si viciile povestitorului.

Ma intereseaza tura pe care o face, tot ce descopera si, da, sigur, si de trairile speciale pe care experienta respectiva o ofera personajului principal.

Am crezut ca e o povestire despre turul Romaniei si am retinut ca este vorba despre trezit cu noaptea in cap, tigani, caini vagabonzi, Leonte, gasca "nu stiu cum", un doctor, manele in noapte.

Domnul Claudiu Moga scrie intr-adevar mult mai bine.

• Upvote 1

Povestirea lui Claudiu C. este un exemplu cum NU trebuie sa povesteasca un cicloturist. Este o fila de jurnal, de blog.

Pffffff !!!! Vorba unui colege...

Sau... F....-i ! Vorba altei colege !!!!

Iar am plecat la drum fara sa citim "Manualul cicloturistului"!

Asa cum a si spus, Claudiu este la prima incercare intr-o "plimbare" cu bicicleta. Povestirea a scris-o la rugamintea mea, in ideea de a vedea aceasta "deplasare" (pt ca noi n-am facut cicloturism) din punctul de vedere a cator mai multi dintre participanti. Ideea i-a apartinut lui Dragos (Sulebeb) si mi s-a parut o idee foarte buna.

Nu stiu cum se simte Claudiu dupa aceste "incurajari" primite de la un "cititor de povestiri cicloturistice", dar eu ma simt naspa ca am ajuns sa criticam pana si modul cum "a trait" cineva o zi din viata.

Totusi, daca am lasat impresia unora ca noi am facut cicloturism, ii invit sa "studieze" traseele de pe bikemap. Cred ca sunt mai "pline de substanta" decat trairile unui om.

Sper ca acest comentariu inutil sa nu fi taiat avantul colegilor de a scrie ceea ce au simtit; cu bune si cu rele.

Si cu toate ca poate nu era momentul... sau mai bine zis... as fi vrut sa mai astept...

Vreau sa va impartasesc niste ganduri ale unui coleg de tura. Nici asta nu-i cicloturist, asa ca... o sa gasiti aici doar niste sentimente... pardon ! SENTIMENTE ! Scuzati daca am pus prea mult sirop.

Restul gandurilor impartasite de colegi, le voi publica la sfarsitul celor 17 episoade din Tur prin Romania 2010.

Un concediu. 17 zile.

Unii bat covoare, alţii spală maşina. Unii se duc la mare, alţii trag o fugă la bulgari.

Unii iau parte la ceva special - un tur prin cunoscut şi necunoscut, alături de oameni pe care îi cunoşti de câteva luni, de câţiva ani sau de câteva minute, un tur care la sfârşit ajunge să-i apropie pe participanţi mai mult decât orice altă experienţă.

Hai să o iau altfel. Te împrieteneşti în Vamă cu cineva, bei împreună 3 zile şi 3 nopţi şi îţi iei la revedere. Te întâlneşti după ceva timp la Romană cu respectivul. Poate vă salutaţi, schimbaţi două păreri despre cum e vremea afară şi atât.

Te întâlneşti în schimb cu un coleg de tură cu care ai petrecut câteva zile prin munţi, luptând cu acea ultimă urcare din zi care te doboară, bând din acelaşi bidon ultima picatură de apă rămasă, alergând de nebun după alt coleg care a căzut şi s-a rănit. Garantez că, în acel moment, în mijlocul Pieţei Romane, eşti numai zâmbet şi îţi trec prin cap o mie de întrebări pe care să i le pui: „ce deraior ţi-ai luat, ăla vechi era praf?”, „ţi-a trecut rana de la genunchi?”, „ce facem la vară?”.

Ştefan – 4 zile de participare

Fara comentarii...

• Upvote 3

@ombun

Da-i inainte cu povestirea, eu astept celelalte episoade. Sunt sigur ca mai sunt si altii care asteapta. Fiind un forum, si cei carora le place si cei carora nu le place isi pot exprima liber opinia. Nu te descuraja, da-i inainte. Mie mi-au placut toate relatarile de pana acum, chiar daca nu sunt scrise de Sadoveanu sau Slavici. Le-am citit cu interes, mai ales ca eram la Cartisoara si v-am vazut cand ati plecat mai departe. Imi aduc aminte ca pe Laurentiu am incercat sa il ajut cu spita rupta cu ce scule aveam, din pacate nici eu, Stefan Hodi sau LucianTheOne nu am reusit sa ii demontam caseta. Am inteles ca pana la urma lucrurile au avut final fericit.

Unora le plac relatarile voastre, unora nu. Asta este. Te rog continua.

Addrian, multumim pentru incurajari. Eu n-am nevoie, pentru ca filmele le fac pentru mine... pentru placerea mea. Si sincer, imi face placere sa retraiesc momentele din Tur. M-am bucurat sa aflu ca si altii au uitat greutatile si au ramas cu ceea ce a fost frumos. De aceea mi-a placut foarte mult ce a scris Stefan si Claudiu.

Modul cum se scriu povestirile, daca se mai scriu... nu stiu. Eu stiu cata munca de convingere am dus pentru aceasta idee (povestiri de la mai multi participanti). Am sperat ca acest pas facut de Claudiu sa le dea curaj si celor care nu au experienta... cuvintelor. De aceea am incurajat oamenii sa-si reflecte personalitatea si trairile in aceste povestiri. Fara ele, traseele ar putea fi facute si pe google map.

Deci, voi mai astepta vreo 2 zile in ideea ca va aparea si povestea zilei a 2a. Daca nu... voi continua montajele fara acestea.

Si ca sa mai pun putin sirop pe rana, am mai selectat niste momente de viata pe care un cicloturist adevarat NU le-ar face vreodata.

Azi, faza zilei se numeste "Surpriza" si este o chestie banala...

Sa dam drumul la telenovela:

• Upvote 2

Sunt sigur ca si daca Eminescu ar scrie aici descrieri de ture, tot s-ar gasi destui sa-l critice. Nimeni nu-i perfect.

Eu va rog sa continuati sa scrieti povesti din tura. Fiecare sa scrie ce gandeste, ce a simtit, experienta traita, dupa posibilitati. Astept cu mare interes episodul 2. Ar fi bine sa scrieti in ordine cronologica, dar daca nu se poate, atunci scrieti oricum, important e sa incercati sa scrieti.

Nu avem pretentii sa faceti ghid de cicloturism si nici roman de aventuri, personal sunt multumit sa vad niste impresii de calatorie.

Felicitari si pt gandurile lui Stefan si filmele lui Ombun!

Mersi, Trevizes de apreciere. Cred ca nu trebuie sa facem concurs cine scrie mai frumos, fiecare are stilul propriu. Ah si daca se poate nu-mi mai ziceti domn, ca nu sunt asa batran.

Mersi Gibonu de sfaturi, voi incerca din nou sa merg pe drumul cel bun.

• Upvote 5

@ ombun

Daca se poate, roaga-i si din partea mea pe participantii la Tur sa continue povestea.

Asa cum cred ei ca este mai bine, ca doar asta este forum de biciclete nu cenaclu literar.

In plus, mai spune-le, te rog, ca si ei pot profita de pe urma povestilor pe care le-ar scrie aici.

Pe langa cei care le citesc.

Pe cand povesteam o tura pe care am facut-o anul asta, un coleg de forum a avut inspiratia sa-mi dea un link cu povestea unei ture de-ale mele din 2005.

Poveste care era pe undeva prin catacombele forumului, fiind scrisa prin 2007.

Surpriza a fost mai mult decat placuta, sa citesti ceea ce ai scris cu ceva ani in urma.

Parca am mai trait putin din tura si perioda respectiva.

• Upvote 5

La primele tale randuri m-am emotionat, m-am bucurat iar apoi cand ai zis motivul pt care nu ne-am intalnit, mi s-a pus un nod in gat si era sa sparg monitorul.

Ei daca am atins coadra sensibila, inseamna ca telul meu a fost atins :) Sa stii ca am vorbit serios cand am spus ca imi doream sa te intalnesc, am carat tot drumul o sticla ce continea serul adevarului, in ideea ca voi scoate tot de la tine. In cele din urma am impartit-o cu colegii.

Nu stiu daca iti mai aduci aminte, dar am discutat si la telefon in noaptea respectiva, vroiai sa pleci pe bicicleta la 10 seara si sa vii spre noi. Te-am rugat sa te opresti, nu doream sa patesti ceva.

Gata, esti de-al meu. Daca cumva vrei sa parasesti grupul "Spite Colorate", te invit sa te alaturi grupului meu "Roti Ingreunate"

Sper sa continui si cu celelalte zile.

Si poate o poza cu tine, poate te recunosc? Ca doar m-am intalnit cu gasca la Cartisoara.

Salut, in momentul de fata sunt inca un simplu aderent la organizatia ce se autointituleaza "spite colorate"...Am fost trecut prim probe de foc, cu speranta ca voi fi acceptat si am impresia ca sunt aproape, foarte aproape sa reusesc.

Continuarea o va face un alt participant la tur.

Daca grupul "roti ingreunate" nu are probe de genul: faci un tur cu elefantul in spate, etc, atunci accept invitatia cu cea mai mare placere. Acesta sunt eu, morocanosul din poza nu il cunosc ;) si cu siguranta ne-am vazut. Sau mai bine spus eu te-am vazut.

Ca un cititor de povestiri cicloturistice sunt putin interesat de amanunte despre CV-ul, trecutul, frustrarile, parerile, activitatile zilnice, pasiunile si viciile povestitorului.

Domnul Claudiu Moga scrie intr-adevar mult mai bine.

As fi suportat si lovituri mai grele http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif. Este si o regula nescrisa care spune ca nu poti sa impaci pe toata lumea. Macar amandoi avem aceeasi parere despre domnul Moga.

De aceea mi-a placut foarte mult ce a scris Stefan si Claudiu.

Marian chiar tu esti? Este primul lucru frumos care il spui despre mine.

Deasemenea multumesc pentru sustinere.

In rest, numai bine la toata lumea.

• Upvote 2

Şi câte o poză două din ziua povestită nu se poate? :) Să vază şi ochii noştri ce au văzut ai voştri :))