bukastefan

carait de pinioane

Recommended Posts

stie cineva de ce are setul de pinioane un carait?pe bicla am un set de pinioane pe 10s miche si mi-am facut un set de roti cu butuci novatec si un set de pinioane 9s sram dar astea cu toate ca sunt noi tot caraie.astea miche sunt pe sistemul campagniolo la prindere pe caseta iar cele sram sunt compatibile cu shimano.eu nu cred ca conteaza sistemul de prindere pe caseta atata timp cat pasul dintilor de la pinioane este la fel iar faptul ca cele vechi sunt de 10 iar astea noi de 9 nu influenteaza decat la lungimea lantului si la schimbatoare.vre-o idee ceva?sigur sunt alti mult mai in masura sa cunoasca detalii.pls un raspuns [-O

stie cineva de ce are setul de pinioane un carait?pe bicla am un set de pinioane pe 10s miche si mi-am facut un set de roti cu butuci novatec si un set de pinioane 9s sram dar astea cu toate ca sunt noi tot caraie.astea miche sunt pe sistemul campagniolo la prindere pe caseta iar cele sram sunt compatibile cu shimano.eu nu cred ca conteaza sistemul de prindere pe caseta atata timp cat pasul dintilor de la pinioane este la fel iar faptul ca cele vechi sunt de 10 iar astea noi de 9 nu influenteaza decat la lungimea lantului si la schimbatoare.vre-o idee ceva?sigur sunt alti mult mai in masura sa cunoasca detalii.pls un raspuns [-o<

:)) lasa-le mah sa "caraie", :)

Pentru remedierea problemei trebuie vazut "la fata locului" ce se intampla, mai ales ca ai acolo tot felul de combinatii. Cauze sunt multe: Pinioane uzate sau numai lantul poate fi uzat, lant destinat pentru alt numar de pinioane (mai ingust sau prea lat), schimbator lovit sau care nu este bine pozitionat ("cade oblic"). Nu cred ca se poate rezolva prin corespondenta.

Caraie pt ca propabil manetele de fata le ai pe 10 pinioane si nu pe 9. Distantele dintre pinioane difera, la fel ca si grosimea acestora. Sa nu mai vorbim despre lant care daca este pentru sitem de 10 viteze este mai ingust. Cumpara o caseta Shimano de 10 viteze si cred ca mai rezolvi din probleme. Daca insa manetele sunt Campagnolo (prresupun ca ai Ergopowere) propabil ca o sa mearga multumitor insa nu asa de bine ca si cu o caseta si set de pinioane Campagnolo.

da cred ca ai dreptate cu latimea lantului la asta nu m-am gandit si chiar distanta dintre pinioane.am sa ma pun cu micrometrul sau cu sublerul pe ele sa vedem comparativ ce diferente sunt. cat depre uzura nu incape vorba.mersi mult pentru idei

De la 9 pinioane e alt lanţ, faţă de 6-8. Deci, nu asta e problema. Lanţul e acelaşi la 9 şi la 10 s.

am masurat acum cu sublerul grosimea:

6-7-8 viteze 7,10

9 viteze 6,40

10 viteze 5,80

ps: nu stiu daca am cel mai precis subler.

Edited by han

@ doctorul

Ce minunat ai făcut observaţia !

Da, ai dreptate, am greşit:

”9-speed drivetrains use chains up to 6.8mm wide. These are typically explicitly marketed as 9-speed chains.

10-speed drivetrains use chains up to 6.2mm or so wide. Again, these are marketed as 10-speed chains.”

Revin, însă, de pe ce lume vii ?

Obiceiul locului e să faci scandal, trebuia să mă faci praf.

Foarte ciudat şi extrem de plăcut.

Mulţumesc foarte mult !

hum.am vrut sa ajut cu o informatie.de asta am pierdut timpul sa masor cu sublerul. sper ca nu la mine te referi roller??

Revin, însă, de pe ce lume vii ?

Obiceiul locului e să faci scandal, trebuia să mă faci praf.

Foarte ciudat şi extrem de plăcut.

Mulţumesc foarte mult !

;) =)) =))

Am spus ca nu vreau sa te necajesc ...

Tu esti vinovatul hanule :D

ups, am gresit :P ce vreti...artistii si sublerul >:))< se pare ca am adaugat niste zerouri pe acolo.

6-7-8 viteze 70,10

9 viteze 60,40

10 viteze 50,80

.

6-7-8 viteze 7,10

9 viteze 6,40

10 viteze 5,80

da am masurat si eu si este si de la grosimea pinioanelor diferenta de 3 zecimi+ca distantierele sunt si ele mai late cu 3 zecimi si se tot aduna dar am incercat o combinatie cu distantierele de la setul de 10 cu pinioanele de la setul de 9 si merg bine nu mai caraie.Deci cred ca toata treaba este ca sunt putin mai late decat cele de 10