ordinaru

Cat este de sanatos mersul cu bicicleta iarna?

Recommended Posts

eu merg zilnic cu bicicleta prin oras sa imi rezolv diversele treburi, iar de cand a dat frigul au inceput sa imi cam scartaie oasele si sa imi trosneasca articulatiile (mai ales la gat - vertebrele cervicale parca se numesc alea)

ma gandesc ca o posibila cauza a acestui lucru o poate constitui si faptul ca intrand de la frig la caldura, corpul transpira, iar cand ies, transpiratia aia rece se pastreaza tot restul zilei, mentinandu-ma rece si umed :-)

nu am probleme cu glandele sudoripare adica nu transpir din abundenta

problema in schimb cred ca am cu oasele, si eram curios daca mai simte si altcineva similar si eventual ce masuri se pot lua

mentionez ca merg de regula cu windstopper pe mine, si mai pun un fas peste pentru ploaie

la picioare nu am probleme, caci merg in niste pantaloni mai largi, pentru vant mai mult (deci nu sunt captusiti)

de asemenea incerc sa nu merg prea tare ca sa nu fac efort prea intens care ar putea conduce la transpirat

chiar si asa oasele tot ma cam dor, si in special coloana vertebrala, si datorita pozitie de pe cursiera (poate ar trebui sa schimb ghidonul sa pun din acela de oras)

ma gandesc sa las bicicleta deoparte, cel putin pana temperatura de afara o sa arate iarasi cu +10 grade Celsius, caci mi-e teama sa nu dau in vreun reumatism sau alte belele

batrane, mersul iarna este foarte bun. cumpara echipament de calitate, cumpara cauciucuri bune si "noroc bun" daca intelegi ce vreau sa zic :)

ps: eu merg iarna.

Am fost poştaş 6 ani, timp in care am mers NUMAI cu bicicleta indiferent de vreme.

Chiar daca era zapada pana la butuci tot cu bicicleta mergeam. Si asta fara echipament adecvat, si cu o geanta plina cu ziare, scrisori si bani in spate, ce depasea adesea 20kg.

Sa nu mai spun ca bicla pe care o aveam atunci era de toata jena.:)

Vorba unui doctor pe care l-am vizitat eu mai demult :"mai conteaza si materialul din care esti facut" . Eu personal nu iubesc iarna , imi plac temperaturile de peste 10 grade si vreau cat mai mult soare . Genunchii mei plang pana prin luna martie . Anul acesta de prin luna mai mi-au trecut probleme cu genunchii(nu am mai avut nici macar o mica jena) pana acum 2 saptamani cand au revenit temperaturile mult iubite de catre mine.

Dar , cu un echipament foarte bun si si fara fortari se poate merge si iarna . Mai bine inghetat ca un turture decat sa stau pe trainer :)

Voi ati facut orele de sport din scoala sau ati chiulit? V-ati scutit des de la orele de sport?

De mici copii si/sau pe timpul liceului ati practicat vreun sport in aer liber?

Parintii vostri v-au cocolosit cand erati mici?

Ceva inviorare de dimineata ati facut la bustul gol indiferent de vreme?

Calire in mama natura ati facut?

Daca mai aveti ceva restante de genul asta, inca nu este prea tarziu.

Omul este adaptabil in mare parte (exceptie facand anumite afectiuni, nu intru acum in detalii).

Functia creeaza organul. Vezi exemplul cosmonautilor care dupa cateva luni de cosmos si de lipsa a gravitatiei, incep sa-si piarda din consistenta osoasa -osteoporoza. Acest fapt se datoreaza lipsei presiunii greutatii corporale asupra membrelor (din cauza lipsei gravitatiei din cabina navetei spatiale). Pentru a contracara acest efect nedorit, cosmonautii fac exercitii zilnice de mers si alergare, pedalare cu anumite extensoare care mimeaza gravitatia normala de pe Terra.

Calirea permanenta in natura, in aer liber (facuta stiintific), o alimentatie pe masura si un echipament adecvat va rezolva problemele.

Singurul lucru de care ma tem este aerul rece care il inhalez, chiar daca inspir doar pe nas.

organismul uman se adapteaza...este proiectat de catre un geniu...

mentionez ca merg de regula cu windstopper pe mine, si mai pun un fas peste pentru ploaie

E gresit sa pui fas peste windstopper; daca e windstopper veritabil, functia lui este sa permita evacuarea transpiratiei si sa nu permita patrunderea umezelii; punand fasul ala peste el, ii anulezi efectul si, la efort, transpiri din abundenta. De asemenea, ai grija sa nu fie noroi peste windstopper, ii impiedica functionarea. Valabil si in cazul ghetelor de iarna.

In rest, ia-o usor si progresiv, o sa te obisnuiesti.

@ordinaru

- fasul de ploaie ar trebui folosit numai la ploaie

- incearca sa ai haine de schimb la tine daca te opresti undeva in drumurile zilnice

- chiar si cu echipament de calitate evita totusi expunerea la frig continua (cu orele)

- mersul iarna e sanatos daca e facut in ritm alert, ceea ce nu prea poti face tot timpul in mersul "utilitar" prin bucuresti

Pana anul acesta am renuntat la mersul cu bicicleta la serviciu daca erau afara sub 10 grade, preferand sa merg pe jos (am doar 3 km de mers). Anul acesta am continuat sa merg si cand afara erau 1-2 grade (zilele trecute adica). Mi se pare mai placut cu bicicleta, pe jos merg foarte repede si ma incalzesc, transpir. Cu bicicleta ma imbrac ceva mai gros, insa pastrez o temperatura constanta, nu mi-e frig si nici cald, merg usor dimineata, si tot e de 3 ori mai repede decat pe jos. Imbracamintea e aceeasi ca si la mersul pe jos sau cu masina, nimic special, doar ceva mai gros, singurele chestii in plus fiind un fes si manusi, iar cand a fost cazul cagula sau nose-lock-ul.

Grosimea stratului de haine nu e solutia. E important sa porti un rand de haine cat mai mulate pe dedesubt.

Mai degraba iti e frig putin, fortezi pedalatul si se mai amelioreaza putin frigul in 5 minute decat sa transpiri. Poarta haine sintetice pt asta si cat de cat facute dintrun material respirabil.

Solutia perfecta include un rand de haine de schimb la munca daca e posibil.

Eu acum merg îmbrăcat normal la servici dar cu geaca de piele cu gluga, care tine foarte bine şi la vânt şi la ploaie, mânuşi de iarna de la 661 storm si un fes, nu am nici o problema chiar la 0 grade, merg lejer cam cu 20 km/h mai ales dacă e ud pe jos.

Pentru ture am găsit acum si o bluza de iarna de la crane din material foarte gros 100% poliester prin care nu trece nimic dar ma cam încălzesc în ea dacă pedalez tare, nu respira ea cât ar trebui sau transpir eu prea mult.

Ca sa eviti statul cu hainele ude poti folosi un tricou mai smecher conceput sa indeparteze transpiratia de piele si sa se usuce f usor. Astfel de tricouri/bluze/pantaloni gasesti la magazinele specializate de echipament montan si chiar la cele cu echipament moto.

Eu mi-am luat unul deasta pt munte dar e super si pe bicicleta, dupa cate spune fabricantul se usuca de vreo 4 ori mai repede decat unul de bumbac si cam asa e, nu se simte senzatia de umezeala provocata de un tricou de bumbac.

Ca sa eviti statul cu hainele ude poti folosi un tricou mai smecher conceput sa indeparteze transpiratia de piele si sa se usuce f usor. Astfel de tricouri/bluze/pantaloni gasesti la magazinele specializate de echipament montan si chiar la cele cu echipament moto.

Eu mi-am luat unul deasta pt munte dar e super si pe bicicleta, dupa cate spune fabricantul se usuca de vreo 4 ori mai repede decat unul de bumbac si cam asa e, nu se simte senzatia de umezeala provocata de un tricou de bumbac.

Exact, hainele de bumbac si de piele sunt inamicul numarul 1 al comfortului in timpul efortului.

Eu am mers cu bicicleta toata iarna trecuta si nu am racit decat o singura data numai ca era suparator faptul ca imi curgeau nasul si ochii ca la robinet. Anul acesta mi-e frica sa mai merg deoarece am avut de curand rinosinuzita acuta si am inteles ca mersul pe bicicleta in frig este factor de risc. Asa ca din pacate trebuie sa astept vremuri mai calde. Voi ati avut careva probleme cu sinusurile de la mersul iarna?

Cred ca totul se reduce la lacrimat, care implica si curgerea nasului. Cand port ochelari parca nu mai lacrimez asa mult.

nasu curge si de la frig.

cel mai urat mi-e zeama de pe drum, care implica zeama pe fund (da, n-am aparatori) si mizerie pe ochelari.

de fapt, cel mai enervant este ca daca pun cagula mi-e bine la nas da-mi aburesc ochelarii, daca nu imi pun ochelarii e groaznic, daca nu imi pun cagula imi ingheata nasu.

Salutare, ca tot a venit vorba de cagule si masti... Daca sunt printre voi purtatori de ochelari... cum va descurcati cu aburitul lor, ati gasit pana acuma ceva masti sau cagule cu care sa nu vi se abureasca ochelarii?

@dragosg - eu car cu mine o rinosinuzita de cativa ani.... nu e mare bai... pe bicicleta sau pe jos, cam la fel te va durea capul. Pe perioada asta, incearca daca poti sa tragi pe nas apa cu sare seara... pe mine unu ma ajuta.

Pe perioada asta, incearca daca poti sa tragi pe nas apa cu sare seara... pe mine unu ma ajuta.

sau va puteti lua antibiotice locale..

la ce fineturi s-a ajuns ... :))

e simplu, ori pui fularul, cagula pe nas si renunti la ochelari, ori folosesti ochelari si nu-ti acoperi nasul ... e sanatos sa respiri pe nas chiar si iarna, pe gura e mai grav sa tragi aer rece, pot sa apara simptome din alea de :))

Pentru alex.burlacu : Probabil ca tu ai sinuzita cronica. La mine la forma acuta am avut niste dureri de am zis ca nu-i adevarat si nu as vrea sa se mai repete.