ordinaru

Cat este de sanatos mersul cu bicicleta iarna?

Recommended Posts

la ce fineturi s-a ajuns ... :))

e simplu, ori pui fularul, cagula pe nas si renunti la ochelari, ori folosesti ochelari si nu-ti acoperi nasul ... e sanatos sa respiri pe nas chiar si iarna, pe gura e mai grav sa tragi aer rece, pot sa apara simptome din alea de :))

Din pacate la ochelari nu prea pot renunta... sunt de vedere.... sau, pot incerca metoda de alergat stil Ray Charles :)) Tot din pacate, din cauza durerilor cauzate de rinosinuzita, am nevoie sa imi acopar cat de cat nasul... Si de cum acoperitul nasului cu ochelarii se dovedesc a fi putin imcompatibile, mi-am permis sa cer sfaturi de la cei care sunt in aceeasi situatie. Cat despre tratamentele medicamentoase, cei care sunt in situatia asta de mai multi ani, stiu ca in timp, devin ineficiente, ba chiar au efecte adverse mai puternice.

eu merg si cu cagula si cu ochelari.la semafor sau cand opresc ,tin ochelarii mai pe varful nasului (avantaj pt cei cu nas mare:-J) si cand plec ii pun la ochi.

alex exista si niste tratamente anti-ceata. dar sincer nu stiu cat de bune sunt.

acu doua zile mi s-au aburit in asa fel ochelari (stand pe loc) ca a trebuit sa merg cu ei in mana.

oricum, la viteza se curata aburul. dar molozul de pe strada aruncat pe lentile: nu

Ochelarii mei, marca Brenda, se aburesc daca stai pe loc, la prima pedala data dispare ceata ca prin farmec.

Azi dimineata nu am mai luat cagula, am folosit nose-lock-ul.

Imagine postată

Ochelarii mei, marca Brenda, se aburesc daca stai pe loc, la prima pedala data dispare ceata ca prin farmec.

Cum se face legătura ochelarilor la pedalier, cu cablu sau wireless ?

Se pare că fiecare are părțile lui, moi...

Singura problemă întâlnită pe timp de iarna, pe bicicleta, e că-mi îngheață stix-urile pe ghidon. La temperaturi sub 0 grade trebuie sa port mănușile cele mai groase care, altfel, mi-ar oferi confort la -35.

Noroc cu schimbătoarele finuțe. La nevoie pot folosi piciorul :D

Recunosc ca mi-o fost frică de degerături. Urechile și nasul...

Dar am mai pus gluga pe cap dacă începeam sa nu-mi mai simt urechile.

Iar ca să nu-mi înghețe nasul dau drumul la încălzire: inspir pe nas, expir pe gura, direcționez aerul expirat spre nas. :)) (dezgheață și ochii!)

E bun nose-lock-ul, nu protejeaza ca o cagula, dar merge. Mai protejeaza si de gazele de esapament. Ochelaii se aburesc imediat cand stau, vad prin ceata, insa cum m-am deplasat 2 m se dezaburesc.

Din pacate la ochelari nu prea pot renunta... sunt de vedere?

Ba poti, "montand" lentile de contact. Sunt asa de faine :D eu port la -6.75. Chit ca raman ochelarii de soare si cu cagula in continuare ii aburesti. Cea mai simpla e metoda lui Heinz, cand te opresti ii lasi pe varful nasului, tre sa transpir (sa ma fortez) rau de tot sa ramana aburiti si in mers.

Hainele de bumbac ... sunt inamicul numarul 1 al comfortului in timpul efortului.

Bumbacul e f nasol in general outdoor ca se usuca incet, pe frig e de-a dreptul periculos dar sinteticul miroase de mori de la prima folosire. Asa ca lumea se orienteaza catre lana merino, studiati pe Icebreaker care sunt cvasi-liderii in domeniu. Sunt scumpe dar cu cateva haine iti faci o garderoba intreaga de outdoor.

Stiam de asta, stiam insa si pretul. Daca esti genul care oricum arunca milioane pe un pulover, atunci e o solutie.

lana merino

a dreaq limba romana. MERINOS. ca asa ii zice la oaie.

sau cum zic ciobani meri in....:D

Limba materna mi-e maghiara :D

Eu folosesc ochelari si o protectie de gat (lana) dar dupa 5-10 minute de pedalat o dau jos - ma incalzesc ca naiba.

Cat de eficiente sunt acele protectii de noxe?

@ordinaru - incearca echipament mai bun daca nu ai limite in buget.

Personal am probleme cu circulatia sangelui la picioare, dar de pedalat nu ma las.

ochelarii sau lana? contra noxelor ar trebui sa ai niste filtre contra. altfel ai doar contra prafului.

Limba materna mi-e maghiara

touche :))

ochelarii sau lana? contra noxelor ar trebui sa ai niste filtre contra. altfel ai doar contra prafului.

touche :))

Acele filtre sau masti :) Folosi cand sunteti in trafic? Nu prea am vazut lume cu ele.

multumesc pentru raspunsuri

voi incerca sa merg iarna asta cu bicicleta, ramane de vazut si cu ce rezultate

probabil ma voi duce si la un control la doctor sa vad daca am vreo problema cu oasele si sa vad ce recomandare imi face

"Baiete, am o veste rea si o veste buna. Cu care vrei sa incep?

Spune-ti-o pe aia rea sa nu ma amarasca la sfarsit.

Vestea rea e ca trebuie sa te lasi de biciclism.

Si vestea buna?

Te poti apuca de sticlism." :-)

..Calirea permanenta in natura, in aer liber (facuta stiintific), o alimentatie pe masura si un echipament adecvat va rezolva problemele.

Iata aici un curier pe bicicleta in Bucuresti (merg cam 6-8 ore pe bicicleta/zi), pe o vreme rece si ploioasa de toamna din noiembrie 2009, la 2-3 grade C.

Echipamentul adecvat se vede in poza, la temperaturi si mai mici se poate purta si o cagula pe fata. Aici sunt pe la Pieptanari.

Imagine postată

Nu e cam mic pentru tine cadrul ala Florine?

Eu abia astept sa fac o tura prin zapada. Azi a nins toata ziua dar s-a cam topit. Daca esti echipat adecvat nu conteaza -10 grade sau +30.

Cum se mai zice pe la noi: Nu exista vreme rece, exista numai prost imbracat :))

Eu pentru fata mi-am luat de curand asa ceva , care are loc de scos nasul afara, e f eficienta , de sub barbie si pana sub ochi esti protejat, daca simti ca e prea rece pe nas, mai faci schimbul de gaze si pe gura, are orificii. E din material windstopper si se confectioneaza la noi in tara, asa ca sunt sanse mari sa gasiti in magazine.

Iata aici un curier pe bicicleta in Bucuresti (merg cam 6-8 ore pe bicicleta/zi), pe o vreme rece si ploioasa de toamna din noiembrie 2009, la 2-3 grade C.

Echipamentul adecvat se vede in poza, la temperaturi si mai mici se poate purta si o cagula pe fata. Aici sunt pe la Pieptanari.

Mă tot uit la zona unde se intersectează pantalonii cu încălţările şi nu înţeleg cum de apa care se prelinge în jos pe pantaloni nu îţi intră în încălţări.

On topic: am mai multă experienţă decât mi-ar place cu mersul pe vreme rece şi umedă şi pot spune că doar lipsa unui buget adecvat şi a posibilităţii de a comanda pe net te pot ţine în casă în anotimpul rece.

eu merg zilnic cu bicicleta prin oras sa imi rezolv diversele treburi, iar de cand a dat frigul au inceput sa imi cam scartaie oasele si sa imi trosneasca articulatiile (mai ales la gat - vertebrele cervicale parca se numesc alea)

ma gandesc ca o posibila cauza a acestui lucru o poate constitui si faptul ca intrand de la frig la caldura, corpul transpira, iar cand ies, transpiratia aia rece se pastreaza tot restul zilei, mentinandu-ma rece si umed :-)

nu am probleme cu glandele sudoripare adica nu transpir din abundenta

problema in schimb cred ca am cu oasele, si eram curios daca mai simte si altcineva similar si eventual ce masuri se pot lua

mentionez ca merg de regula cu windstopper pe mine, si mai pun un fas peste pentru ploaie

la picioare nu am probleme, caci merg in niste pantaloni mai largi, pentru vant mai mult (deci nu sunt captusiti)

de asemenea incerc sa nu merg prea tare ca sa nu fac efort prea intens care ar putea conduce la transpirat

chiar si asa oasele tot ma cam dor, si in special coloana vertebrala, si datorita pozitie de pe cursiera (poate ar trebui sa schimb ghidonul sa pun din acela de oras)

ma gandesc sa las bicicleta deoparte, cel putin pana temperatura de afara o sa arate iarasi cu +10 grade Celsius, caci mi-e teama sa nu dau in vreun reumatism sau alte belele

pe mine ma cam doare genunchiul stang de ceva timp... ori e de la frig , ori e de la cazaturile cu motorul :)

un lucru e sigur : MA DOARE !

si cand sunt "lichit" de calorifer... :))

si noaptea , si dimineata si... etc...

da' nu-i bai , aveam una de-asta ca sa mai scap de dureri :

totusi , pentru vreme nasoala s-a "inventat" MASINA...

Eu merg la facultate cu bicicleta indiferent de vreme. A fost cam nasol saptamana asta, dar am pelerina de ploaie (atat haina cat si pantaloni). IMBRAVATI-VA BINEEEE !