fm75ro

Conditii de depozitare bicicleta iarna

Recommended Posts

Dilema mea este urmatoarea:

Ies cu bicla la tura cand este foarte frig afara. La intoarcere bag bicla in casa (unde e cald) si in 30sec e plina de apa (condens) ma descalt si duc bicla in balcon (unde e iarna iar). Ce se intampla cu bicla mea? E Merida magneziu, cu ultegra.

multumesc

Ma gandesc ca ar fi buna o solutie cu niste scripeti sa urci bicicleta direct in balcon

Chimic vorbind aluminiu nu este recomandat sa stea sub zero grade. Aliajele s-au imbunatatit in ultimi anim dar aluminiu este mai casabil si predispus la temperaturi joase....

Intrebati un chimist!

Nu cred ca e asa negrul dracul, precum spui... sperii usor lumea!!!

Ce sa mai zic atunci de echipamentul de alpinism plecand de la cozi de pioleti (facuti din duraluminiu) si ajungand la banalele carabiniere facute pentru asigurare. Si mai poti sa le folosesti si la - 30 de grade si trebuie sa reziste musai pana la cateva tone forta de soc , fara sa fie casante.

Un cadru de bike nu cred ca suporta mai mult soc decat un spit sau ancora care sta in stanca ani la randul fara sa aiba vreo problema de genul asta.

Legat de depozitare , eu personal nu as tine-o afara peste iarna , pentru ca rungineste cam ce e din otel; ganditi-va si la varianta dezansamblarii ei. Asa cred ca incape mult mai bine intr-o debara sau alt spatiu de doziatare.

Bicicleta nu trebuie depozitată! Trebuie scoasă la aer tot timpul :D

Încerc să-mi impun şi eu asta. De când a venit frigul nu am mai ieşit, că nu am echipament ;;) Marţi, dacă nu plouă, fac o tură de întreţinere, că am ore până la 13 numa` :P

Bicicleta iarna se ţine ori în uz, ori pe rulou! Eu prefer şi-şi :D, când e prea frig afară o pun pe rulou, în rest, afară la pedală.

Soţiile de ciclişti ar trebui să fie ceva mai înţelegătoare. A mea, cu mâna pe inimă spun, e foarte rezonabilă. Toate cele 5 biciclete stau bine mersi în casă, în hol, în cuierul lor special lângă cel de haine.

Chimic vorbind aluminiu nu este recomandat sa stea sub zero grade. Aliajele s-au imbunatatit in ultimi anim dar aluminiu este mai casabil si predispus la temperaturi joase....

Intrebati un chimist!

cu cat ai grija sa-l feresti de astfel de temperaturi cu atat il vei avea mai mult....credeti ca un cadru de alu va tine 20-30 ani ca unul de cromo cum mai vedem adesea....? E vorba de termen lung iar iarna la minus multe grade intr-adevar socurile cadrului pot genera fisuri mult mai usor....

cCe ma da inapoi de la pedalatul pe zapada si mazga specifica sezonului rece?

Faptul ca nu am unde sa spal bicla la temperatura adecvata(adica peste 0)...exclus spalatoriile pt ca pana acasa e bocna, pe balcon deschis e aceeasi temperatura scazuta, in casa e sotia :) !

Asta ar fi singurul inconvenient dar uneori, pe zapada proaspata,abia ninsa (fara agenti chimici de la primarie)merita din plin, pt ca derapajele pe zapada sunt de vis!!

Am observat ca in fiecare an cum scade temperatura sub 10 grade apar topicuri din astea. Daca le-ar deschide unii care locuiesc in Pasul Tihuta as intelege, iarna pentru ei inseamna zapezi de 1 metru. Dar pentru bucuresteni problema asta nu exista daca ai prins ultimele ierni pe aici. Pentru cei frigurosi e de recomandat un hometrainer.

Indiferent daca locuiesti sau nu in Pasul Tihuta atat vreme cat nu poti folosi bicicleta in sezonul rece cred ca se pune problema ce masuri ar trebui sa iei pentru intretinerea ei in aceasta perioada. Eu nu pot folosi bicicleta zilnic din mai multe motive, unul dintre ele fiind ca, locuind la vreo 17 km de Bucuresti, trebuie sa duc copilul dimineata la scoala cu masina. Bicicletele le-am luat pentru plimbari in parc sau cand weekend-urile sunt frumoase le punem pe masina si dam fuga pana la munte. Vara asta am facut niste ture frumoase in Piatra Craiului si Bucegi, iar la anul vreau sa repetam experienta. Ideea e ca tin foarte mult la biciclete (Focus whistler-eu, Orbea-sotia si Neuzer-cel mic) si n-as vrea sa se distruga din cauza neaplicarii (din necunoastere) unor masuri minime de intretinere.

Am inteles explicatia ta. Multi dintre noi probabil nu ne-am pus problema asta. Ideea e sa nu o lasi expusa la sursa de umiditate. Probleme cu temperatura sunt mai mult la cadrele de carbon si mufe de aluminiu, cele doua materiale avand comportari opuse la frig. Dar nu e cazul asta la tine, iar eu nu cred ca va fi un ger iarna asta sa crape aluminiu.

Ce as face in locul tau daca ar trebui sa o pun in conservare? Pai as desface-o pina la ultima bucata, as curata-o, as unge tot. as scoate si butucul pedalier si as spala si cadrul pe interior, as curata toate mizeriile acumulate cu ocazia asta. Pe bucati cred ca ar fi si mai simplu sa o depozitezi si sa o feresti de orice problema de iarna. si nici nu ar mai fi problema cu frica de hoti.

Eu folosesc bicicleta tot timpul si acum indiferent de vreme, este si mijlocul meu de transport la job, eu am avut noroc ca o colega sta aproape de mine si are un garaj sub bloc, asa ca mi-a dat o cheie si țin bicicleta acolo, vorbiți si voi cu vecini, prieteni, colegi care stau în zona și au un garaj, poate mai încape o bicicleta pe lîngă mașina acolo.

Pentru cei care opteaza pentru a pune la hibernare bicicleta cred ca ar fi indicata demontarea, curatarea si ungerea pieselor de rulare, verificarea franelor, schimbatoarelor, a cablurilor. Oricum lucrul acesta ar trebui facut anual (lantul mai des), prin demontare bicileta va ocupa un spatiu mai mic in casa.

Ca fapt divers aluminiu seria 6000 este mai durabil in timp datorita faptului ca este mai flexibil decat cel din seria 7000 care este mai usor mai casant si in general mai putin rezistent in timp.

6000 daca vrei o bicicleta pentru deplasari plimbari

7000 daca vrei performanta sau ai ceva bani in plus in buzunar

A avut careva pana acum probleme cu fisuri aparute in cadre decente in conditii de folosire decenta, asta excluzand downhill nebun?

Si eu am pomenit odata de un design "avangardist" cum ar fi portocala aia de pe perete. Foarte frumos :)

eu le tin pe ale mele in garaj, pe perete mi se pare mult prea mult.

se pare ca nu le iubesc destul

Nu se stie cand ai nevoie de o alternativa pt transport. ;) Cu greva asta de la Metrorex...

Salut! O sa dau viata din nou acestui post! Am incercat si in alt post sa aflu un raspuns dar nu am reusit sa-l primesc. Daca agat bicla cu roata de tavan si roata spate sprijinita pe perete e vreo problema referitor la uleiul din partea superioara a furcii? Adica e posibil ca el sa treaca de garnituri? Furca e un RS SID WC 2009! Nu as vrea sa o depozitez incorect si dupa sa am probleme cu ea.

Multumesc!

din pacate nu sunt atat de pregatit incat sa dau un raspuns, dar si cei de la magazine depoziteaza asa biclele ...

In mod normal, uleiul n-ar trebui sa treaca de simeringuri si sa se scurga pe brate. Din cate stiu eu, chiar e indicat sa tii bicicleta intr-o pozitie care sa permita uleiului sa stea in zona simeringurilor pt a mentine umezi acei bureteii de acolo. Spre exemplu, inainte de a folosi bicicleta dupa o perioada de pauza in care a stat in pozitie normala, se recomanda sa intorci bicicleta cu roata fata in sus pt cateva secunde astfel incat uleiul sa se plimbe prin toata furca.

Pune bicicleta asa cum vrei tu si dupa 1 zi verifica bratele furcii si vezi daca au ulei pe ele, semn ca uleiul ar fi trecut de simeringuri. Daca bratele nu sunt uleioase, mai verifica-le si peste alte cateva zile. Daca totusi au, aseaza-o astfel incat sa nu se mai scurga uleiul, iar inainte de a scoate bicicleta la ture fa o revizie la furca.

Are cineva idee de unde as putea comanda un suport-tija asemanator (ca pret) cu cel de la Decathlon?

[in afara de cel de la Topeak ( http://www.topeak.com/products/storageanddisplay/dual-touchbikestand ) pentru care trebuie sa imi vand un rinichi]

http://www.decathlon.ro/suporturi-biciclete/8241259-stalp-suport-2-biciclete-3.html

Am fost la Decathlon o data cu deschiderea din Sibiu si din nou in urma cu cateva zile dar mi s-a spus ca nu se stie cand va apare in stoc (termen mai mare de 4 saptamani).

post-16148-0-25651600-1389535757_thumb.jpg

• Upvote 1

La Decathlon au optiunea de a iti livra in magazinul local orice produs pe care l-ai gasit in reteaua lor, oriunde in Europa. Mai demult am beneficiat de aceasta facilitate, am gasit un produs (un dus solar de la Sea to Summit) care se gasea doar undeva in Franta si m-am dus la Decathlon in Timisoara si am zis ca il vreau. Am dat o comanda ferma, cred ca am lasat si ceva avans, si in vreo 10-12 zile m-au sunat sa vin sa il ridic din magazinul din Timisoara, fara niciun fel de taxe de transport.

Afacerea a fost destul de paguboasa pentru ei, pentru ca a trebuit sa aduca o cutie intreaga ce continea 6 bucati, eu am cumparat una iar celelalte 5 au fost expuse in magazin. Dupa cateva saptamani, pe raft se mai gaseau doar ambalajele goale, dusurile propriu-zise au fost subtilizate cred. 

@@BogdanTimisoara :

Multumesc pentru raspuns dar nu imi spui noutati. Astfel mi-am comandat la deschiderea magazinului din Sibiu pe data de 18 Decembrie acest suport vitezometru pentru Sigma 1609 si a ajuns acum cateva zile. Au trebuit sa comande 3 bucati.

http://www.decathlon.ro/ciclocomputere/8136428-suport-ciclocomputer-428-1.html

Problema e ca acel suport-tija pentru depozitatea bicicletelor e oarecum nou in oferta lor si nu au habar nici cei din Franta nici din Anglia (le-am dat e-mailuri si mi-au raspuns) - cu atat mai putin cei de aici - despre cand ar putea ajunge in stoc, ar putea fi 2, 3 sau 6 luni de zile. O data ce apar undeva in reteaua lor pe stoc e relativ usor. Dar nu vreau sa astept atat.

De aici postul meu de pe acest forum, in speranta ca cineva imi poate oferi o alternativa.