tetelu

Curierat ieftin

Recommended Posts

Salut!

As vrea sa aflu cum procedeaza firmele de curierat sau posta romana sau,de ce nu,cfr-ul(ma refer la vagonul de bagaje) cand au de transportat o bicicleta.Adica:

-bicicleta trebuie sa fie dezasamblata sau nu

-cum calculeaza pretul transportului

-cum achiti bicicleta

-care e firma cea mai ieftina care face transport de bicle

Cred ca mai am niste intrebari,acum nu imi vin in minte.Orice informatie e binevenita!

Multumesc!

Daca mai exista un astfel de thread,scuze si ii rog pe moderatori sa ma indrume wspre acela!

Din magazine o trimit intro cutie probabil mai multe detalii nu stiu. Mie mi-a trimis cineva recent o bicicleta prin fan curier. Fiecare colt din cadru era invelit in hartie si scotch, la fel si schimbatoarele; ghidonul era desfacut si rotit la 90 de grade. Bicicleta era asamblata complet, i-am indreptat ghidonul si am plecat pe ea.

A ajuns la mine in conditie foarte buna cu o exceptie: un colt la furca s-a ros putin cum a stat rezemata, insa nu pun pret asa mare pe estetica.

Salut,

eu am trimis o bicicleta cu Nemo Express care mi s-a parut cel mai ieftin. In afara costului la kg, se face si un calcul volumetric si se adauga si alte taxe (parca vreo 8 lei serviciul de ramburs si 1% din valoarea rambursata), in total a fost cam 50 lei.

Oricum cam orice curier accepta doar bicicleta gata ambalata. Daca poti face rost de o cutie dintr-un magazin de biciclete trebuie doar sa dai jos pedalele, roata fata si eventual ghidonul.

Bicicleta o achiti cand ajunge la tine, dar cred ca poti sa deschizi pachetul doar dupa ce ai platit. Transportul poate fi ori platit de expeditor ori de tine, o data cu valoarea bicicletei care se ramburseaza apoi expeditorului (depinde cum v-ati inteles).

CFR si Posta Romana nu stiu cum procedeaza.

Curierul iti aduce bicicleta la adresa ta, Posta iti trimite aviz si trebuie sa o iei de la O.P.

Saru mana! si cat te-a costat transportul?io o sa aduc o bicla din timisoara vla bucuresti-un sh-si m-am interesat la fan curier si au spus ca doar dezasambvlata o transporta;la alta firma,la cargus cred,nu mai retin exact,au zis ca o iau si intreaga,dar nu stiu cum au calculat ei volumul,dupa aceea au ajuns la concluzia ca in locul bicicletei puteau transporta 120 de kg de alte colete si mi-au oferit pretul:240 de roni.Mai puteam sa mai zic ceva la faza asta?

poti sa trimiti prin fancurier linisit. ii spui expeditorului sa impacheteze frumos manetele de frana , de schimbatoare,eventual clestii de frana si pedalele. Eu am primit din Bistrita un cadru cu tot pe el inafar' de roata fata si m'a costat 56 de transportul, asta ca am pus valoarea coletului mai mare. E foarte sigur si iti aduc si acasa bicicleta , semnezi si poti pleca

Transportul a fost 52 sau 53 lei de la Sibiu la Bucuresti...nu stiu daca distanta conteaza atata timp cat e transport intern.

240 lei mi se pare exagerat de mult pt un transport, incearca sa suni si la Nemo si iti vor da mai multe detalii.

Am expediat cateva biciclete intregi, neambalate prin Urgent Curier. Cam 50-60 lei. Ultima oara cand m-am dus la ei, au zis ca s-au schimbat metodele de taxare, se calculeaza volumetric si costa cam 120 lei o bicla. Am renuntat la serviciile lor cu parere de rau ca erau aproape de gara.

Am cautat alti curieri, dar unii nu incaseaza ramburs, altii vor bicla demontata si impachetata, altii taxeaza volumetric.

Am ajuns si la Fan Curier, care au acceptat bicicleta intreaga, mi-au ambalat-o pe loc in folie si banda adeziva si mi-au luat vreo 60 lei.

Am primit de la Oradea o bicicleta, curierul a costat 40 de lei, bicla avea rotile acoperite cu niste pungi de plastic, le-am scos si gata, buna de mers cu ea. A ajuns intreaga, in stare buna, din pacate nu stiu curierul, nu avea nici un insemn de reclama pe papucul cu care a venit.

ca modalitate de ambalare ,cred ca cea mai simpla solutie este sa iei un carton de la o combina frigorifica si dupa ce intorci ghidonul la 90 de grade sa pui o bucata de carton pe o parte si una pe cealalta parte.

cat despre firme,tot fan courier iti recomand si eu.

Am uitat sa zic si de Posta Romana.

Primeste biciclete intregi, dar sa fie impachetate putin, cum spunea si Edi niste cartoane mari, putina folie de celofan si banda adeziva. Ghidonul intors, pedalele scoase, saua lasata in jos. Sa mutati schimbatorul pe pinionul mare, ca sa nu stea prea in afara.

Am dat peste 70 lei la Posta ca platesti si taxa de greutate si de volum si de ramburs. Si dureaza vreo 3 zile pana ajunge.

Eu am trimis in primavara prin FanCourier de la Oltenita la Constanta.

Am luat de la un magazin de mobila o cutie in care am pus bicicleta.

L-am intrebat pe cel caruia am trimis-o cat i-a cerut pentru transport.

Mi-a spus ca 135 Ron. Un pret urias, dupa parerea mea.

Eu m-as fi asteptat la 50-60 Ron.

Daca stiam ca ii va lua atat de mult, mai bine i-o duceam eu cu masina.

M-r fi costat 110 Ron benzina, ma si plimbam, iar timp, slava Domnului, aveam, caci eram somer in perioada respectiva.

Concluzia mea, ca nu sunt bine instruiti cei de la firmele de curierat, daca la aceeasi firma practica preturi atat de diferite.

Am primit de la Oradea o bicicleta, curierul a costat 40 de lei, bicla avea rotile acoperite cu niste pungi de plastic, le-am scos si gata, buna de mers cu ea. A ajuns intreaga, in stare buna, din pacate nu stiu curierul, nu avea nici un insemn de reclama pe papucul cu care a venit.

Uita-te pe chitanta daca o mai ai.