Sign in to follow this  
jiji

cartea lance Armstrong

Recommended Posts

am auzit ca a scos Lance o carte ( acum ceva timp) . A cautato prin librari si nu am gasit nimic:((, cine imi poat spune cum se numeste .,.,.,sau unde o gasesc in brasov.,.,

o am in romana.. eu..traducerea foarte proasta se kiama O cursa asumata, O cursa castigata(En: It's not about the bike) nu prea vei reusi sa o gasesti... eu am luato de la club

poti achizitioana cele doua carti publicate in romania:

"O lupta asumata o cursa castigata"

si

"Fiecare secunda conteaza"

de la editura Businesstech

Poti comanda online de pe site-ul lor: www.businesstech.ro

...lupta asumata... am citit-o si eu... in principal e vb despre cancer... si despre cat de important e sa ai oamenii potriviti in jurul tau... cum a inceput Lance ciclismul si putin despre cum s-a intors... Nu mi s-a parut o capodopera dar kiar si asa m-a emotionat... E simpatic cum recunoaste el cand se antrena si incerca sa se intoarca in ciclism ca l-a depasit o babuta cu un shpan de bicla... Si se face placut prin faptul ca recunoaste ca nu prea intelegea el semnificatiile ciclismului pt europeni... dar a avut o revelatie dupa cancer... Povesteste cum intrebat de ziaristi Miguel Induraim l-a dat castigator pe el in 1999... Cartea am imprumutat-o unor oameni care nu aveau tangente cu ciclismul si pot sa spun ca au inteles de ce ciclismul e considerat de unii ca mine si ca voi mai mult decat un sport... ceva care redefineste sistemul de valori...

Am citit`o si eu. Intr-adevar nu e cine stie ce capodopera a genului dar oricum, iti arata atitutdinea unui campion fata de societatea in care a trait (ura fata de toti care nu faceau mai nimic, fata de copii de bani-gata) si multe alte chestii care le puteti descoperi citind`o :X

Guest frankieg70

Tocmai am terminat amandoua caritle de citit(in germana),pe mine m-au motivat enorm.

Asa cum scrie Andrei,inca o dovada ca ciclismul este nu numai cel mai frumos ,ci si cel mai greu sport.

Merita citite amandoua.

Am intrat pe site la www.businesstech.ro, si am mai gasit doar una dintre cartile lui Lance. Ma pregateam sa dau comanda, insa m-am gandit ca poate gasesc cartea undeva pe net. Si am gasit-o pe e-mule. Dupa ce am citit o pagina din ea, m-am grabit sa dau comanda la editura! Mi se pare deosebita cartea, doar din putinul pe care l-am citit, si m-am gandit ca ar fi pacat sa nu o am in biblioteca. De obicei, astfel de carti le citesc si recitesc.

Opinia generala este ca aceasta carte este una dintre cele mai puternice carti motivationale. Abia astept sa o am in maini.

De aia merg si eu pe bicicleta, fiindca am invatat ca limitele omului pot fi impinse mai departe, mai sus. Cand sunt intrebat de ce iubesc bicicleta, raspund ca mersul pe bicicleta e un exercitiu de vointa. E o lupta intre corp, si "creier".

Ai dreptate JIJI.

De fapt cei de la editura au si incadrat cartea la sectiunea "material motivational".

Dupa ce o sa citesti cartea o sa te ca m manance talpa sa dai o tura :D

mia sosit si mie cartea aksa si dupa primul capitol miam dat seama k chiar este de citit si nu am dat bani degeaba pe ea. bravo celor din craiova pentru rapiditatea cu care miau trimis cartea

A cam venit vremea cititului.Sunt bune cartile ptr ca te tin motivat chiar daca afara e frig....Si cind vezi totul in jur gri, e bine sa citesti ceva usor si motivant.

Am gasit cartea aceasta intr-un anticariat din Bucuresti. Am rasfoit-o si nu mi s-a parut cine stie ce asa ca nu am cumparat-o. Asta s-a intamplat vineri seara. Poate mai este acolo. Costa 300.000. Cine o vrea sa-mi ceara detalii despre locatia anticariatului si il lamuresc.

Tocmai m-am intors din concediu- unsejur de 9 zile cu autocarul. Cu ocazia asta am citit cele 2 carti ale lui Amstrong (si prietena mea). Foarte impresionanta toata lupta cu boala si efortul lui de a reveni in ciclism. Chiar ca sunt motivante. Mai ca iti vine sa iesi sa pedalezi in orice conditii meteo.

mi-au venit si mie cartile acum cateva zile... deja am citit aproape toata cartea O lupta asumata[...]

prompti tipii de la businesstech