mcatalin22

Concursuri MTB 2009 - feedback

Recommended Posts

M-am gandit ca acum dupa ce s-au desfasurat toate concursurile din 2009 (exceptand Winter Race-ul din Cluj) n-ar strica un thread in care sa-si spuna lumea parerea despre concursurile din acest an. As include aici competitiile de Mountainbike (Maraton, XC), Sosea, Duatlon, Triatlon. Fata de 2008, anul acesta, numarul concursurilor a crescut, la fel si calitatea organizarii pentru majoritatea dintre ele. De asemenea numarul participantilor a crescut semnificativ.

Am putea in acest thread identifica ce s-ar mai putea face pentru ridicarea nivelului competitiilor, care au fost in general punctele negative si pozitive.

Ca o idee personala, s-ar putea crea pe viitor o liga in care sa intre concursurile serioase cu traditie. Ma refer aici la cele de maraton de mountainbike. In fiecare concurs din liga participantii ar puncta in functie de locul pe care termina in cursa. La final de an s-ar putea face un clasament general pe puncte.

Poate ca ar fi frumos sa avem si un sondaj "Care a fost cel mai reusit concurs in 2009" asemanator sondajului "Ce bicicleta folositi?" din pagina principala.

Sondajul "Care a fost cel mai reusit concurs in 2009" ar fi cam periculos şi ar genera o mie de păreri contradictorii. S-a mai discutat pe forum despre faptul că nu e bine şi nici nu e corect faţă de organizatori să facem top-uri.

Ideea topicului, însă, e drăguţă (aşa de final de an), o să mă gîndesc şi o să revin cu opinii.

nici nu e corect faţă de organizatori să facem top-uri

fara sa par cinic, poate sunt, dar organizatorii astia nu par un pic cam prea usor deranjabili?

care este marea problema in a zice "mie maratonu X mi-a placut mai mult ca Y. Am fost eu intr-o zi buna, traseul a fost frumos, etc..."?

Am participat la Prima evadare, Geiger - Sibiu, Maros - Cluj, Tusnad, Alpinsport - Sf.Ghe. si Duatlonul Cetatea Brasovului. Toate participarile au fost extraordinare iar concursurile superbe. Voi incerca sa particip si la editiile viitoare ale acestor concursuri.

Ma bucur ca intr-un an greu ,au fost tinute aproape toate maratoanele ,si chiar au aparut altele noi.

LA mai marem/.

fara sa par cinic, poate sunt, dar organizatorii astia nu par un pic cam prea usor deranjabili?

care este marea problema in a zice "mie maratonu X mi-a placut mai mult ca Y. Am fost eu intr-o zi buna, traseul a fost frumos, etc..."?

Vorbeam de top-uri. gen locul 1 maratonul x, locul 2 maratonul y.

A fost un an frumos, cu maratoane de bine organizate, eu am incheiat sezonul acesta, nu pot sa merg la cluj winter race(in anul trecut mi-a placut, traseul a fost foarte faina).

Top-ul meu:

locul 1: Geiger, Marosmtbmarathon, Tusnad si Alpinsport MTB Maraton

locul 2: Semimaratonul Piatra Mare si Maratonul Sfantu Gheorghe(prima, pe 8 august)

N-am putut sa ajung la medias, si la csik maraton.

Intrebarea lui mcatalin, "Care a fost cel mai reusit concurs in 2009"[-( e o intrebare foarte grea, nu putem sa raspundem in X sau in Y pentru ca in ex. detaliile lui X seamana detaliile a maratonului sf gheorghe. Dar putem sa raspundem la intrebarea aceasta: care concursurile din 2009 a fost de bine reusite si care nu? :-D

Forumul e rezervata sa discutam opiniile subiective.:-bd

Daca vreti sa ramana acest topic pe forum facem urmatoarele lucruri:

1. Fara topuri.

2. Fara nume de maratoane.

Puteti posta ce a fost frumos si ce poate fi inbunatatiti. In acest fel putem face ceva constructiv.

Cred ca e foarte buna ideea ca la inceputul fiecarui maraton sa se explice regula cu "stanga"/ "dreapta" pentru a se elimina o eventuala confuzie a celor ce participa prima data si aud asta pe traseu.

Multe critici constructive sunt intampinate cu de acum mult prea cunoscutul "Organizeaza tu daca o poti face mai bine!" Organizatorii nu discern intre critica constructiva si abureli, intre cei ce critica pt a ajuta si cei ce critica de dragu' carcotelii. Pt cei ce cred ca vorbesc "din carti" sunt gata sa pun un link catre o discutie avuta de mine pe forumul asta, dar nu asta e ideea postului astuia.

Mi-e greu sa cred ca nu se vor scoate aiuria sabiile pe acest topic.

Hai sa imi spun si eu parerea!

Am participat la urmatoarele Tipuri de blestemul asta anu:

3 XC0, 8 XC MARATON, 1 Sosea! atat în România, cat si in Ungaria, atat la concursurile Federatiei, cat si la concursurile privat;

In urma participarii pot spune:

+ Numarul participantilor o crescut foarte mult, chiar exponetial;

+ Numarul concursurilor este în crestere;

+ Concursurile sunt organizate din ce în ce mai profesional;

+ concursuri sunt aproape în toate zonele tarii;

+ Din ce am vazut, incet incet, ne apropiem de concursurile din partea de Vest a Europei, evident la un alt nivel;

- Concursurilor suprapunerea (in iulie si august sunt prea putine concursuri, pe cand in septembrie si octombrie sunt în 2,3 PE weekend)

-lipsa unui calendar competitional;

Propuneri viitor PT:

1) sa facem o liga cu 3 -6 concursuri si sa facem un clasament pe categorii (pare destul de greu, dar nu imposibil)

2) Calendarul facem sa ONU, cu toate concursurile si sa nu le suprapunem Mai, pt el fiind facut din februarie ca "riderii" SA isi poata planifica sezonu;

3) La Sosea sa facem mai multe Tururi: TURUL Banatului, TURUL TINUTULUI SECUIESC, TURUL Moldovei, TURUL Ardealului atat pentru cei legitimati, cat si pentru cei amatori;

4) mai am idei Devin Dar Deja SF;

Multumesc ... sa vad pe voi ...

o părere foarte buna despre concursurile organizate in acest an, profesionalism si dedicare in organizarea lor.

un mare plus pentru concursurile de la tusnad si de la sf gheorghe, organizate pentru prima oara acest an, reușind sa intre in rând cu cele conscrate.

un plus pentru numărul în continua creștere al concurenților.

de acord cu Mihai, ar trebui explict pe viitor regula depășirilor pe dreapta/stânga si ce se anunță, am evita accidentările stupide.

concursurile deja consacrate au evoluat mult, eu de exemplu nu m-am mai rătăcit deloc anul asta.

de asemenea se observa evoluția bicicletelor, a echipărilor, fapt ce nu ne poate decât bucura, incetul cu incetul romania poate va avea si ea o echipa mai performanta de ciclism si se va investi in cicliștii foarte talentați pe care ii avem.

Am fost la 6 concursuri anul asta (nu le dau numele, ca sa nu se supere Ovidiu); dintre acestea, 3 s-au aflat la prima lor editie. Foarte bine organizate toate, foarte mici diferente intre cele consacrate si cele "nou aparute". Fiecare concurs a avut parti bune si parti rele... uneori pe moment ma enervam f tare pe micile "scapari" organizatorice. Insa acum, privind in trecut, pot sa zic ca acele greseli au fost nesemnificative per total, iar eu am ramas cu amintiri foarte placute de la fiecare concurs in parte. Pana la urma asta cred ca e cel mai important! :)

Numa' bine si sa ne vedem sanatosi in 2010 la cat mai multe concursuri!

Daca vreti sa ramana acest topic pe forum facem urmatoarele lucruri:

1. Fara topuri.

2. Fara nume de maratoane.

Sunt de acord fara topuri ca s-ar isca aici tot felul de conflicte si probleme.

Dar de ce fara nume de maratoane?

Mi se pare normal sa pot da ca exemplu pozitiv un anumit maraton pt un anumit lucru.

Din ce imi vine acum rapid in minte, un lucru care mi-a placut foarte mult a fost la Maratonul de la Medias. Aici traseul de concurs a fost curatat foarte bine. Prin paduri se putea cobora lejer cu peste 50km/h fara sa-ti faci griji ca-ti intra vreo creanga intre spite... La pregatirea traseului si curatarea lui poate ar mai trebui sa lucreze organizatorii altor maratoane. Asta este un exemplu, mai sunt si altele.

Si punand problema asa e cat se poate de constructiv...

Cel mai bine m-am simtit la...toate cele 9 concursuri la care am participat in tara+ unul in afara tarii:).Bine cu -,+-uri,dar e ceva normal.Mi-ar placea ca in spcial la maratoane sa fie mai multi fotografi profesionisti in zonele tehnice,chit ca vor pune pozele pe siteuri de unde sa le cumperi,dar sa fie poze de calitate ca doar cu amintirile ramanem.as dori sa se organizeze mai multe concursuri de XC,dar facute ca la carte,cu zone tehnice,marcaje,organizatorii au destule filme si articole pe net de unde sa se inspire.Altfel te simti la un concurs care e organziat ca o cupa mondiala(sau pe aproape),uiti ca esti amator sau semiprofesionist:P,conteaza sa simti fiorul acela cand stai la start si vezi un traseu cu adevarat frumos din toate pctele de vedere.cam asta e parerea mea in mare:)

Nici eu nu inteleg de ce nu putem da nume de maratoane... In fine, altceva vroiam sa zic. Legat de dorinta de a avea poze de calitate, de genul celor din revistele de afara - Ar ajunge sa coste fotografii aproape cat restul organizarii. Si, in plus de asta, mi s-ar parea de-a dreptul penibil la nivelul asta sa stea o echipa pe traseu sa ne faca poze cu set-up de blende si lumini. Nu de alta, dar nu iti inchipui ca pozele rezultate vor semana cu cele de la concursurile de afara. Din simplul motiv pt ca participantii de acolo arata intr-un alt fel, fata de cei de aici (facem abstractie de nivelul tehnic al pozelor). Diferenta e vizibila cu ochil liber, la o privire foarte fugara. Adica 10-20% dintre participanti, de obicei din fruntea clasamentului, arata a sportivi. Restul, mai putin. Fara suparare, spun asta din experienta, din ce am vazut pana acum.

Pentru nivelul la care se desfasoara maratoanele de xc din Romania, poze de genul celor facute de Westend sunt mai mult decat suficiente, in opinia mea. Fotografii mai bune nu ar putea fi apreciate la adevarata lor valoare. In plus de asta, majoritatea vor gratis si nu cred ca ar da nimeni ~10euro, un pret mic de altfel, pe o poza de calitate A4 cu el in concurs. Adica lumea vrea poze din ce in ce mai bune, dar nimeni nu se gandeste ca ele costa.

george eu cred ca lumea incet incet se va gandi si ca fotograful ala a facut niste sacrificii si ca orice lucru costa. si poate...or sa cumpere.

Pai, ma las de pedalat si ma apuc de facut poze, ca ma pricep mai bine %%-

La concursurile mai maricele din vest (adica peste 400 de participanti) este aproape obligatorie cronometrarea cu cip(nu spun asta pt ca fac eu cronometrare, prezint un fapt) si prezenta unor fotografi profesionisti care fac cca 10 poze/participant.

Taxele de inscriere sunt pe masura, undeva peste 30 de euro iar premiile nu sunt foarte consistente. La Oberstdorf au fost 600 de participanti si au fost premiati primii 3 de la elite cu 300/200/100/euro.

Organizarea a fost impecabila, cu puncte de alimentare foarte bine pregatite (nici la noi nu este rau), cu announcer care citea numele fiecarui participant care trecea linia de sosire, cu o atmosfera frumoasa la finish. Una peste alta va spun sincer ca nu a fost neaparat atmosfera mai frumoasa decat la maratoanele de la noi, din 2009.

Revin la partea cu fotografiile, pentru ca acesta este scopul postului meu.

Site-uri ca Sportograf 2009 fac bani frumosi din faptul ca fotografiaza la competitiile de mtb.

Pozele sunt in general facute in locuri fixe (am poze din 2008 facute exact in aceleasi zone) si pot fi achizitionate individual sau la pachet pentru 16 euro.

Dupa cum arata site-ul celor de la Westend cred ca pasul urmator va fi comercializarea pozelor facute la competitii. O sa fie multe comentarii de la ciumpalaci care au imresia ca li se cuvine totul pe gratis dar eu cred ca aceasta este calea de urmat.

ovidiu sper sa fie ca tine. din pacate multi vor pozele moca, exceptand nuntile si botezurile. Unde le plateste organizatorul...

A. Din Pacate nu se doreste retrictionarea participarii la concursurile de MTB cu alta bicicleta decat MTB suspensie fata. Zic guri diverse ca in 95% din timp o cari degeaba. Daca in cei 5% cand isi afla rostul este necesara 100% atunci merita sa cari 1,5 kg in plus.

B. Mi se pare neverosimil sa ceri ca traseul sa fie curatat de crengi, Eventual adunati toti bolovanii, astupat sleaurile, uscate noroaiele, nivelat. Traseul trebuie sa fie marcat corect. Ca tot se povesti de Oberstdorf, acolo erau distante intre marcaje si de 3 km. Si aveai posibilitatea sa o iei razna (daca erai chiar novice sau aveai clipe de ratacire). Traaseul trebuie eliberat de obiecte artificiale, PUNCT. Baligi cat roata de bus, craci, crengi, sleauri, gropi, noroaie, zone mlastinoase, etc fac parte din peisajul natural Daca esti pe SgTr si vrei sa depasesti, o mai iei si pe aiurea prin padure, pe cataroaie etc. Vorbim de concursuri de MTB da?

C. Si poate trebuia sa fie A. Rupi de la gura familiei, uneori de la alte activitati timp ca sa mergi la concurs. Mergi de da boala-n segmenti, ajungi, te dai si cand sa pleci indarat de unde achiuta ai venit, stai sa te freci un pic cu ursii ca nu-s gata rezultatele. In orice sport civilizat, nu vorbim de lapte-gros, poarca si alte tampenii, rezultatele se dau imediat dupa concurs. Bulache a iesit pe locul 14 din 13 la categoria mosi si locul 966 la general, Mutunel locu 28 din 2 si 310 la general pe categoria ciclisti in curs de alaptare. Cursele fara cronometraj sunt ca nunta fara sarmale, te umplii de draci si mai si platesti.

D. N-am inteles faza cu poze gratis. A! ca-ti face un cumatru, iubita sa se laude la viitorii socri, etc, alea-s bonus! Foto pro pe bani nene, ca timpul si sculele foto costa bani. Daca participantii schimba intre ei foto pe baza de reciprocitate e alta mancare de peste. Dar daca pozari de sport se acrediteaza, de la aia iei pe firfirei.

E. Nu ma lesina nici faza cu premiile. Te duci la parastas, duci o lumanare, rupi strachina, bagii doua portii la coliva si mugesti ca tie nu ti-a dat batista sau cana cu cireasa.

Bucuria si premiul unui maraton, este incepantd cronologic, ca scapi de mucii vietii cotidiene si faci ceva ce iti place, ca te vezi cu gasca, cunoscuti sau oamenii noi care sunt insuflati de aceasi pasiune, te dai cu spume si iti vine sa chiui pe coborari sau sa penetrezi toate mamele de pante si dealuri pe urcarile interminabile, mai dregi o pana tie sau altuia, ajungi la final unde primesti o troaca cu ceva de-ale gurii, un maio cu gauri aniversar, si ramai dracu cu amintirea unei zi bestiale, un numar de concurs si poate si un profil daca ai bulan si organizatorul nu e calic. Una peste alta e senzatiooonaaalll! Macar ca te faci ca porcul intr-o baltoaca si tot merita. Ce atata fu**re ca nu se da premii sa le cari cu ghiociul. Premiul cel mai mare e altul. Da, premii de incurajare la juniori si eventual la mosi. Dar la aia in vana... nts!

Pro nu intra in discutie, fiind alta categorie.

F. Foarte de cacao faza cu suprapunerile de concursuri. Un calendar rezolva tot.

Adunati cei care fac, vor sa faca, si stabilit un calendar. Publicat la revistele de profil, la magazinele de bicle si echipament. Orice new entry trebuie sa se plieze pe calendar, incat sa nu produca suprapuneri de eveniment. Vor sa faca la o data care este deja ocupata. La gara! Nu se publica pe ciclism.ro, si revistele care au fost de acord sa se implice in proiectarea si sustinerea unui calendar de competitii private. Aia de la magazine, treaba lor, pun sau nu un afis, ii priveste, este aprozarul lor.

G. TOP! Obligatoriu. Dar ca si clasificare.

- Hardcore

- Medium

- cosnitari si dizeuze.

Frateee! Ai macar doua trei medium in picioare? Atunci te bagi la un Hardcore. NU? Megi intai cu cosnitarii. Te rupi si tu, incurci si pe altii care dau bani de se ca*a pe ei pe material de concurs, toale, oravuri si mai stiu eu ce accesorii sa se dea sa le sara basca. Si da de un ilie pintilie pe SgTr sau pe o coborare de-si blastama ziua. Ai fost la un concurs entry level? iti place? vrei mai mult? Intri pe medium. Vezi ca droaga ta se desira pe drum? cauta una fezabila la curse medium. Ai bagat si d-astea doua-trei. Intri ca soarecele si la un Hardcore sa vezi daca te tine. NIMENI nu joaca direct in Liga I. O iei cu divizia onoare prin subrbiile Bailestiului si poate ajungi la Barcelona :D

In calendar sa se specifice categoria de dificultate a respectivului concurs. Sa stie omu la ce se baga si la ce se poate astepta.

H. Semne, limbaj, semnale tin de educatie, de experienta si se acumuleaza pe parcurs. Eventual anouncerul poate face inainte de start precizari de semnale "dreapta", "stanga" samd.

Cine vine pe la curse de genul, de obicei invata repede, sunt oameni cu destul de mult bun simt, saritori in intrajutorare, altfel de rumani.

Ar mai fi dar mai am si altele pe cap.

Edited by MBZ
se bagara enteri la cererea publicului. Einimaluu nu putu sa editeze saracu!

Am obosit dupa ce am citit postul asta:))

Cursele fara cronometraj sunt ca nunta fara sarmale, te umplii de draci si mai si platesti

Nu-mi pasa ce crede lumea, asta e cea mai buna fraza pe care am citit-o vreodata.