mcatalin22

Concursuri MTB 2009 - feedback

Recommended Posts

Anul 2009 !!!!!

7 competitii !!!!! Toate terminate. 0 abandonuri

Prima evadare

Garana

Sibiu

Tusnad

Maros (3 pene, ultimii 19 km pe langa bicla)

Neuzer Tg Mures

Alpin Sf Gheorghe

Evolutie buna pe conditie fizica, de la varza-varza catre binisor.

Evolutie tactica de la 0 catre binisor.

Accidente minore.

Prieteni noi foarte multi... multi oameni de calitate !!!!!!

Sper in 2010 sa bag cat mai multe.

Incep de la Pitesti, Winter Race.

Pentru Marathoane am si eu o sugestie: calificarea la Start. Un Start simbolic si peste 3-4km, eventual asfalt, in ordine sosirii asezarea pentru START-ul marathonului.

Asa s-a intamplat la Tusnad, (desi erau la Editia I-a)...

s-a eliminat busculada de start in care multi "rockies" incearca sa dea totul desi nu prea au mare lucru si se intampla accidente.

Cred ca daca s-ar face un studiu al preponderentei accidentelor se va vedea ca acestea se intampla in prima parte a cursei indiferent de dificultatea traseului.

3-4 km pre cursa ar mai racori spiritele.

Un 2010 cat mai bun tuturor!!!

Ne vedem pe partie!

Legat de grupele de varsta am observat ca nu sunt definite clar pentru unele concursuri. Sunt de acord ca fiecare organizator sa-si creeze propriile grupe de varsta de la Open pana la n grupe... dar sa fie clar definite.

Un format 14-18; 18-35; 35-45; 45+ lasa loc de interpretari.

Cei cu varsta de 18, 35, si 45 de ani isi vor alege in care grupa sa intre?

Mult mai corect mi s-ar parea ceva de genul 14-18; 19-35; 36-45; 46+

Legat de aceleasi grupe de varsta, pe site-urile de inscrieri este lasat la indemana participantului sa-si aleaga grupa de varsta.

Nu ar fi mai corect sa se ceara primele 7 cifre din CNP?

Sau macar sa existe o validare a varstei la locul de start?

Eu de mai multe ori stiu ca nu am fost verificat daca fac parte din grupa de varsta corecta, si as fi putut declara orice varsta...

Edited by mcatalin22

Grupa 19-35 ar trebui impartita in cel putin doua. 19-35 este cea mai ocupata categorie de varsta. Majoritatea concurentilor se incadreaza in aceasta grupa. La 46+ daca sunt 3 competitori e mare minune.

chestia e ca la noi lumea sa obisnuit asa si vor cat mai mult si cat mai ieftin. am participat la geiger si pot sa zic ca am avut o gramada de prieteni care sau uitat la 20 lei in plus fata de 2008 si nu au vrut sa mai vina iar ca sa mai dea bani si pe poze nici atat. dar sar putea pune o taxa in plus la inscriere pt cei care vor poze si asa poate impacati pe fiecare. oricum ar trebui investit mai mult in sportul asta pt ca in romania toate sunt la pamant macar bicicletele sa mai mearga...numai bn

Edited by Stefy89
Site-uri ca Sportograf 2009 fac bani frumosi din faptul ca fotografiaza la competitiile de mtb. Pozele sunt in general facut

Stefy tata...cei care au stat acasa pentru 20 de lei sunt exact persoanele de care nu este nevoie la concursurile de mtb. O sa intrebi de ce si iti raspund de acum

1. Aveau posibilitatea sa plateasca aceeasi taxa ca in 2008 daca achitau online (au avut 2 luni sa faca asta).

2. Nu sunt in stare sa inteleaga ca un concurs inseamna costuri (o competitie similara in Germania te costa intre 30 si 40 euro).

3. Nici o activitate nu se poate dezvolta daca este facuta cu bani adusi de acasa.

In 2009 am avut un concurs mult mai reusit tocmai datorita faptului ca am avut un buget mai mare. A fost un traseu marcat mai bine, am avut mai multi oameni pe traseu, am avut cronometraj cu cip, am avut tricouri de finisher etc.

Eu daca merg la un alt concurs prefer sa dau un ban in plus dar sa nu am nici o problema pe traseu decat sa mi se ceara 2 lei si sa fie o organizare de 2 lei.

Foarte multi am observat ca se baga la astfel de concursuri numa asa ''ca-i funny'' si poate de aceea nu le convine sa plateasca convinsi fiind ca nu au nici o sansa sa termine pe podium. Si atunci doar ''pt funn'' li se pare prea mult, chiar si 1 leu daca ar fi ;;)

1. Aveau posibilitatea sa plateasca aceeasi taxa ca in 2008 daca achitau online (au avut 2 luni sa faca asta).

Online poate suna mai restrictiv decât e cazul. De fapt plata se putea face prin orice fel de transfer bancar (inclusiv depunere direct în cont, la bancă). Chestia e că mulţi vor să se hotărască cu 1-2 zile înainte, în funcţie de starea vremii şi alţi factori mai mult sau mai puţin subiectivi. Sunt, din acest punct de vedere, absolut de acord cu o taxă semnificativ mai mare în cazul plăţii la faţa locului.

Eu nu inteleg cum poti avea bicicleta de mii de lei si te zgarcesti la 20 de lei.

Sunt destui cei care n-au biciclete de mii de lei, nu se poate generaliza.

Pe de altă parte eu aş compara taxa de înscriere la concurs cu restul cheltuielilor implicate de participare (transport, cazare). În cazul discutat, pentru un localnic 20 RON (faţă de 50 RON) înseamnă +40%. Pentru un bucureştean la taxa de înscriere se mai adună benzină pentru 540km (împărţiţi la câţi or fi) sau tren/autocar plus, pentru cei mai mulţi, o cazare de măcar o noapte. Aşa că cei 20 RON tind să însemne semnificativ mai puţin.

Liviu Precup din Cluj are in plan sa organizeze un triatlon cu ocazia traversarii Tarnitei zona fiind predispusa spre MTB.

I-am propus sa faca un sondaj (care a rulat chiar aici pe CICLISM.ro).

Repet aici opinia mea din discutie:

- XTERRA nu ar atrage decat 30-40% din triatlonistii existenti (putini la numar, intradevar)

- stafeta XTERRA ar putea crea mai multe echipe decat sportivi la individual si pe viitor ar putea converti unii MTB-eri in triatlonisti XTERRA

Trebuie tinut cont de faptul ca un traseu MTB in XTERRA are cam 30Km (1,5-2h de pedalat) - distanta ce pare ca nu tenteaza "maratonistii MTB".

Stiu minim 3-4 triatlonisti care nu ar concura in XTERRA din motive obiective (risc de accidentare=compromitere sezon).

La ora actuala cred ca in romania nu triatlonistii sunt baza de selectie pentru un eventual xterra, ci amatorii de adventure racing care se duc pe la carpathian adventure, maratonul piatra craiului, lacu rosu adventure race etc.

Confirm cele spuse de Sandor, avem in plan organizarea unui Xterra in data de 18 iulie 2010 in zona lacului Tarnita (jud. Cluj)

Primul client pentru Xterra Gilau 8-|

Mi-am planificat o buna parte din 2010. Astfel ca in 18 iulie este bifat Xterra.

Am aflat despre triatlon de la Sandor pe care il stiu de pe alt forum maraton.info.ro. Pana acum am alergat. Dar si datorita lui Sandor care ne-a molipsit pe multi alergatori cu entuziasmul lui pentru triathlon, de anul acesta vreau sa merg la competitiile ce se organizeaza la noi (Exterra Tarnita- daca se confirma, Xterra Ironman Oradea-stafeta, Reci si Triathlon Challenge Mamaia).

Sigur, merg in continuare la maratoanele clasice de alergare 42.195: Barcelona-martie, Debrecen(suna interesant, alergare prin padure)- aprilie, Piatra Craiului- octombrie.

Am filat si cateva maratoane pe MTB (Geiger si Maros mi-au atras atentia) sper sa nu fie prea tehnice pentru nivelul meu. Poate aici primesc niste sfaturi de la voi

La ora actuala cred ca in romania nu triatlonistii sunt baza de selectie pentru un eventual xterra, ci amatorii de adventure racing care se duc pe la carpathian adventure, maratonul piatra craiului, lacu rosu adventure race etc.

Corect!

Am uitat de CA & co.

Cred ca marketing-ul primelor curse XTERRA romanesti trebuie sa se extinda pe cele mai populare curse din urmatoarele domenii: triatlon/duatlon, adventure, MTB si trail-running.

P.S. S-ar putea ca procentul de clienti XTERRA veniti din adventure (aprox. 200 paricipanti) sa fie f. apropiat de triatlonistii proveniti de la o cursa populara = Cupa 3 Scaune-Reci, CV(aprox. 120 participanti)

Anul 2009.

Un an prolific din punct de vedere sportiv pentru mine. Am facut incet incet trecerea inca de anul trecut 2008 spre multisport. - alergare - ciclism - inot.

In 2009 m-am adaptat destul de bine la MTB. - Duatlon am facut si in 2008 - Campionatul national de la Snagov, Sf. Gheorghe, Brasov(Cetatea Brasovului), - dar la MTB participasem doar la Maratonul Medieval Medias.

In 2009 am amintiri placute de la un Duatlon foarte inedit - off road - si alergare si bike. organizat de Alpin Sport.

Tusnadul - prima editie - a fost la fel o surpriza placuta. Organizare de exceptie, marcaj OK. peisaj superb.

Triatlon Reci un concurs dificil de organizat in care organizatorii(tot cei de la Alpin Sport) au reusit cu brio. Concurenti din ce in ce mai multi - confirmarea valorii acestui concurs de multi sport.

Despre Maros MTB ce pot sa mai spun - SUPERB - fara cuvinte. Traseu interesant, organizare ireprosabila. Si spun asta chiar daca am tras o cazatura foarte tare cu urmari la umar si cot. O vaca a ales acelasi traseu pe care eu il abordasem in ultim moment pt a o ocoli pe o coborare foarte rapida.

MTB SF. Gheorghe organizat tot de aceiasi foarte buni organizatori. Traseu superb cu multe treceri prin apa, urcari si mai ales coborari foarte lungi. Si aici am tras pe final o cazatura - am intrat in santul destul de mare - de pe ultima coborare.

Cernica MTB l-am abordat cu gandul la Duatlonul de a doua zi de la Brasov, asa ca nu m-am concentrat prea mult pe acest concurs. Pacat daca trageam un pic mai tare prindeam podiumul - au lipsit 35 de secunde inte mine si cel de pe 3 la + 35.

Duatlon Cetatea Brasovului 2009. Mult mai greu ca cel din 2008. Poate si din cauza timpului nefavorabil - foarte frig, sus pe Tampa - Nu credeam ca o sa mai fiu impresionat de un traseu dur - asa cum a fost cel de Bike.

De fapt cred ca o sa renunt anul acesta la Duatlon Brasov daca pastreaza acelasi traseu dificil.

Bilant 2009.

1. Cros Sfantu Vasile – Bucuresti 2 ian loc 1. categ +45

2. Cros Dunarea – Galati 11ian loc 1. la general.

3. Campionat Municipal masters indoor – Bucuresti 22 feb. loc 2. 1500m

4. Campionat Municipal masters stadion Viitorul – Bucuresti 28 feb loc 1. 3000m mars

5. Campionatul National indoor – Bucuresti 8 mart. Vicecampion la 1500m +45

Vicecampion la 3000m mars +45

6. Campionatul National Cros – Pitesti 21 mart. Vicecampion 8000m cros-country +45

7. Cros “Muguri de primavera” – Reviga Ialomita 18 apr. loc. 1. la general

8. Cros Gal Layos – Zilele orasului Sfantu Gheorghe – 25 apr. loc 3. categ. +45

9. Duatlon Sfantu Gheorghe – Valcele 26 apr. – loc. 25. +18ani

10.Crosul Generatiilor Bucuresti – 30 apr. loc 5 la general-tandem cu un jr. de 14 ani.

La aceiasi manifestare 2 locuri 1 la doua cocursuri sportive cu acelasi jr. in tandem

11.Campionatul National Semimaraton masters – Pitesti 2 mai. Vicecampion. +45

12]Prima Evadare Ciclism Cross[b Country Bucuresti – Snagov 10 mai. loc 196.[/b]

13.Cros Campia Libertatii Blaj – 16 mai. loc 2. categ. +39

14.Cros 10km Bratei – Medias – 17 mai. loc 19. la general. loc 1. la +40

15.Cros Antidiscriminare Bucuresti – 23 mai. loc 3 categ. +40

16.Duatlon off road Sfantu Gheorghe – 30 mai. loc 3 categ. +35

17. Crosul Generatiilor Bucuresti – 6 iunie loc. 6 +35

18.Campionatul National masters Bucuresti 14 iun. Vicecampion 2000m obstacole +45

19.Tusnad Semimaraton - 21 iun. 23km Tusnad – Bixad – Lacul Sfanta Ana – loc18 +45

20.Crosul orasului Gaesti – 19 iul. Loc.5 la general.

21.Semimaraton Sfantu Gheorghe – 25 iul. stafeta 7 km loc 3.

22. [B]Triatlon Reci - 2 august. loc loc 21. [/b]

23.Ciclocros Bucuresti – Mogosoaia - 15 aug. peste 200 participanti.

24.Cros Fest Bucuresti – 13 sept. loc 4.

25.[b]MTB Tusnad – 20 sept. loc 4. + 45[/b]

26.a.Cros Sarbatoarea Castanelor Baia Mare 26 sept. loc 2 +40

26.b. MTB Maros Gilau Cluj 27 sept.

27.MTB Neutzer Targu Mures – 10 oct. loc. 2. +45

28.Semimaraton MIB – Bucuresti 18 octombrie loc. 4 +40

29.MTB Alpin Sport Sf. Gheorghe – 25 oct. loc 3 +45

30.MTB Cernica – 31 oct. loc 4. la +35 (mai putin de un minut de podium)

31.Duatlon Cetatea Brasovului – 1 noiembrie. loc. 30 +18ani.

32.Crosul 15 Noiembrie Brasov – 14 noiembrie. loc 9 la +40

33.Crosul Unirii Alba Iulia - 22 noiembrie loc 4. + 45

34.Crosul Unirii Bucuresti - 1 decembrie loc 8. +40

35.Crosul Mos Niculae Bucuresti 5 decembrie loc 9 general.

Total 36 competitii - alergare, bike, duatlon, triatlon.

Uitasem initial sa trec Baia Mare. Am revenit cu modificarea de rigoare, mai ales ca au fost 2 competitii foarte grele - la o distanta apreciabila de Bucuresti(Baia Mare si Cluj- Gilau) - fara nici o zi de odihna intre ele. Crosul de la Baia Mare se tine pe Dealul Usturoiului pe teren accidentat si are o distanta destul de mare - peste 7 km.

Edited by stefanalex60

Anul 2009.

Un an prolific din punct de vedere sportiv pentru mine. Am facut incet incet trecerea inca de anul trecut 2008 spre multisport. ..............

Esti tare Domnule!!!

Pot sa te intreb de unde aflii toate datele pentru aceste competitii.???

Eu stau tot in Bucuresti dar despre crosurile pe care le-ai enumerat nu am aflat nici macar de la stiri dupa ce au avut loc.

Esti tare Domnule!!!

Pot sa te intreb de unde aflii toate datele pentru aceste competitii.???

Eu stau tot in Bucuresti dar despre crosurile pe care le-ai enumerat nu am aflat nici macar de la stiri dupa ce au avut loc.

Sunt mult mai multe crosuri la care eu am renuntat doar pt ca nu pot fi ubicuu.

De exemplu Crosul Loteriei care a avut loc in aceiasi zi cu o competitie MTB, Crosul Petrom, idem, Crosul Aloe Vera la fel, Triatlon Mamaia in aceiasi zi cu Tusnad MTB, Cros Constanta(nu mai stiu denumirea sub care fost lansat), Crosul Castanelor Pitesti, Crosul orasului Baicoi- odata cu Duatlon Brasov- Crosul Dornelor - Vatra Dornei, Crosul Olimpic Bistrita, Semimaraton si Maraton Timisoara, Super Maraton Miercurea Ciuc - Tusnad, Super Maraton Harghita 50km, Crosul Pompierilor-open- Bucuresti , Crosul Studentesc -open- Bucuresti, Alergare Montana Sinaia - Cota 2000m, Crosul Orasului Campu Lung Muscel, Cros (nu mai stiu denumirea) Iasi, Crosul Orasului Targu Neamt -de Sfanta Maria 8 septembrie - Crosul Olimpic Pitesti, ( cu ocazia asta mi-am adus aminte ca am participat si la Crosul Olimpic Bucuresti in 2009 - Parcul Tineretului - organizat de Comitetul Olimpic Roman sub egida CIO), Maraton montan Piatra Craiului, Maraton Medias.

Unele crosuri sunt organizate de regula de ziua oraselor respective - deci poti sti de ele cu un an inainte, altele apar inopinat si aflu de ele de la Comisia de Veterani, a FRA.

Cele ce se organizeaza de CVFRA se adreseaza in special alergatorilor masters +30 F si + 35 M - Acestea sunt destul de putine 2 campionate nationale - de sala si de stadion - si 2 municipale - sala - stadion.

Dar cel mai bine poti afla de aceste competitii de pe forumul site-ului Maraton Club Ro.

Eu si alti alergatori de pe acest site - ce a aparut in decembrie 2007 - anuntam diversele competitii de alergare de la noi si nu numai-(eu fac acum cunoscute si competitiile de MTB pe acest site).

Astea sunt sursele mele de informatie.

Uitasem initial sa trec Baia Mare. Am revenit cu modificarea de rigoare, mai ales ca au fost 2 competitii foarte grele - la o distanta apreciabila de Bucuresti(Baia Mare si Cluj- Gilau) - fara nici o zi de odihna intre ele. Crosul de la Baia Mare se tine pe Dealul Usturoiului pe teren accidentat si are o distanta destul de mare - peste 7 km.

Crosul Olimpic Bucuresti - organizat de Comitetul Olimpic Roman sub egida CIO.

Deci Total 37 competitii la care am participat.

Doamne ajuta ca nu am avut accidentari majore in 2009 care sa ma tina departe de antrenamente si competitii.

Anul acesta sper sa pot participa la cat mai multe dintre ele sub deviza importanta e participarea in sine si nu neaparat performanta.

Edited by Ovidiu
cat de idiot sa fi sa te citezi pe tine dupa ce ai avut un post de jumatate de pagina???!!!