dan82

Cu bicicleta la cumparaturi/piata

Recommended Posts

@gibonu

S-o uzezi sănătos și cu spor! ;)

Că tot e vorba de cumpărături pe două roți, încă abuzez cu spor de Gazelă, pentru navetă zilnică (indiferent de vreme, cu excepția zăpezii) și cumpărături. Pe lângă chingi elastice și două fixe (de tensionare, ca să le zic așa), mai folosesc și unul din coburii de la Vaude, parte din perechea de care mă folosesc prin turele cicloturistice.

Când vine un colet în aceeași zi în care am cumpărat niște echipament de campare:

68vWBMV17FgEOodIzWhIZrPmJwstG_imtVyVjxp0

Și când mai ai ceva de luat și de pe la Dedeman, în drum spre casă:

q9Mx3_E6v_BmR1yXkw9BT7ytpd6pWZMFEc7LX0d4

Este în continuare o bicicletă foarte manevrabilă, practică și surprinzător de rezistentă la greutate și șocuri. Butucul Nexus 3 de la Shimano merge „ceas”, deși nu a mai fost curățat de vreo doi ani.

Mă bate gândul să cumpăr și un portbagaj pentru fața bicicletei, pentru echilibrare.
Față de echiparea originală, acum vreun an am înlocuit apărătoarea pentru roata de pe spate (cea originală era dintr-un plastic care s-a crăpat și, într-un final, s-a rupt cu totul, așa că am comandat de la un magazin din Olanda o aripă sănătoasă din oțel zincat) și farul (am pus unul mai ieftin și mult mai puternic). Probabil voi pune și alt cric, similar cu cel pe care-l folosesc pe MTB atunci când plec prin turele cu bagaje (vezi aici), pentru un mare plus de stabilitate atunci când „parchez” bicicleta încărcată.

• Upvote 2

@Drysna

Oi fi io mai visator, insa imi place sa cred ca traim intr-o tara civilizata unde nu se vandalizeaza bicicletele pe strada .

Ideea cu luatul seii este de prevenire a furtului (sa si trusa de scule). Stii foarte bine ca dureaza 2 secunde sa scoti saua (cu tot cu tija) si sa pleci cu ea.

@diorgulescu

Multumesc. Asemenea si tie.

11 minutes ago, gibonu said:

Oi fi io mai visator, insa imi place sa cred ca traim intr-o tara civilizata

Vezi că te contrazici.

13 hours ago, gibonu said:

Bicicleta o tin pe scara blocului, unde nu incurca pe nimeni.

Dacă te consideri așa visător și civilizat, fă bine și ține-ți bicicletele în spațiul privat.

• Upvote 2
  • Haha 1

@otsdr

Este vorba despre o singura bicicleta pe care o tin pe scara blocului, nu de mai multe biciclete. Dupa cum ai vazut se asorteaza cu balustrada, asadar este treaba gandita.

Cu putina bunavointa ai fi putut observa din poza (nu degeaba am postat-o) ca pe scara blocului ramane loc suficient pentru trecere. Plus cureaua de ratrapa care tine bicicleta lipita de balustrada.

Spatiul privat se compune din doua camere in care mai tin, printre altele: doua biciclete, doua pisici, un caine si un caiac (lungime 2,95 metri). Asadar, inca o bicicleta mi-ar fi cam greu sa mai tin in casa.

L.E. am vorbit in prelalabil cu vecinii de palier si mi-au spus ca n-au nicio problema cu faptul ca tin bicicleta pe scara blocului. E drept, pe doamna de la curatenie n-am intrebat-o.

Îți propun (retoric) un exercițiu de gândire: ai putea locui într-un bloc în care locuitorii sunt/gândesc exact ca tine?

• Haha 1

@otsdr

In cazul in care ar fi foarte multe biciclete in bloc, exista solutii alternative cum ar fi inchirierea unui spatiu de la administratie si impartirea intre biciclisti a chiriei. 

Concret, cu ce te deranjeaza ca imi tin o bicicleta pe holul blocului?

@Drysna

OK, vedem lucrurile diferit iar asta nu este o problema pentru mine.

Daca gasesc bicicleta vandalizata din cauza de lipsa sa, dau un spritz.

@gibonu aia e cumva o furcă Marzocchi? Dacă a stat atât de mult timp cu roata-n sus, furca e obligatoriu să fie servisată - curățată, uleiul schimbat, simeringurile înlocuite. E păcat de o furcă cu suspensie foarte bună să funcționeze prost. Am făcut asta pentru un Marzocchi Bomber și am găsit cu mare dificultate simeringuri noi de dimensiuni potrivite, la niște americani care s-au apucat să și le producă singuri când Marzocchi s-a lăsat de făcut furci de bicle. Îți dau detalii dacă vrei.

Pe scară poți să incomodezi și mai puțin dacă deșurubezi ușor pipa și ții ghidonul rotit 90 de grade. E o operațiune foarte simplă de pus la loc și strâns în poziție când ai nevoie să folosești bicla.

@puterfixer

Nu, furca este SR Suntour M 3010. Doar arc, fara ulei. Surprinzator, cu toate ca a stat ani de zile afara, furca pare ca inca functioneaza.

Vad ca o furca modelul asta costa aprox. 55 de Euro pe bike24.de.

Oricum, bicicleta noua, in 2004, a costat 1400 Lei in magazin. Erau bani multi la vremea aia, insa nu cred ca se incadra la suspensie pe ulei.

Multumesc oricum pentru disponibilitate.

Referitor la depozitarea pe scara blocului, stiu la ce te referi. Suruburile de la pipa le slabesc si aliniez ghidonul paralel cu cadrul cand merg cu bicicleta in tren.

Nu-i mare operatiune, insa sa fac asta de cel putin 2 ori pe zi (uneori si mai des) nu prea este la indemana.

Oricum, asta cu aliniatul ghidonului o tin ca planul B, daca face vreun vecin scandal (pana acum nu a fost cazul).

Merge si cu 10 kile de apa pe ghidon [distanta sub 1 km].

QfRRodBWqA687q_CDuI2Pitm6A4_46IxJF6NlcrWOq2Wjz5OPG-xP_LtByFZvx3fqOCIl6E0-_CJoEZ1_YalIFr96sFP070Tmbk7XGu2M3orI-xAZSeT1fmXUlHUoV5C3xC_gZq8dznaTiErFvqFYijmFpbal1-XepNM0y9oog4hyUwwvn8t9MEYxwMrkc-B5BdMwo-G7wg8c0i07Q1Kjbec91YOXCy01HAkw5kynO6jZXKVqHNUa08eiMMnCaHTwSkY4hzwV-di3QPBalBw7mafS1VyZTHyhomiVCpqA8X4PSkEAe4NqhhPfsiHhxgx_EvQULuh-LQ6WLZZhMZ696snbyWLicxcwsOpNdPNCvLxoJOav5wO-Wg9P1qZlKUUw4XYRMmyeRfmJ0HC5LY2H2qqU6lAYzJdWlZBWAJgMgBvElbpwUxqEVG6fq-k4NHk8q362pypdn2KsruOj1F539t7M48sy4r7fQCOr9iIJrCBcT0G8_xxZZHxCj6fFtt-9ukT2c_i9LGdYKBfNVJxnFjfoQ6Sw04gJletVANf8R71v70C43cQPYbwvYmAoLSADKUYuYThgawbYWv64jE-aD0pAowKHSRdtp2f2ss=w883-h662-no

1BDgVGiz0r3ZYgkzCE7LRi761Dvq1K1xsG135MlBOdU5-I6yNx-UQDfJ1NVZOMVDTpTE1CMhfjdXwUePjut_Slr5rLLArcLSAKrKCFZtGZxELX3YkMgWVhqEuj-wnb8X8KULqPdAGKvSEByNUgC-eQQ_kTAtKA31NiENkYy3zSVz0Qp4R3PWcGVxSWLxfrBe3bhkpKEKgghM68w-Lm-cI_x3AyxZaKunkHF-mDAUlGoSNRPxEN3q1QYrpMmEd2RZN6UMl7q9yPy4pZqvbZaxCNBtcnXbOd8ntZtDweS9EAngd9PKRsDxMT_RHHEkCKpx60N7ysPgcXP6dFosuWETdkpo8bu5ipMkh4PDa0rw6yGxyzVHEgU5tr7bYzmofubY4U4FuKhR4P2mlc6xUvd0n7SMoI3bE_xlrA6L-mvsyPNGXZz1Qi50f_ivUdpwzvXPFW8NGFbi6Ho6esqoE3uy7fhTtke1hTlT1Kpjn4o84GKHAzT1ZWXmgJ45a6uSCTxLP6MiaccockS9GSX6-y1VKefLbBJa14pRl16phu7dk1ctJi-5rUEXtkEwUWqSMbh0R52JRYW1JbGA_yzUVIBtnwdcphIcN_y64YMYcgc=w883-h662-no

EHDFghC1Ev4YHvGGVAs_7cQiGfByAEGU0-1JxZr3NW6u13vvG-dMCLeE3eq_oBPRsuQb9ITocG5NoHL2sF0pXecdMB2CKluOs-HW9duid-Zg016-Iyko7_PzBlqkAgHZA4uUgL9Z-DE1gsnNWdfIJEl6mZDF-h_6Gea1IVXRWIrsuLEazz1znfQzP41hzwYRfB8DwB1hBn9OzuzCzlGl_F1EQAEKnrFLlaH4kiOWRh16gn-VTY0dI-OW2opc7QDxwK_JrPa9Gj00Ea2kdo_-jZmNXXGiJ2Sixr-A-kMwr3V9VXeO6jQStp1O6F8rIVBZZ9HjIVLofH9BAqHRZE_E7vzJebKT6KKY1wj7qv2cgz5upixATsHVhWjhYE-UljNr6dLMCQ5Vp_PTHhROLzGr6icrDN1c9LvmEmLZ7HVq8A_YzlDDGQPhEGAcyhSQeH8KQ4bQp2w6KUssxABpVu2gJ9xn86VnLNkBmMyiqyMzY3SWeK6X24mwWqgS_bozVxYk7SYbz2pjgN4WQ-qbAJtmxi7p4sae8UUB9tCWJ2owVvvVWYq4GRLUz7BCqEmggBUdMqV3QDE3rNOGiFr15OBVM4x-xdYFPEm6VSxt7eM=w497-h662-no