dan82

Cu bicicleta la cumparaturi/piata

Recommended Posts

daca te apuci, posteaza pe forum, sunt curios ce iese :) si iti pot scrie un articol la mine pe blog

e interesanta, am vazut si la noi in Ro una

Am folosit gentile de tura in ziua aia.

Incarcatura:

• un aspirator
  • 3 pepeni galbeni + alte fructe (mere, piersici si parca niste pere)
  • aparat foto (mare)
  • scule pentru bricolaj
  • 2 casolete si-un borcan

Photo-0002.jpg

(poza este facuta cu telefonul meu...care este un telefon retro - nu suport ideea de "smartfon" - asa ca,scuze pentru calitatea proasta)

Din pacate, fix cu 5 minute inainte de casa am prins un ciob zdravan si foarte ascutit ce a reusit sa se infiga suficient in armatura Marthon Mondialelor :), cat sa intepe timid camera (abia mi-am dat seama acasa unde iesea varful ciobului respectiv). Cum greutatea era maricica, aerul s-a pierdit mai repede.

In rest, FOARTE manevrabila. 

Am mai carat chestii cu ea, inclusiv coletarie (colete lungute). Se comporta excelent.

• Upvote 6

Foarte fain!

Si eu car foarte multe pe bicicleta dar, in general, nu fac poze.

Totusi am vreo cateva:

14615197467_e26355ebe3_b.jpg

14615102918_d042ffffab_b.jpg

14821556133_fb88718227_b.jpg

Asta era mai inalt decat mine :D

14615018409_175ef113f5_b.jpg

Asta avea mai bine de 25 de kg :)

14801721425_30404b519d_b.jpg

• Upvote 6

Haha, foarte fain.

Poze nu fac nici eu, insa am zis "hai sa imortalizez momentu' cu aspiratoru'" (asta e gluma "interna").

@@RaduB cred că e o problemă undeva...ești infidel? Sau mergi prea multi cu bicicleta și ignori partenera de viață? Prea multe flori cari...

Aprovizionor la chioscul de la lacul sfanta Ana

2798738DSC_3766_resize.JPG

• Upvote 7

Doi prieteni, vecini si clienti in timp ce incercau sa care ceva de la depozitul cu materiale de constructii.

Transport.JPG

• Upvote 1

Mergea si la struto-camile dar iaca

IMG_20141003_182103_zpscd5ab21b.jpg

IMG_20141003_182048_zpsebfeea4f.jpg

E prima data cand folosesc cutia la maxim, ea contine 1 kg ardei, 1kg carne, 1,5 kg legume, verdeata, paine. Cutia este pliabila o sa pun si o ppza cu ea stransa

• Upvote 4

Pe o raza de 5 km cam toate cumparaturile le fac cu bicicleta.

2b9f2f4d772354a81fde758abb266d7d.jpg

da4489df46c8f7d75210b8b3d9fefd61.jpg

Cam atat intra in coburi:

0d7a3a7b0f2eace558c7fd9317ca8a1e.jpg

Poza de mai jos prezinta dezavantajul de a nu avea portbagaj si coburi. Au fost echilibristica pura drumurile alea.

949a05568013fbe33ea40ff52ab49aa2.jpg

• Upvote 5

Truckerfeeling - 46,5 l apa si maruntisuri ;) (ieri la cumparaturi )

IMG_4209-001.JPG

IMG_4210-001.JPG

IMG_4214-001.JPG

IMG_4215-001.JPG

• Upvote 7

Acum câteva zile am plecat pentru prima dată cu bicicleta la hipermarket. Afară ploua, erau 2 grade, întuneric, dar am zis că decât să aştept până la 30 de minute microbuzul gratuit (!)... rezultatul: 17 kile în coburi şi ghiozdan (care ghiozdan a stat pe portbagaj, bineînţeles, pentru că nu îmi place să car în spate), adică bicla cam la fel de grea ca astă vară când avea bagajul pe o săptămână.

Minusuri: am adunat un sac de nisip amestecat cu sare de pe drum pe coburi, haine şi biclă (adică la fel ca într-o zi normală de muncă, numai că la muncă nu merg cu coburile, că îmi strică aerodinamica :)) printre maşini).

Conţinutul coburilor nu a fost afectat (că sunt impermeabile, d'aia am luat genţi surplus militar de la un magazin de profil), la fel şi cel al ghiozdanului.

Până acum mă duceam la hipermarket cu duba lor... că era moka (adică am de ales: merg în Auchan AFI că e mai aproape dar mă costă transportul sau merg în cel din Militari, care e la mama cucului, da' are dubă de maxi-taxi moka). Acum mă gândesc să merg mai des cu bicla (până o da zăpada), cei 8 km se fac în vreo 22 minute cu tot cu statul la cele 6 semafoare de pe traseu), iar bicla am văzut că stă bine lângă ghereta paznicului de la parcare (şi legată cu 2 antifurturi).

După ce trece zăpada nu va mai fi nevoie, o minte creaţă a venit cu ideea deschiderii unui hipermarket Auchan în mijlocul cartierului Drumul Taberei, la 5 minute d eblocul meu.

Până acum mă duceam la hipermarket cu duba lor... că era moka (adică am de ales: merg în Auchan AFI că e mai aproape dar mă costă transportul sau merg în cel din Militari, care e la mama cucului, da' are dubă de maxi-taxi moka). Acum mă gândesc să merg mai des cu bicla (până o da zăpada), cei 8 km se fac în vreo 22 minute cu tot cu statul la cele 6 semafoare de pe traseu), iar bicla am văzut că stă bine lângă ghereta paznicului de la parcare (şi legată cu 2 antifurturi).

După ce trece zăpada nu va mai fi nevoie, o minte creaţă a venit cu ideea deschiderii unui hipermarket Auchan în mijlocul cartierului Drumul Taberei, la 5 minute d eblocul meu.

Din ce era odata cartierul Drumul Taberei hulit, ca e departe, ca nu ai mijloace de transport, ca nu exista metrou, ca nu ai unde sa-ti faci cumparaturile acum e zona cu cea mai mare densitate de mall-uri: Billa, Kaufland si Auchan (inca nu i-au dat drumul) puse practic fata in fata, Plaza si Cora la 2 statii de acestea pe linia tramvaiului rapid, AFI relativ aproape si cum ai pomenit microbuze gratis spre Cora Lujerului sau Militari. Iar intr-o arie cu raza de 2-3 km cred ca sunt vreo 10 MegaImage (Argesului - Orizont) si 6 carrefour. Era sa uit, si vreo 3 Lidl. 

Poate ca aceasta mega-densitate de mega-marketuri sa-i convinga pe unii sa mai lase masinile, pentru ca altfel, dupa parerea mea, cele mai grave greseli facute Bucurestiului care au dus la o situatie a traficului fara iesire sunt 1) parcarea pe benzile si trotuarele bulevardelor si 2) numar urias de mall-uri si cladiri de office in interiorul orasului. 

Nu prea va duce la eliberarea traficului deschiderea unui nou mall... pentru că în Drumul Taberei (ca şi în Titan, Berceni, Militari ş.a.) sunt doar blocuri şi magazine... ca să te duci la muncă automat trebuie să ajungi ori în Centru, ori în Băneasa, ori la Gara de Nord.

În afară de şcoli/grădiniţe şi magazine, nu ai la ce să lucrezi în Drumul Taberei.

Este Plaza Center, complexul Apaca, Afi Center si tot complexul Preciziei/Militari, putem gandi si zona Eroilor, nu? stam destul de bine. Nu mai enumar firmele dar sunt destul de multe si foarte mari. 

De la Moghioroş la Preciziei sunt vreo 7 km, până la AFI sunt vreo 4, iar Plaza e mititel. Iar în Drumul Taberei sunt 300.000 locuitori.

Am plecat si eu la cumparaturi cu ea, si m-am ales cu o unitate cazuta pe asfalt..din fericire functioneaza. Am montat de curand un cos pe fata si imi duce cumparaturile ok, e bine ca pot sa fiu cu ochii pe ele si pe strada. Soferii nu dau intotdeauna prioritate noua.

Lipsă de activitate pe topicul ăsta...

MN06elI.jpg

• Upvote 4

Nu am o bicicleta „wow”. Este o bicicleta de supermarket, dar cu care imi pot face treaba. Pot face naveta cu ea linistit, iar in weekend o plimbare putin mai lunga (20-25km) este bine-venita. O bicicleta mai buna cu siguranta mi-ar usura pedalatul, insa cea mai buna bicicleta este cea pe care o ai, nu? yahoo_bigsmile.gif 

Toate accesoriile de pe ea: 
- Far: https://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=32124 
- Stop: https://www.playbike.ro/produs.php?id_produs=28322 
- Sonerie la 5 lei 
- Reflectorizant roata: http://www.marosbike.ro/alte-accesorii/reflectorizant-roata-contec-4-bucati.html 
- Aparatori din plastic - nu le gasesc pe internet 

NJ0A8zx.jpg
d7unhWZ.jpg 
res_65d11999ad8a4ef734bf1e4fef650327_full.jpg

Vreau sa o folosesc pentru naveta, plimbari si poate cumparaturi, dar nu mari. Nu vreau sa o transform chiar intr-o bicicleta ca cele de aici. Nu cred ca ar arata bine MTB-ul meu „FS” in varianta bicicleta utilitara, de cumparaturi / piata. Parca e cam mica :D 

• Upvote 2