dan82

Cu bicicleta la cumparaturi/piata

Recommended Posts

Uitasem de topicul asta :)

Deasupra un sac de cartofi ~ 30kg, in genti faina ~ 20kg.

Imagine postată

Varza, si in sac si in gentile umplute pana sus.

Imagine postată

Deasupra un sac de cartofi ~ 35kg, iar in genti... nu mai stiu ce aveam.

Imagine postată

• Upvote 1

Prin Copenhaga era plin de biciclete triciclete dintr-astea, în care oamenii cărau cam orice: de la copii până la cumpărături pe o lună, mobilă, sticle şi cutii de bere goale (pe-acolo se reciclează) şi alte ciudăţenii. Habar n-am cât de uşor e să schimbi direcţia cu aşa ceva când ai lada plină, dar mămicile de pe acolo păreau să nu aibă nicio problemă.

Sunt curios cât de strâmb s-o uita poporul român la tine dacă ai veni cu aşa o jucărie la supermarket în loc de ceva pe benzină sau motorină. :)

Sunt curios cât de strâmb s-o uita poporul român la tine dacă ai veni cu aşa o jucărie la supermarket în loc de ceva pe benzină sau motorină. :)

Mai este si problema depozitarii, cum urci o asemena bicicleta pana la etajul 7 cu liftul? Daca nu stai la casa (sau daca nu ai garaj in fata blocului) este cam dificil sa folosesti asa ceva.

La noi se uita stramb si la o bicla normala. Am parcat de vreo doua ori in fata supermarket-ului si a venit portarelul sa imi spuna sa o mut de acolo, si sa o las in parcare. De vreo doua ori m-am certat tare cu respectivii, care din lipsa de alta ocupatie, vor sa-si arate importanta.

La noi se uita stramb si la o bicla normala. Am parcat de vreo doua ori in fata supermarket-ului si a venit portarelul sa imi spuna sa o mut de acolo, si sa o las in parcare. De vreo doua ori m-am certat tare cu respectivii, care din lipsa de alta ocupatie, vor sa-si arate importanta.

Eu nu am avut probleme de genul asta si am bagat-o si in banca.

Mai este si problema depozitarii, cum urci o asemena bicicleta pana la etajul 7 cu liftul? Daca nu stai la casa (sau daca nu ai garaj in fata blocului) este cam dificil sa folosesti asa ceva.

Nu m-ar deranja să o las în faţa blocului, legată de un stâlp, dacă nu aş şti că mi-ar strica-o toţi puştanii din cartier urcându-se pe ea/în ea. De furat nu mi-as face griji, nu-s multe prin ţară, sare imediat în ochi şi ar fi relativ uşor de găsit în caz că (mare păcat că la noi nu se poate înregistra bicicleta la poliţie)...

Dar da, în contextul actual ai dreptate - dacă nu stai la curte, nu prea are rost să-ţi iei aşa ceva. Plus că nici nu ai avea pe unde merge cu ea; pistele-s o glumă sinistră (cum ar fi să nimereşti una dintr-alea cu stâlp în mijoc?), iar pe stradă nu ai rezolva nimic în afară de a stârni o simfonie de claxoane.

În orice caz, pentru LucianTheOne cred că ar fi perfectă o jucărică dintr-asta (idee pentru un viitor proiect? ;) ). Îţi dai seama câţi cartofi şi câtă varză intră-n lada aia? http://www.ciclism.ro/forums/public/style_emoticons/default/laugh.gif

sa vezi ce de bere intra. Da lucian a pus numa pozele cu cartofii sa para baiat serios :D

La Cluj au început cam de un an să apară rasteluri de biciclete. La Cora, la mall (câte două la fiecare intrare, şi mai mereu sunt 2-3 biciclete în ele), etc. Parcă încep lucrurile să reintre în normal. Îmi amintesc că în 88-89 erau rasteluri pe la toate companiile mari la intrare, pe la magazine, la facultăţi, sau pur şi simplu în oraş în zonele centrale.

Aceisi problema cu paznicii de la un mall foarte mare din Braila am de fiecare data cand ma duc sa-mi platesc facturile si sa fac cumparaturi, deoarece de aici lipsesc acele rastele unde poti parca bicicleta.

Am facut aproape lunar memorii,recomandari si sesizari pentru un rastel dar pana acum nimic.

Paznicii i-mi spun sa o asez in spatele usilor glisante[este un loc mai ferit si mai putin circulat] cica acolo ar fi camera de supraveghere si nu se intampla nimic,dar odata am avut surpriza neplacuta de a-mi fi vandalizata bicicleta de unele accesorii[catadioptrii,capacelul de sonerie,chiar si seaua au incercat-o dar nu au putut sa o ia].

Am intrebat paznicii daca au vazut pe cineva suspect,mi-au raspuns sec ca nu e treaba lor si ca fiecare sa aiba grija de lucrurile lui.

Ce concluzie sa tragem din aceasta experienta negativa?

Eu unul nu stiu ce sa mai spun.

Cu stima Nicu din Braila.

In cluj a disparut din parcarea de la auchan,un rastel,erau 2,acuma trebuie sa ma chinui sa imi pun cursiera in rastel. incap 5-6 biciclete... + cate-o motocicleta,plus un cocalar-carrier pe acolo bagat,ca nu o gasit parcare...nasoala situatie,deseori am gasit plin rastelul de la auchan,constant sunt 3-4 biciclete legate. in alta parte sa o pun nu-i voie,cica.

Apoi nu stiu ce fac astia din Iulius Mall ca de un timp incoace, ba dispar rastelurile, ba apar, iar dispar, apoi iar apar..

Am intrebat pe un gardian deala, cica-i pus afara in fata la iulius.

Mie mi-au furat bicicleta din rastelul gurii de metro...In seara accea am revenit ca pieton acasa :(. Cu toate ca sunt doua camere video care supravegheaza locul.

Dute si fa rost de filmarile de acolo.

Eu unul chiar nu am nici o problema, cand vad ca pe langa u-lockul meu toate celelalte biciclete din rastel is legate cu cablu. O singura bicicleta am vazut legata cu un Abus Granit model te top, era un city bike Cube, model scump, asa DA!

"noua" mea "cioacla" de facut piata si mers prin oras, cu dedicatie speciala pentru Frank:

cadru tip "fier""calorifer"cum ar zice "sportivii" da' bucuresti, deosebit de confortabil cu tuburi "high tens" facut de Puch, angrenaj 105 cu o foaie de 42, 6 viteze, sonerie si oglinda. desigur nu lipsesc cricul, aripile, portbagajul si antifurtul kriptonite.

Imagine postată

Uploaded with ImageShack.us

Imagine postată

am probat-o ieri si este ceva de vis, confort... a...am uitat sa specific faptul ca nu are si nici nu va avea vitezometru.

... cu dedicatie speciala pentru Frank

Dedicatiile (prietenilor) ma onoreaza in in timmp ce "portbahaul" ma deranjeaza (deh; gustul, opppticcca, prafticcc ;) ;) ).

Sportivii de Bucuresti ... was is was ?!? Geh weida ...

sportivii de bucuresti sunt tot aia pe care ii iubesti tu prin bavaria, aia cu multe perechi de ... si cu viteze mari in cap.

portbagajul va deveni negru, dar nu am avut inca vopseaua.

Imagine postată

Bre, te hotărăști?

Hidratare sau siguranță?

Mai are loc vreun bidon p-acolo din cauza lu' antifurtu'? Imagine postată

Misto bicla, facuta pe gustul meu. Dar portbagajul ala e ridicol orice culoare i-ai da. Chiar n-ai gasit altul? Iti fac eu rost de unul mai potrivit.

Daca dai Ulocu mai in spate s-ar putea sa incapa si un bidon.

...portbagajul va deveni negru, dar nu am avut inca vopseaua.

Nu la culoare m-am referit :)
  • Upvote 1

cand imi iau tubus pe bicicleta pentru cicloturism pun portbagajul point de pe ea pe "cioacla". doar ca pana la tubus mai am ceva facturi de platit :)

ps: ma cam saturasem de mers pe ghidon curbat de cursiera imbracat la costum. asta-i motivul pt care mi-am facut city bike. mai merg pe la intalniri unde tinuta sport nu e chiar potrivita. iar la piata o bicicleta scumpa nu are ce cauta legata de gard. mai inainte aveam un sputnik cu ghidon drept. mergeam binisor si cu el insa cadrul era cam mare si nu aveam aripi, lucru dreanjant cand ploua.

Am fost saptamana trecuta la oras dupa cumparaturi. Pedalam fericit ca e vreme buna si ma gandeam, oare nu mai bine luam o cursiera? Nu ca pe cursiera n-am portbagaj si nu pot pune gentile. Si brusc am realizat ca nici pe cicloturista verde nu aveam gentile puse. Am oprit m-am frecat la ochi, si da! portbagajul era gol, toate cele 4 seturi de genti erau acasa. Parcursesem deja 3-4 km si nu am avut chef sa mai intorc.

Am ajuns la bazar cu o lista de cumparaturi de jumate de metru si ma gandeam ce-o sa ma fac. Bazarul sucevean e in renovare, multe chioscuri inchise, inclusiv furnizorii mei, asa ca n-am luat prea multe. Am cautat pe la gunoi, am gasit o cutie de carton si niste sfoara si sarma si m-am descurcat. Am pus cutia pe portbagaj, marfa inauntru, a mai incaput ceva in borseta si buzunare si am ajuns cu bine acasa.

apai Luciane, cursiera este o alegere foarte buna pentru drumuri lungi sau sport, in nici un caz pentru piata. iar daca ii montezi cauciucuri mai groase si portbagaj nu se mai chiama cursiera. ci incepe sa se chieme bicicleta de touring. eu pe asta o mai folosesc la piata uneori.

Imagine postată