dan82

Cu bicicleta la cumparaturi/piata

Recommended Posts

Eu folosesc acelasi Velors romanesc din vara. Cum am de cumparat ceva, sau trebuie sa o las mult prea mult intr-un loc pe care nu il cunosc prea bine (am un antifurt ceva mai bun - un Trelock FS300, pt MTB, dar parca tot nu imi vine sa o las 7 ore intr-o parcare, intr-o zona necunoscuta), ma urc pe ea si imi fac treaba.

Azi, ca a dat ploaia, mi-am tras nitele haine mai de munte (ma rog, cam d-astea am, nimic pretentios..doar materiale care nu absorb apa si mai si respira), adica niste pantaloni simpli de drumetie, semi-impermeabili, niste bocanci de oras, un tricou respirabil, un polar si pelerina de ploaie peste. M-am suit pe tzoacla si da-i spre serviciu.

Isi face treaba la cumapraturi, folosesc acum coburile de la bTwin, pe care le-am luat si la cateva drumetii pe MTB dar la care voi renunta in favoarea unor Deuter sau Ortlieb la anul, din cauza fiabilitatii si a sistemului prost de fixare :). Dar, pentru un portbagaj de oras, mers pe plat, etc, sunt ok.

Vad ca nu le-a inundat ploaia, deci e ok.

Am mai adus o mica modificare biclei..i-am pus monobloc si alt pedalier, la un pret bun. Se comporta ciudat rau axul pe bile si ingreuna nitel pedalatul (sau poate sunt eu obisnuit cu astalalta, nu stiu).

Iat-o:

https://picasaweb.google.com/lh/photo/wwob_sbySmoKkl68c1xnyXpMIZAY9c7S6E0TC0235CM?feat=directlink

https://picasaweb.google.com/lh/photo/BNQTdkhR-t_lQzydGwWs3npMIZAY9c7S6E0TC0235CM?feat=directlink

Azi am fost la cumparaturi si am fost nevoit sa sun un prieten sa vina sa ma ajute cu bagajele. Si nici n-am luat tot, cateva piese le-am uitat, cateva nu erau pe stoc, iar la un magazin a inchis mai devreme.

Poze am uitat sa fac :(

Va invidiez, dragi colegi, voi inca mai mergeti cu bicicletele, pe aici a venit iarna si frigul, asa ca, deocamdata pauza cu bicicleta. :((

In mod normal si aici ar fi trebuit s-o dea cu zapada...dar nu se intampla.

Depinde de vreme. Dacă e uscat asfaltul, frigul e ultima problemă, oricum vorbim de un minim de -10 iarna asta, cîteva zile, acum sînt +10 în timpul zilei sau ~0 dimineaţa. Ceea ce nu mi se pare o problemă, evident că pui o căciulă, mănuşi, eventual ceva pe faţă dacă simţi nevoia, dar în rest e ok.

Plus că te obişnuieşti. Cînd a început vremea rece, obişnuit fiind cu +30 din vară, mi se părea super-frig, dar după cîteva ture la -5 orice temperatură peste zero mi se pare primăvară, dau jos imediat mănuşile şi căciula. :)

Bine, la zăpadă, polei, lapoviţă trag linie pentru că circul cu bicicleta ca să mă simt bine iar înotul prin noroi sau derapajele nu mă încîntă. Pe ploaie în schimb mai ies cîteodată, din... curiozitate dacă vrei, e ceva diferit. :)

Va invidiez, dragi colegi, voi inca mai mergeti cu bicicletele, pe aici a venit iarna si frigul, asa ca, deocamdata pauza cu bicicleta. :((

eu merg pe bicla si iarna nu vad de ce nu s-ar putea sa profiti din plin :D

hehehe, ia uită-te de unde postează Remi :)

și p-ormă caută bancul ăla care circula pe net cu românul care scrie o scrisoare pt. acasă povestind iarna canadiană... ;))

Sincer, și eu am lăsat-o de ceva vreme.

N-am țoale adecvate, sunt mega-friguros și drumul spre birou e f. scurt. Îngheț ca naiba În primul km și numai ce apuc să mă Încălzesc că am și ajuns.

În plus, nici bicla nu-i echipată cu gume adecvate...

later edit: ăsta fuse postu' cu "nr. fiarei" :-S. brrrr...

Îngheț ca naiba În primul km și numai ce apuc să mă Încălzesc că am și ajuns.

Problema asta are o solutie: poti sa mergi pe o ruta ocolitoare. :)

:))

Da, Da' ce fac în primul kilometruuuu'???

recunosc: mă fofilez, caut scuze ca să nu mai merg cu bicicleta... ^:)^

Și mai recunosc acum ceva: deja n-o mai iubesc... am văzut una cu forme mai apetisante și schimbătoare mai pline de nuri.

Este SH, da' e o bijuterie și "momental" sunt în gaură la buget ca să-mi pot permite o amantă așa scumpă ;)

Eu merg cu bicicleta si iarna dar cu echipament adecvat .

Pe unde te poate duce bicicleta alti nici nu viseaza.

• Upvote 1

Uite ce ușor e de carat dacă ai portbagaj si o banda scai (velcro) lunga, pe mountain bike eram terminat, oricum in pachet erau piese pentru ambele :)

Imagine postată

Imagine postată

Vad ca isi face treaba cu prisosinta KTM-ul,sa-l folosesti/calaresti sanatos,inca mai plang dupa el.....

Cateva maruntisuri cumparate in ajun. Grosul cumparaturilor le-a adus Alina din Suceava cu o masina.

Imagine postată

si de ce borcanul de castraveti nu este legat?! :-W consumai din mers din ei?! :-J

Borcanul tocmai il scosesem din beci. L-am pus si pe el pentru aspectul artistic, e productie proprie.

Salut.Si eu am o bicicleta DHS mountain bike si am montat un cos in fata.Ma folosesc f.bine la cumparaturi in oras.Daca de pasti anul trecut am pus un piciuor spate de porc(sold) si alte carnarii si a rezistat(imi era friac sa fac miscari bruste laterale ca de...).De cateva zile a inceput sa ninga si m-am oprit cu mersul pe bicicleta.Pai unii fac "bicicleta"in casa iar altii"mai modesti"merg"pe viu"ca sa-si rezolve utilul cu placutul.Adevarul ca"dotarea tehnica super cu piese bune"mergi"domneste"cu ea.Am cumparat din piata diverse piese"chinezarii",sunt slabe.Cine a zis bine a zis ,dai un ban si stai in fata...

Borcanul tocmai il scosesem din beci. L-am pus si pe el pentru aspectul artistic, e productie proprie.

Si in legatura directa cu camel-back-ul :)

Am un portbagaj de bicicleta cu prindere pe tija de sa si vreau sa ii gasesc un cos sau niste genti cu posibilitatea prinderii pe sina acestui portbagaj, am cautat si pe net si marea majoritate sunt clasice pentre portbagaje vechi cu prindere pe butuc.

La cele cu prindere de tija şeii există pericolul să cedeze ceva dacă le supraîncarci, ori portbagajul, ori tija şeii. Ce greutate intenţionezi să pui pe el? Ai amortizare pe spate la cadru? Sigur nu găseşti o modalitate de-a monta un portbagaj normal?

A La cele cu prindere de tija şeii există pericolul să cedeze ceva dacă le supraîncarci,

B ori portbagajul, ori tija şeii. Ce greutate intenţionezi să pui pe el?

C Ai amortizare pe spate la cadru? Sigur nu găseşti o modalitate de-a monta un portbagaj normal?

A Ce inseamna supraincarci si de ce sa faci asta?

B In primul rand este afectat seatube in zona de contact a tijei (sub colier, mai ales daca tubul este crestat) in cadru.

C Atunci nu mai conteaza, fortele fiind preluate de amortizor

ontopic

Imagine postată