dan82

Cu bicicleta la cumparaturi/piata

Recommended Posts

Eu merg la hipermarket cu un single speed si am gasito in rastel dar supriza quik release furat la roata fata. Am mers pe jos pana acasa dar fericit ca am scapat doar cu atat.Si culmea nu cu mult inainte de incident am vorbit cu un om care la quik release adoptase niste coliere de plastic cu suruburi .Dar am zis ca hoti cauta portofele pline nu quik release . :-

Tocmai am venit cu bicicleta de la piata, foarte ciudat cum am dat tocmai acum de topicul asta, eu merg cu geanta sau rucsacul intrucat nu am cum sa-mi pun un portbagaj pe single speed neavand gauri de fixare. Stie cineva daca exista portbagaje care merg montate si fara, cam cum sunt aparatorile de cursiere?

Am atins un nou record de greutate. Nu stiu cat aveam in spate dar la viteza mica ma dezechilibra, iar la viteza mare pierdeam controlul.

Pe remorca 8 anvelope, 6 jante de 28", 4 aripi de tabla si o sacosa mare cu diverse cumparaturi. Dupa ultimul upgrade doar remorca goala trece de 10kg.

In genti piese de bicla, marea majoritate din fier. Daca ar fi vazut mesterii de la Ortlieb cat am pus in gentile lor mi-ar fi anulat garantia. Ca ei recomanda numai 10kg intr-o geanta.

Imagine postată

• Upvote 1

Da' măcar o estimare, așea... ;)

Altfel nu poa' să fie record. Că nu poate fi omologat...

Sincer eu la cumparaturi merg cu Pegasul modelul Camping pliabil si este foarte util. Anul trecut m-a trimis bunica sa iau vreo 20 25 kg de zahar (nu ma intrebati de ce) si am luat pegasul. Foarte utila bicicleta in transport si pentru plimbari usoare de "seara"

Dacă ai avea în general unde să lași bicicleta în siguranță la cumpărături ar fi perfect.

Eu din acest motiv prefer să merg cu pe josul la magazine cel mai des.

Da' măcar o estimare, așea... ;)

Altfel nu poa' să fie record. Că nu poate fi omologat...

Aia am uitat sa o cantaresc dar de acum inainte nu mai iert nimic.

Cred ca am doborat recordul. 60kg de varza in saci si 20kg de ciuperci in genti. Plus 30kg bicicleta cu remorca.

Imagine postată

• Upvote 2

Tare! :D

Astazi in rastelul de biciclete de langa un magazin (adica nu-s chiar off-topic! :D ):

Imagine postată

Eu zic că un asemenea amplasament pentru bagaje ar face bicicleta îngrozitor de greu de controlat. Îţi recomand cu căldură un portbagaj faţă cinstit. Eu aşa am şi e foarte OK.

E bun si ala, dar pentru doua paini, un ziar si o cutie de lapte, nu o gramada de lemne cum cara cineva...

Nu vreau sa car in el, ci sa am la indemana o borseta/haina usoara sau alte nimicuri.

LE: exact LTO

Scuza-mi expresia: iecs!

As vrea ceva built-in. O fi chestie de gust, rationament, nu stiu. Dar vreau.

Da, modelul asta e mult mai util. Deoarece e prins de cadru, centrul de greutate nu se schimba de fiecare data cand misti ghidonul. 

tre' sa imi modific si eu trotineta de oras,in sensul ca sa ii pun niste gume noi,sa o fac SSP si sa ii adaug un portbagaj.Revin cu poze dupa ce "tranzitia " e completa