dan82

Cu bicicleta la cumparaturi/piata

Recommended Posts

Eu zic că un asemenea amplasament pentru bagaje ar face bicicleta îngrozitor de greu de controlat. Îţi recomand cu căldură un portbagaj faţă cinstit. Eu aşa am şi e foarte OK.

si eu raman la parerea ca e mai ok un portbagaj pe fata

Eu fac cumparaturi de toate genurile cu bikla si am rucsacuri de toate marimile .Dar hoti sunt problema principala  si la magazine mereu stau in stres.Nu i-mi place sa am jeguri de biciclete pentruca dupa mine fiecare bikla indiferent de marca merita respectata curatata si pusa la punct.Ultima data mi-au furat quik release de la rota fata si am fost nevoit sa fac mars fortat .Am vazut ca uni au montat niste coliere din plastic pentru acest motiv.Parerea mea ca la rastelul de bikle ar trebui sa fie o camera video asa sunt sanse sa se reduca posibilitatea de furt.Lantul este pentru oameni cinstiti nu pentru hoti

@ Madalin96

„Fara suparare dar as vrea sa vad cum aduci din real un bax de apa si un bax de sucuri.Si nu mai pun mancarea,fructele,legumele si altele.“

Iti raspund aici fiindca in topicul unde ai pus intrebarea raspunsul meu a disparut tam-nesam fara sa-si ieie ramas bun >:D<

Intr-o geanta Ortlieb (Bike Packer sau Back-Roller Classic) incap 20 l.

In practica: intr-un Bike Packer mie-mi incap 9 PET-uri de un litru (intr-un Back-Roller Classic cred ca incap 14 PET-uri daca nu inchizi geanta).

Cit crezi ca incape pe un “carucior” din asta?

TR_4.jpg

TR_2.jpg

TR_3.jpg

• Upvote 1

platforma asta e geniala. ma intreb ce o fi cu buteliile alea laterale?

La intrebarea asta am raspuns de citeva ori in gluma ca sint  „pentru propulsie“ – raspuns la care unii iexperti dadeau admirativ din cap.

Fara gluma:

Dat fiind faptul ca folosesc trailerul si la ture lungi unde am nevoie de aceste butelii am crezut ca este cel mai indicat loc pentru fixarea si transportul lor (+ doi suprti de bidon).

Faptul ca in pozele de mai sus mai sint montatepe trailer se datoreste lenei – cind folosesc trailerul pentru mers la cumparaturi nu ma deranjeaza.

Si la Cluj este o bicicleta, defapt este tricicleta, cu o plaftorma mare in fata, cred ca poti cara chestii multe cu ele. Cand o mai prind, ca am drum pe unde sta propietarul aproape zilnic, ii trag o poza.

• Upvote 1

M-am dus la Lidl sa-mi iau un stand pentru bicicleta si am cam inghitit in sec cand l-am vazut. Ma asteptam sa fie ambalat mai compact, si sa-l pot cara usor pe bicicleta.

Sa-l pun de-a curmezisul nu prea mergea, ca nu mai aveam loc pe banda, asa ca l-am pus de-a lungu'.

M-am discurcat binisor, chiar daca simteam cum dadeam din coada cand ma strecuram printre masinile blocate in intersectii.

Stand1.JPG

• Upvote 1

Ca de obicei, gentile pline cu piese de bicla, iar deasupra cauciucuri fara numar.

Am fost inspirat ca mi-am luat si rucsacul, ca m-a sunat nevasta-mea sa trec si pe la supermarket. Asa ca l-am umplut si pe el.

DSC09259.JPG

• Upvote 2

Am facut o remorca pentru un client si inainte sa o vopsesc am scos-o la un test intensiv.

Pentru ca aveam loc, am cumparat tot ce am avut nevoie... si ceva in plus!

DSC09832.JPG

• Upvote 1

eu m-am obisnuit sa imi iau un rucsac mai mare si sa car in acest mod cumparaturile.Poate nu e cel mai comod,dar tinand cont ca am supermarketurile aproape de casa,nu e un mare impediment.

Exista adaptoare utilitare si pentru biciclete cu 2 locuri?

Te referi la tandem? Daca da, nu e nici o diferenta fata de o bicicleta obisnuita.

Da mai multe detalii referitor la ce doresti.

Nu stiu daca sunt off-topic, da' de astazi suntem (eu si consoarta) posesorii a doua biciclete de oras, cu care vom merge la serviciu/piata/cumparaturi inclusiv pe vreme rea (lucru mai greu cu MTB-urile, caci ne stropeam si trebuia sa le curatam cum ajungeam acasa...).

DSC_0331.jpg

DSC_0332.jpg

DSC_0339.jpg

Doua biciclete ce intentionam sa le folosim o viata :)

• Upvote 6

vad ca sunt ceva persoane ce dezbat subiectul :D dar nu am vazut nici o bicicleta cu cos in fata, cum sunt cele de hotdogi din SUA. Chiar nu are nimeni asa ceva?

Dar nu are nimeni de pe aici asa ceva ? :D Sau nu a vrut nimen sa isi faca asa ceva ?

post-16855-0-14856100-1398628754_thumb.jpg

post-16855-0-65896800-1398628754_thumb.jpg

Am vrut sa-mi fac si inca mai vreau, dar momentan ma abtin din lipsa de timp, buget si nevoie.

timpul si bugetul.. astea omoara proiectele :)

@@Zack

Te referi la "cargo bikes", deci. Cand ai spus "cu cos in fata", lumea s-a gandit la cosulete ca in pozele puse de Lucian :)

Am si un coleg ce detine o astfel de bicicleta. Conteaza foarte mult sa nu stai intr-un oras precum Bucuresti (adica sa nu stai in Bucuresti :D), caci aici e greu si cu o bicicleta normala pe multe bulevarde. Am inteles ca s-ar controla nitel diferit (ceea ce are sens).

Ar fi frumos sa poti merge pe oriunde si sa pui si copiii intr-o bicicleta de genul asta (cu loc in fata).

Sambata asta, mergeam cu trenul spre Targoviste. Au fost cateva femei ce s-au urcat cu biciclete de oras in tren. Si ma refer la doamne ce mergeau sa vanda la piata. Foarte frumos!

Si aratau si bine bicicletele. Simple si ingrijite, asa cum imi plac :)

Ma gandeam ca sunt persoane pe aici care detin o mica afacere si au o bicicleta de genul care o folosesc pentru promovare/promovarea produselor :) de curand am vorbit cu cineva sa ii construiesc ceva de genul, si eram curios cat de fiabil este un model de genul, vroiam sa aud 2-3 cuvinte de la cineva care detine o astfel de bicicleta.

Ce intelegi prin fiabil? Conteaza ce componente bagi in ea.

Se manevreaza ceva mai dificil, dar numai la inceput pana te prinzi. Am vazut concursuri de viteza si de carat greutati cu asfel de biciclete si concurentii respectivi chiar stiau sa le manuiasca.

Eu mi-as face un Bakfiets clasic, cu o roata pe fata. Am aproape tot ce-mi trebuie si in doua, maxim trei zile as face-o (cu tot cu sudat si vopsit).

Daca doamna asta poate sa care doi copii, eu as putea vreo patru! :D

bakfiets.jpg

• Upvote 1