florin75

Comenzi wiggle.co.uk

Recommended Posts

Dacă nu ajunge mâine coletul le dau email că pot să trimită banii înapoi. :)

Colet UK-Ro cu e-cont, aproape 3 săptămâni. Colet Ro-UK cu Poșta Română, 4 zile.

• Like 1

Cel fara tracking number. Asta dacă te referi la transport. 

😁 ma gandesc, da' eu intreb dintre e-cont si Posta, care nu oferta tracking?

Posta nu are niciun fel de tracking.

Econt are ceva, dar e minimalist :)

Daca alege cel free, nu are tracking number. Daca alegi cel platit, da, ai. Depinde prin ce firma este livrat. Ultimele cateva colete nu le-am primit prin e-cont si au avut tracking. Nu mai stiu unde, dar am platit transportul (parca 11 sau 16euro, nu mai retin). Posta are tracking number...Sau nu am inteles eu foarte clar despre ce se discuta :) Mai mult ca sigur....

Pana la urma, care e intrebarea ta, Dane? Vrei sa comanzi cu free shipping de pe Wiggle? Daca depasesti suma necesara, care nu mai stiu cat este, vreo 60-70euro, nu o sa ai tracking number, ti-am raspuns si mai sus, indiferent prin ce firma iti vine coletul. Daca platesti transportul, prin optiunile de plata oferite de Wiggle, automat iti vor da si un tracking number si firma prin care iti va fi livrat coletul la adresa.

Ca nota, eu am comandat un set de roti, colet ce l-au impartit in doua, la diferenta de cateva saptamani, anume 3 la numar. Au venit prin e-cont fara tracking number. Nu auzisem pana atunci de firma respectiva...dar am primit un email de la ei, pe emailul de comenzi, ca imi va fi livrat un colet in ziua respectiva. Si am zis CE? DE LA CINE? DE CE? Santa?!!! M-am alarmat nitel caci nu stiam ce colet trebuie sa imi vina prin firma respectiva.

19 hours ago, fizikant said:

Colet UK-Ro cu e-cont, aproape 3 săptămâni. Colet Ro-UK cu Poșta Română, 4 zile.

L-ai trimis cu asigurare din Romania? La trimitere ai completat ceva hartii primite de la ei sau ai trimis ceva facut de mana? Returul ma gandesc ca nu a fost gratuit. Poti descrie nitel procedeul de retur, eventual cu bold, ceva, ca sa ajute si pe altii, daca ai cumva timp zilele astea? Mersi!

(Ar merge un topic closed and sticky pe tema asta, unde sa fie mentionate aceste detalii, ce hartii sunt necesare si cum se procura acestea, etc? Retururi magazine online sau ceva de genul asta @Traveller. Poate ar fi de ajutor. Zilele trecut a mai intrebat careva cum se face asta, parca pe Bike24. Nu mai retin.). 

Trebuie sa trimit un colet la ei ca fac anul de cand l-am primit si aici se pare ca nu cumpara nimeni...am zis ca le dau si scap de un retur si costul aferent acestuia. Castelli si marimile lor...mama soarelui!

Intrebam referitor la ce-a zis fizikant, ca nu am inteles care din cele 2 servicii are tracking. De obicei cand am comandat de la wiggle, am facut-o cu tracking, pentru cativa euro in plus, mai mult pentru linistea mea. Am impresia ca ce nu e cu tracking si trece prin Posta, cam dispare ( nu numai piese de bitza ).

Mai, serviciile de curierat la noi sunt sub orice critica. Vorba cuiva de pe forum, servicii de lumea a treia. Chiar acum am completat 5 foi contractuale la o firma de curierat. Nu vrei sa stii cat de praf erau, atat contractual, cat si paginatie, culori, fonturi diferite, etc, doar ca sa trimit UN colet in afara tarii cu asigurare si sa nu ma coste un rinichi. Si chiar si asa, legea este "interpretabila". Dispar si in alte tari, stai linistit. Nici posta germana nu e foarte breaza, dar sunt destul de rare cazurile la ei.

Vorbind de grafica , cred ca daca le vedea @MaC® radea cu lacrimi sau ii dadeau lacrimile instant. 

@Danyutz Lăsând deoparte anumite divagații fără nicio legătură cu topicul apărute în ultimele ore, la ultima comandă wiggle aveam 3 optiuni:

1. Transport gratuit, fără tracking (adică prin Poșta Română)

2. Transport prin curier, cu livrare la adresă și cu tracking - aproximativ 3 Euro (cu econt)

3. Transport prin curier cu tracking și cu livrare a doua zi - aproximativ 12 euro (probabil cu DHL, TNT sau UPS).

• Upvote 1

Pana in 11.10 am primit un bonus de 17% reducere dacă e cineva interesat sa își comande ceva. Nu știu la ce produse se aplica, dacă e cineva interesat, pm și trimit print screen. 

24 minutes ago, freetools said:

la o pereche fata spate http://www.wiggle.co.uk/shimano-105-5800-brake-caliper/  

mai merge bagata reducerea ?

Daca nu dai mai multe detalii, nici nu am cum sa iti raspund exact. Sunt 2 culori, 2 variante...variaza pretul de la 28.90-32.99euro. Pe negru ar fi 58.90euro.

Cum zice si @catalinm este posibil ca ceea ce este deja redus, sa nu primeasca o extra reducere. De fapt, cu siguranta...dar na, merita incercat.

31 minutes ago, freetools said:

Da, varianta pe negru.

Comenzi preiau doar prin pm, daca doresti ceva :) Pot trimite si screen din cos cat costa produsele.

Foarte interesanti astia de la Wiggle.

Doresc sa fac un retur, urmez pasii, imi dau seama la sfarsit cam am de platit 12 euro. Fiind primul return, nu stiam exact ce se intampla, asa cam am luat legatura prin chat. Am dat de unul care era obosit tare.

Il intreb cum pot sa leg o alta comanda de alta, zice sa pun produsul si numarul de comanda inauntru. Zic cum, pe un biletel? Zice da. Zic, daca se pierde, ce se intampla, caci nu apare nicaieri ca v-am trimis pantalonii. Si unde stiu eu ca primesc banii pe pantaloni, caci daca fac pentru o alta comanda return label, trebuie sa platesc alti 12 euro. Zice stati linistit ca...zic nu pot sta linisti ca, caci sunt niste bani acolo. Pai doar asa se poate. 

Zic ok, alta nelamurire. Sunt doar 4 puncte de ridicare a coletelor, caci scrie posta romana, nu "shop and go" ce ziceti la voi pe site? Da, doar 4 si astea sunt. Dupa ce am facut return label, maresc nitel pe harta si ghici ce vad, Urgent Cargus.

Buun...platesc cei 12 euro. La sfarsitul chestionarului, erau 3 chestii de downloadat. Zic ce ma doare sa le dau pe toate jos. Si vad la sfarsit pe foaie retur gratuit. Prin DHL. Adica exact cu e la Bike24.com. Si zic ce naiba?! Ma uit si pe celalata foaie, iarasi retur gratuit prin Germania. Dar pe a 3-a apare invoie de la o alta firma, 12euro. Stau si ma gandesc retur gratuit prin posta, dar eu totusi platesc 12 euro. Care e smecheria atunci?

Le-am dat email si am cerut o explicatie. 

In primul rand dispera ca trebuie sa umblu cu coletul in brate pe la mama soarelui prin Bucuresti ca sa fac return, cand pe el scrie posta romana, plus ca si platesc pentru asta, cand pe hartia de transport scrie clar ca este trasport gratuit.

Cross my heart I hope to die...am impresia ca la Wiggle lucreaza doar retarzi!

A facut careva o returnare de comanda la Wiggle, poate careva sa imi explice ce treaba are Urgent Cargus (ShipandGo something) cu faptul ca labelul este pentru Posta Romana ca la orice alt return de comanda cum are Bike24, BD, BC, Sigma, etc? Ma obliga sa duc in programul Urgent Cargus, 9-17, coletul la nu stiu unde mama naibii, 4 puncte de colectare, cand de fapt return label e de Posta Romana, ceea ce nu are absolut nici o treaba cu Urgent Cargus.

Multumesc!

LE. Asta pe langa faptul ca am platit extra la 2 colete diferite si care trebuiau sa ajunga pe 11.10 si inca nu au ajuns.

Mie ultimul colet de la wiggle mi-a ajuns după ce am plecat din țară, 7 zile mai târziu decât trebuia să ajungă.

Le-am dat email și le-am spus cum stă treaba, că nu mai am nevoie de produse că-s plecat și n-are cine lua coletul de la curier. Cică o să ceară curierului să le facă retur și-mi dau banii înapoi.

Mai trece o săptămână și ceva, îmi aduc aminte să-i întreb de bani și ei zic că n-am ridicat coletul de la curier, că trebuie să-i fac retur, că să ajungă la ei, bla bla. Le-am zis că pot să plimbe pachetul ăla cât și pe unde vor, dar pe banii lor și am dat claim la paypal (noroc că plătisem cu paypal). În 3 zile am avut banii în cont :)

Nu cred că mai iau ceva vreodată de la ăștia.

• Upvote 1

2 hours ago, paulrad said:

Nu cred că mai iau ceva vreodată de la ăștia.

Astazi am trimis al 4-lea email in care i-am intrebat de posta romana. Cu factura, cu return label si cu print screen de la ei de pe site, unde scrie mare Posta Romana. De ce ma pun sa umblu dupa cai verzi pe pereti in Bucuresti, nu stiu zau.

Am trimis acum o luna, pe 12.10 un return la ei, pe o adresa data de ei in Germania. De obicei returul ia cam 10 zile cel mult la Bike24. A trecut o luna si nu am primit nici un raspuns de la Wiggle. Nu stiu cat de nenorociti sunt astia in general, dar incep sa ma calce pe batatura de vreo 2 comenzi incoace, iar situatia cu returantul e capacul rabdarii. 

Le-am dat in seara asta un email si luni sunt pe ei cu un telefon 🤬

mai da cineva o comanda? 
eu am nevoie de 

http://www.wiggle.co.uk/campagnolo-carbon-pack-of-4-caliper-inserts/